MDK

Top-foto

TYDZIEŃ Z TEATREM (25.03-1.04.)

56. Międzynarodowy Dzień Teatru zostanie zainaugurowany spektaklem pt. "Umrzeć z tęsknoty" 25 marca 2017. Tym samym w MDK Radomsko rozpocznie się "Tydzień z teatrem". W ramach Poranka Teatralnego (26 marca 2017) najmłodsi będą mogli obejrzeć
prezentacje teatralne grupy „Skandalek I” i „Skandalek II” w reż. Rafała Mikołajewskiego.
Kolejny spektakl to prezentacja pt. "Dlaczego dorośli nie mogą latać" Grupy Teatralnej BAT - Scena Dorosłych MCK Bełchatów (27 marca 2017). Natomiast 28 marca odbędzie się prezentacja teatralna "Adam i Ewa" w reż. Anity Pawlak-Zygmy w wyk.Młodzieżowej Grupy Teatralnej "Rekwizytornia teatr". "Tydzień z teatrem" zakończy się spektaklem dla dzieci pt. "Samograj" w wykonaniu Teatru Pinokio w Łodzi.

Podczas "Tygodnia z teatrem" odbędzie się również XVI Przegląd Małych Form Teatralnych - ogólnopolski konkurs skierowany do amatorskich grup teatralnych (30 i 31 marca 2017). Imprezom towarzyszyć będzie wystawa Grega Noo-Waka "Mistrzowie zza kulis" (foyer kinowe) udostępniona przez Teatr im.S.Jaracza w Łodzi.

SZCZEGÓŁOWY OPIS SPEKTAKLI, REZERWACJE I SPRZEDAŻ ON-LINE W ZAKŁADCE TEATR

Międzynarodowy Dzień Teatru to święto ustanowione z inicjatywy Międzynarodowego Instytutu Teatralnego w 1961 r. dla upamiętnienia otwarcia w Paryżu (27 marca 1957 r.) Teatru Narodów – festiwalu, na którym spotkały się zespoły z obu stron „żelaznej kurtyny”.
[źródło: http://dotknij-teatru.pl]

ROF Z DOTACJĄ MKiDN!
R%c3%b3%c5%bcewicz%20open%20festiwal

Z radością informujemy, że MDK Radomsko zdobył dotację na realizację Różewicz Open Festiwal 2017. Dofinansowanie w wysokości 55 000 zł przyznał Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Teatr i Taniec. Wniosek przygotowany przez MDK znalazł się w grupie najwyżej punktowanych projektów spośród 284 złożonych wniosków.

NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH
Plakatsojczynski2017

Miasto Radomsko, Miejski Dom Kultury w Radomsku, Muzeum Regionalne im.S. Sankowskiego w Radomsku, Konspiracyjne Wojsko Polskie "Warszyc", Miejska Biblioteka Publiczna w Radomsku, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Fundacja "Wolność i demokracja" - organizatorzy obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zapraszają od 18 lutego do 1 marca 2017 do udziału w przedsięwzięciach poświęconych pamięci żołnierzy tzw. Drugiej Konspiracji.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to święto państwowe, obchodzone 1 marca. Ma na celu upamiętnienie żołnierzy tzw. Drugiej Konspiracji. Stanowili oni ruch niepodległościowy walczący o suwerenność Polski, uniezależnienie jej od wpływów ZSRR. Liczbę członków organizacji i wszystkich grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tysięcy osób.

1 marca został wybrany ze względu na rocznicę rozstrzelania członków IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Egzekucja miała miejsce w 1951 roku w Warszawie, przy ulicy Rakowieckiej. Święto obchodzimy od 2011 roku.

