MDK

Top-foto

RÓŻEWICZ OPEN FESTIWAL TUŻ TUŻ...
R%c3%b3%c5%bcewicz%20open%20festiwal

Już tylko kilka tygodni dzieli nas od Różewicz Open Festiwal Radomsko 2014, który odbędzie się w dniach 6 - 13 października w Miejskim Domu Kultury w Radomsku. Wśród zaproszonych gości będą m.in. Andrzej Seweryn, Daniel Olbrychski, Teresa Lipowska, Mirosław Zbrojewicz i kompozytor PRASQUAL. W programie spektakle m.in. Teatru Nowego w Łodzi i Gliwickiego Teatru Muzycznego, projekcje filmowe, czytanie performatywne, wystawy i spotkania.

Główny organizator przedsięwzięcia, Miejski Dom Kultury w Radomsku otrzymał granty na realizację festiwalu od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kwocie 50 000 zł oraz Stowarzyszenia Autorów ZAiKS w wysokości 5000 zł. Festiwal finansowo wspiera także Miasto Radomsko.

ORGANIZATORZY: Miejski Dom Kultury w Radomsku i Miasto Radomsko

PATRONAT HONOROWY: Narodowe Centrum Kultury

PARTNERZY: Łódzki Dom Kultury, Miejska Biblioteka Publiczna w Radomsku, Muzeum Regionalne im. S. Sankowskiego w Radomsku, Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu

UWAGA NIE PRZEGAP! – ZAPISY DO NOWYCH SEKCJI W MDK
Harmonogram%20pracy%20zespo%c5%81%c3%93w%202014-2015

Wraz z nowym sezonem artystycznym 2014/2015 w Miejskim Domu Kultury w Radomsku rozpoczyna pracę nowa Grupa Teatralna. Do udziału w niej zapraszamy dzieci w wieku 10 – 12 lat. Zajęcia poprowadzi Rafał Mikołajewski - instruktor teatralny, organizator widowisk teatralno-cyrkowych.
Pan Rafał Mikołajewski od kilku lat współpracuje z Miejskim Domem Kultury w Radomsku. Wielokrotnie podczas ferii zimowych i wakacji prowadził zajęcia edukacyjne dla dzieci oraz zabawy cyrkowe podczas festynów.
Na pierwsze spotkanie Grupy Teatralnej zapraszamy 17 września o godz. 16.00.


Dzieci w wieku 5 - 6 lat zapraszamy na zajęcia taneczno-ruchowe, które odbywać się będą w poniedziałki i środy w godz. 15.00 – 16.00 w ramach działającej w MDK Dziecięcej Grupy Tanecznej „Mrówki Bigbitówki”. Zajęcia prowadzi instruktor Aneta Bus.


29 września o godz. 13.00 odbędzie się pierwsze powakacyjne spotkanie Grupy Teatralnej Dorosłych, podczas którego będzie można zapisać się na tegoroczne zajęcia teatralne.  Zespół pracuje pod kierunkiem Dominiki Szwed - Kipigroch. Pierwszy spektakl „Bajka o szczęściu” Grupa Teatralna zaprezentowała w maju br.


Miejski Dom Kultury w Radomsku przyjmuje zapisy na kurs języka francuskiego dla dzieci do grupy początkującej. 30-godzinny kurs prowadzi nauczyciel języka francuskiego Pani Anna Pełka. Pierwsze zajęcia odbędą się w październiku.

Szczegółowych informacji udziela Dział Edukacji Kulturalnej tel. 044/683 52 55.

Do pobrania harmonogram pracy zespołów, sekcji i kół zainteresowań.

14-15.10 - KONGRES KULTURY MAŁYCH I ŚREDNICH MIAST - CZYTELNICTWO
Kk_czytelnictwo_na%20www

Kongres Kultury Małych i Średnich Miast będzie koncentrował się wokół tematu czytelnictwa, które zasługuje dziś na szczególną uwagę. W ostatnich latach niepokojąco wzrosła liczbie ludzi, którzy nie czytają książek, a trend ten jest szczególnie wyraźny w małych i średnich miastach. W raporcie Społeczny zasięg książki w Polsce w 2012 r. autorzy z Instytutu Książki i Czytelnictwa Biblioteki Narodowej piszą: „Najwięcej czyta się w wielkich miastach, a najmniej na wsi. Nie mamy tu jednak do czynienia z zależnością prostoliniową, stałym wzrostem czytelnictwa wraz ze zwiększaniem się wielkości miejscowości. Spośród różnych miast najskromniej wypadły nie miasteczka najmniejsze, tylko te średniej wielkości (od 20 do 100 tys. mieszkańców)".

Wyjątkowość Kongresu będzie polegała na podjęciu problemu czytelnictwa w kontekście realiów życia kulturalnego miast małych i średnich. Takie miasta mają swoją specyfikę, która ujawnia się szczególnie silnie w sferze instytucjonalnej, różniącą je zarówno od wsi jak i dużych miast. Skuteczna promocja czytelnictwa i – bardziej ogólnie – prowadzenie mądrej polityki kulturalnej w miastach małych i średnich możliwe jest tylko przy uwzględnieniu ich specyfiki.


