MDK

Top-foto

1.12 - NEW "K" PROJECT / Krzysztof MAJCHRZAK – Warren BENBOW – Waldemar KNADE
Ma

Już 1 grudnia w ramach IV Salonu Sztuki wystąpi trio: Krzysztof MAJCHRZAK, Warren BENBOW, Waldemar KNADE. Koncert jazzowy znakomitych muzyków rozpocznie się o godz.18.00 w sali kameralnej. Bilety: 15 zł.

KRZYSZTOF MAJCHRZAK

Muzyk improwizator, kompozytor i producent. bas elektryczny, bas fretless, bas midi, gitary. Pochodzi z Polski, studiował kontrabas klasyczny w Konserwatorium Muzycznym. Aktywnie uczestniczył w tworzeniu nowej fali polskiego jazzu . Grał z wszystkimi najlepszymi polskimi muzykami (współpraca m.in. z „Tie Break”, „Labirynt”, „Sunset”. „New Jazz Band i „Symphonic Sound Orchestra”). Od 1988 roku mieszka i tworzy we Francji. Z powodzeniem kontynuuje karierę muzyczną na światowych scenach, występując wraz z innymi gwiazdami jazzu , takimi, jak: Grant Calvin Weston, Pete Drungle, Tom Bergeron, Philippe Garcia, Michel Godard, Rick Hollander, Walter Lang.
Jest znany publiczności wielu festiwali muzycznych i sal koncertowych nie tylko Europy, ale także Kanady i Stanów Zjednoczonych. Jego muzyczny wszechświat znajduje się na styku różnych kultur muzycznych, czerpiąc z różnych źródeł inspiracji, od muzyki współczesnej poprzez harmolodic do open fusion. Praktykuje wszystkie rodzaje improwizacji, szczególnie improwizację „non-idiomatyczną”, ciągle szukając swojego, oryginalnego i wyjątkowego brzmienia. Interesuje się również nurtem Dada: współtworzył projekt "Poesique" oparty na tekstach Hugo Ball. Równie ważne dla K. Majchrzaka są koncerty solowe. Prezentuje dwa projekty - pierwszy, oparty na własnych kompozycjach i wolnej improwizacji (gra jednocześnie na basie elektrycznym, basie midi, fretlesie i gitarze unison); drugi projekt, to koncert bas solo, oparty na transkrypcjach utworów Witolda Lutosławskiego. Interesuje się wszelkimi eksperymentami z pogranicza sztuk – gdzie współegzystują na scenie słowo, dźwięk i muzyka. Uczestniczy w licznych performance oraz spektaklach teatru eksperymentalnego. Jeszcze inną stronę szerokich zainteresowań Krzysztofa Majchrzaka stanowi muzyka eksperymentalna, w której wykorzystuje samplery i magnetofon Revox (Duet Majchrzak -S. Lambert). Nagrał wiele płyt w Polsce, Francji i Stanach Zjednoczonych.WARREN BENBOW (USA)
Perkusista z Nowego Jorku. Wspolpracował z Whitney Houston, Niną Simone, Nancy Wilson, Betty Carter, Phyllis Hyman, Eddie Gomezem, Kenny Barronem, Michałem Urbaniakiem, James "Blood" Ulmerem na płytach: "Odysei" i "Reunion". Ich ostatni album zatytułowany jest "Back in Time". Pracował także jako aktor i muzyk w broadwayowskich produkcjach muzycznych, oraz w filmie. Występował w telewizji, w studiu, w klubach i salach koncertowych na całym świecie z Gwen Guthrie, LL Cool J, SWV i Mary J. Blige, Mavis Stalpes, Brian McKnight. SWV. Choć w High School of Performing Arts w Nowym Jorku Benbow studiował kierunek jazzu na perkusji jego nauczycielami byli Warren Smith i Morris Goldenberg z New York Philharmonic Orchestra. Później w Mannes College of Music studiował u Waltera Rosenberga, także z Filharmonii, oraz u koreańskiego nauczyciela perkusji Dong Wong Park. Podczas studiów na Jazzmobile Benbow nawiązał współpracę z jazzową wokalistką Betty Carter i rozpoczął karierę jako zawodowy perkusista.WALDEMAR KNADE

Absolwent Akademii Muzycznej im; Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy na wydziale instrumentalnym w klasie altówki. W latach 1980–1996 pracował w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Następnie jako solista –kameralista został członkiem orkiestry kameralnej Capella Bydgostiensis. W 1981 roku został zaproszony do Berlina na XI sesję The Jeunesses Musicales World Orchestra pod patronatem Dyrektora Generalnego UNESCO gdzie miał okazję współpracować z mistrzem Yehudi Menuhinem. Gościnnie występował między innymi z Krzysztofem Ścierańskim, Sławomirem Ciesielskim (Republika) z zespołem "Laboratorium" z Majchrzak – Drungle – Garcia „THIRD WAVE” Koncertował również ze znakomitym skrzypkiem Stevem Kindlerem(USA). Obecnie współpracuje z perkusistą Grant C. Westonem (USA), z którym wspólnie nagrali płytę "Metamorphosiss" Weston & Knade Quartet.

MIEJSKI DOM KULTURY OTRZYMAŁ WYRÓŻNIENIE
Edd

Z przyjemnością informujemy, że Miejski Dom Kultury w Radomsku otrzymał specjalne wyróżnienie podczas I Ogólnopolskiej Gali Europejskich Dni Dziedzictwa w uznaniu za zaangażowanie w promocję EDD i wspieranie działań na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego. Nagrodę przyznano za projekcje filmów i wystaw ukazujących utraconą kulturę Żydów. 

9.12 - MAŁGORZATA PIEŃKOWSKA W MONODRAMIE "ZOFIA"
M_pienkowska_www

9 grudnia w MDK Radomsko będzie gościć Małgorzatę Pieńkowską. Znakomita aktorka teatralna i telewizyjna zaprezentuje o godz. 18.00 monodram "Zofia" napisany przez Annę Wakulik, a wyreżyserowany przez Beniamina Bukowskiego.Ile trwa tydzień, jeśli składa się z nieustającej niedzieli? Kim są starsze panie w tramwajach? Te, których powolne ruchy ironicznie komentują młodzi i zdrowi? Co myśli trzydziestolatka, gdy bawi się z dziećmi? Do czego tęsknią panie w domu starców? Co jest w głowie czterdziestolatki, która musi pogrzebać dzieci?