PROGRAM OBCHODÓW W RADOMSKU

Plakatsojczynski2017

KRYSTYNA MICHALSKA W PLEBISCYCIE "CZŁOWIEK ROKU"
Km1

Gratulujemy naszej Koleżance Krystynie Michalskiej nominacji do plebiscytu Dziennik Łódzki "Człowiek Roku 2016 Powiatu Radomszczańskiego". Krystyna Michalska jest w MDK kierownikiem Działu Upowszechniania Filmu i Organizacji Imprez. Zachęcamy do głosowania na stronie Dziennika Łódzkiego

24.02 - GRUBASKA - SCENA REGIONALNA TEATRU IM.S.JARACZA (I.NOSZCZYK)
Grubaska

Scena Regionalna Teatru im.S. Jaracza w Miejskim Domu Kultury w Radomsku zaprasza na spektakl "Grubaska". W roli tytułowej Izabela Noszczyk. Spektakl odbędzie się 24 lutego 2017 r. o godz. 19.00.

"Żyjesz w świecie, który wymaga od ciebie doskonałości. A przynajmniej tak ci się wydaje: świat kocha tylko doskonałych. Ci niedoskonali mają przechlapane, mają zołzy zamiast koleżanek w pracy, mają faceta bydlaka, nawet w sklepie nimi pomiatają. A ty taka właśnie jesteś: niedoskonała. Jesteś… gruba. Zrób w końcu coś ze sobą! Odchudź się, wtedy znikną twoje wszystkie problemy. Grubi nie zasługują na szczęście. Czy jednak na pewno tak jest? Czy twoje problemy to tylko kwestia kilogramów? Czy inni patrząc na ciebie widzą tylko te kilogramy? A może sekret tkwi gdzie indziej, w twojej głowie? Tak, to prawda, zawsze warto podjąć walkę o siebie ze sobą. Tylko wtedy masz szansę na zwycięstwo. Zawsze warto coś zrzucić. Ale czy prawdziwym i jedynym zwycięstwem są szczupłe nogi i talia osy? Zwycięstwo ma wiele wymiarów. Przekonaj się sama."

„Grubaska” Teatru Miejskiego w Lesznie to sceniczna adaptacja opartej na faktach książki Wandy Szymanowskiej „Lardżelka” w reżyserii Błażeja Baraniaka i Elżbiety Zającówny.

Bilety: 35 zł / normalny, 25 zł / ulgowy, 20 zł / Program 60 +

25.02– „NIGDZIEBĄDŹ” - WYSTAWA BARTOSZA DĄBROWSKIEG0
Nigdzieb%c4%84d%c5%b9_info_facebook-01_%20(1)

Miejski Dom Kultury w Radomsku zaprasza 25 lutego 2017 r. o godz. 17.00 do Galerii MDK na otwarcie wystawy „Nigdziebądź” Bartosza Dąbrowskiego. Autor prezentowanych na wystawie prac jest studentem Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu oraz laureatem III edycji Konkursu Plastycznego „Biennale Młodych – Piękne Sztuki”. Nagrodą w tym konkursie jest organizacja indywidualnej wystawy i druk katalogu.

Wstęp wolny.

25.02.2017 – „ADAM I EWA” SPEKTAKL MŁODZIEŻOWEJ GRUPY TEATRALNEJ „REKWIZYTORNIA TEATR Z MDK
Adam%20i%20ewa%20plakat

25 lutego o godz. 16.00 zapraszamy na premierę spektaklu „Adam i Ewa” w wykonaniu Młodzieżowej Grupy Teatralnej „Rekwizytornia Teatr”, działającej w Miejskim Domu Kultury w Radomsku. Spektakl zrealizowany został na podstawie utworu Maliny Prześlugi „Nic, Dzika Mrówka, Adam i Ewa”.
Reżyseria: Anita Pawlak – Zygma - instruktor teatralny MDK.
Oprawa muzyczna: Tomasz Sroczyński.
Scenografia: Joanna Sroczyńska – instruktor plastyki MDK.

Obsada:
Lena Bąkowicz, Seweryn Grządziel, Weronika Mazur, Anna Stolarczyk, Hanna Andrysiak, Karolina Tazbir, Martyna Morawska, Patrycja Alama, Kamil Zyzik.