Osią przewodnią będzie poszukiwanie scenariuszy na przyszłość. Wyjdziemy od diagnozy aktualnej sytuacji (wykład inauguracyjny). Wizje rozwoju czytelnictwa naszkicowane w czasie pierwszej sesji ukonkretnimy w kolejnych sesjach zastanawiając się nad tym kto może i powinien dbać o polskie czytelnictwo, jak połączyć siły oraz w jakiej przestrzeni toczy się walka o czytelnika. Drugiego dnia Kongresu będziemy mogli dowiedzieć się jak wygląda czytelnictwo w małych i średnich miastach od praktyków. Porozmawiamy też o kondycji prasy lokalnej. Ostatnia sesja będzie okazją do usystematyzowania wiedzy na temat kondycji kultury w małych i średnich miastach ze szczególnym uwzględnieniem czytelnictwa.


SZCZEGÓŁY I REJESTRACJA:

www.kongreskultury.mdkradomsko.plORGANIZATOR:

NARODOWE CENTRUM KULTURY

PARTNERZY:

MIEJSKI DOM KULTURY W RADOMSKU

MIASTO RADOMSKO

MIEJSKA BIBLIOTEK PUBLICZNA W RADOMSKU

17.09 - 02.10 - WYSTAWA "ZBRODNIA KATYŃSKA"
Zbrodnia

W dniach 17 września - 2 października w Miejskim Domu Kultury w Radomsku prezentowana jest wystawa Instytutu Pamięci Narodowej „Zbrodnia Katyńska”.

Jest to poszerzona wersja ekspozycji powstałej w 2010 r. z okazji obchodów 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Nową wystawę poszerzono o wątki tylko zasygnalizowane lub nieuwzględnione w poprzedniej wersji: okoliczności odkrycia zbrodni, genezę kłamstwa katyńskiego i drogę do prawdy. Wystawa prezentuje widzom także sylwetki osób, które znalazły się w „cieniu Katynia", a więc nie tylko ofiar, ale świadków i sprawców zbrodni.Ogólnopolska wersja wystawy, składająca się z szesnastu wydruków wielkoformatowych, przygotowana została w 2010 r. w związku z 70. rocznicą popełnienia Zbrodni Katyńskiej. W łódzkiej wersji wystawy, oprócz zagadnień ogólnych, znalazły się biogramy kilkunastu ofiar związanych z regionem łódzkim. Po raz pierwsze prezentowano wystawę w Łodzi 13 kwietnia 2010 r. w Pasażu Schillera.

Autorami wystawy są: Milena Romanowska (projekt plastyczny) i Paweł Kowalski (scenariusz wystawy).

Po agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939 r. do niewoli radzieckiej dostało się 250 tys. obywateli polskich: żołnierzy Wojska Polskiego i Korpusu Ochrony Pogranicza, funkcjonariuszy policji, straży więziennej i innych służb. Na przełomie 1939 i 1940 r. NKWD aresztowało tysiące obywateli polskich pod zarzutem „działalności kontrrewolucyjnej”. W dniu 5 marca 1940 r. władze najwyższe ZSRR wydały decyzję o rozstrzelaniu blisko 15 tys. jeńców z obozów w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku oraz 11 tys. więźniów przetrzymywanych w więzieniach tzw. Zachodniej Białorusi i Zachodniej Ukrainy. Ostatecznie w kwietniu i maju 1940 r. zamordowano 21 857 polskich obywateli. Władze Związku Radzieckiego dopiero w 1990 r. przyznały się do popełnienia zbrodni, po półwieczu podtrzymywania kłamstwa w tej sprawie.

21.09 - UMRZEĆ Z TĘSKNOTY - TEATR IM. S. JARACZA W ŁODZI
Bez%c2%a0tytu%c5%82u

„Umrzeć z tęsknoty czyli najpiękniejsze piosenki żydowskie” to muzyczno-teatralne widowisko wykonywane przez aktorów Teatru im. S. Jaracza w Łodzi. Dawny świat kultury żydowskiej zaklęty w piosenkach w wykonaniu młodych i utalentowanych aktorów. Artystom akompaniuje zespół muzyczny pod kierunkiem Teresy Stokowskiej-Gajdy. Zapamiętane obrazy, radosne, nostalgiczne i melancholijne melodie i poetyckie teksty przypomną orientalną, niezmiennie fascynującą kulturę jednego z najbardziej niezwykłych narodów.


21 września, g. 19.00 Scena Regionalna Teatru im. S. Jaracza w Łodzi w Miejskim Domu Kultury w Radomsku (s. widowiskowa)

Bilety: 25 zł (ulgowy), 20 zł (w Programie 60+), 30 zł (normalny)

27.09 - 02.10 - WYSTAWA "POLSKA WALCZĄCA"
Walczaca

Miejski Dom Kultury w Radomsku zaprasza w dniach 27 września - 2 października na wystawę "Polska walcząca"

Przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej wystawa „Polska Walcząca" przypomina o Polskim Państwie Podziemnym, zjawisku wyjątkowym w okupowanej w latach II wojny światowej Europie i opowiada o początkach polskiej konspiracji we wrześniu 1939 r., jej rozwoju i różnorodnych formach walki podziemnej przeciwko obu okupantom − Niemcom i Sowietom. Poprzez archiwalne zdjęcia i dokumenty z epoki pokazujemy najważniejsze wydarzenia, w tym akcję „Burza" i powstanie warszawskie, których siedemdziesiątą rocznicę obecnie obchodzimy. Na wystawie zaprezentowane zostały sylwetki bohaterów, w tym także Żołnierzy Wyklętych, którzy kontynuowali walkę o niepodległość Polski, stawiając opór komunistycznej dyktaturze. Dopełnieniem opowieści są zdjęcia z prac ekshumacyjnych prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej w miejscach, w których odnajdywane są i identyfikowane szczątki bohaterów Polski Walczącej, straconych w komunistycznych więzieniach.

