MDK

Top-foto

TEATRALNA PREMIERA TYLKO W MDK RADOMSKO!
Bang%20bang_plakat

Miejski Dom Kultury w Radomsku i Teatr im.S.Jaracza w Łodzi zapraszają na wyjątkowe wydarzenie teatralne - PRAPREMIERĘ spektaklu pt. "Bang Bang" na motywach filmu "Thelma i Louise" R. Scotta. Premierowa prezentacja odbędzie się 29 maja 2016 o godz. 19.00 w MDK Radomsko.

Fabuła spektaklu krąży wokół ucieczki Thelmy i Louise od szarej rzeczywistości, ich podróży przez Amerykę i problemów, które napotykają po drodze. W rolach głównych zobaczymy Iwonę Kralicką, Milenę Lisiecką, Izabelę Noszczyk, Marcina Korcza, Mariusza Siudzińskiego, Krzysztofa Wacha. Reżyseria i choreografia - Dominika Knapik, scenografia - Mirek Kaczmarek, kostiumy - Karolina Mazur, muzyka - Daniel Pigoński, tekst - Tomek Jękot.

UWAGA - 28 maja o godz. 19.00 odbędzie się pokaz prasowy - wstęp z zaproszeniami. O godz. 18.30 w holu MDK - wernisaż wystawy Sergiusza Sachno pt."Aktorzy". Informacje o wystawie TUTAJSPEKTAKL TYLKO DLA WIDZÓW DOROSŁYCH


Bilety:  25 zł - ulgowy, 35 zł - normalny, 20 zł - w Programie 60+

BANG BANG - FOTOSY Z PRÓBY
Bang.bang_radomsko_f_marcin.nowak%20%20(5)

Damsko-męskie perypetie kobiet dojrzałych, życiowe dylematy, kiepskie wybory. A wszystko okraszone odrobiną komizmu i dowcipu. Thelma i Louise 28 i 29 maja 2016 r. pojawią się na teatralnej scenie MDK Radomsko w spektaklu "Bang Bang". Przedstawienie w reżyserii Dominiki Knapik realizuje Teatr im.S. Jaracza w Łodzi. Tymczasem prezentujemy fotosy próby w Radomsku i z niecierpliwością czekamy na prapremierę.Więcej o PRAPREMIERZE tutaj

28.05 - AKTORZY - WERNISAŻ WYSTAWY SERGIUSZA SACHNO
Plakat_do_teatru_jaracza_radomsko_100x70

28 maja 2016 r. o godz.18.30 Miejski Dom Kultury w Radomsku zaprasza na wernisaż wystawy AKTORZY Sergiusza Sachno. Wystawa towarzyszy prapremierze spektaklu BANG BANG Teatru im. S. Jaracza w Łodzi.

Wystawa powstawała w latach 1978 – 1988. Unifikacja światła i tła umożliwiała mi, a następnie widzowi prowadzenie porównań, weryfikowania dotychczasowych wyobrażeń i odkrywanie nieznanych dotychczas twarzy aktora.
Powszechnie się uważa, że zasadnicza funkcja fotograficznego portretu aktora jest banalna. Chodzi o fotosy mające charakter reklamowy, wysyłane do różnego rodzaju agencji i zespołów filmowych albo rozwieszane w foyer teatrów. Jeśli jednak spojrzeć na prywatne portrety aktorów, które zasługują na miano artystycznej fotografii, to ich swoista poetyka i ich rzeczywista funkcja okażą się bardziej złożone. Z jednej strony aktorzy należą do ludzi najczęściej fotografowanych. Ogląda się ich zdjęcia w dziennikach, tygodnikach i miesięcznikach. Z drugiej strony stosunkowo rzadko można zobaczyć naprawdę wystudiowane, opracowane i przemyślane portrety. Co jednak najistotniejsze - aktorzy teatralni przeważnie są fotografowani podczas gry, kiedy wcielają się w jakąś postać, kiedy w jakiejś przynajmniej części - przestają „być sobą”. I tutaj zaczyna się zasadniczy problem polegający na tym, że szczególnie trudno jest sportretować aktora jako „człowieka”, jako jego samego, a nie jako artystę, który coś tworzy. W tym szczególnym rodzaju sztuki, gdzie instrument i część tworzywa stanowi twarz, ciało, głos i osobowość psychiczna powstaje dylemat, rodzi się pytanie: co u aktora jest ważniejsze - czy to, co „osobiste”, wrodzone, wniesione, czy to, co „dodane” - technika, interpretacja, sprawność.

Wydaje mi się, że ci naprawdę dobrzy, fascynujący aktorzy mają odwagę, żeby dać się sportretować. A ci pozostali, mało ciekawi, udają i są jeszcze bardziej fałszywi niż „zwykli ludzie”. To tylko kilka uwag, które mają na celu pokazanie jak skomplikowany psychologicznie i estetycznie jest fotograficzny portret aktora. Ale może właśnie dlatego jest tak ciekawy.

W twarzach ludzi, którzy obrali sobie zawód polegający na tym, że mówią do nas i o nas ze sceny i ekranu, zawiera się też świadectwo czasu, obraz kolejnych pokoleń i epoki, piętno naszych wspólnych doświadczeń, nie tylko przeżytych, ale i wyrażonych, a na zdjęciu - zanotowanych i utrwalonych dzięki indywidualnej wrażliwości, psychologicznej wiedzy i intuicji fotografa.

Sergiusz Sachno

Do marca 1968 studiował socjologię na Uniwersytecie Warszawskim, a następnie filozofię i socjologię na Uniwersytecie Karola w Pradze, którą ukończył w 1970 roku. Fotografią zajmuje się od 1972 roku. Prace swoje prezentował na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju oraz uczestniczył w wielu pokazach fotografii za granicą, m in. W Sydney, Tokio, Montrealu, Toronto, Pradze, Amsterdamie, Nowym Jorku i Berlinie.
Ważniejsze wystawy indywidualne:
Klimaty 1978, Menady 1980, Aktorzy 1988, Teatralna 1988,
Femina mistica 1997, Cherchez la femme 1998, Nagi cień 2003, Gentile 2006.
Specjalizuje się w fotografii portretowej, teatralnej, mody i ogólnie reklamowej. Jest autorem licznych plakatów, okładek płytowych, książkowych i programów teatralnych. Był autorem wystawy Stulecie Polaków, eksponowanej w 1999 roku na Zamku Królewskim w Warszawie, a następnie w wielu krajach europejskich oraz albumu pod tym samym tytułem. Jego autorstwa jest wystrój fotograficzny hotelu Hyatt w Warszawie. Był twórcą performance i dzialań okołoteatralnych. Fotografie publikuje w prasie zagranicznej, a także współpracował z czasopismami Film, Kino, Scena, Twój Styl, Pani, Uroda i wielu innych. W 1979 roku otrzymał od Jacques'a Chiraca Medal miasta Paryża za fotografię, jest laureatem wielu nagród i wyróżnień z całego świata. Od 1979 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, gdzie był aktywnym członkiem najwyższych władz. Prowadzi zajęcia z portretu i aktu na Studium Fotografii przy ZPAF. Doktorat z fotografii w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Jest profesorem w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi

29.05 - PORANEK FILMOWY - PORWANIE BALTAZARA GĄBKI / MAŁY DKF
Baltazar

Książę Krak wysyła Smoka Wawelskiego wraz z Kucharzem Bartłomiejem Bartolinim na poszukiwanie profesora Baltazara Gąbki, który zaginął w Krainie Deszczowców. "Porwanie Baltazara Gąbki" to polski serial animowany wyprodukowany w latach 1969-1970 na postawie książki autorstwa Stanisława Pagaczewskiego pod tym samym tytułem. W Małym DKFie będzie można obejrzeć 4 odcinki serii.