"Zofia" to historia jednego życia, w którym mieściło się żyć co najmniej kilka. To historia, która nie dzieje się w podręcznikach, tylko w pojedynczym istnieniu. To wreszcie historia tych, którzy musieli dać sobie radę z najcięższym zadaniem po wojennej zawierusze - z życiem. Tekst inspirowany jest biografiami matek Powstańców Warszawskich (m.in. Zofii Rodowiczowej, matki porucznika Jana Rodowicza pseudonim „Anoda”).SALA WIDOWISKOWA / WSTĘP ZA WEJŚCIÓWKAMITWÓRCY

reżyseria - Beniamin Bukowski

kostiumy - Elżbieta Radke

muzyka - Aleksandra Goetzen

światło - Maciej Majchrzak

autorka zdjęcia - Monika Motor

w roli głównej - Małgorzata Pieńkowska

SZTAB 24. FINAŁU WOŚP w MDK
1

ROZPOCZYNAMY REJESTRACJĘ WOLONTARIUSZY!
Sztab 24. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, działający w Miejskim Domu Kultury w Radomsku rozpoczyna rekrutację wolontariuszy. Rejestracja odbywać się będzie drogą elektroniczną. Oznacza to, że każda osoba, która chce zostać wolontariuszem oprócz wypełnionej ankiety (do pobrania poniżej), musi dostarczyć zdjęcie w formacie jpg. nie mniejsze niż 800 x 600 pikseli. Pamiętajcie, że dostarczone przez Was zdjęcie będzie zamieszczone na identyfikatorze. Przygotowując zdjęcie wzorujcie się na zdjęciu legitymacyjnym. Jeżeli nie macie możliwości wykonania takiego zdjęcia zapraszamy do MDK (zrobimy je na miejscu nieodpłatnie).
Prosimy o zapoznanie się z Regulaminem Wolontariusza.

WAŻNE!
Po rejestracji z systemu wygenerowane zostanie oświadczenie wolontariusza, które musi być przez Was podpisane, a w przypadku osób niepełnoletnich również przez rodzica lub opiekuna. Brak podpisów na oświadczeniu to brak identyfikatora i niemożność kwestowania podczas finału. Ostateczny termin rejestracji upływa z dniem 4 grudnia 2015 r. lub do wyczerpania miejsc.


PRZYPOMINAMY!
10 stycznia 2016 r. podczas 24. Finału WOŚP zbieramy na : „PEDIATRIĘ. DIAGNOSTYKĘ LUDZI W PODESZŁYM WIEKU”.


MASZ POMYSŁ! CHCESZ WSPÓŁPRACOWAĆ Z NAMI! ZAPRASZAMY!
18 listopada 2015 r. o godz. 11.00
na spotkanie otwarte w sprawie organizacji 24. Finału WOŚP

Koordynator Sztabu 24. Finału WOŚP
Anna Kulikiewicz

Do pobrania:

Ankieta

Regulamin wolontariusza

KINOTERAPIA - NOWOŚĆ W KINIE PASJA
Kinoterapia_listopad

"Kinoterapia" to przedsięwzięcie o charakterze edukacyjnym i upowszechniającym kulturę filmową, którego celem jest zwrócenie uwagi widzów na problem „inności” w społeczeństwie, wypływający m.in. z różnic kulturowych i klasowych. Filmy, poruszające wątki psychologiczne, będą narzędziem do autorefleksji, wzbudzenia empatii oraz dialogu o międzyludzkich relacjach. Pokazując różne modele zachowań, będziemy inspirować widzów do pozytywnych zmian w ich życiu. "Kinoterapia" to również filmowy „lek” na chandrę, poprawiający samopoczucie i inicjujący rozwój emocjonalny.

W listopadzie w Kinie PASJA będzie można ZA DARMO zobaczyć:


13.11.2015r. godz.18:00 - NA GRANICY / s.kameralna

Dokument opowiadający o życiu w pabianickim ośrodku, "Granica" który kontynuuje dzieło Marka Kotańskiego. Założycielem tej placówki i głównym narratorem filmu jest Marek Skrzymowski, który opowiada o trudnej codzienności ludzi pragnących wyjść z różnego rodzaju uzależnień. Rodzinna ale i surowa atmosfera panująca w willi położonej wśród lasu i własnoręcznie zaprojektowanego ogrodu, mają pomoc prostować zwykle bardzo skomplikowane losy ludzkie. W ośrodku przebywają ludzie dojrzali ale też bardzo młodzi, dopiero wchodzący w dorosłe życie. Film ze wspaniałą muzyką autorstwa Michała Lorenca, skłania do poważnej refleksji nad wartością życia, a właściwie każdego pojedynczego dnia.

Reżyseria: Zbigniew Gajzler20.11.2015r. godz.10:00 - SZKOŁA BABEL / s.widowiskowa

Pochodzą z Senegalu, Irlandii, Brazylii, Maroka, Chin… Mają pomiędzy 11 a 15 lat i właśnie przybyli do Francji. Przez rok będą wspólnie uczęszczać do tej samej klasy adaptacyjnej w jednej z paryskich szkół. 24 uczniów, 24 różnych narodowości i dwa wspólne cele: opanować język francuski i odnaleźć się w tutejszej rzeczywistości. Francuska szkoła staje się prawdziwą wielokulturową areną. Nastolatki pokazane w filmie przechodzą to samo, co każde dziecko w ich wieku, a zatem fizyczne zmiany ciała, kształtowanie poglądów, burze hormonów, a jednak wiele też je różni od francuskich rówieśników. Każdy z nich ma na swoim koncie już sporo życiowych doświadczeń. We Francji znaleźli się ze swoimi rodzinami, za które muszą nierzadko odpowiadać jako jedyne osoby mówiące po francusku. Chociaż borykają się z najróżniejszymi problemami wynikającymi z procesów integracyjnych, jak rasizm czy ksenofobia, patrzą w przyszłość z nadzieją i odwagą. Są prawdziwymi bohaterami.