27.09 - OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ TAŃCA TOWARZYSKIEGO O PUCHAR PREZYDENTA MIASTA RADOMSKA
Towarz

Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego o Puchar Prezydenta Miasta Radomska odbędzie się 27 września 2014 r. Honorowy Patronat nad imprezą objęła Prezydent Miasta Radomska Anna Milczanowska. Turniej zostanie przeprowadzony w hali sportowej przy Zespole Szkolno Gimnazjalnym nr 4 w Radomsku. Głównym celem Turnieju jest popularyzacja tańca towarzyskiego jako alternatywnej formy spędzania wolnego czasu, wychowania i rozrywki dla dzieci i młodzieży. To również oferta niecodziennej imprezy w Radomsku i województwie łódzkim promująca region w środowisku tanecznym całego kraju. Adresatem wydarzenia tanecznego będą dzieci i młodzież, których pasja stał się taniec towarzyski. Pary taneczne będą rywalizować w 5-ciu kategoriach wiekowych: 8-9 lat, 10-11 lat, 12-13 lat, 14-15 lat i powyżej 15 lat, w dwóch stylach tanecznych – tańce standardowe i latynoamerykańskie oraz w pięciu klasach tanecznych od klasy E poprzez D, C, B, kończąc na klasie rekreacja (H, G, F).
Turniej będzie zorganizowany zgodnie z przepisami Polskiego Towarzystwa Tanecznego i został wpisany do ogólnopolskiego kalendarza imprez tanecznych.

POMÓŻMY ZUZI
Zuzia

Miejski Dom Kultury w Radomsku wspiera akcje zbierania pieniędzy na leczenie ciężko chorej trzyletniej Zuzi. Dziewczynka choruje na guz nadnercza Neuroblastoma IV stopień. Każdy, kto chce pomóc Zuzi może złożyć datek na konto fundacji Fundacja Dzieciom "Zdążyć z Pomocą" nr konta 15 1060 0076 0000 3310 0018 2615 tytułem 24651-Pokora Zuzanna - darowizna na pomoc i ochronę zdrowia

Więcej informacji na temat Zuzi można uzyskać pod następującymi adresami:

http://dzieciom.pl/podopieczni/24651

http://www.radomsko24.pl/m/articles/view/2-letnia-Zuzia-z-Radomska-potrzebuje-pomocy

http://radomsko.naszemiasto.pl/artykul/pomozmy-malej-zuzi-z-radomska,2329306,t,id.html

http://www.radomsko.pl/wiadomosc-Pom%C3%B3%C5%BCmy_ma%C5%82ej_Zuzi_-263

https://www.facebook.com/pages/Zuzia-walcz%C4%85ca-o-%C5%BCycie/321336964696253

https://www.youtube.com/watch?v=JUsgolmytFQ&list=UU-pSlXjZiZxov5iKDdal-mg

http://www.siepomaga.pl/f/zdazyczpomoca/c/1564

http://zuziapokora.blogspot.com/

NOMINOWANI DO II ETAPU OKP IM.J. RÓŻEWICZA
R%c3%b3%c5%bcewicz%20open%20festiwal

W I etapie konkursu wzięło udział 144 autorów, z których Jury w składzie: Bohdan Zadura - przewodniczący, Dorota Koman i Ireneusz Kaczmarczyk, wybrało 7 autorów, zapraszając ich do II etapu poetyckich zmagań.
Uroczysty finał odbędzie się podczas Różewicz Open Festiwal Radomsko 2014 – 12 października 2014 r.
Nagrodą dla laureata VI Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Janusza Różewicza jest wydanie debiutanckiego tomiku poetyckiego.

Do II etapu konkursu przeszli autorzy ukrywający się pod pseudonimami:

1. żółte białka
2. perspektywy
3. Hodowca bizonów
4. Smirnoff
5. wrzesień
6. Apokalipsa. After Party
7. laole

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom I etapu i dziękujemy wszystkim poetom, którzy wzięli udział w VI Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Janusza Różewicza.

15.10 - SPEKTAKL "BÓG NIŻYŃSKI"

Miejski Dom Kultury w Radomsku po raz kolejny bierze udział w programie TEATR POLSKA. Już 15 października o godz. 18.00 odbędzie się pierwszy z czterech zaplanowanych w ramach programu spektakl. W przedstawieniu pt. "Bóg Niżyński" wystąpią aktorzy Teatru Wierszalin z Supraśla.

UWAGA: Spektakl dla widzów od 15 lat.

Bilety: 20 zł- do nabycia w kasie MDK Radomsko.

Rezerwacje: 519 144 508.


Przed spektaklem, w godz. 15.00 - 17.00, odbędą się warsztaty edukacyjne: Gdzie siedzą emocje? Zapisy na warsztaty przyjmuje Dział Upowszechniania Filmu i Organizacji Imprez, tel. 44/683 24 86, 501 019 312.