Animację wyprodukowało Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku - Białej.

Po filmie odbędą się warsztaty plastyczne.

Godz. 10:30 / Sala kameralna / bilety: 5 zł

30.05 - DKF - O MIŁOŚCI I MROKU
O%20mi%c5%82o%c5%9bci%20i%20mroku

"Opowieść o miłości i mroku" to ekranizacja bestsellerowej powieści autobiograficznej Amosa Oza. Przejmująca historia dzieciństwa i dorastania jednego z najwybitniejszych pisarzy XXI wieku. Oz wspomina dzieciństwo u boku rodziców: pragmatycznego Ariego i marzycielskiej, obdarzonej niezwykłą wyobraźnią Fani. Nieszczęśliwa w małżeństwie matka Amosa ukojenie znajdowała w opowiadaniu ukochanemu synowi niesamowitych historii z pogranicza jawy i snu. Z czasem opowieści były coraz bardziej mroczne i niezrozumiałe, by w końcu stać się rzeczywistością… Jak bardzo zmieni to życie chłopca, który wkrótce zostanie światowej sławy pisarzem?

reżyseria: Natalie Portman

gatunek: Dramat

produkcja: Izrael

czas: 95 min

bilety: 12 zł (z kartą DKF), 14 zł (ulgowy), 16 zł (normalny)

30 maja 2016, godz.18.00 / s.widowiskowa

30.05-2.06 - WATCH DOCS
Watchdocs_2016

14. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie – RADOMSKO 2016.

Projekcje filmów odbędą się w Miejskim Domu Kultury w Radomsku, w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego.
WSTĘP NA WSZYSTKIE FILMY JEST WOLNY.


Festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa zdjęć Piotra Lemparta.
Piotr Lempart jest absolwentem krakowskiej Akademii Fotografii i należy do Towarystwa Fotograficznego im. Edmunda Osterloffa w Radomsku.

Organizator: Helsińska Fundacja Praw Człowieka i Społeczny Instytutu Filmowy.
REPERTUAR

30.05.2016 r. (poniedziałek)
godz. 16.00 – 18.00 (sala widowiskowa)

1. WSZYSTKO JEST MOŻLIWE / Everything Is Possible – film z audiodeskrypcją
54 ' , 2013 Polska reżyser: Lidia Duda / zdjęcia: Kacper Lisowski / montaż: Agnieszka Bojanowska, Jakub Śladkowski / produkcja:Eureka Media

Bohaterka nowego dokumentu Lidii Dudy, autorki rewelacyjnych Uwikłanych, to na pewno postać niezwykła. Starsza pani, która w wieku 70 lat zaczęła jeździć autostopem i nie znając praktycznie żadnego języka obcego zwiedziła pół świata, a na dodatek wróciła do rodzinnego domu z młodszym o kilkadziesiąt lat kochankiem, zdecydowanie odbiega od stereotypu prowincjonalnej emerytki. Ukazana częściowo w filmie bałkańska eskapada pani Teresy udowadnia, że świat może otworzyć się przed każdym, kto ma otwartą głowę. „Wszystko jest możliwe” to film o przekraczaniu granic w sensie dosłownym i metaforycznym, ale jego twórcy traktują swoich bohaterów z ogromnym szacunkiem. Nie ma tu pogoni za sensacją,
a jedynie wytrawna obserwacja, podkreślona znakomitym montażem. Dzięki przemyślanej konstrukcji ten świetny dokument stopniowo odsłania przed widzem kolejne warstwy opowiadanej historii i motywacje bohaterów. I zmusza nas do nieustannego rewidowania początkowych założeń.

1 4

2. U FRYZJERA / Women in Sink
36 ' , 2015 Izrael, Wielka Brytania reżyser: Iris Zaki / zdjęcia: Iris Zaki / montaż: Iris Zaki / produkcja: Iris Zaki
O czym rozmawiasz ze swoją fryzjerką czy swoim fryzjerem? O pogodzie? O piosence dochodzącej z radia? A gdyby podczas mycia głowy zadawano Ci pytania o nastroje w dzielnicy i sytuację w kraju? Gdyby wszystko działo się w muzułmańskiej części Hajfy, we fryzjerskim salonie arabskiej chrześcijanki, gdzie spotykają się muzułmanki i żydówki,
a całość kręciłaby Irys Zaki, myjąc głowy swoim klientkom? Wtedy powstałby intymny portret lokalnej społeczności, koegzystującej w pokoju w niełatwych czasach.

Women In Sink 6

3. NI HAO HOLLAND / Ni Hao Holland / De Chinezen Komen
25 ' , 2015 Holandia reżyser: Willem Timmers / zdjęcia: Sander Roeleveld, Joewi Verhoeven / montaż: Patrick Schonewille, Erik Disselhoff / produkcja: Copper Views
Po świetnym dokumencie „Z kamerą wśród ludzi”, przedstawiającym turystkę do „egzotycznych krajów” jako gorzką komedię omyłek, tym razem Willem Timmers z równym talentem, poczuciem humoru i antropologiczną wyobraźnią prezentuje egzotykę à rebours – chińskie turystki w Holandii. W poszukiwaniu „autentyczności” wyjeżdżają ze swojego wielkiego miasta, by poznać „tradycyjną”, rolniczą kulturę holenderskiej wsi. Gdzie z kolei holenderscy gospodarze ubierają je w chodaki i kładą do łóżek z zamierzchłych epok. Podobnie jak w poprzednim filmie także tu zderzenie obu perspektyw – zwiedzających
i goszczących – owocuje znakomitymi efektami komicznymi, ale też pobudza do niebanalnej refleksji nad międzykulturową psychologią i etyką.

Sherry And Friends In A Boat

31.05. 2016 r. (wtorek)
godz. 17.00 (sala widowiskowa)

1. KRÓLOWA CISZY / Queen of silence
80 ' , 2014 Polska reżyser: Agnieszka Zwiefka / zdjęcia: Aleksander Duraj, Armand Urbaniak / montaż: Thomas Ernst, Hansjörg Weissbrich / produkcja: ma.ja.de, Chilli Productions, HBO Europe
Denisa ma 10 lat. Mieszka w romskim obozie, ale przez wszystkich jest źle traktowana,
bo nie mówi. Ma nierozpoznaną wadę słuchu, uniemożliwiającą jej zwyczajny kontakt
z otoczeniem. Jednak nie czuje się odrzucona – przebywa we własnym świecie. Ogląda znaleziony wśród śmieci Bollywoodzki film i tańczy. W tańcu wyraża wszystkie swoje uczucia. Może się to zacząć podczas zamiatania czy prania i daje dziewczynce wcale nie złudne poczucie szczęścia i beztroski. Nagle obóz zmienia się bollywoodzką produkcję. Realizm miesza się z filmową wizją. W tle - z jednej strony niespokojne romskie obozowisko i panujące w nim nieoczywiste porządki, z drugiej – trudne relacje z zewnętrznymi społecznymi strukturami, a do tego brak akceptacji ze strony polskich sąsiadów.

