MATKA MAKRYNA - MONODRAM Z IRENĄ JUN (PROGRAM TEATR POLSKA)
21.09 2019

„Matka Makryna” to pierwszy spektakl w ramach Programu Teatr Polska, który w minioną sobotę 21 września obejrzała radomszczańska publiczność. „Matka Makryna” to monodram Ireny Jun na podstawie poematu Juliusza Słowackiego „Rozmowa z Matką Makryną Mieczysławską” i książki Jacka Dehnela „Matka Makryna”. W XIX wieku, kilkanaście lat po upadku powstania listopadowego, siostrę Makrynę Mieczysławską uznano za uosobienie męczeńskich losów Polski. Czcili ją wszyscy romantyczni wieszczowie: Krasiński, Mickiewicz, Norwid i Słowacki. Historia zbiegłej, prześladowanej przez prawosławny kler unickiej mniszki z Mińska, stała się sensacją w Paryżu i Rzymie. Jej relacji wysłuchał sam papież Grzegorz XVI, a Adam Mickiewicz za jej namową powrócił na łono Kościoła. Uciekinierka z carskiej Rosji, obwołana za życia cudotwórczynią i świętą, została przeoryszą nowo powołanego zakonu, któremu klasztor w Wiecznym Mieście ufundowała polska emigracja. Po latach okazało się, że Matka Makryna tak naprawdę nazywała się Irina Wińczowa. Nigdy nie była zakonnicą, a ślady jej „męczeństwa” to pamiątka po mężu: uzależnionym od alkoholu, używającym przemocy carskim oficerze. W zakonie była tylko szafarką – świecką osobą, która pomagała w rozdawaniu posiłków.

Przed spektaklem zainteresowana publiczność wzięła udział w warsztatach teatralnych ph.”Fantastyczna biografia”

SPEKTAKL ODBYŁ SIĘ W RAMACH PROGRAMU TEATR POLSKA
sala widowiskowa, wstęp za wejściówkami

REALIZACJA: Teatr Studio w Warszawie