TEATR POLSKA 2014

Program TEATR POLSKA ma na celu ułatwienie dostępu do oferty polskich teatrów poprzez zintensyfikowanie ich mobilności i umożliwienie prezentacji spektakli w ośrodkach mających utrudniony dostęp do kultury. W ramach programu teatry instytucjonalne, niezależne i stowarzyszenia otrzymują dofinansowanie prezentacji spektakli w miejscowościach, w których nie ma teatru instytucjonalnego.Inspiracją dla powstania programu były objazdy teatralne organizowane w okresie międzywojennym przez Teatr Reduta Juliusza Osterwy i Mieczysława Limanowskiego, które przybliżały mieszkańcom małych miasteczek najważniejsze osiągnięcia kultury polskiej tamtego okresu.
W tym roku program TEATR POLSKA organizowany jest po raz szósty. Zgłosiło się 109 spektakli, spośród których Komisja Artystyczna zakwalifikowała do drugiego etapu 14 przedstawień oraz rekomendowała 5 dodatkowych. Komitet Organizacyjny przyznał dotacje 19 teatrom, kótre ze swoimi prezentacjami i warsztatami odwiedzą 91 miejscowości w całej Polsce. Objazdy odbędą się między 6 sierpnia, a 30 listopada 2014 roku.

W programie TEATR POLSKA 2014 biorą udział: Centrum Kultury w Lublinie/Scena Prapremier In Vitro, Lubuski Teatr w Zielonej Górze, Miejski Teatr Miniatura z Gdańska, Stowarzyszenie Edukacji Kulturalnej WIDOK z Białegostoku, Stowarzyszenie Studio Teatralne Koło z Warszawy, Teatr Animacji w Poznaniu, Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, Teatr im. Hansa Christiana Andersena w Lublinie, Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy, Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie, Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi, Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu, Teatr Polski w Poznaniu, Teatr Wierszalin z Supraśla, Teatr Wybrzeże z Gdańska.


Program TEATR POLSKA organizowany jest od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Więcej informacji na stronie: www.polska.e-teatr.pl

Teatr Polska Logo Color   Instytut         Wierszalin White Logo600

TEATR POLSKA - SPEKTAKLE
Teatrpolska_logo_color

Miejski Dom Kultury w Radomsku po raz kolejny bierze udział w programie TEATR POLSKA. Program TEATR POLSKA ma na celu ułatwienie dostępu do oferty polskich teatrów poprzez zintensyfikowanie ich mobilności i umożliwienie prezentacji spektakli w ośrodkach mających utrudniony dostęp do kultury. W ramach programu teatry instytucjonalne, niezależne i stowarzyszenia otrzymują dofinansowanie prezentacji spektakli w miejscowościach, w których nie ma teatru instytucjonalnego.


Inspiracją dla powstania programu były objazdy teatralne organizowane w okresie międzywojennym przez Teatr Reduta Juliusza Osterwy i Mieczysława Limanowskiego, które przybliżały mieszkańcom małych miasteczek najważniejsze osiągnięcia kultury polskiej tamtego okresu.
W tym roku program TEATR POLSKA organizowany jest po raz szó

sty. Zgłosiło się 109 spektakli, spośród których Komisja Artystyczna zakwalifikowała do drugiego etapu 14 przedstawień oraz rekomendowała 5 dodatkowych. Komitet Organizacyjny przyznał dotacje 19 teatrom, kótre ze swoimi prezentacjami i warsztatami odwiedzą 91 miejscowości w całej Polsce. Objazdy odbędą się między 6 sierpnia, a 30 listopada 2014 roku.
W programie TEATR POLSKA 2014 biorą udział: Centrum Kultury w Lublinie/Scena Prapremier In Vitro, Lubuski Teatr w Zielonej Górze, Miejski Teatr Miniatura z Gdańska, Stowarzyszenie Edukacji Kulturalnej WIDOK z Białegostoku, Stowarzyszenie Studio Teatralne Koło z Warszawy, Teatr Animacji w Poznaniu, Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, Teatr im. Hansa Christiana Andersena w Lublinie, Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy, Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie, Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi, Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu, Teatr Polski w Poznaniu, Teatr Wierszalin z Supraśla, Teatr Wybrzeże z Gdańska.


Program TEATR POLSKA organizowany jest od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Teatr Polska 2014 1600

Teatr Polska Logo ColorHARMONOGRAM PREZENTACJI I WARSZTATÓW W RADOMSKU:

15 X 2014, g.18.00 / bilety 20 zł

"Bóg Niżyński", Teatr Wierszalin, Supraśl

scenariusz i reżyseria: Piotr Tomaszuk

scenografia: Eva Farkasowa, Jano Zvarski

muzyka: Piotr Nazaruk

obsada: Rafał Gąsowski, Katarzyna Gacal (zastępstwo – zmiana w obsadzie), Dariusz Matys, Paula Czarnecka, Miłosz Pietruski
Inspirowana „Dziennikami” Wacława Niżyńskiego historia genialnego tancerza, jego związku z twórcą słynnych Baletów Rosyjskich, Sergiuszem Diagilewem i obłędu, który zaprowadził artystę do szpitala psychiatrycznego. Niżyński odprawia nabożeństwo żałobne za zmarłego kochanka, odgrywając swoje kolejne artystyczne wcielenia z „Pietruszki”, „Popołudnia fauna” i „Święta wiosny”. Czyni zarazem spowiedź życia i coraz bardziej pogrąża w obłędzie. W akcie obnażenia, a także skruchy staje przed widzami wielki grzesznik, pyszny aktor, szaman i kapłan błogosławiący grupce pacjentów uczestniczących razem z nim w obrzędzie, zdolny wykreować scenę własnej, odkupieńczej śmierci na krzyżu.

