Z pasją dla kultury – kultura z pasją

Miejski Dom Kultury w Radomsku

KARAMAZOW - SPEKTAKL
25.10 2018

25 października 2018 o godz. odbył się spektakl „Karamazow” Teatru im. S. Jaracza w Łodzi. Spektakl wyreżyserował Jacek Orłowski, było to pierwsze powakacyjne spotkanie z łódzkim teatrem w Miejskim Domu Kultury w Radomsku.

Ostatnia powieść Fiodora Dostojewskiego, opus magnum rosyjskiego pisarza, od lat, niezmiennie, na szczytach rankingów „książek wszechczasów” — tym razem w autorskiej adaptacji Jacka Orłowskiego. Odwieczne i wciąż aktualne pytania o istnienie dobra i zła, wolnej woli, miłości i nienawiści. Bunt i pokora, hardy intelektualizm i chrześcijańskie zmaganie się z sobą i ze światem. A wreszcie — najbardziej znana w historii literatury zbrodnia ojcobójstwa.

„Karamazow” Orłowskiego to opowieść o próbie ucieczki od własnych korzeni, poszukiwaniu sensu życia i walce z rodzinnym dziedzictwem. Ojciec — uosobienie ciemności i destrukcji, symbol chaosu i braku wartości oraz czterej synowie, którzy podejmują próbę przekroczenia tego, co najbardziej charakterystyczne dla „człowieka karamazowskiego” — okrutnego, namiętnego, drapieżnego… Każdy z braci próbuje pokonać mroczne dziedzictwo na swój sposób: poprzez wiarę, wiedzę, szczerość uczuć i emocji. Wszyscy podejmują walkę o bycie lepszym, poszukują porządku i mierzą się z własną kondycją, a ich wysiłek staje się świadectwem ludzkiej godności. Czy walczą skutecznie? I czy efekt ich wysiłków jest tu najważniejszy?

 

reżyseria Jacek ORŁOWSKI

scenografia Marek BRAUN
reżyseria światła Szymon LENKOWSKI
muzyka Tadeusz KULAS
wokaliza Hanka WÓJCIAK
asystent reżysera Ewa WIELGOSIŃSKA

O B S A D A
Fiodor – Bronisław WROCŁAWSKI
Dymitr – Przemysław KOZŁOWSKI
Alosza – Hubert JARCZAK
Iwan – Marek NĘDZA
Smierdiakow – Radosław OSYPIUK

 

Partnerzy i sponsorzy