reżyseria: Julie Bertuccelli


29.11.2015r. godz.18.15 - SMAK CURRY / s.widowiskowa

Życie jest jak hinduskie jedzenie -- bogate w aromaty, smaki i kolory. Gdy wskutek kulinarnej pomyłki losy dwojga obcych sobie ludzi niespodziewanie się splotą, miłość okaże się dla nich najlepszą przyprawą. Ila, wciąż młoda i piękna, postanawia dodać trochę koloru swemu bezbarwnemu małżeństwu - zgodnie z maksymą "przez żołądek do serca". Kobieta ma wielką nadzieję, że nowa potrawa, której smak doprowadziła do doskonałości, przyspieszy bicie serca jej wiecznie nieobecnego męża. Specjalna przesyłka z jedzeniem, wysłana do niego do biura, przez pomyłkę trafia w ręce innego mężczyzny. Podejrzewając, że ktoś obcy zjada przygotowane przez nią posiłki, następnego dnia Ila wkłada do przesyłki nie tylko obiad, ale też liścik. Wieczorem dostaje od nieznajomego odpowiedź... Tak rozpoczyna się pełna subtelnych emocji historia dwojga ludzi, pragnących nadać życiu odrobinę smaku.

reżyseria: Ritesh Batra

PO FILMIE ODBĘDZIE SIĘ SPOTKANIE  Z DIETETYKIEM AGATĄ KASPERCZYK

6.12 - KONCERT ANDRZEJA PONIEDZIELSKIEGO
Poniedzielski

6 grudnia o godz. 19.00 na muzycznej scenie MDK wystąpi Andrzej Poniedzielski. Podczas koncertu, znakomity muzyk i satyryk będzie promować swoją najnowszą płytę LIVE?.

Bilety - 40 zł

Sala widowiskowa

4.12 - MIKOŁAJKI W KINIE
Miko%c5%81aj%20w%20kinie

"Święty Mikołaj dla wszystkich"

04.12 - godz. 8.00

film animowany dla dzieci w wieku 4 - 10 lat
bilet : 10 zł‚

Już niedługo Gwiazdka – czas prezentów dla wszystkich dzieci. Ale co ze zwierzakami? Czy Mikołaj o nich zapomniał? A może po prostu o nich nie wie? Trzy młode zwierzaki postanawiają to zmienić i wyruszają na spotkanie z Mikołajem. Niosą ze sobą listę prezentów dla całej gromady swych przyjaciół. Jednak do Gwiazdki nie zostało już wiele czasu, a droga jest długa i pełna niebezpieczeństw. Chyba będą z tego potrójne kłopoty.

"Bella i Sebastian 2 "

04.12 - godz. 9.15
bilet : 10 zł

film przygodowy dla dzieci i młodzieży w wieku 10 - 15 lat

Wychowywany przez przybranego dziadka Sebastian z niecierpliwością czeka na powrót swej przyjaciółki Angeliny. Na wieść o tym, że awionetka, którą podróżowała dziewczyna zaginęła gdzieś w górach, Sebastian i jego wierne psisko Bella wyruszają na pomoc. Niebezpieczna wyprawa obfitować będzie w dramatyczne, ale i zabawne wydarzenia. Pożar lasu, zetknięcie oko w oko z niedźwiedziem, wysokogórska wspinaczka, a przede wszystkim spotkanie z nieznajomym pilotem okażą się dla chłopca i jego psa początkiem zupełnie nowej, niespodziewanej przygody. W jej trakcie Sebastian trafi na ślad swego zaginionego ojca.

"Listy do M. 2"

04.12 - godz. 11.00

bilet 12 zł

komedia świąteczna dla młodzieży w wieku 14 -18 lat

Od wydarzeń znanych z „Listów do M.” minęły równo cztery lata i wszyscy bohaterowie przygotowują się do kolejnej Wigilii. Mikołaj (Maciej Stuhr), który znalazł szczęście u boku Doris (Roma Gąsiorowska), wciąż nie może zdecydować się na oświadczyny, co prowokuje jego syna Kostka (Jakub Jankiewicz) do obmyślenia sprytnej, świątecznej intrygi z pierścionkiem zaręczynowym w tle. Małgosia (Agnieszka Wagner) i Wojtek (Wojciech Malajkat) adoptowali Tosię (Julia Wróblewska), ale teraz, tuż przed Bożym Narodzeniem, ich rodzina musi zmierzyć się wspólnie z nową, trudną sytuacją, związaną ze zdrowiem Małgosi. Karina (Agnieszka Dygant) – obecnie wzięta pisarka i Szczepan (Piotr Adamczyk) – teraz taksówkarz, rozstali się, lecz ich ścieżki nieustannie się przecinają. Związek Betty (Katarzyna Zielińska) i „niegrzecznego” Mikołaja Mela (Tomasz Karolak) nie przetrwał próby czasu, Betty wychowuje ich synka Kazika z nowym partnerem Karolem (Marcin Perchuć). Czy Mel zdoła udowodnić, że zasługuje na miłość syna i stać się dla Kazika prawdziwym superbohaterem? Wladi (Paweł Małaszyński) wciąż kieruje Agencją Mikołajów, wspierany przez niezawodną Larwę (Katarzyna Bujakiewicz) i nową pracownicę – Magdę (Magdalena Lamparska), która mocno namiesza w związku popularnego muzyka Redo (Maciej Zakościelny) i Moniki (Marta Żmuda-Trzebiatowska). Rodzice (Małgorzata Kożuchowska, Waldemar Błaszczyk) zmagają się ze zbuntowanym nastoletnim synem, kontestującym Wigilię.

REZERWACJE - TEL. 44/ 683 28 29

6.12 - PORANEK ARTYSTYCZNY - MIKOŁAJKI JAK Z BAJKI
Miko%c5%81ajki%20jak%20z%20bajki

Miasto Radomsko i Miejski Dom Kultury zapraszają 6 grudnia o godz. 10.30 dzieci wraz z rodzicami na zabawę choinkową Mikołajki jak z bajki. W świąteczno-zimowym programie m.in. zabawy ruchowe, bajkowe zagadki, gry oraz wspólne śpiewanie mikołajowych piosenek, a także tańce i przebieranki.

Wejściówki dostępne w kasie MDK.

13.12 - FOTOGRAF SOLIDARNOŚCI - POKAZ FILMU I SPOTKANIE Z REŻYSEREM
Fotograf%20solidarno%c5%9aci

Zapraszamy 13 grudnia o godz. 17.00 na pokaz filmu o Erazmie Ciołku - "Fotograf solidarności" z okazji 34. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Po projekcji odbędzie się spotkanie z reżyserem - Pawłem Woldanem.