Krolowa Ciszy  1

2. TWARZ UKRAINY – casting na Oksanę Baiul / The Face of Ukraine: Casting Oksana Baiul
7 ' , 2014 Australia reżyser: Kitty Green / zdjęcia: Michael Latham / montaż: Kitty Green / produkcja: Film Camp
Kitty Green odwołuje się w swoim najnowszym krótkim filmie do postaci Oksany Baiul – pierwszej ukraińskiej medalistki olimpijskiej i symbolu odrodzonego państwa. Na ekranie widzimy po kolei kilkanaście dziewczynek odgrywających rolę narodowej bohaterki, której emocjonalna reakcja na olimpijski triumf niegdyś zjednoczyła Ukrainę. Dziś sytuacja w kraju jest jeszcze trudniejsza niż wówczas: łzy kilkuletnich bohaterek filmu nie są wynikiem dziecięcej egzaltacji, lecz dotarcia do przejmujących wojennych wspomnień.

Oksana B

3. BUDZIK / Out of the Blue
30 ' , 2015 Polska reżyser: Piotr Małecki / zdjęcia: Piotr Małecki / montaż: Przemysław Chruścielewski, Katarzyna Leśniak / produkcja: Wajda School
Klinika Budzik zaczęła działać w lipcu 2013 r. jako pierwszy w Polsce wzorcowy szpital dla dzieci po ciężkich urazach mózgu. Chociaż placówka dysponuje jedynie 15 łóżkami,
od początku jej istnienia wybudzono już 21 pacjentów. W Budziku oprócz fizjoterapii
i hydroterapii stosuje się również muzykoterapię, aromaterapię i wiele innych nowatorskich metod leczniczych. Przede wszystkim jednak w proces rehabilitacji zostają włączeni rodzice, którzy ze swoimi dziećmi mogą przebywać 24 godziny na dobę. Śpią na polowych posłaniach, które rozkładają obok szpitalnych łóżek, a budynek kliniki na wiele miesięcy staje się ich domem. To właśnie ich determinacji swój dokument postanowił poświęcić Piotr Małecki.

Out Of The Blue Image 05

01.06.2015 r. (środa)
godz. 17.00 (sala widowiskowa)

1. KAPITULACJA / The Surrender
23 ' , 2015 USA reżyser: Stephen Maing / zdjęcia: Stephen Maing / montaż: Stephen Maing / produkcja: The Intercept, Praxis Films
Przyjęcie pożegnalne dla przyjaciół jedenastoletniego Stephena Kima i jego siostry odbyło się w ich rodzinnym mieszkaniu w Seulu w 1976 r. Kilkanaście lat później Kim kończy studia magisterskie z bezpieczeństwa narodowego na Uniwersytecie Harvarda, a następnie studia doktoranckie na Uniwersytecie Yale. W 2008 r. rozpoczyna pracę jako analityk
w Departamencie Stanu, gdzie zajmuje się monitorowaniem programu nuklearnego Korei Północnej. Z raportów przygotowywanych przez Kima korzystają specjaliści i politycy takiego szczebla, jak Henry Kissinger czy Dick Cheney. Kariera Stephena Kima załamuje się w sierpniu 2010 r., kiedy na podstawie ustawy o szpiegostwie niespodziewanie zostają mu postawione zarzuty o stworzenie zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego przez ujawnienie tajnych informacji reporterowi telewizji FOX. Choć w opinii wielu specjalistów oskarżenia te wydają się nieuzasadnione, Kim może zostać skazany nawet na 15 lat więzienia. „Kapitulacja” to intymny i niezwykle poruszający portret degradacji człowieka, który przegrywa rozgrywkę z aparatem państwa i musi porzucić swoje dotychczasowe życie. Stephen Maing, reżyser prezentowanego na WATCH DOCS w 2012 r. „Wielkiego chińskiego firewalla”, obnaża bezwzględną politykę administracji Obamy wymierzoną w działania potencjalnych sygnalistów i towarzyszy Kimowi podczas ostatnich kilku dni, które ten będzie mógł spędzić na wolności.

Sk Porch Title W Film By

2. WRÓG / The Enemy / El Enemigo
26 ' , 2015 Kuba / zdjęcia: Tininiska Simpson / montaż: Emmanuel Peńa / produkcja: EICTV
Tytułowy wróg to w dokumencie Aldemara Matiasa… komar gatunku aedes aegypti, przenoszący śmiertelnie groźną chorobę – dengę. Komunistyczne władze Kuby, z właściwym autorytarnym reżimom propagandowym zadęciem wydały bezlitosną wojnę niewielkiemu owadowi. Po Hawanie krążą grupy inspektorów sanitarnych, kontrolujących mieszkania
w poszukiwaniu potencjalnych wylęgarni komarów. Udzielają rzeczowych porad i wlepiają mandaty abnegatom, którzy nie zamierzają wpuszczać ich do domów. Niezdyscyplinowani obywatele to nie jedyny problem kubańskiego Sanepidu: skuteczną walkę z komarami bardziej utrudnia rozdęta biurokracja i brak motywacji pracowników, których mało skutecznie zagrzewa do walki pełna militarnych odniesień propaganda. „Wróg”, zrealizowany w hawańskiej szkole filmowej, przypomina nieco polskie dokumenty z epoki końca PRL,
w zawoalowany sposób przemycające kpinę z systemu, ale jest też świadectwem postępującej liberalizacji Kuby – przynajmniej, jeśli chodzi o dokument.

El Enemigo Still2

godz. 18.00 (sala widowiskowa)
Po filmie odbędzie się spotkanie z Danielem Witko z Programu Pomocy Prawnej dla Uchodźców i Migrantów z Helsińskiej Fundacja Praw Człowieka.
3. KATASTROFA NA MORZU / Shipwreck

15 ' , 2014 Holandia reżyser: Morgan Knibbe / zdjęcia: Morgan Knibbe / montaż: Morgan Knibbe / produkcja: Deepfocus
3 października 2013 roku w pobliżu włoskiej wyspy Lampedusa zatonęła łódź przewożąca 500 Erytrejczyków. Utonęło ponad 360 osób. Abraham, jeden z ocalałych, na pełnym wraków łodzi nabrzeżu opowiada o tragicznych doświadczeniach. Tymczasem port ogarnia coraz większy chaos, gdy setki trumien ładowane są na wojskowy statek. Siłę wyrazu tego krótkiego dokumentu podkreśla jeszcze jego celnie dobrany styl wizualny.


Shipwreck 1

02.06.2016 r. (czwartek)
godz. 10.00 (sala widowiskowa)
BEZ WYJŚCIA.HISTORIA REHTAEH PARSONS / No Place to Hide: The Rehtaeh Parsons Story
48 ' , 2015 Kanada reżyser: Rama Rau / zdjęcia: Nick Wilson / montaż: Nick Wilson / produkcja: Trinetra Productions
Przed filmem odbędzie się prelekcja na temat cyberprzemocy.
Prelegent: Agata Kempska - pedagog z Zespołu Szkół Elektryczno-Elektronicznych w Radomsku