Spektakl dla widzów od 15 lat.


27 X 2014, g. 17.00 /
"Le Filo Fable", Teatr Lalki i Aktora, Wałbrzych

na motywach bajek filozoficznych z różnych stron świata

scenariusz i reżyseria: Joanna Gerigk

scenografia: Jan Polívka

konsultacje muzyczne: Jarosław Szczęsny

inspicjent: Maciej Dziuba

operator światła i dźwięku: Maciej Dziuba

montażysta: Ryszard Kowal/Tomasz Pisarek

obsada: Sylwia Nowak/Anna Jezierska, Jakub Grzybek, Paweł Pawlik

W niezwykłej pracowni na oczach widzów ożywają rzeźby, tworzone przez aktorów. Interaktywny spektakl, podczas którego inscenizowane są sekwencje bajkowe z różnych stron świata, łączy walory artystyczne z edukacyjnymi. Uczy dzieci rozmawiać, zadawać pytania i próbować na nie odpowiedzieć. Uzmysławia, że ważne jest to, kim jesteśmy, a nie jak wyglądamy. Przekonuje, że nawet najmłodsze dzieci mogą mieć własne zdanie, samodzielność myślenia i poczucie własnej wartości.

Spektakl dla widzów od 3 lat.


21 XI 2014, g. 18:00 / bilety 20 zł
"Liza", Centrum Kultury, Scena Prapremier In Vitro, Lublin

na podstawie opowiadania „Wieczny mąż” Fiodora Dostojewskiego

reżyseria: Łukasz Witt-Michałowski

reżyseria świateł: Krzysztof Sendke

scenografia i kostiumy: Marek Braun

muzyka: Max Kowalski

realizacja światła: Marcin Kowalczuk

realizacja dźwięku: Karol Rębisz

produkcja: Monika Stolat

obsada: Mariusz Bonaszewski, Jarosław Tomica, Matylda Damięcka, Dominika Podsiadła

W trakcie jednej z bezsennych nocy do drzwi Aleksy Iwanowicza Wielczaninowa zakrada się Paweł Pawłowicz Trusocki, przypominając mu bolesną przeszłość. Intruz, powołując się na dawną „przyjaźń” jego zmarłej żony Natalii z Wielczaninowem oraz nim samym, wciąga go w pokrętną, przewrotną grę, w której stawką jest kilkuletnia dziewczynka, Liza – owoc romansu Aleksy Iwanowicza z żoną Trusockiego. Liza, krzywdzona, dręczona, zastraszana, wyrwana siłą ze znanego jej środowiska i porzucona, staje się ofiarą niezrozumiałego dla dziecka konfliktu dorosłych.

Spektakl dla widzów od 15 lat.


28 XI 2014, g. 19.00 / 10 zł
"Marzenie Nataszy", Teatr im. Stefana Jaracza, Łódź

autor: Jarosława Pulinowicz

przekład: Agnieszka Lubomira Piotrowska

reżyseria: Nikołaj Kolada

scenografia: Justyna Łagowska

opracowanie muzyczne: Rafał Kowalczyk

asystent reżysera: Filip Gieldoń

inspicjent, sufler: Ewa Bojanowska

tłumaczenie na próbach: Barbara Twardosz-Droździńska

obsada: Agnieszka Skrzypczak, Karol Puciaty

Poruszający zapis emocjonalnego okaleczenia, destrukcji osobowości i samotności. Banina i Wiernikowa – dwie szesnastoletnie Natasze, które różni niemal wszystko: pochodzenie, status społeczny, zainteresowania i plany na przyszłość. Łączy zaś silnie, aż do skrajności, rozwinięty egoizm i całkowita bezwzględność w obronie swojego status quo. Obie walczą o siebie, obie mają te same marzenia – przeżyć prawdziwe uczucie i być kochaną…

ORGANIZATOR:

It Logo

PARTNER:

Log P Rnlogo4

PARTNERZY MEDIALNI:

Program 1 Pr

E Teatr Temp

DAGADANA Z POEZJĄ JANUSZA RÓŻEWICZA PARTNEREM "WARTOŚCI DLA PRZYSZŁOŚCI""
Dagadana_kwartet[1]

Zespół DAGADANA włączył się w kampanię społeczną pn. „Wartości dla przyszłości”, w ramach projektu „Ja, mój dom, moja ulica, moje życie – Program Rewitalizacji Społecznej na terenie Miasta Radomsko” - realizowany jest przez Miasto Radomsko i Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Zespół DAGADANA w swym repertuarze wykorzystuje również utwory znakomitego radomszczanina - Janusza Różewicza. Utwory utwory wraz z przesłaniem na temat uniwersalnych wartości zostaną przesłane do „Kapsuły Czasu”. 
Fragment z oficjalnej strony DAGADANA: „ DAGADANA poprzez płytę “List do Ciebie”, przywraca pamięć o poecie Januszu Różewiczu. Zespół pragnie także zwrócić uwagę na to, jak ważne w dzisiejszym pędzącym świecie jest zatrzymanie się i poświęcenie czasu drugiej osobie. Stąd zachęta powrotu do pisania listów, tworzenia sztuki nie tylko w formie instant. To wyraz tęsknoty za przeszłością, w której tyle emocji wywoływało uchwycenie bezpowrotnej chwili.”