Sala kameralna. Wstęp wolny.

Organizatorzy: Miasto Radomsko, Zarząd Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ "Solidarność" w Radomsku, Miejski Dom Kultury w Radomsku.

24.11.2015 – „BOISKO DLA JEDYNKI”
Koncert_boisko_mdk

W Miejskim Domu Kultury w Radomsku, w ramach akcji promującej projekt „Boisko dla jedynki”, 24 listopada o godz. 18.00 w sali kameralnej odbędzie się koncert z udziałem Elżbiety Dudy – Fajkowskiej, wokalistki zespołu „Pod Dudą”. Artystce akompaniować będą muzycy: Arkadiusz Chybalski (pianino) i Piotr Żak (gitara). W koncercie zaprezentują się także uczniowie ZSG nr 1. Gościem Specjalnym wydarzenia będzie światowej sławy saksofonista Dave Bo.
Zapraszamy.

29.11 - CZARY MARY HOKUS POKUS! PORANEK TEATRALNY
Andrzejkowy%20poranek

Pokaz iluzjonistyczny w wykonaniu profesjonalisty - Mistrza Łukasza Podymskiego to jedna z atrakcji dla dzieci jakie przygotował Miejski Dom Kultury w Radomsku z okazji Andrzejek. Magiczny niedzielny poranek przeniesie najmłodszych widzów w tajemniczy świat czarów i rzeczy niewytłumaczalnych.
Łukasz Podymski 29 listopada o godz. 10.30 zaprezentuje niezwykłe efekty, które będą bawić i zadziwiać dorosłych i dzieci. Jego występ to gwarancja humoru, dobrej zabawy i profesjonalnych efektów iluzjonistycznych.

Łukasz Podymski to młody zdolny iluzjonista, dwukrotny laureat Mistrzostw Polski w sztukach magicznych. Członek Krajowego Klubu Iluzjonistów zrzeszającego największych iluzjonistów w kraju.

Ponadto, dzieci obejrzą pokaz mody odzieżowej dla najmłodszych, współorganizowany przez markę YOUNG REPORTER oraz wezmą udział w zabawach i wróżbach andrzejkowych.

29.11.2015, g.10.30, sala widowiskowa

Bilet: 5 zł

2.12 - WŁADCA SKARPETEK - MIKOŁAJKI Z TEATREM
W3

Miejski Dom Kultury w Radomsku zaprasza na Teatralne Mikołajki - 2 grudnia 2015 r. o godz. 9.00 i 11.00 - czyli spektakl "Władca Skarpetek" w wykonaniu aktorów Teatru Lalki i Aktora z Wałbrzycha.

"Władca skarpetek" to teatr, w którym dzieci spotkają się z roztańczonymi i rozśpiewanymi przedmiotami codziennego użytku, który w zabawny i mądry sposób wspiera również rodziców w trudzie wychowania. Mały Jaś przy porannym ubieraniu odkrywa, że druga skarpetka z pary zniknęła i nie chce się znaleźć. Czy to krasnoludki podkradają w nocy skarpetki i robią sobie z nich czapeczki? Może zginęła w praniu, pożarta przez pralkę? A może to Władca Skarpetek? Kiedy rodzice jeszcze smacznie śpią, jego własny dom okazuje się być zaczarowany. Zwykłe przedmioty zaczynają mówić, a nawet śpiewać i tańczyć. Przy okazji tych poszukiwań uczy się paru prawd o szacunku dla otaczających go rzeczy oraz o utrzymywaniu porządku w domu.

scenariusz i reżyseria: Jacek Timingeriu,

scenografia: Katarzyna Karmańska i Jacek Timingeriu,

muzyka: Krzysztof Pachołek,

teksty piosenek: Ewa Zielińska


obsada:
Bożena Oleszkiewicz, Urszula Raczkowska, Natalia Wieciech,
Zbigniew Koźmiński, Seweryn Mrożkiewicz

Spektakl przeznaczony jest dla dzieci w wieku od 3 lat, trwa 50 minut.
Cena biletu – 16,00 zł. Rezerwacje przyjmuje Dział Upowszechniania Filmu i Organizacji Imprez, tel. (44) 683 24 86; 501 019 312.

Po spektaklu Mikołaj rozdawać będzie dzieciom paczki (dostarczone przez zainteresowanych organizatorom).

5.12.2015 – XIX OGÓLNOPOLSKIE SPOTKANIA TANECZNE „RADOMSKO OPEN 2015” POD PATRONATEM PREZYDENTA MIASTA RADOMSKA
Logo%20xix%20disco%202015

5 grudnia 2015 r. w Miejskim Domu Kultury w Radomsku odbędą się XIX Ogólnopolskie Spotkania Taneczne „Radomsko Open 2015” pod patronatem Prezydenta Miasta Radomska. Prezentacje konkursowe uczestników rozpoczną się o godz. 11.00 w sali widowiskowej MDK.
Na zgłoszenia czekamy do 20 listopada 2015 r. Regulamin i karta zgłoszenia w zakładce KONKURSY- http://www.mdkradomsko.pl/events/4655

15.12.2015 – „GWIAZDKA W SERCU” – KONCERT CHARYTATYWNY ZSG NR 4
Psp%206

W Miejskim Domu Kultury w Radomsku 15 grudnia o godz. 17.00 odbędzie się koncert charytatywny „Gwiazdka w sercu”. W koncercie wystąpią uczniowie ZSG nr 4 w Radomsku i zaproszeni goście. Organizatorzy zapraszają do udziału w licytacjach podczas koncertu, kawiarenki z domowymi ciastami oraz na kiermasz świąteczny. Dochód z wydarzenia przeznaczony zostanie na rzecz dzieci i absolwentów szkoły.

31.12 - NIE LICZĘ GODZIN I LAT - KONCERT SYLWESTROWY Z ANDRZEJEM RYBIŃSKIM
Bez%c2%a0tytu%c5%82u

„Nie liczę godzin i lat” - kiedyś tę piosenkę nuciła cała Polska. Z pewnością 31 grudnia 2015 radomszczanie zaśpiewają ją ponownie wspólnie z Andrzejem Rybińskim - gwiazdą Koncertu Sylwestrowego 2015/2016 organizowanego przez MDK Radomsko.