25-28.02 - OSCAROWY DYSKUSYJNY KLUB FILMOWY
7767636.3

Dyskusyjny Klub Filmowy zaprasza na projekcje trzech filmów: „Powidoki” (polski kandydat do Oscara 2017 za najlepszy film nieanglojęzyczny - bez nominacji), „Paterson” oraz „Moonlight” (8 nominacji do Oscarów 2017). Filmy będzie można obejrzeć kolejno w dniach: 25, 27, 28 lutego o godz. 18.00.

Szczegółowy opis filmów oraz rezerwacje i sprzedaż on-line w zakładce DKF.

26.02.2017. – TEATRALNE PREZENTACJE PRZEDSZKOLAKÓW
Poranek%2026.02

W Miejskim Domu Kultury w Radomsku 26 lutego 2017 r. o godz. 10.30, w ramach Niedzielnego Poranka Teatralnego, na scenie zaprezentują się przedszkolaki z Publicznego Przedszkola nr 3 w Radomsku. W wykonaniu dzieci z grupy „Sówki” obejrzymy program „Hu, hu, ha nasza zima zła” przygotowany pod kierunkiem Pani Małgorzaty Woźniak i Pani Agnieszki Kuszyńskiej – Łęgowik. Dzieci z grupy „Słoneczka” przedstawią „Spotkanie bajek”, do którego przygotowała je Pani Agnieszka Pierzak.
Wstęp wolny. Zapraszamy.

27.02 - 3.03 - XII DNI KINA - PRZEGLĄD FILMÓW
Dni%20kina_logo

I Liceum Ogólnokształcące im. Feliksa Fabianiego oraz Miejski Dom Kultury w Radomsku zapraszają uczniów szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjalnych województwa łódzkiego do udziału w XII Dniach Kina.

Bohaterem i gościem tegorocznej XII Edycji Dni Kina, będzie Juliusz Machulski – reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Absolwent Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi (1978 rok). W 1988 roku założył Studio Filmowe ZEBRA, któremu szefuje do dzisiaj. Autor i producent najpopularniejszych i licznie nagradzanych polskich filmów, takich jak: „Vabank”, „Seksmisja”, „Vabank II, czyli riposta”, „Kingsajz” oraz „Kiler”. Autor teatrów telewizji: „Jury”, „19. południk”, „Przerwanie działań wojennych”, „Next-ex”, „Matka brata mojego syna", „Brancz".

Cele przedsięwzięcia:
• Poznanie twórczości Juliusza Machulskiego;
• Kształcenie umiejętności odbioru i wartościowania dzieł filmowych pod względem ideowym i estetycznym;
• Promowanie świadomej dyskusji o kinie;
• Kształcenie świadomości miejsca i funkcji filmu w kulturze współczesnej;
• Odkrywanie własnego potencjału twórczego;
• Zapoznanie z warsztatem pracy aktora filmowego, reżysera, scenarzysty, operatora i innych twórców filmu;
• Rozbudzenie ciekawości poznawczej uczniów;
• Budzenie wrażliwości estetycznej;
• Zapoznanie z teoretycznymi i praktycznymi zasadami tworzenia plakatu filmowego jako tekstu kultury.Przegląd filmów w reż JULIUSZA MACHULSKIEGO, rozpocznie się 27 lutego o godz. 16.00 w sali kameralnej MDK. Wstęp wolny.
27.02. godz.16.00 - Vabank
28.02. godz.16.00 - Seksmisja
01.03. godz.16.00 - Deja vu
02.03. godz.16.00 - Szwadron
03.03. godz.16.00 – Kołysanka

Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach projektu Filmoteka Szkolna we współpracy z Filmoteką Narodową i Centrum Edukacji Obywatelskiej przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Organizator - I LO w Radomsku, współorganizator – MDK w Radomsku

1loMdk Logo Poziom Cmyk

1.03 - CZY WARTO BYŁO TAK ŻYĆ? - PROJEKCJA FILMU I SPOTKANIE Z REŻYSERKĄ
Sojcz

"Czy warto było tak żyć?" to filmowa opowieść o Stanisławie Sojczyńskim "Warszycu" - dowódcy i twórcy Konspiracyjnego Wojska Polskiego - największego ugrupowania wojskowego po wojnie do walki z komunistycznym zniewoleniem. Sojczyński do końca pozostał nieprzejednany i wierny wyznawanym ideałom. Po okrutnym śledztwie został skazany przez Sąd Wojskowy w Łodzi na karę śmierci. Wyrok wykonano w lutym 1947 r. Sojczyński miał wówczas zaledwie 37 lat. Nie wiadomo nawet, gdzie został pochowany.[źródło: www.filmpolski.pl]

Projekcja filmu uświetni obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Przed seansem odbędzie się spotkanie z reżyserką Aliną Czerniakowską.