Od początku naszej kampanii mocno zaangażowany w jej realizację jest ukraiński artysta Alexander Samson, którego utwory odnoszą się do wartości życia i miłości. Artysta jest przedstawicielem muzyki stylu Chanson. Alexander Samson już niebawem odwiedzi Radomsko, ponieważ uświetni finał kampanii swoim osobistym udziałem. Warto wspomnieć, że poza ogromnym talentem muzycznym, posiada mistrzowskie osiągnięcia w Taekwondo – posiada czarny pas. Artysta jest absolwentem Państwowego Uniwersytetu Leningradzkiego – studiował fizykę kosmosu. Już w sierpniu Radomszczanie będą mieli okazję posłuchać repertuaru Alexandra Samsona na żywo oraz poznać jego serdeczne nastawienie do naszego Miasta.


Kolejnym artystą, który przekaże do „Kapsuły Czasu” swoje utwory jest światowej sławy, rosyjski artysta Vitas, W Rosji po raz pierwszy pojawił się na scenie w grudniu 2000 roku. Popularność zdobył śpiewając przebój Opera #2. Jego głos mieści się w zakresie 5-oktawowym, pozwala to mu osiągać rejestr gwizdkowy. Koncertuje na wszystkich kontynentach. W Polsce wystąpił w Sali Kongresowej w 2012r. Artysta nagrał wspólnie z Marylą Rodowicz przebój Crane's Crying (Płacz żurawi).
Wszystkim, którzy biorą udział w naszej kampanii serdecznie dziękujemy!!!! Dzięki Waszemu wsparciu oddajemy prawdziwą ideę przedsięwzięcia, którym jest promocja uniwersalnych wartości.
Przypominamy, że symbole wartości do „Kapsuły Czasu” można przekazywać do biura Projektu (ul. Narutowicza 59) i do MOPS w Radomsku (ul. Kościuszki 12a).WIĘCEJ INFORMACJI NA STRONIE http://www.mops-radomsko.pl/

Podziękowanie za XII Radomszczańskie Spotkania Integracyjne

Bez Tytułu

Miejski Dom Kultury w Radomsku składa wszystkim współorganizatorom i sponsorom XII Radomszczańskich Spotkań Integracyjnych serdeczne podziękowania za życzliwość, pomoc i zaangażowanie  w propagowanie idei integracji.
Dziękujemy wszystkim ofiarodawcom, którzy wspomogli chorego Filipka Łabęckiego. Zebrana suma wynosi 2009,48 zł i 10 kronor.

Organizatorzy: Miasto Radomsko,Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Radomsku, Środowiskowy Dom Samopomocy w Radomsku, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, Stowarzyszenie Opiekunów i Rodziców Osób Niepełnosprawnych Koniczynka, Warsztaty Terapii Zajęciowej w Radomsku, Wspólnota BETEL, Fundacja PROMIEŃ RADOŚCI, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Radomsku, Centrum Integracji Młodzieży, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna.

SPONSORZY: ESBANK, GMINA KLESZCZÓW, PGK.
Dofinansowane ze środków PFRON.

Integracja 2014 Sponsorzy

II edycja BIENNALE MŁODYCH – PIĘKNE SZTUKI

LogoMiejski Dom Kultury w Radomsku już po raz drugi zaprasza do udziału w konkursie BIENNALE MŁODYCH – PIĘKNE SZTUKI. Szczegółowe informacje dotyczące udziału w konkursie zawarte zostały w regulaminie. Do pobrania tutaj

Zapraszamy do rezerwacji i sprzedaży internetowej

Od 1 lipca 2013 na stronie MDK Radomsko można rezerwować i kupować bilety na wydarzenia organizowane przez MDK.Wystarczy wybrać daną imprezę w jednej z zakładek: KINO, DKF, TEATR, KONCERTY i "kliknąć" na godzinę wydarzenia by zostać przekierowanym do panelu rezerwacji i sprzedaży.
Prosimy wszystkich zainteresowanych transakcjami internetowymi o zapoznanie się z regulaminem rezerwacji/sprzedaży (do pobrania tutaj) oraz regulaminem sali kinowej/widowiskowej (do pobrania tutaj)

Projekt współfinansowany ze środków PISF w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Kin.

Transferuj

"List do Ciebie" - już w sprzedaży
Front_okladki%20%20rgb_small

Album List do Ciebie ukazał się 15 lutego nakładem: DAGADANA, Narodowego Centrum Kultury i Etnoteka.pl.

Tym razem słynąca z niesztampowego łączenia folkloru z muzyką elektroniczną grupa sięgnęła po twórczość niesłusznie zapomnianego poety – Janusza Różewicza. Promocji albumu towarzyszyć będzie trasa koncertowa.

„List do Ciebie” to studyjny album, na którym łączą się charakterystyczne dla zespołu DAGADANA brzmienia z twórczością mało znanego w Polsce poety, Janusza Różewicza (brata Tadeusza i Stanisława). „Musimy opowiedzieć historię tej niesamowitej, utalentowanej postaci” – podkreślają muzycy, którzy ostatnie miesiące intensywnie podróżowali po całym świecie, koncertując m.in. w Azji, Europie i Ameryce Południowej.

Nowy album składa się z jedenastu utworów. Starannie wybrane teksty Janusza Różewicza przenikają się świetnie z warstwą brzmieniową nagranego materiału. Za pomocą muzyki DAGADANA próbuje podkreślić piękno twórczości młodego poety, którego świat nie zdążył poznać i docenić. Muzycy mają nadzieję, że to niecodzienne połączenie ułatwi wierszom trafienie do jak największego grona odbiorców. Projekt wspiera również rodzina poety, w tym jego brat – Tadeusz Różewicz.

