FABULA RASA - SPEKTAKL TANECZNY POLSKIEGO TEATRU TAŃCA W POZNANIU

W Centrum Kultury Zamek w Poznaniu 20 listopada 2019 odbyła się premiera spektaklu pt. „Fabula rasa” w reż. Macieja Kuźmińskiego w wykonaniu artystów Polskiego Teatru Tańca. Radomszczańscy widzowie jako druga publiczność w Polsce będzie miała okazję obejrzeć ten widowiskowy spektakl już 9 grudnia o godz. 19.00 w Miejskim Domu Kultury.

„Fabula rasa” to pełnoobsadowy spektakl taneczny z widowiskową choreografią realizowany w ramach Roku Wyklętych, dla którego punkt wyjścia stanowią kompozycje Stanisława Moniuszki, proza Edwarda Stachury oraz figura człowieka wyklętego z tożsamości. „To podróż w głąb człowieka, którego tożsamość rozpada się, a następnie spaja” – mówi choreograf i reżyser spektaklu Maciej Kuźmiński. To wyjątkowy projekt choreograficzny, łączący pozornie odległe inspiracje – nacechowaną narodowo twórczość muzyczną oraz szkic literacki jednego z polskich „twórców przeklętych” i „kaskadera literatury”. Reżyser – Maciej Kuźmiński jest tancerzem, choreografem i pedagogiem, autorem nagradzanych w Polsce i za granicą prac, absolwentem Trinity Laban Conservatoire of Music and Dance w Londynie, inicjatorem i organizatorem Polskiej Sieci Tańca.

9 grudnia 2019, godz. 19.00 sala widowiskowa Miejskiego Domu Kultury w Radomsku, wstęp za wejściówkami

————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————

Ideą przewodnią Roku Wyklętych w Polskim Teatrze Tańca w Poznaniu jest analiza różnych aspektów wyklęcia. Twórcy pragną zainspirować do rozważania sytuacji wyklętych, z rozmaitych powodów, postaci historycznych i fikcyjnych oraz idei lub rzeczy. Wielobiegunowa analiza pojęcia wyklęcia, obejmująca zarówno punkt widzenia wyklętych, jak i wyklinających, a także przedstawienie towarzyszących mu emocji daje szansę silnych doznań artystycznych, estetycznych i intelektualnych naszym widzom. Jednocześnie staje się zaczynem do twórczej dyskusji.

Tematykę Roku Wyklętych podjęli też twórcy spektaklu „Obiecana Ziemia Obiecana”, zwycięzcy konkursu na realizację premiery w Polskim Teatrze Tańca w 2019 roku – reżyserka Katarzyna Raduszyńska, choreograf Artur Bieńkowski oraz scenograf Paweł Walicki.

„Obiecana Ziemia Obiecana” była pierwszą premierą Polskiego Teatru Tańca w Roku Wyklętych.

Koncepcja i choreografia: Maciej Kuźmiński

Kostiumy i scenografia: Ilona Binarsch

Muzyka: Stanisław Moniuszko, Zbigniew Kozub

Reżyseria oświetlenia: Paweł Murlik

Współpraca twórcza i asystent choreografa: Monika Witkowska

Taniec i kreacja: Amy Basley, Evelyn Blue, Julia Hałka, Agnieszka Jachym, Paulina Jaksim, Katarzyna Kulmińska, Katarzyna Rzetelska, Sandra Szatan, Kacper Bożek, Jerzy Kaźmierczak, Zbigniew Kocięba, Dominik Kupka, Daniel Michna, Paweł Malicki, Michał Przybyła, Adrian Radwański

Dramaturgia: Paul Bargetto

Projekt graficzny: Piotr Zdanowicz

Produkcja: Polski Teatr Tańca 2019

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Moniuszko – Promesa 2019, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Patroni medialni: Kultura Poznań/IKS, WTK/epoznan.pl, www.e-teatr.pl

09.12.2019