"MALOWANE PTAKI" - PROJEKT REALIZOWANY PRZEZ FABRYKĘ SZTUKI W ŁODZI
12.11 2018

Od 12 do 18 listopada 2018 r. w Miejskim Domu Kultury w Radomsku realizowany będzie przez Fabrykę Sztuki w Łodzi projekt pod hasłem „Malowane Ptak”. Projekt ten obejmuje prezentację wystawy oraz przeprowadzenie warsztatów artystycznych. Rozpoczniemy go już 12 listopada o godz.17.00 zabawą z Kapelą Kożuch. Kapela Kożuch poprowadzi warsztaty tańca, na których zaprezentuje żywą muzykę i tradycyjne tańce Polski środkowej. Kapela przypomni stare tradycyjne zabawy integracyjne. Ćwiczenia rytmiczne i muzyczne proponowane na zajęciach oparte są zarówno na naszej muzycznej kulturze regionalnej jak i współczesnych metodach muzykoterapii.Muzyka wykorzystywana na zajęciach to tradycyjne melodie ludowe znalezione na nagraniach archiwalnych i folklorystycznych wydawnictw naukowych lub podczas własnych badań etnograficznych. Muzyka wykonywana jest na żywo w tradycyjnym składzie z wykorzystaniem ludowego instrumentarium.
13 listopada o godz. 10.00 otwarta zostanie integracyjna, nowoczesna w formie wystawa prezentująca materialne i niematerialne aspekty polskiej kultury ludowej z jej współczesnymi kontekstami. Na wystawie zostaną zaprezentowane zarówno dawne tradycje, wciąż obecne w dzisiejszym świecie (malowanie pisanek, kolędowanie, topienie marzanny, kuchnię polską, andrzejki etc.)jak i wytwory materialne (tradycyjne rękodzieło i rzemiosło twórców ludowych, a także książki, zabawki, przedmioty inspirowane polskim folklorem autorstwa uznanych polskich projektantów, designerów, ilustratorów). Wystawa będzie udostępniona zwiedzającym do 18 listopada. Po otwarciu wystawy zaprosimy dzieci na warsztaty rękodzielnicze. Pod fachowym okiem rzeźbiarza, Łukasza Mentla, wyczarujemy barwne ptaszki nawiązujące do ponad stuletniej stryszawskiej tradycji. Najmłodsi ozdobią gotowe szablony ptaków, podczas gdy gotowi na wyzwanie dorośli, spróbują samodzielnie je wystrugać.
Na zakończenie 18 listopada odbędą się w Miejskim Domu Kultury w Radomsku warsztaty rodzinne pod hasłem „Motanki i mamony, lalki pełne mocy”. Razem z Joanną Wrońską – świętokrzyską czarownicą i twórczynią ludową – stworzymy tradycyjne lalki z gałganków i sznurka. Dowiemy się, dlaczego kiedyś robiły je wyłącznie kobiety i jak zaklinano w nie dobre życzenia.
Projekt „Malowane Ptaki” jest dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultury– Interwencje 2018. EtnoPolska.