Do współpracy przy albumie grupa zaprosiła amerykańskiego perkusistę Franka Parkera (współpracował m.in. z Kurtem Ellingiem, Randym Breckerem i Johnem Patituccim), a nad całością produkcji muzycznej czuwał Marcin Pospieszalski (wcześniej współpracował m.in. z zespołami: Armia, Raz Dwa Trzy, Martyna Jakubowicz, Zakopower, Tie Break, Young Power, Soyka Yanina & Kompania oraz z Anną Marią Jopek).

Na szczególną uwagę zasługuje również sposób wydania albumu. Oprócz płyty CD opakowanie zawiera bowiem wybór wierszy Janusza Różewicza (w polskim, ukraińskim i angielskim tłumaczeniu), komentarze wielu znamienitych dziennikarzy, muzyków i twórców kultury, a także list od DAGADANA. Całość ilustrują specjalnie na tę okazję przygotowane kolaże. Muzycy sięgnęli do rodzinnych archiwów i udostępnili znalezione w nich zdjęcia. Na klimatycznych fotografiach odnaleźć można niejedną znajomą twarz.

Trzy dni przed premierą płyty zespół wyruszył w trasę koncertową. Grupa odwiedziła i odwiedzi nie tylko duże ośrodki (m.in. Białystok, Poznań, Szczecin, Warszawę czy Wrocław), ale także mniejsze miasteczka (np. Strumień). Koncertom towarzyszyć będzie akcja pisania i wysyłania listów. Każdy, kto przybędzie na koncert DAGADANA, będzie mógł wysłać niepowtarzalną pamiątkę do swoich bliskich.

Pierwsza odsłona trasy (dalsze aktualizacje na www.dagadana.pl i www.facebook.com/dagadana )

12.02 Wrocław - Firlej

13.02 Kalisz - Pod Muzami

15.02 Pszczyna - Bugsy Jazz Club

05.03 Szczecin - Rocker Club

06.03 Gdynia - Ucho

07.03 Bydgoszcz - Węgliszek

08.03 Białystok - Fama

09.03 Toruń - Lizard King

15.03 Strumień - Gimnazjum

29.03 Poznań - Teatr Nowy

Album List do Ciebie ukazał się nakładem: DAGADANA, Narodowego Centrum Kultury i Etnoteka.pl. Partnerami wydawnictwa i trasy koncertowej są Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA), Poczta Polska oraz Związek Artystów Wykonawców STOART. Płyta powstała w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2014-2020. Wydawnictwo wspiera, dystrybuuje i promuje Agencja Koncertowo-Wydawnicza Karrot Kommando.

http://www.youtube.com/watch?v=6KRTX-Mn8zk

Radomszczański Sztab 22. Finału WOŚP rozliczony!
Scan

Działający w Miejskim Domu Kultury w Radomsku Sztab WOŚP otrzymał oficjalne pismo z Fundacji, dotyczące rozliczenia i zakończenia współpracy podczas 22. Finału WOŚP. Podczas tegorocznej akcji zebraliśmy kwotę 86.717, 27 zł.

Zakończyliśmy Inicjatywy lokalne 2013
Dsc04236

„Sztuka jest w nas” to tytuł pierwszej zwycięskiej inicjatywy lokalnej, prezentowanej i podsumowanej 23 listopada w MDK Radomsko. Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest Marta Margoła. Na wystawie podsumowującej kilka tygodni warsztatów artystycznych można było obejrzeć ręcznie malowane tkaniny oraz biżuterię wykonaną z tradycyjnych koralików i półfabrykatów, a także tworzoną metodą filcowania. Po otwarciu wystawy odbyły się ostatnie warsztaty podsumowujące projekt, podczas których wykorzystano materiały pozostałe z wcześniejszych warsztatów – dzieci i dorośli szyli m.in. torebki z filcu.

Wystawa fotograficzna i gazetka to efekt warsztatów dziennikarskich i fotograficznych ph. „Kultura?Spoko!” 24 listopada odbyło się podsumowanie warsztatów. Podczas zajęć dziennikarskich młodzi ludzie poznawali m.in. zasady redagowania gazetki czy poprawnego przeprowadzania wywiadu. Zwieńczeniem zajęć było wydanie gazetki „Kultura?Spoko!”. Natomiast kurs fotograficzny podsumowała wystawa najciekawszych zdjęć powstałych w czasie warsztatów. Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest Centrum Integracji Młodzieży Radomsko.

Tego dnia nastąpiła też prezentacja spektaklu pt.”Kubuś Puchatek” z wykorzystaniem języka migowego. Przez prawie dwa miesiące dzieci ćwiczyły role łącząc język migowy i werbalny. Przygotowywały także scenografię. Efektem był wspaniały, kolorowy spektakl opowiadający o przygodach tytułowego Kubusia Puchatka. Autorkami projektu są Katarzyna Winczek i Marta Molińska.

„Mandala dla Radomska” to tytuł przedostatniego projektu Inicjatyw lokalnych 2013, którego podsumowanie nastąpiło w sobotę 30 listopada. Realizatorzy – Iga Borowiecka – Grzywacz i Uczestniczki zaprezentowali dokumentację fotograficzną projektu oraz film ilustrujący przebieg projektu.Założeniem projektu „Mandala dla Radomska” było zamalowywanie zdewastowanych ścian radomszczańskich kamienic, parkanów, płotów muralami wykonanymi przez młodzież.