1 marca 2017, godz. 12.30 - sala widowiskowa

02.03 - MISTRZOWIE ZZA KULIS - WERNISAŻ WYSTAWY
Mistrzowie_zza_kulis

Miejski Dom Kultury w Radomsku, Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi oraz Greg Noo-Wak zapraszają na wystawę "Mistrzowie zza kulis. Portret artystów rzemiosła teatralnego". Wystawa, której wernisaż odbędzie się 2 marca godz.16.00 w foyer kinowym, będzie prezentowana do 31 marca 2017 w foyer w ramach 56.Międzynarodowego Dnia Teatru

Na wystawę składają się portrety rzemieślników teatralnych, zatrudnionych w pracowniach i warsztatach łódzkiego Teatru Jaracza. Greg Noo-Wak rozpoczął projekt na początku sezonu artystycznego 2014/2015. Do aranżacji planu zdjęciowego użył rekwizytów, kostiumów i elementów dekoracji, które to przez lata tworzyli bohaterowie zdjęć, produkując kolejne premiery. Dla każdego z portretowanych stworzono indywidualną scenografię, stylizację i oświetlenie.


Wystawa "Mistrzowie zza kulis" prezentuje pracowników teatru, których zawodowy wysiłek, całkowicie niezbędny na etapie produkcji spektakli, pozostaje zwykle niezauważony. Autor zdjęć zwraca uwagę na problem likwidacji pracowni mistrzowskich w kolejnych teatrach, tłumaczonej zwykle względami ekonomicznymi, przy kompletnej ignorancji wobec faktu, że wkrótce zabraknie ludzi posiadających rzadkie i cenne umiejętności, niezbędne do tworzenia oprawy scenograficznej spektaklu. Wystawa wpisuje się w stworzoną i propagowaną przez Grega Noo-Waka ideę trójdzielności fotografii teatralnej Kulisy_Kreacja_Dokumentacja. Projekt "Mistrzowie zza kulis" będzie kontynuowany.


Wystawa miała swoje otwarcie 15 października 2016 r., w ramach inauguracji 4 Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Klasyki Światowej Nowa Klasyka Europy 2016, organizowanego przez Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi.
Greg Noo-Wak jest laureatem Konkursu XVIII Biennale Plakatu Fotograficznego, w którym otrzymał Srebrny Medal Fotoklubu RP za plakat zapowiadający wystawę.

8.03 - DZIEŃ KOBIET ZE SZTUKĄ KOCHANIA I PORADAMI NA ZDRADY
Sztuka-kochania_plakat

"Sztuka kochania.Historia Michaliny Wisłockiej" - wyczekiwany, śmiały, bezpruderyjny film o Michalinie Wisłockiej to szczególna propozycja dla Pań z okazji Dnia Kobiet. 8 marca seanse odbędą się o godz. 17.00 i 21.00. Natomiast o godz. 19.00 zapraszamy na najnowszą polską komedię "Porady na zdrady". Biletowanym projekcjom towarzyszyć będą m.in. stoiska kosmetyczno – pielęgnacyjne, pokazy przygotowane przez Panaceum Fitness i konkursy z nagrodami i niespodziankami.

W zakładce Kino - szczegółowy repertuar, opisy filmów i ceny biletów.

