Z pasją dla kultury – kultura z pasją

Miejski Dom Kultury w Radomsku

W 2015 r. Dyskusyjny Klub Filmowy działający w Miejskim Domu Kultury w Radomsku skończył 40 lat. Galę Jubileuszową uświetnił koncert Muzyki Filmowej w wykonaniu zespołu Apertus Quartet i projekcja nominowanego do Oscara filmu „11 minut” w reżyserii J. Skolimowskiego.

Założycielem Klubu w 1975 roku był pracownik domu kultury Zdzisław Stolarczyk.
Od początku istnienia DKF stawiał sobie za cel popularyzację ambitnych oraz
wartościowych filmów polskiej i światowej kinematografii. Widzowie nie tylko oglądali filmy ,ale także brali udział w kameralnych dyskusjach po seasach. Na spotkaniach Klubu obecni byli znakomici goście m.in. aktor Mirosław Konarowski – odtwórca głównej roli w filmie „Con amore” (reż. Jan Batory, Ludmiła Niedbalska), o pracy na planie „Daleko od szosy” opowiadał widzom Krzysztof Stroiński, a Krystyna Janda i Andrzej Seweryn promowali w Radomsku „Granicę” – adaptację książki Zofii Nałkowskiej w reżyserii Jana Rybkowskiego.

W latach 80. ster w DKF-ie przejmuje Artur Kwiatkowski. Pojawiają się filmy z czytanymi na żywo podczas seansu listami dialogowymi, pozyskiwane i przywożone na jednorazową projekcję z węgierskiej, francuskiej czy amerykańskiej ambasady. Często były to tzw. półkowniki, których rozpowszechnianie zostało uniemożliwione przez cenzurę prewencyjną w Polsce okresu komunizmu. I tak w repertuarze ówczesnych projekcji, na życzenie DKF-owiczów, odbywa się seans „Blaszanego bębenka” Volkera Schlöndorffa. W spotkaniu radomszczańskiego DKF-u uczestniczy także Janusz Zaorski, który pokazał w Radomsku „Matką Królów”.
Krystyna Michalska – obecnie kierownik Działu Upowszechniania Filmów i Organizacji Imprez – wprowadza Klub w nowy etap działalności. Na zaproszenie DKF-u, przyjeżdża m.in. aktorka Anna Seniuk, reżyser Paweł Woldan, Stanisław Różewicz z „Kinemą”, reżyser Marek Lechki, aktor Przemysław Bluszcz czy reżyserka Magdalena Piekorz. Klubowicze biorą udział w przeglądach filmów dokumentalnych oraz wydarzeniach około filmowych nawiązujących tematycznie do ówczesnego repertuaru Dyskusyjnego Klubu Filmowego: wystawach plakatów i koncertach muzycznych.

Aktualnie Klubem opiekuje się Karolina Gurazda. Na spotkania DKF-u regularnie przychodzi około 40 osób, które miały już okazję spotkać się i porozmawiać z aktorami: Jowitą Budnik, Marcinem Bosakiem, reżyserem Jackiem Bławutem i profesorem Jerzym Stuhrem. Formuła DKF-u zostaje niezmienna od lat: prelekcja – projekcja – dyskusja. W marcu 2014 r. – z myślą o najmłodszych widzach – powstał Mały DKF-u. Po projekcjach (przede wszystkim polskich produkcji animowanych i rysunkowych) dzieci biorą udział w warsztatach plastycznych z nagrodami. Klub dwukrotnie uczestniczył w Objazdowym Festiwalu Filmowy Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie, który był dla widzów niepowtarzalną szansą obejrzenia dokumentów z całego świata, rzadko obecnych w oficjalnej dystrybucji kinowej. W 2014 r. (w ramach festiwalu) radomszczanie obejrzeli m.in. „Naszą klątwę” Tomasza Śliwińskiego, która w 2015 r. uzyskała nominację do Oscara w kategorii „Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny”. W repertuarze DKF-u znalazły swoje miejsce również tematyczne Maratony Filmowe, Seanse dla Seniorów, Dni Kina (organizowane wspólnie z I LO w Radomsku) oraz warsztaty z gwiazdami polskiej kinematografii. Realizację projektu od kilku lat wspiera Polski Instytut Sztuki Filmowej przy współudziale Filmoteki Narodowej.
Dyskusyjny Klub Filmowy działający w Miejskim Domu Kultury w Radomsku od 1975 r. należy do Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych.

Kreujemy modę na „legalne” uczestnictwo w kulturze filmowej, prezentując na pokazach ambitne filmy (pozyskane z legalnych źródeł) o wysokim potencjale artystycznym i emocjonalnym oraz umożliwiając spotkania z ciekawymi ludźmi i poznanie filmu „od kuchni”.

Nie pozostaje nam nic innego tylko zaprosić wszystkich fanów kina do uczestnictwa w spotkaniach DKF-u. Pytania, pomysły i uwagi można kierować na adres: nowekino@mdkradomsko.pl.
Do zobaczenia w kinie PASJA!

 

Partnerzy i sponsorzy