Podczas koncertu, który rozpocznie się o godz. 20.00 będzie można usłyszeć największe przeboje Andrzeja Rybińskiego, m.in. „Pocieszankę”, „Nie liczę godzin i lat”, „Życie na miarę”, „Sen o życiu”, „Czas relaksu”, „Czy pamiętasz jak to było”, „Życie na kredyt”, „Bądź tu”, „Na dnie serca schowaj”, „Dżinsowy plecak”, „Życie prawdziwe”, „Kiedy lato wraca”.

Andrzej Rybiński jest wokalistą, gitarzystą i kompozytorem – komponował też dla m. in. Edyty Geppert, Zdzisławy Sośnickiej oraz Alicji Majewskiej. Popularność zdobyła również piosenka „Kiedy lato wraca” zaśpiewana w 2002 roku na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, która zachwyciła również słuchaczy stacji radiowej dla Polaków w Chicago. W 2011 roku została wydana kolejna płyta Artysty "Całym sercem" zaś promujący płytę singiel "Czasami" jest często granym utworem w polskich stacjach muzycznych.

Koncert Sylwestrowy to nie tylko występ Andrzeja Rybińskiego, na publiczność będą czekać liczne niespodzianki, m.in. loteria fantowa i lampka szampana.

BILETY
normalne:

do 27 grudnia 2015 / 35 zł, od 28 grudnia 2015 / 45 zł;

w Programie 60+ :

do 27 grudnia 2015 / 25 zł, od 28 grudnia 2015 / 35 zł

PASJA - NOWA NAZWA NASZEGO KINA
Dsc00611

Ponad 200 propozycji wpłynęło do Miejskiego Domu Kultury podczas trwania „Konkursu na nazwę kina MDK”. Niektóre się powtarzały np. „Wioślarz”, niektóre były bardzo oryginalne np. „Kino nad modrą Radomką”, niektóre zabawne np. „Kino pod kaczką”. Za wszystkie szczerze dziękujemy, ale „nazwa może być tylko jedna” - parafrazując słowa z filmu „Nieśmiertelny” z Christopher’em Lambert.Trudno w to uwierzyć (choć to fakt),że w ponad czterdziestoletniej historii radomszczańskiej placówki, kino MDK nigdy nie miało swojej nazwy. Ale to i może lepiej, ponieważ w 2015 roku 31-letni Paweł Mrozowski z Radomska (tak sobie myślimy, że to początek pięknej przyjaźni) określił ją doskonale w jednym słowie – PASJA.Wielu z Was pewnie zapyta : „dlaczego słowo PASJA?”
Odpowiadamy ( to nie wszystkie argumenty):

- nieważne, co robisz... Najważniejsze, abyś robił to z „Pasją”. "A człowiek bez pasji nudzi swoją duszę";

- misję MDK określa hasło „Z pasją dla kultury! Kultura z pasją”;

- „Pasja” to też tytuł filmu Stanisława Różewicza;

- „Pasja”, ponieważ właśnie to słowo najlepiej oddaje „klimat” kina i „ducha” Miejskiego Domu Kultury w Radomsku.Pan Paweł wygrał Złoty Bilet do Kina MDK „Pasja” w Radomsku i przez cały rok będzie oglądał z osobą towarzyszącą wszystkie filmy za darmo. Wyróżnieni za interesujące nazwy, zostali nagrodzeni miesięcznym dwuosobowym karnetem, a są to: Małgorzata Masiarek (KINEMIX), Paweł Koszela (FILMOTEKA), Aleksandra Żarnecka (APLAUZ), Małgorzata Starczyk (KINIARNIA), Przemysław Olczyk (GIĘTE), Paulina Piasecka (MIGAWKA)

MIEJSKI DOM KULTURY W RADOMSKU ZAPRASZA NA ZAJĘCIA W NOWYM SEZONIE ARTYSTYCZNYM 2015/2016

ZAJĘCIA TANECZNE:

- dla dzieci (5 – 10 lat) - Dziecięca Grupa Taneczna „MRÓWKI BIGBITÓWKI” - poniedziałki i środy w godz. 15.00 – 16.00
Instruktor: Aneta Bus
Cena: 10,00 zł/m – c
Zajęcia taneczno-rytmiczne dla dzieci początkujących z oddziałów przedszkolnych, zerówek oraz klas pierwszych szkoły podstawowej. Mają na celu wprowadzenie maluszków do pięknego świata tańca i muzyki.- dla młodzieży i dzieci od 6 lat - Grupa Taneczna Break Dance „DROPSY SQUAD” - wtorki i czwartki w godz. 16.00 – 18.00
Instruktor: Grzegorz Sztandera
Cena: 10,00 zł/m – c
Akrobatyczne ewolucje połączone z czystym rytmicznym tańcem i muzyką. Na zajęciach można się nauczyć podstawowych kroków w górze i parterze, podstawowych freezów, oraz szereg ćwiczeń przygotowujących do wykonywania bardziej zaawansowanych elementów tańca Break Dance.- dla dzieci (gr. zaawansowana) – Dziecięcy Zespół Tańca Nowoczesnego „DYSTANS”- poniedziałki i środy w godz. 16.00 – 17.30
Instruktor: Aneta Bus
Cena: 15,00 zł/m – c
Zaęcia mają na celu rozwój ruchowy dziecka poprzez naukę tańca. Na zajęciach dzieci rozwijają kondycję fizyczną, koordynację ruchową, która pomaga w zachowaniu prawidłowej postawy ciała. Poprzez tworzenie bajkowych choreografii zajęcia pomagają w rozwoju dziecięcej wyobraźni.
Grupa jest laureatem wielu konkursów i festiwali ogólnopolskich.
Grupa zamknięta, wymagane wcześniejsze doświadczenie w tańcu.
- dla młodzieży – Zespół Tańca Nowoczesnego „EXTASA”- poniedziałki i środy w godz. 17.30 – 20.00
Instruktor: Aneta Bus
Cena: 15,00 zł/m – c
Zespół „EXTASA” to 21 lat tradycji. Grupa jest laureatem wielu konkursów i festiwali ogólnopolskich i międzynarodowych. Tworzymy układy show dance wykorzystując elementy akrobatyki. Młodzież ma szansę pracować z najlepszymi instruktorami tańca w kraju. „EXTASA” to wyjazdy na konkursy, pokazy tańca, warsztaty taneczne. Rozwijamy umysł, ciało, wyobraźnię, uczymy wrażliwości.
Grupa zamknięta, wymagane wcześniejsze doświadczenie w tańcu współczesnym.
- dla młodzieży – Studio Tańca Towarzyskiego „ETIUDA" – wtorki, czwartki w godz.19.00 –21.00 i piątki w godz. 17.00 – 19.00
Instruktorzy: Katarzyna i Dawid Fiszerowie
Cena: 100,00 zł/m – c
Znajomość tańców towarzyskich przydaje się w wielu sytuacjach. Chcąc zatańczyć gorącą, brazylijską sambę czy też wirującego walca wiedeńskiego wystarczy, że przyjdziesz na zajęcia Studia Tańca Towarzyskiego!
Grupa zamknięta, wymagane wcześniejsze doświadczenie w tańcu towarzyskim.
FITNESS:

- poniedziałki i środy w godz. 20.00 – 21.00
Instruktor: Aneta Bus
Cena: 55,00 zł/m – c ( za 8 zajęć)
Zajęcia są skuteczną metodą usprawniania, doskonalenia i wzmacniania wszystkich grup mięśni nadając im sprężystość. Uczymy prawidłowego oddechu, rozciągamy i rozluźniamy całe ciało. Wszystkie te elementy połączone razem z rytmiczną muzyką tworzą całość, której celem jest dobra
forma, sprawne ciało i zrelaksowany umysł.ZAJĘCIA WOKALNE:


- dla dzieci od 6 lat - Zespół Wokalno - Instrumentalny „TĘCZOWE NUTKI” - środy w godz. od 16.00 – 18.00
Instruktor: Justyna Szalińska
Cena: 15,00 zł/m – c
Zajęcia sprzyjają rozwojowi zainteresowań i predyspozycji muzycznych u dzieci. Mają na celu rozwijanie wyobraźni muzycznej i kształtowanie wrażliwości estetycznej. Uczymy emisji głosu oraz poprawnej dykcji.- dla młodzieży pow. 12 lat – Grupa Wokalna dla młodzieży – wtorki i czwartki w godz. 19.00 – 21.30
Instruktor: Piotr Grabas
Cena: 15,00 zł/m – c
Program zajęć obejmuje pracę nad emisją głosu, dykcją, interpretację utworów wokalnych i piosenek oraz dobór odpowiedniego repertuaru.- dla młodzieży pow. 14 lat – Zespół Wokalno - Instrumentalny „IMPRESJA” - soboty co 2 tygodnie w godz. 9.00 – 13.30
Instruktor: Anna Dębska - Molenda
Cena: 15,00 zł/m – c
Zajęcia z emisji głosu oraz śpiewu solowego. Program zajęć obejmuje ćwiczenia oddechowe, pracę nad rozwijaniem skali i siły głosu, prawidłową dykcję, a także interpretację utworów wokalnych i piosenek oraz dobór odpowiedniego repertuaru.- dla dorosłych Chór Seniora „ZŁOTA NUTKA” - wtorki w godz. 13.00 – 14.30 i czwartki w godz. 9.00 – 10.30
Instruktor: Arkadiusz Chybalski
Cena: 10,00 zł/m – c dla członków Klubu Złotej Jesieni nieodpłatnie
Chór - jest zespołem wokalnym składającym się z osób w różnym wieku, których łączy pasja do muzyki i śpiewu. Główne cele i założenia, które stawia sobie chór to przede wszystkim miłe spędzanie wolnego czasu, rozwijanie i współdziałanie w zespole, doskonalenie umiejętności wokalnych i poznawanie literatury muzycznej.  Wspólnie się bawią, występują na uroczystościach miejskich i uczestniczą w imprezach artystycznych i konkursach wokalnych.NAUKA GRY NA GITARZE:

- dla dzieci (7 – 12 lat) – środy w godz. 17.00 – 18.00
Instruktor: Dominika Szwed - Kipigroch
Cena: 15,00 zł/m – c
Zajęcia dopasowane są do potrzeb członków grupy, dzięki czemu każdy uczestnik traktowany jest indywidualnie. Podczas zajęć dzieci zdobywają umiejętność grania z nut, poznają techniki gry klasycznej i różnych form akompaniamentu oraz zapoznają się z zasadami improwizacji.
ZAJĘCIA TEATRALNE:

- dla dzieci (10 – 12 lat) – Dziecięca Grupa Teatralna „SKANDALEK” - czwartki w godz. 16.00 – 18.00
Instruktor: Rafał Mikołajewski
Cena: 15,00 zł/m – c
Zajęcia przeznaczone dla młodych wielbicieli sceny. Wystarczy, że bardzo chcecie występować na scenie, chętnie uczyć się wierszyków, lubicie występować przed gronem rodziny i znajomych.
Zapraszamy do nas!
W programie zajęć realizowane są zagadnienia z zakresu:
- interpretacji tekstu
- ruchu scenicznego
- przygotowania warsztatu aktorskiego (ćwiczenia oddechowe, dykcyjne)
- dla młodzieży (12 – 18 lat) – Teatr Słowa i Przedmiotu - od 1 października teatr nazywa się Młodzieżowa Grupa Teatralna "Rekwizytornia Teatr"– soboty w godz. 9.00 – 12.00
Instruktor: Anita Pawlak - Zygma
Cena: 15,00 zł/m – c
Zajęcia przeznaczone dla młodzieży, które mają na celu integrację grupy poprze zabawy własnym ciałem, mimiką, gestem, ruchem i głosem.
Podczas zajęć realizowane są zagadnienia:
- ekspresja emocji w życiu i w teatrze,
- muzyka i plastyka w teatrze,
- podstawowe elementy procesu teatralnego: przestrzeń, aktorzy, widzowie, akcja i czas, obsada aktorska,
- analiza tekstu, projekt scenariusza,
- próby analityczne, sytuacyjne, techniczne,- dla młodzieży pow. 13 lat – Poetycka Scena Młodych – środy w godz. 18.30 – 20.30
Instruktor: Małgorzata Wesołowska
Cena: 10,00 zł/m – c
Udział w zajęciach umożliwia emocjonalny rozwój młodzieży. Pozwala poznawać siebie, pomaga wyrabiać umiejętność wywoływania emocji i radzenia sobie z nimi. Pozwala odkryć inny świat, znaleźć motywację do życia, rozwija wiarę w siebie.- dla dorosłych -Grupa Teatralna dla dorosłych „MY MŁODZI” - poniedziałki w godz. 9.00 – 12.00
Instruktor: Dominika Szwed - Kipigroch
Cena: 15,00 zł/m – c
Celem zajęć jest stworzenie okazji do spotkań wszystkim tym, którzy chcą poprzez twórczą zabawę spróbować swoich sił na scenie. Specjalnie dobrane ćwiczenia z plastyki ruchu i emisji głosu, tworzenie etiud oraz scenek, interpretacja tekstu, indywidualna praca nad rolą i kreacją postaci, pozwolą na stworzenie spektaklu, który zostanie zaprezentowany na scenie.
Zapraszamy wszystkie osoby, które chcą twórczo spędzać czas, rozbudzić swoją wyobraźnię, odkryć w sobie nowe zdolności, zaistnieć na scenie teatralnej.ZAJĘCIA PLASTYCZNE:

- dla dzieci (5 – 6 lat) – Dziecięca Sekcja Plastyczna „NIKIFORKI” - czwartki w godz. 15.00 – 18.00
Instruktor: Natalia Kołodziejczyk - Łągiewka
Cena: 15,00 zł/m – c
Zajęcia pomagają w rozwijaniu u dzieci uzdolnień i zainteresowań artystycznych oraz ich wrodzonych możliwości twórczych poprzez różnorodne działania plastyczne. Mają na celu stwarzanie okazji do poznawania różnorodnych technik plastycznych, rozwijanie wrażliwości zmysłowej i estetycznej, kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie.- dla dzieci pow. 7 lat – Dziecięca Sekcja Plastyczna „PERSPEKTYWA” - wtorki i piątki w godz.16.00 – 17.30
Instruktor: Ewa Margas – Cyganek
Cena: 15,00 zł/m – c
Zajęcia pomagają w rozwijaniu umiejętności plastycznych dzieci i ich twórczości, wspomagają rozwój emocjonalny dziecka, rozwijają wyobraźnię oraz jego sprawność manualną. Kształtują umiejętności realizowania własnych pomysłów i szanowania pomysłów innych, a także kształtują umiejętność współpracy z innymi rówieśnikami.
Podczas zajęć dzieci poznają podstawowe techniki plastyczne z dziedziny malarstwa, rysunku, grafiki i rzeźby.- dla młodzieży pow. 13 lat – Klub Plastyka – wtorki i piątki w godz. 17.30 – 20.00
Instruktor: Ewa Margas – Cyganek
Cena: 15,00 zł/m – c
Klub Plastyka to sekcja przeznaczona dla osób zaawansowanych. Głównym celem Klubu jest rozbudzanie i rozwijanie wrażliwości estetycznej oraz indywidualnych zdolności twórczych, pobudzanie kreatywności, odkrywanie przyjemności tworzenia, rozwijanie zmysłu estetyki i potrzeby tworzenia, rozwijanie kreatywności, zapoznanie się z kształtem, kolorem i bryłą. Podczas zajęć przyszli artyści ćwiczą malarstwo, rzeźbę, rysunek oraz grafikę na przykładzie postaci, pejzaży oraz martwej natury.- dla młodzieży pow. 14 lat – Kurs Rysunku dla młodzieży – środy w godz. 17.00 – 20.00
Instruktor: Tomasz Zawadzki
Cena: 15,00 zł/m – c
Kurs Rysunku to zajęcia praktyczne, podczas których uczestnicy poznają tajniki kilku technik rysunkowych i dzięki zdobytej wiedzy bez problemu wykonują rysunek oraz grafikę na przykładzie martwej natury, pejzaży oraz postaci. Dzięki kameralnym grupom prowadzący ma możliwość indywidualnego kierowania potencjałem twórczym każdego z uczestników oraz rzetelnej korekty prac wykonanych podczas zajęć.KOŁO SZACHOWE:

-dla dzieci – soboty w godz. 10.00 -12.00
Instruktor: Czesław Bujacz
Cena: 10,00 zł/m – c
Zajęcia polegają przede wszystkim na ćwiczeniach koncentracji, pamięci, uwagi, logicznego myślenia , cierpliwości, logiki i intuicji.
Podczas zajęć dzieci uczą się systematycznej i wytrwałej pracy wraz z przestrzeganiem zasad gry „fair play”. Głównym celem zajęć jest:
- poznanie zasad gry w szachy.
- znać i stosować zasady poruszania się figur na planszy.
- znać rolę i funkcje figur w grze.
- przestrzegać zasad gry.
- umieć posługiwać się zegarem.
- znać zasady zapisu gry.
- rozpoznawać sytuacje szachowe i umieć zamatować przeciwnika
- szanować i nie lekceważyć swojego przeciwnikaKOŁO FOTOGRAFICZNE:

- dla młodzieży – wtorki w godz. 17.00 – 20.00
Instruktor: Sławomir Dzitkowski
Cena: 10,00 zł/m – c
Głównym celem Koła jest zainteresowanie młodzieży potrzebą wykonywania zdjęć, dokumentowania zdarzeń, rozwijania wrażliwości na piękno, doskonalenie umiejętności robienia artystycznych zdjęć. kultury i tradycji regionalnych. Na zajęciach młodzież rozwija swoje potrzeby praktyczne, zainteresowania osobiste, rozwija poczucie estetyki, kultury i smaku artystycznego. Ponadto młodzież poznaje problematykę dotyczącą dokumentowania historii i zjawisk przyrodniczych. Uczą się rozwijania uzdolnień w dziedzinie wykonywania zdjęć.szacunku dla ludzi i ich zdjęć.KOŁO OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