11.03 - JAZZOWY SALON SZTUKI - SPOTKANIE Z WŁODZIMIERZEM KNASIEM
Knas%20salon%20sztuki

Salon Sztuki tym razem w klimacie jazzu. 11 marca 2017, o godz. 18.00 będzie można spotkać się z radomszczaninem, muzykiem Włodzimierzem Knasiem, który w 2016 r. wydał płytę "Włodzimierz Knaś Jazz Projekt - Po piąte ". Podczas spotkania promującego odbędzie się recital artysty połączony z prezentacją albumu,  na którym znalazły się  m.in. utwory: "z tobą", "po piąte", "samba TV", "życie nocnych ludzi", "ulica reymonta", "spadochron", "tańczmy razem".
Wydawcą płyty jest Miejski Dom Kultury w Radomsku.
Płyta do kupienia w kasie MDK w cenie 20 zł.

Sala kameralna, wstęp wolny

19.03 - SESZELE - KLUB PODRÓŻNIKA
Seszewle

Tajemnicze góry, urzekające zatoczki z białym piaskiem, krystaliczny ocean, tropikalna fauna i flora - Seszele. Raj na ziemi dla spragnionych egzotycznych wrażeń i niezapomnianych emocji. O swojej podróży na Seszele, w Klubie Podróżnika opowie 19 marca o godz.18.00 Edyta Chrząszcz.

Sala kameralna, wstęp wolny

21.03 - ULTIMATUM - ŚWIATOWY DZIEŃ POEZJI
T1

Pierwszego Dnia Wiosny, 21 marca nastąpi Ogłoszenie IX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Janusza Różewicza i spotkanie z Piotrem Machulem – laureatem konkursu z 2016 r. oraz promocja tomiku poetyckiego ULTIMATUM. Spotkanie odbędzie się w ramach  Światowego Dnia Poezji.
Galeria MDK Wstęp wolny

25.03 - UMRZEĆ Z TĘSKNOTY (TYDZIEŃ Z TEATREM)
Foto%20plakat


Obchody tegorocznego 56. Międzynarodowego Dnia Teatru rozpocznie 25 marca 2017 r. wyjątkowe teatralno-muzyczne widowisko "Umrzeć z tęsknoty". Artyści Teatru im. S. Jaracza w Łodzi przypomną radomszczańskiej publiczności dawną, zapomnianą, a piękną kulturę żydowską, zaprezentują orientalny i fascynujący świat jednego z najbardziej niezwykłych narodów. Aktorom akompaniuje zespół muzyczny pod kierunkiem Teresy Stokowskiej-Gajdy.

25 marca 2017, godz. 19.00

Opieka artystyczna: Waldemar Zawodziński

Kierownictwo muzyczne: Teresa Stokowska – Gajda
Scenografia: Katarzyna Zbłowska
Reżyseria światła: Krzysztof Sendke
Asystent scenografa: Ryszard Warcholiński
Asystent reżysera: Marta Baraszkiewicz


występują:
Iwona Dróżdż – Rybińska, Iwona Karlicka, Emilia Kudra, Agnieszka Skrzypczak, Hubert Jarczak, Marek Nędza, Radosław Osypiuk, Paweł Paczesny, Karol Puciaty

bilety: 35 zł (normalny), 25 zł (ulgowy), 20 zł (Program 60+) - dostępne w Kasie MDK od 11 lutego 2017

25.03.-1.04 - TYDZIEŃ Z TEATREM
Teatr

56. Międzynarodowy Dzień Teatru zostanie zainaugurowany spektaklem pt. "Umrzeć z tęsknoty" 25 marca 2017. Tym samym w MDK Radomsko rozpocznie się "Tydzień z teatrem". Kolejny spektakl to prezentacja pt. "Dlaczego dorośli nie mogą latać" Grupy Teatralnej BAT - Scena Dorosłych MCK Bełchatów (27 marca 2017). "Tydzień z teatrem" zakończy się spektaklem dla dzieci pt. "Samograj" w wykonaniu Teatru Pinokio w Łodzi.Imprezom towarzyszyć będzie wystawa Grega Noo-Waka "Mistrzowie zza kulis" udostępniona przez Teatr im.S.Jaracza w Łodzi.