Życie 15-letniej Rehtaeh Parsons zamieniło się w piekło po jednej imprezie. Została zgwałcona przez kolegów w domu jednego z nich, czego z powodu nadmiaru wypitego alkoholu nie mogła pamiętać. Następnego dnia zdjęcie dokumentujące gwałt, za sprawą napastników, znalazło się w sieci. Zostało udostępnione tysiące razy w całej Kanadzie,
a próby uzyskania pomocy policji przez 15-latkę i jej rodziców kończyły się niepowodzeniem. Dwa lata ciągłych upokorzeń i znęcania się doprowadziły do tragicznego samobójstwa Rehtaeh. Jej śmierć odbiła się echem na całym świecie, wywołując szeroką dyskusję na temat cyberprzemocy, kultury gwałtu i przemocy seksualnej w Internecie. Dzięki rosnącej presji społecznej i medialnej, kampanii internetowej oraz zaangażowaniu Anonymous, którzy zagrozili ujawnieniem tożsamości gwałcicieli, lokalny rząd Nowej Szkocji oraz Kanadyjska Królewska Policja zdecydowały o otwarciu sprawy i postawieniu napastników przed sądem. W 2014 roku Kanada, jako jedno z pierwszych państw na świecie, przyjęła prawo umożliwiające zwalczanie cyberprzemocy, nazywane również Prawem Rehtaeh.Img 4551    1 Year Stones

godz. 17.00 (sala widowiskowa)
2. MADE IN BY

52 ' Włochy, Białoruś reżyser: Luigi Milardi / zdjęcia: Valentina Natarelli / montaż: Valentina Natarelli / produkcja: Five Service, CPA Roma Tre / madeinby.net/contact
Filmy o Białorusi często pojawiają się w programie WATCH DOCS – "ostatnia dyktatura Europy" nie przestaje inspirować filmowców. W tym roku wybraliśmy dla naszych widzów "Made in BY" – dokument, który różni się od dotychczas pokazywanych przez nas obrazów. Nie zobaczymy w nim więźniów politycznych, represjonowanych opozycjonistów czy tłumionych siłą protestów ulicznych. Poznamy za to białoruskich artystów, którzy zdecydowali się tworzyć w warunkach dobrze działającej machiny strachu, rezygnując
z emigracji, coraz częściej wybieranej przez młodych ludzi. Bohaterowie "Made in BY"
nie godzą się na narzucone im role w "teatrze absurdu". Białoruscy twórcy dzielą się na tych, którzy te role przyjęli, uczestnicząc w oficjalnym życiu artystycznym kraju i na tych, którzy wybierają niezależność, płacąc za to wysoką cenę. Utrata pracy na uczelni za ustawienie kilku kolorowych sześcianów w przestrzeni publicznej to tylko jeden z wielu przykładów. Trzeciej drogi w tym „teatrze” nie ma.
„Made in BY” to świeże spojrzenie na Białoruś oczami ludzi wybierających sztukę jako sposób walki o wolność, o której inni przestali już dawno marzyć. [msz]

Still 3

3. I JAK IRAN / I for Iran / I comme Iran
50 ' , 2014 Belgia reżyser: Sanaz Azari / zdjęcia: Vincent Pinckaers / montaż: Effi Weiss / produkcja: Centre Vidéo de Bruxelles - CVB
Obraz Iranu na Zachodzie, zarówno w mediach jak i w popkulturze, od wielu lat kształtowany jest wokół stereotypów, redukujących myślenie o tym państwie do zagrożenia związanego
z programem nuklearnym i opozycji między tendencjami wolnościowymi, a reżimową teokracją. W kreacyjnym dokumencie Sanaz Azari, który bez wątpienia można nazwać rozprawą na temat irańskiej tożsamości, reżyserka, z wykształcenia fotograficzka
i scenografka, zwraca się ku sztukom wizualnym, by wyjść poza ten paradygmat i spróbować zrozumieć kraj, który musiała opuścić jako dziecko. „I jak Iran” to rejestracja lekcji perskiego. Wychowana w Belgii Azari postanawia nauczyć się go właściwie od podstaw. Głównym źródłem wiedzy o ojczyźnie są dla autorki historie przytaczane przez jej charyzmatycznego nauczyciela. Zasady gramatyki stanowią dla niego jedynie pretekst dla dużo bardziej złożonych rozważań. Rola Azari nie ogranicza się jednak do rejestracji. Jej głównym narzędziem retorycznym staje się montaż. Reżyserka posługuje się ilustracjami
z perskiego elementarza, wydanego już po wybuchu rewolucji islamskiej, jednak nie koncentruje się na najbardziej oczywistych zmianach, jakie były jej skutkiem. Film Azari to wizualna gra z językiem i zasadami semiotyki, w której z każdą kolejną minutą obraz Iranu staje się bardziej nasycony i subiektywny. [ts]

Icommeiran Iforiran Prof Teacher

www.watchdocs.pl

31.05 - KONFERENCJA METODYCZNA „CYBERUZALEŻNIENIA – ZJAWISKO I UWARUNKOWANIA. TECHNOLOGIE CYFROWE A ROZWÓJ EMOCJONALNY DZIECKA.”
Cyberuzale%c5%bcnienia%20ma%c5%82y

31 maja o godz. 10.00 w Miejskim Domu Kultury w Radomsku rozpocznie się Konferencja metodyczna ph. „Cyberuzależnienia – zjawisko i uwarunkowania. Technologie cyfrowe a rozwój emocjonalny dziecka” dla dyrektorów szkół, nauczycieli, psychologów, rodziców oraz pracowników instytucji samorządowych. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objęli: Pan Andrzej Plutecki – Starosta Powiatu Radomszczańskiego i Pan Jarosław Ferenc – Prezydent Miasta Radomska.
Udział w Konferencji jest bezpłatny.

Organizatorzy:
- Akademia Profilaktyki Społecznej Akademii Nauk,
- Społeczna Akademia Nauk,
- Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Radomsku.

Współorganizatorzy:
- Radomszczański Uniwersytet III Wieku przy SAN
- Komenda Powiatowa Policji w Radomsku
- Miejski Dom Kultury w Radomsku

01.06. - DZIEŃ DZIECKA
Cykorbd_rog_kos_01

Z okazji Dnia Dziecka zapraszamy 1 czerwca 2016 r. uczniów radomszczańskich szkół na bajkowy, kolorowy spektakl pt."Cykor - bojąca dusza". Przedstawienie realizują aktorzy Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie.

"Wiadoma to jest rzecz: każdy się boi potworów. Okropnych straszydeł z czterema ogonami, jednym okiem i dwiema głowami. Albo tych oślizgłych strachów, które trzęsą się jak galareta. Albo tych najgorszych, zupełnie niewidzialnych lęków… Brrrr!
A najbardziej boi się ich bohater naszej bajki: Cykor, mały mieszkaniec Małego Lasu położonego w środku Wielkiego Świata opanowanego przez Straszydła. I jak to zwykle bywa, to właśnie on będzie musiał stanąć do walki z Potworami. W obronie swoich przyjaciół, swojego lasu i całego świata. Jeśli Cykor zwycięży z własnymi lękami uda mu się też pokonać Potwory, ocalić świat i uratować przyjaciół.
Ale czy można pokonać własne strachy? – tego dowiecie się z naszej bajki."