- soboty w godz. 10.00 – 13.00
Instruktor: Marlena Grzybek
Celem zajęć jest aktywizowanie i usprawnianie osób niepełnosprawnych oraz integrowanie ich ze środowiskiem lokalnym.Zajęcia są nie tylko zabawą i przyjemnością, ale także sposobem na realizację siebie. To liczne spotkania z przyjaciółmi oraz rozwijanie własnych zainteresowań.
Koło skupia osoby z różnymi dysfunkcjami, dla których prowadzone są różnego rodzaju zajęcia artystyczne m.in.:
- zajęcia teatralne, w tym przygotowywanie występów, inscenizacji,
- warsztaty plastyczne z wykorzystaniem niekonwencjonalnych metod plastycznych,
- zajęcia z wykorzystaniem elementów muzykoterapii i choreoterapii,
- zajęcia integracyjne nastawione na integrację osób niepełnosprawnych.KLUB ZŁOTEJ JESIENI:

- dla dorosłych – poniedziałki w godz. 16.00 – 20.00
Instruktor: Pelagia Oleszkiewicz
Cena: 10,00 zł/m – c
Głównym celem działalności Klubu Złotej Jesieni jest aktywizacja i integracja osób starszych oraz tworzenie nowych więzi społecznych. Zapobieganie rosnącej przepaści między seniorami, a aktywnym młodym pokoleniem, które jest lepiej dostosowane do nowych warunków gospodarczych i społecznych. Klub Złotej Jesieni prowadzi zajęcia mające na celu poprawienie kondycji psychofizycznej poprzez:
- rehabilitację ruchową,
- wycieczki,
- zabawy taneczne usprawniające i integracyjne,
- spotkania pozwalające zaprezentować własne zdolności,
- wspólne wyjścia do kina, muzeum czy teatru.RADOMSZCZAŃSKA KAPELA PODWÓRKOWA:

- dla dorosłych – poniedziałki – 17.00 – 20.00
Skład zespołu: Grażyna Sabady, Andrzej Stefani, Karol Stefani, Zdzisław Szczerbiński, Marek Szyller
Cena: 10,00 zł/m – c
Pierwszego lutego 2000 roku z inicjatywy czterech muzyków amatorów powstała w Radomsku kapela – Radomszczańska Kapela Podwórkowa. Jak sami mówią: „Gramy dla ludzi, którzy kochają muzykę” Radomszczańska Kapela Podwórkowa czynnie uczestniczy w życiu kulturalnym miasta Radomska i powiatu radomszczańskiego grając na festiwalach, dożynkach, imprezach okolicznościowych, jubileuszach, koncertach charytatywnych. Chętnie bierze udział w imprezach ogólnopolskich takich jak przeglądy i festiwale kapel. W ramach wymiany kulturalnej Radomszczańska Kapela Podwórkowa reprezentowała powiat radomszczański w Offenbach, w Niemczech.

NOWE PRZESTRZENIE MDK RADOMSKO - ZAPRASZAMY DO KONSULTACJI
Strona_schemat%20rzutu

Serdecznie zapraszamy i zachęcamy do udziału w warsztatach z architektami oraz personelem MDK Radomsko wszystkich tych, którzy chcieliby podzielić się swoimi pomysłami i uczestniczyć w projektowaniu przestrzeni piwnic MDK Radomsko.

Program warsztatów


1. Przeprowadzenie ankiety wśród mieszkańców Radomska.
2. Wysłuchanie potrzeb i oczekiwań przyszłych użytkowników nowo projektowanych przestrzeni, zgłaszanie indywidualnych pomysłów, wymiana opinii, swobodne rozmowy przy stolikach tematycznych, zabawa w sąd nad pomysłem
3. Definiowanie problemów i poszukiwanie optymalnych rozwiązań.
4. Przygotowanie przez architektów koncepcji na podstawie zebranych pomysłów i dyskusji z uczestnikami warsztatów.
5. Konsultowanie powstałych koncepcji, poszukiwanie kompromisów i ostateczne ustalenie kluczowych rozwiązań.

Termin pierwszego spotkania: 01.08.2015 r. / g. 17.00
Plac 3 Maja


Przedstawiamy plan piwnic oraz szkice obrazujące przestrzeń piwnic MDK.
Plan oraz szkice są zapowiedzią naszego wspólnego projektu.

Każdy pomysł jest wart wspólnej uwagi.

Zgłaszaj propozycje na adres czachorbiuro@gmail.com, zadawaj pytania, wypełnij ankietę (do pobrania tutaj).
To nasza wspólna przestrzeń. Wasz głos się liczy, chcemy poznać Wasze potrzeby.

PARK RZEŹB PLENEROWYCH W GRANICIE
Rzezba3

W parku naprzeciwko Kinemy powstał park rzeźb plenerowych inspirowanych twórczością Tadeusza Różewicza. Rzeźby wykonano w Centrum Rzeźby Polskiej Orońsko.

W plenerze uczestniczyło pięciu artystów rzeźbiarzy, którzy wykonali unikatowe rzeźby inspirując się cytatem z "Kartoteki. Kartoteki rozrzuconej" Tadeusza Różewicza "(…) Długo wędrowałem, zanim doszedłem do siebie (...)".

Autorzy rzeźb:

Bogdan Wajberg - pracuje na Wydziale Edukacji Wizualnej ASP w Łodzi w Pracowni Rzeźby. Autor i koordynator międzynarodowych warsztatów i sympozjów studentów i pedagogów w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Kurator wystaw krajowych i międzynarodowych. Uczestnik licznych warsztatów i sympozjów w Europie;
Maciej Aleksandrowicz - wykładowca na Wydziale Rzeźby w Pracowni Projektowania Przestrzennego ASP w Warszawie;
Mariusz Burdek - asystent na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku;
Andrzej Kosowski - Pracownik dydaktyczny na Wydziale Malarstwa i Rzeźby ASP we Wrocławiu;
Marcin Nosko - prowadzi Pracownię Rzeźby w Kamieniu na Wydziale Rzeźby ASP w Krakowie. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

DEBIUTANCKI TOMIK JUŻ JEST / RÓŻEWICZ OPEN FESTIWAL
S25c-415070312170

Ukazał się debiutancki tomik poetycki Roberta Feszaka pt. "Wnętrza gór" - laureata VII Międzynarodowego Konkursu Poetyckiego im. J. Różewicza. Tomik jest Nagrodą Główną w Konkursie organizowanym corocznie w ramach Różewicz Open Festiwal. W konkursie wzięło udział 156 uczestników m.in. z Polski, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Bułgarii, Szwajcarii, Azji i Stanów Zjednoczonych. Prace oceniało Jury w składzie Bohdan Zadura, Ireneusz Kaczmarczyk, Dorota Koman.