SZCZEGÓŁOWY OPIS SPEKTAKLI, REZERWACJE I SPRZEDAŻ ON-LINE W ZAKŁADCE TEATR

Międzynarodowy Dzień Teatru to święto ustanowione z inicjatywy Międzynarodowego Instytutu Teatralnego w 1961 r. dla upamiętnienia otwarcia w Paryżu (27 marca 1957 r.) Teatru Narodów – festiwalu, na którym spotkały się zespoły z obu stron „żelaznej kurtyny”.
[źródło: http://dotknij-teatru.pl]

25.FINAŁ WOŚP PODSUMOWANY
Ma%c5%82y%20baner%20na%20stron%c4%99

9 lutego 2017 r. otrzymaliśmy od Fundacji WOŚP informację sms: „ Raz jeszcze serdecznie dziękujemy za zaangażowanie, cierpliwość i czas, który nam poświęcasz. Za moc pozytywnej energii, dzięki której wierzymy, że wszystko jest możliwe. Miło nam poinformować, że w dniu dzisiejszym Sztab działający przy MDK w Radomsku został rozliczony na kwotę 109 175,52 zł.”

Na ten sukces złożyła się praca wielu osób: wolontariuszy, sponsorów, darczyńców i tych, którzy całym sercem zaangażowali się w organizacje 25. Finału WOŚP!

Dziękujemy!

MAŁE GRANTY MDK 2017 - WYNIKI
Ma%c5%81e%20granty%20mdk_logo

Po analizie formalnej i merytorycznej wszystkich wniosków Komisja Konkursowa wyłoniła do realizacji następujące projekty:

Beneficjent: Laura Normand - „Ocalić od zapomnienia”

Projekt ma na celu zapoznanie Radomszczan z postacią wybitnego Radomszczanina Jerzego Fotygi, którego działalność muzyczna i artystyczna nie jest jeszcze znana młodemu pokoleniu. W ramach projektu zostaną przeprowadzone spotkania prelekcyjne koordynatora z zaproszonymi osobami. Finałem zadania będzie koncert.


Beneficjent: Karolina Marczak - „Żywioły emocji – poznanie siebie i poznanie siebie nawzajem”

Projekt zawiera elementy artterapii. W trakcie warsztatów uczestnicy będą wykonywać jedną pracę do każdego tematu przy pomocy dostępnych środków oraz pod wpływem poszczególnych bodźców: muzyka, zapach, itp. Praca – obraz/kolaż będzie odzwierciedleniem indywidualnych odczuć, emocji uczestnika. Na koniec uczestnicy wspólnie tworzą zbiorową pracę.


Beneficjent: Jerzy Sobczyk - „Z przytupem”

Celem projektu jest utworzenie zespołu tanecznego złożonego z seniorów, w którego repertuarze znajdą się tańce ludowe (zwłaszcza regionalne) i stworzenie możliwości zaprezentowania tańców i obyczajów ludowych społeczności Radomska.


Beneficjent: Marian Kokoszka - „Uczta dla oczu”

Istotą projektu jest namalowanie dużego muralu, promującego kulturę i tradycję lokalne. Będzie on umiejscowiony w centrum miasta i namalowany przez lokalną grupę artystów, co zostanie poprzedzone edukacyjnymi warsztatami.


Beneficjent: Dorota Chmielowska, Justyna Drozdek - „Wieczorek radomskowski”

Projekt zakłada przeprowadzenie cyklu spotkań poświęconych historii, kulturze i tradycji przekazywanej przez pokolenia. Wspólne spotkania pod okiem moderatora zostaną urozmaicone wystąpieniami specjalistów dotyczącymi wybranych zagadnień takich jak: genealogia, pamiątki rodzinne, działalności Armii Krajowej w Radomsku, kultura przedwojenna. Projekt zakończy się spacerem historycznym szlakiem naszych przodków.

Wszystkim wnioskodawcom, którzy wzięli udział w konkursie Małe Granty MDK i zechcieli podzielić się z nami swoimi pomysłami serdecznie dziękujemy i gratulujemy zwycięzcom.