Spektakl od 6 lat

Godz. 9.00

Czas trwania: 1 godz. 45 min. z przerwą

 BILETY - 16 zł

Reżyseria:Wojciech Rogowski
Dramaturgia:Tomasz Ogonowski
Obsada:Żaneta Gruszczyńska-Ogonowska, Katarzyna Ulicka-Pyda, Marcin Borchardt, Artur Paczesny, Piotr Krótki, Wojciech Rogowski, Artur Czerwiński
Inspicjent: Dorota Czerkawska Scenografia:Beata Jasionek
Muzyka:Maciej Osada Sobczyński,
Teksty piosenek: Tomasz Ogonowski
Kostiumy:Beata Jasionek Choreografia:Arkadiusz Buszko
Przekład:Jolanta Jarmołowicz

03.06 - POROZMAWIAJMY O RÓŻEWICZU...
Rozewicz_tadeusz_1328_13_warszawa_2005_

Szanowni Państwo,
mamy przyjemność zaprosić na konferencję organizowaną wspólnie przez Akademię im. Jana Długosza w Częstochowie, I Liceum Ogólnokształcące w Radomsku, oraz Miejski Dom Kultury w Radomsku: Porozmawiajmy o Różewiczu… w ramach Open Różewicz Festiwal.
Konferencja odbędzie się 3 czerwca 2016 r. w I Liceum Ogólnokształcącym im. Feliksa Fabianiego w Radomsku, przy ul. Armii Krajowej 30. Stanowi ona kolejny element projektu realizowanego przez wyżej wymienione podmioty pt. Stawiamy pewne kroki na drodze ku przyszłości – doskonalimy język angielski i niemiecki nabywając umiejętności interpretacyjno - translatorskich. Jej celem jest upowszechnienie wiedzy o twórczości Tadeusza Różewicza oraz zainteresowanie teorią przekładu na przykładzie tekstów poety. Intencją organizatorów jest również wymiana doświadczeń dotyczących obecności twórcy w dydaktyce szkolnej.
Przedsięwzięcie skierowane jest do polonistów, nauczycieli języków obcych, przedmiotów artystycznych oraz bibliotekarzy. Udział w konferencji jest bezpłatny. Warunkiem koniecznym jest jednak imienne zgłoszenie osób zainteresowanych przesłane na adres: projekt.rozewicz@fabiani.edu.pl do dnia 1 czerwca 2016 r. Liczba miejsc jest bowiem ograniczona i decyduje kolejność zgłoszeń.

Zapraszamy do zapoznania się z programem wydarzenia.

Koordynatorzy:
Iwona Bałazińska
Renata Lőffler
Anna Piotrowska

4.06.2016 – JUBILEUSZ RADOMSZCZAŃSKIEGO UNIWERSYTETU TRZECIEGO WIEKU „WIEM WIĘCEJ”

W sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Radomsku 4 czerwca 2016 r. o godz. 14.00 odbędzie się uroczystość z okazji Jubileuszu 5-lecia Radomszczańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Wiem Więcej”.

W programie:
- powitanie,
- prezentacja historii RUTW „Wiem więcej”,
- wystąpienia gości,
- program artystyczny z udziałem: Radomszczańskiej Kapeli Podwórkowej, Chór „Cantabile”, Chór „Złota Nutka”, Chór „Złocisty Promień”, para taneczna, Zespół Tańca Nowoczesnego „Extasa” z MDK , zespół taneczny RUTW, Zespół wokalno- instrumentalny „Impresja” z MDK,
- słodki poczęstunek.

5.06.2016 - PODSUMOWANIE KONKURSU PLASTYCZNEGO "MOJA RODZINA, MÓJ DOM, MOJE MIASTO"
Moja%20rodzina

5 czerwca o godz. 10.00 w Miejskim Domu Kultury w Radomsku odbędzie się uroczyste podsumowanie konkursu plastycznego "Moja rodzina, mój dom, moje miasto", organizowanego w ramach XVII Radomszczańskich Dni Rodziny. Nagrodzone prace zaprezentowane będą na wystawie pokonkursowej w holu MDK.

Do pobrania regulamin konkursu

VIII OGÓLNOPOLSKI KONKURS POETYCKI IM.J.RÓŻEWICZA
R%c3%b3%c5%bcewicz%20open%20festiwal

Miejski Dom Kultury w Radomsku i Miasto Radomsko, organizatorzy Różewicz Open Festiwal, ogłaszają VIII Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Janusza Różewicza. Dwuetapowy konkurs, którego nagrodą główną jest wydanie tomiku poetyckiego, dedykowany jest do autorów przed debiutem z kraju i z zagranicy. Warunkiem uczestnictwa w pierwszym etapie jest nadesłanie zestawu 5 wierszy własnego autorstwa, które nie były dotychczas publikowane w wydawnictwach zwartych, czasopismach , na stronach internetowych, e-bookach ani nagradzane w innych konkursach. Tematyka utworów jest dowolna. Wiersze muszą być napisane w języku polskim. Prace należy przesyłać do 1 sierpnia 2016 r. na adres Miejskiego Domu Kultury w Radomsku (ul. Brzeźnicka 5, 97 - 500 Radomsko, dopisek "Konkurs Poetycki")

Zainteresowanych prosimy o zapoznanie się z Regulaminem Konkursu (do pobrania TUTAJ).

III BIENNALE MŁODYCH - PIĘKNE SZTUKI
Logo%20-%203%20edycja

Miejski Dom Kultury w Radomsku zaprasza studentów i absolwentów uczelni artystycznych do wzięcia udziału w III edycji Konkursu „Biennale Młodych – Piękne Sztuki”.
Do pobrania:
- regulamin
- karta zgłoszenia

GRANTY DLA KINA "PASJA"
Kino_pasja_logo_2015

MDK Radomsko w ramach realizacji przedsięwzięć o charakterze edukacyjnym i upowszechniającym kulturę filmową otrzymał  od Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej środki finansowe w kwocie 13500 zł. Otrzymane wsparcie zostanie przeznaczone na działania filmowe w 2016 r. Operatorem programu wspierającego rozwój kultury filmowej jest Filmoteka Narodowa.

WOJEWÓDZKA STREFA NGO

Wojewódzka Strefa NGO to nowy projekt Łódzkiego Domu Kultury, który wspiera powstawanie i rozwój organizacji pozarządowych oraz inicjatyw społecznych działających w sektorze kultury z województwa łódzkiego.

Wojewódzka strefa NGO to bezpłatna forma wsparcia na kilku płaszczyznach:
- usługi doradcze i konsultacje specjalistyczne
- udostępnienie lokalu użytkowego wraz z wyposażeniem
- udostępnienie adresu siedziby/korespondencyjnego
- współpraca przy realizacji projektów kulturalnych

Szczegółowych informacji dotyczących Wojewódzkiej Strefy NGO Łódzkiego Domu Kultury udziela:
Malwina Paroń Tel. 797 326 197
m.paron@ldk.lodz.pl

oraz na stronie www.ldk.lodz.pl

KRYSTYNA MICHALSKA W RADZIE SIECI KIN STUDYJNYCH I LOKALNYCH
Kry

Z radością informujemy, że nasza koleżanka Krystyna Michalska (Kierownik Działu Upowszechniania Filmu i Organizacji Imprez) została członkiem Rady Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych - Grupa Centrum (województwo lubelskie, łódzkie, mazowieckie i podlaskie). Wspólnie z Maciejem Malangiewiczem (Dyrektor Łowickiego Ośrodka Kultury) będą przedstawicielami kin studyjnych i lokalnych.

Kadencja Rady Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych rozpoczyna się 1 maja 2016 roku, a kończy się 30 kwietnia 2018 roku.

Gratulujemy :)

KOLEJNE GRANTY DLA MDK RADOMSKO
Mdk_logo%20rgb

30 000 zł to kwota jaką otrzymał Miejski Dom Kultury w Radomsku z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację Różewicz Open Festiwal 2016. Granty pochodzą z programu MKiDN - "Taniec i teatr".