Inicjatywy lokalne 2013 zakończyły się spektaklem "Dzieje (się) świata wg Teatrzyku Zielona Gęś Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego" w ramach projektu "Teatr nas uczy pogody" zakończyły się 30 listopada radomszczańskie inicjatywy lokalne. Realizatorzy projektu członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku "Wiem więcej" przez dwa miesiące pracowali pod opieką reżysera spektaklu Agnieszki Chrząszcz. Intensywne próby i warsztaty teatralne zaowocowały inscenizacją wybranych scenek dramatycznych zaczerpniętych z Teatrzyku "Zielona Gęś" K.I. Gałczyńskiego. Seniorzy, którzy po raz pierwszy brali udział w tego rodzaju przedsięwzięciu, doskonale wyeksponowali drzemiące w miniaturach groteskę, absurd i humor Gałczyńskiego. Udowodnili również, że każdy może realizować swoje artystyczne marzenia - wiek nie gra roli.


Zapraszamy na profil Inicjatyw na profilu na Facebooku

Wszystkie wydarzenia dofinansowane ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Dom Kultury + Inicjatywy lokalne 2013.


Stopka

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW NARODOWEGO CENTRUM KULTURY W RAMACH PROGRAMU DOM KULTURY + INICJATYWY LOKALNE 2013

Realizujemy projekty!

Dzięki dofinansowaniu rozpoczynamy realizację pięciu wybranych projektów w ramach Programu Narodowego Centrum Kultury Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2013.


Po zakończeniu pierwszej części zadania dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Dom Kultury + Inicjatywy lokalne 2013, wszyscy z niecierpliwością oczekiwali na decyzję, czy pomysły lokalnych liderów zostaną sfinalizowane. Ku radości pomysłodawców decyzja dotycząca dofinansowania jest pozytywna. Rozpoczynamy pracę nad projektami:


1. Mandala dla Radomska - graffiti - autorką projektu jest Iga Borowiecka- Grzywacz.
Projekt przewiduje wykonanie murali na terenie miasta. Zakłada współpracę radomszczańskiej młodzieży ze studentami Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie.

2. Spektakl teatralny z wykorzystaniem języka migowego Kubuś Puchatek – autorkami projektu są Katarzyna Winczek i Marta Molińska.
Koncepcją projektu jest przygotowanie spektaklu teatralnego Kubuś Puchatek z wykorzystaniem języka migowego, który jest przeznaczony dla dzieci i młodzieży słyszących i z wadą słuchu. Głównym celem projektu jest przełamywanie barier, integracja ze światem słyszących i niesłyszących oraz zwiększenie ilości przedstawień teatralnych w języku migowym.


3. Sztuka jest w nas – pomysłodawczynią warsztatów jest Marta Margoła.
Projekt skierowany jest do młodych radomszczan i ich rodziców. W ramach projektu przeprowadzone zostaną warsztaty artystyczne, na których uczestnicy będą mogli poznać cztery techniki rękodzielnicze: filcowanie na mokro i sucho, wyrób biżuterii, sutasz i malowanie na jedwabiu. Uwieńczeniem twórczej pracy będzie wystawa w Miejskim Domu Kultury. Oprócz niezapomnianych wrażeń i świetnej zabawy, każdy uczestnik zabierze ze sobą wykonane przez siebie przedmioty.


4. Teatr nas uczy pogody – projekt, który powstał z inspiracji Członków Radomszczańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Wiem Więcej.
Inicjatywa „Teatr nas uczy pogody” jest ściśle związana z działaniami kulturalnymi mającymi na celu szerzenie i zachęcanie do czynnego udziału w kulturze mieszkańców miasta - przygotowaniem i prezentacją spektaklu teatralnego grupy seniorów.

5. KULTURA! SPOKO! – pomysłodawcami projektu jest Centrum Integracji Młodzieży Radomsko.
Projekt będzie przebiegał dwutorowo. Zaplanowano warsztaty dziennikarskie i fotograficzne w plenerze. Zwieńczeniem kursu fotograficznego będzie wydruk wybranych fotografii. Warsztaty dziennikarskie natomiast zakończą się wydaniem gazetki „KULTURA? SPOKO!”. Młodzi ludzie pod okiem profesjonalisty zdobędą pierwsze szlify dziennikarskie, nauczą się tworzenia gazety od podstaw, zdobędą umiejętności tworzenia w ciekawy sposób artykułów dla młodzieży. 


Stopka

MDKlub CAFE - kawiarnia w MDK Radomsko

Zapraszamy do nowej kawiarni mieszczącej się w MDK Radomsko. MDKlub Cafe - to miejsce zasługujące na miano "wyjątkowe". Kawiarnia, to jedyne miejsce w Radomsku, którego wnętrze stylizowane jest na lata 50-60te, z autentycznymi meblami z tamtego okresu. W swojej ofercie ma m.in. ponad 10 rodzajów kaw, wielosmakowe herbaty, czekoladę na gorąco przyrządzaną z prawdziwej czekolady, kolorowe i smakowite desery lodowe, pyszne ciasta i świeżo wyciskane soki owocowe.

Zapraszamy do zapoznania się z menu: desery oraz kawy i inne