Różewicz Open Festiwal

Kolejną dotację - 25 000 zł - MDK pozyskał na realizację przedsięwzięcia "Radomsko w roli głównej" w ramach programu "Patriotyzm jutra" Muzeum Historii Polski w Warszawie. Dla MDK Radomsko to wyjątkowy powód do dumy ponieważ nasz projekt znalazł się wśród 159 wybranych do realizacji z 1500 zgłoszonych!

"Radomsko w roli głównej" to projekt edukacyjno - artystyczny, którego celem jest upamiętnienie  dziejów ojczystych i przywracanie pamięci lokalnej poprzez odkrywanie  historii "małych ojczyzn" i jej zasobów źródłowych za pomocą warsztatów historycznych, filmowych i ostatecznie stworzenia 10 minutowego filmu animowanego poświęconego historii Radomska. Warsztaty przeprowadzą specjaliści: historycy, pasjonaci oraz pracownicy SE-MA-FOR. Projekt adresowany jest do młodzieży w wieku gimnazjalnym i ponadgimnazjalnym.

Pj Rgb

OGÓLNOPOLSKI KONKURS ,,DOM, RODZINA, MIŁOŚĆ - UTRATA TYCH WARTOŚCI TO BEZDOMNOŚĆ''

Zapraszamy do wzięcia udziału w IV edycji ogólnopolskich konkursów ,,Dom, rodzina, miłość - utrata tych wartości to bezdomność'' pod honorowym patronatem JE ks. abp. Stanisława Gądeckiego Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, Prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza, Dolnośląskiego Kuratora Oświaty.
1. Konkurs literacki – tematem przewodnim konkursu jest „DOM, RODZINA, MIŁOŚĆ - UTRATA TYCH WARTOŚCI TO BEZDOMNOŚĆ”. Konkurs adresowany jest do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz wychowanków pracowni domów kultury w całej Polsce. Prace należy nadsyłać na adres Biura Zarządu Głównego Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta: 50-007 Wrocław, ul. Kołłątaja 26A w terminie do 30.04.2016. r. z dopiskiem ,,Konkurs literacki’’.
2. Konkursu plastycznego - tematem przewodnim konkursu jest ,, ŻYCIE I DZIAŁALNOŚĆ ŚW. BRATA ALBERTA ’’. Konkurs adresowany jest do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych, szkół artystycznych oraz uczestników pracowni plastycznych Domów Kultury. Prace należy nadsyłać na adres współorganizatora konkurs: Młodzieżowy Dom Kultury „Śródmieście”, Galeria Twórczości Plastycznej Młodych 50 – 208 Wrocław, ul. Dubois 5 w terminie do 30.04.2016. r. z dopiskiem ,,Konkurs plastyczny’.

Więcej informacji na stronie internetowej
http://bratalbert.org.pl/konkursy-dla-dzieci-i-mlodziezy.html

Do pobrania regulamin i informacje dotyczące konkursu

Do pobrania plakat

PASJA - NOWA NAZWA NASZEGO KINA
Dsc00611

Ponad 200 propozycji wpłynęło do Miejskiego Domu Kultury podczas trwania „Konkursu na nazwę kina MDK”. Niektóre się powtarzały np. „Wioślarz”, niektóre były bardzo oryginalne np. „Kino nad modrą Radomką”, niektóre zabawne np. „Kino pod kaczką”. Za wszystkie szczerze dziękujemy, ale „nazwa może być tylko jedna” - parafrazując słowa z filmu „Nieśmiertelny” z Christopher’em Lambert.Trudno w to uwierzyć (choć to fakt),że w ponad czterdziestoletniej historii radomszczańskiej placówki, kino MDK nigdy nie miało swojej nazwy. Ale to i może lepiej, ponieważ w 2015 roku 31-letni Paweł Mrozowski z Radomska (tak sobie myślimy, że to początek pięknej przyjaźni) określił ją doskonale w jednym słowie – PASJA.Wielu z Was pewnie zapyta : „dlaczego słowo PASJA?”
Odpowiadamy ( to nie wszystkie argumenty):

- nieważne, co robisz... Najważniejsze, abyś robił to z „Pasją”. "A człowiek bez pasji nudzi swoją duszę";

- misję MDK określa hasło „Z pasją dla kultury! Kultura z pasją”;

- „Pasja” to też tytuł filmu Stanisława Różewicza;

- „Pasja”, ponieważ właśnie to słowo najlepiej oddaje „klimat” kina i „ducha” Miejskiego Domu Kultury w Radomsku.Pan Paweł wygrał Złoty Bilet do Kina MDK „Pasja” w Radomsku i przez cały rok będzie oglądał z osobą towarzyszącą wszystkie filmy za darmo. Wyróżnieni za interesujące nazwy, zostali nagrodzeni miesięcznym dwuosobowym karnetem, a są to: Małgorzata Masiarek (KINEMIX), Paweł Koszela (FILMOTEKA), Aleksandra Żarnecka (APLAUZ), Małgorzata Starczyk (KINIARNIA), Przemysław Olczyk (GIĘTE), Paulina Piasecka (MIGAWKA)

MIEJSKI DOM KULTURY W RADOMSKU ZAPRASZA NA ZAJĘCIA W NOWYM SEZONIE ARTYSTYCZNYM 2015/2016

ZAJĘCIA TANECZNE:

- dla dzieci (5 – 10 lat) - Dziecięca Grupa Taneczna „MRÓWKI BIGBITÓWKI” - poniedziałki i środy w godz. 15.00 – 16.00
Instruktor: Aneta Bus
Cena: 10,00 zł/m – c
Zajęcia taneczno-rytmiczne dla dzieci początkujących z oddziałów przedszkolnych, zerówek oraz klas pierwszych szkoły podstawowej. Mają na celu wprowadzenie maluszków do pięknego świata tańca i muzyki.- dla młodzieży i dzieci od 6 lat - Grupa Taneczna Break Dance „DROPSY SQUAD” - wtorki i czwartki w godz. 16.00 – 18.00
Instruktor: Grzegorz Sztandera
Cena: 10,00 zł/m – c
Akrobatyczne ewolucje połączone z czystym rytmicznym tańcem i muzyką. Na zajęciach można się nauczyć podstawowych kroków w górze i parterze, podstawowych freezów, oraz szereg ćwiczeń przygotowujących do wykonywania bardziej zaawansowanych elementów tańca Break Dance.- dla dzieci (gr. zaawansowana) – Dziecięcy Zespół Tańca Nowoczesnego „DYSTANS”- poniedziałki i środy w godz. 16.00 – 17.30
Instruktor: Aneta Bus
Cena: 15,00 zł/m – c
Zaęcia mają na celu rozwój ruchowy dziecka poprzez naukę tańca. Na zajęciach dzieci rozwijają kondycję fizyczną, koordynację ruchową, która pomaga w zachowaniu prawidłowej postawy ciała. Poprzez tworzenie bajkowych choreografii zajęcia pomagają w rozwoju dziecięcej wyobraźni.
Grupa jest laureatem wielu konkursów i festiwali ogólnopolskich.
Grupa zamknięta, wymagane wcześniejsze doświadczenie w tańcu.
- dla młodzieży – Zespół Tańca Nowoczesnego „EXTASA”- poniedziałki i środy w godz. 17.30 – 20.00
Instruktor: Aneta Bus
Cena: 15,00 zł/m – c
Zespół „EXTASA” to 21 lat tradycji. Grupa jest laureatem wielu konkursów i festiwali ogólnopolskich i międzynarodowych. Tworzymy układy show dance wykorzystując elementy akrobatyki. Młodzież ma szansę pracować z najlepszymi instruktorami tańca w kraju. „EXTASA” to wyjazdy na konkursy, pokazy tańca, warsztaty taneczne. Rozwijamy umysł, ciało, wyobraźnię, uczymy wrażliwości.
Grupa zamknięta, wymagane wcześniejsze doświadczenie w tańcu współczesnym.
- dla młodzieży – Studio Tańca Towarzyskiego „ETIUDA" – wtorki, czwartki w godz.19.00 –21.00 i piątki w godz. 17.00 – 19.00
Instruktorzy: Katarzyna i Dawid Fiszerowie
Cena: 100,00 zł/m – c
Znajomość tańców towarzyskich przydaje się w wielu sytuacjach. Chcąc zatańczyć gorącą, brazylijską sambę czy też wirującego walca wiedeńskiego wystarczy, że przyjdziesz na zajęcia Studia Tańca Towarzyskiego!
Grupa zamknięta, wymagane wcześniejsze doświadczenie w tańcu towarzyskim.
FITNESS:

- poniedziałki i środy w godz. 20.00 – 21.00
Instruktor: Aneta Bus
Cena: 55,00 zł/m – c ( za 8 zajęć)
Zajęcia są skuteczną metodą usprawniania, doskonalenia i wzmacniania wszystkich grup mięśni nadając im sprężystość. Uczymy prawidłowego oddechu, rozciągamy i rozluźniamy całe ciało. Wszystkie te elementy połączone razem z rytmiczną muzyką tworzą całość, której celem jest dobra
forma, sprawne ciało i zrelaksowany umysł.ZAJĘCIA WOKALNE:


- dla dzieci od 6 lat - Zespół Wokalno - Instrumentalny „TĘCZOWE NUTKI” - środy w godz. od 16.00 – 18.00
Instruktor: Justyna Szalińska
Cena: 15,00 zł/m – c
Zajęcia sprzyjają rozwojowi zainteresowań i predyspozycji muzycznych u dzieci. Mają na celu rozwijanie wyobraźni muzycznej i kształtowanie wrażliwości estetycznej. Uczymy emisji głosu oraz poprawnej dykcji.- dla młodzieży pow. 12 lat – Grupa Wokalna dla młodzieży – wtorki i czwartki w godz. 19.00 – 21.30
Instruktor: Piotr Grabas
Cena: 15,00 zł/m – c
Program zajęć obejmuje pracę nad emisją głosu, dykcją, interpretację utworów wokalnych i piosenek oraz dobór odpowiedniego repertuaru.- dla młodzieży pow. 14 lat – Zespół Wokalno - Instrumentalny „IMPRESJA” - soboty co 2 tygodnie w godz. 9.00 – 13.30
Instruktor: Anna Dębska - Molenda
Cena: 15,00 zł/m – c
Zajęcia z emisji głosu oraz śpiewu solowego. Program zajęć obejmuje ćwiczenia oddechowe, pracę nad rozwijaniem skali i siły głosu, prawidłową dykcję, a także interpretację utworów wokalnych i piosenek oraz dobór odpowiedniego repertuaru.- dla dorosłych Chór Seniora „ZŁOTA NUTKA” - wtorki w godz. 13.00 – 14.30 i czwartki w godz. 9.00 – 10.30
Instruktor: Arkadiusz Chybalski
Cena: 10,00 zł/m – c dla członków Klubu Złotej Jesieni nieodpłatnie
Chór - jest zespołem wokalnym składającym się z osób w różnym wieku, których łączy pasja do muzyki i śpiewu. Główne cele i założenia, które stawia sobie chór to przede wszystkim miłe spędzanie wolnego czasu, rozwijanie i współdziałanie w zespole, doskonalenie umiejętności wokalnych i poznawanie literatury muzycznej.  Wspólnie się bawią, występują na uroczystościach miejskich i uczestniczą w imprezach artystycznych i konkursach wokalnych.NAUKA GRY NA GITARZE:

- dla dzieci (7 – 12 lat) – środy w godz. 17.00 – 18.00
Instruktor: Dominika Szwed - Kipigroch
Cena: 15,00 zł/m – c
Zajęcia dopasowane są do potrzeb członków grupy, dzięki czemu każdy uczestnik traktowany jest indywidualnie. Podczas zajęć dzieci zdobywają umiejętność grania z nut, poznają techniki gry klasycznej i różnych form akompaniamentu oraz zapoznają się z zasadami improwizacji.
ZAJĘCIA TEATRALNE:

- dla dzieci (10 – 12 lat) – Dziecięca Grupa Teatralna „SKANDALEK” - czwartki w godz. 16.00 – 18.00
Instruktor: Rafał Mikołajewski
Cena: 15,00 zł/m – c
Zajęcia przeznaczone dla młodych wielbicieli sceny. Wystarczy, że bardzo chcecie występować na scenie, chętnie uczyć się wierszyków, lubicie występować przed gronem rodziny i znajomych.
Zapraszamy do nas!
W programie zajęć realizowane są zagadnienia z zakresu:
- interpretacji tekstu
- ruchu scenicznego
- przygotowania warsztatu aktorskiego (ćwiczenia oddechowe, dykcyjne)
- dla młodzieży (12 – 18 lat) – Teatr Słowa i Przedmiotu - od 1 października teatr nazywa się Młodzieżowa Grupa Teatralna "Rekwizytornia Teatr"– soboty w godz. 9.00 – 12.00
Instruktor: Anita Pawlak - Zygma
Cena: 15,00 zł/m – c
Zajęcia przeznaczone dla młodzieży, które mają na celu integrację grupy poprze zabawy własnym ciałem, mimiką, gestem, ruchem i głosem.
Podczas zajęć realizowane są zagadnienia:
- ekspresja emocji w życiu i w teatrze,
- muzyka i plastyka w teatrze,
- podstawowe elementy procesu teatralnego: przestrzeń, aktorzy, widzowie, akcja i czas, obsada aktorska,
- analiza tekstu, projekt scenariusza,
- próby analityczne, sytuacyjne, techniczne,- dla młodzieży pow. 13 lat – Poetycka Scena Młodych – środy w godz. 18.30 – 20.30
Instruktor: Małgorzata Wesołowska
Cena: 10,00 zł/m – c
Udział w zajęciach umożliwia emocjonalny rozwój młodzieży. Pozwala poznawać siebie, pomaga wyrabiać umiejętność wywoływania emocji i radzenia sobie z nimi. Pozwala odkryć inny świat, znaleźć motywację do życia, rozwija wiarę w siebie.- dla dorosłych -Grupa Teatralna dla dorosłych „MY MŁODZI” - poniedziałki w godz. 9.00 – 12.00
Instruktor: Dominika Szwed - Kipigroch
Cena: 15,00 zł/m – c
Celem zajęć jest stworzenie okazji do spotkań wszystkim tym, którzy chcą poprzez twórczą zabawę spróbować swoich sił na scenie. Specjalnie dobrane ćwiczenia z plastyki ruchu i emisji głosu, tworzenie etiud oraz scenek, interpretacja tekstu, indywidualna praca nad rolą i kreacją postaci, pozwolą na stworzenie spektaklu, który zostanie zaprezentowany na scenie.
Zapraszamy wszystkie osoby, które chcą twórczo spędzać czas, rozbudzić swoją wyobraźnię, odkryć w sobie nowe zdolności, zaistnieć na scenie teatralnej.ZAJĘCIA PLASTYCZNE:

- dla dzieci (5 – 6 lat) – Dziecięca Sekcja Plastyczna „NIKIFORKI” - czwartki w godz. 15.00 – 18.00
Instruktor: Natalia Kołodziejczyk - Łągiewka
Cena: 15,00 zł/m – c
Zajęcia pomagają w rozwijaniu u dzieci uzdolnień i zainteresowań artystycznych oraz ich wrodzonych możliwości twórczych poprzez różnorodne działania plastyczne. Mają na celu stwarzanie okazji do poznawania różnorodnych technik plastycznych, rozwijanie wrażliwości zmysłowej i estetycznej, kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie.- dla dzieci pow. 7 lat – Dziecięca Sekcja Plastyczna „PERSPEKTYWA” - wtorki i piątki w godz.16.00 – 17.30
Instruktor: Ewa Margas – Cyganek
Cena: 15,00 zł/m – c
Zajęcia pomagają w rozwijaniu umiejętności plastycznych dzieci i ich twórczości, wspomagają rozwój emocjonalny dziecka, rozwijają wyobraźnię oraz jego sprawność manualną. Kształtują umiejętności realizowania własnych pomysłów i szanowania pomysłów innych, a także kształtują umiejętność współpracy z innymi rówieśnikami.
Podczas zajęć dzieci poznają podstawowe techniki plastyczne z dziedziny malarstwa, rysunku, grafiki i rzeźby.- dla młodzieży pow. 13 lat – Klub Plastyka – wtorki i piątki w godz. 17.30 – 20.00
Instruktor: Ewa Margas – Cyganek
Cena: 15,00 zł/m – c
Klub Plastyka to sekcja przeznaczona dla osób zaawansowanych. Głównym celem Klubu jest rozbudzanie i rozwijanie wrażliwości estetycznej oraz indywidualnych zdolności twórczych, pobudzanie kreatywności, odkrywanie przyjemności tworzenia, rozwijanie zmysłu estetyki i potrzeby tworzenia, rozwijanie kreatywności, zapoznanie się z kształtem, kolorem i bryłą. Podczas zajęć przyszli artyści ćwiczą malarstwo, rzeźbę, rysunek oraz grafikę na przykładzie postaci, pejzaży oraz martwej natury.- dla młodzieży pow. 14 lat – Kurs Rysunku dla młodzieży – środy w godz. 17.00 – 20.00
Instruktor: Tomasz Zawadzki
Cena: 15,00 zł/m – c
Kurs Rysunku to zajęcia praktyczne, podczas których uczestnicy poznają tajniki kilku technik rysunkowych i dzięki zdobytej wiedzy bez problemu wykonują rysunek oraz grafikę na przykładzie martwej natury, pejzaży oraz postaci. Dzięki kameralnym grupom prowadzący ma możliwość indywidualnego kierowania potencjałem twórczym każdego z uczestników oraz rzetelnej korekty prac wykonanych podczas zajęć.KOŁO SZACHOWE:

-dla dzieci – soboty w godz. 10.00 -12.00
Instruktor: Czesław Bujacz
Cena: 10,00 zł/m – c
Zajęcia polegają przede wszystkim na ćwiczeniach koncentracji, pamięci, uwagi, logicznego myślenia , cierpliwości, logiki i intuicji.
Podczas zajęć dzieci uczą się systematycznej i wytrwałej pracy wraz z przestrzeganiem zasad gry „fair play”. Głównym celem zajęć jest:
- poznanie zasad gry w szachy.
- znać i stosować zasady poruszania się figur na planszy.
- znać rolę i funkcje figur w grze.
- przestrzegać zasad gry.
- umieć posługiwać się zegarem.
- znać zasady zapisu gry.
- rozpoznawać sytuacje szachowe i umieć zamatować przeciwnika
- szanować i nie lekceważyć swojego przeciwnikaKOŁO FOTOGRAFICZNE:

- dla młodzieży – wtorki w godz. 17.00 – 20.00
Instruktor: Sławomir Dzitkowski
Cena: 10,00 zł/m – c
Głównym celem Koła jest zainteresowanie młodzieży potrzebą wykonywania zdjęć, dokumentowania zdarzeń, rozwijania wrażliwości na piękno, doskonalenie umiejętności robienia artystycznych zdjęć. kultury i tradycji regionalnych. Na zajęciach młodzież rozwija swoje potrzeby praktyczne, zainteresowania osobiste, rozwija poczucie estetyki, kultury i smaku artystycznego. Ponadto młodzież poznaje problematykę dotyczącą dokumentowania historii i zjawisk przyrodniczych. Uczą się rozwijania uzdolnień w dziedzinie wykonywania zdjęć.szacunku dla ludzi i ich zdjęć.KOŁO OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

- soboty w godz. 10.00 – 13.00
Instruktor: Marlena Grzybek
Celem zajęć jest aktywizowanie i usprawnianie osób niepełnosprawnych oraz integrowanie ich ze środowiskiem lokalnym.Zajęcia są nie tylko zabawą i przyjemnością, ale także sposobem na realizację siebie. To liczne spotkania z przyjaciółmi oraz rozwijanie własnych zainteresowań.
Koło skupia osoby z różnymi dysfunkcjami, dla których prowadzone są różnego rodzaju zajęcia artystyczne m.in.:
- zajęcia teatralne, w tym przygotowywanie występów, inscenizacji,
- warsztaty plastyczne z wykorzystaniem niekonwencjonalnych metod plastycznych,
- zajęcia z wykorzystaniem elementów muzykoterapii i choreoterapii,
- zajęcia integracyjne nastawione na integrację osób niepełnosprawnych.KLUB ZŁOTEJ JESIENI:

- dla dorosłych – poniedziałki w godz. 16.00 – 20.00
Instruktor: Pelagia Oleszkiewicz
Cena: 10,00 zł/m – c
Głównym celem działalności Klubu Złotej Jesieni jest aktywizacja i integracja osób starszych oraz tworzenie nowych więzi społecznych. Zapobieganie rosnącej przepaści między seniorami, a aktywnym młodym pokoleniem, które jest lepiej dostosowane do nowych warunków gospodarczych i społecznych. Klub Złotej Jesieni prowadzi zajęcia mające na celu poprawienie kondycji psychofizycznej poprzez:
- rehabilitację ruchową,
- wycieczki,
- zabawy taneczne usprawniające i integracyjne,
- spotkania pozwalające zaprezentować własne zdolności,
- wspólne wyjścia do kina, muzeum czy teatru.RADOMSZCZAŃSKA KAPELA PODWÓRKOWA:

- dla dorosłych – poniedziałki – 17.00 – 20.00
Skład zespołu: Grażyna Sabady, Andrzej Stefani, Karol Stefani, Zdzisław Szczerbiński, Marek Szyller
Cena: 10,00 zł/m – c
Pierwszego lutego 2000 roku z inicjatywy czterech muzyków amatorów powstała w Radomsku kapela – Radomszczańska Kapela Podwórkowa. Jak sami mówią: „Gramy dla ludzi, którzy kochają muzykę” Radomszczańska Kapela Podwórkowa czynnie uczestniczy w życiu kulturalnym miasta Radomska i powiatu radomszczańskiego grając na festiwalach, dożynkach, imprezach okolicznościowych, jubileuszach, koncertach charytatywnych. Chętnie bierze udział w imprezach ogólnopolskich takich jak przeglądy i festiwale kapel. W ramach wymiany kulturalnej Radomszczańska Kapela Podwórkowa reprezentowała powiat radomszczański w Offenbach, w Niemczech.