MDK

Top-foto

22.04 - WIDOWISKO "MAŁA STABILIZACJA 2.0"
Salon%20sztuki%20mala%20stabilizacja

22 kwietnia 2018 o godz. 17.00 w Salonie Sztuki zapraszamy na widowisko poetycko muzyczne "Mała Stabilizacja 2.0". Program łączy utwory Tadeusza Różewicza (śpiew - Konrad Michalak) z muzyką współczesną (fortepian - Szymon Szyszka). Spektakl prezentuje kondycje człowieka na tle przemian społeczno-politycznych, dotyka fundamentalnych kwestii związanych z ludzką egzystencją, odwołując się jednocześnie do literackiej filozofii Tadeusza Różewicza.

Widowisko upamiętni 4 rocznicę śmierci Tadeusza Różewicza.

Bilety: 5 zł

Sala kameralna

ZMARŁ STANISŁAW IMIENIŃSKI
Imieninski_2_500x800

19 kwietnia 2018 roku odszedł Stanisław Imieniński. Malarz, plastyk, artysta, animator środowisk twórczych, przez wiele lat współpracujący z Miejskim Domem Kultury w Radomsku. Stanisław Imieniński urodził się w 1940r. w Radomsku. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Częstochowie. W 1988 r. Ministerstwo Kultury i Sztuki nadało mu tytuł artysty plastyka - malarza. Brał udział w licznych wystawach zbiorowych oraz indywidualnych. Wielkiego radomszczanina żegnają Dyrekcja i Pracownicy Miejskiego Domu Kultury w Radomsku.Ostatnie pożegnanie Stanisława Imienińskiego odbędzie się 23 kwietnia o godz. 14.00 w Kaplicy na Cmentarzu Starym.

GRANTY NA MODERNIZACJĘ SAL MDK
Mkidn_01_cmyk


"Nowe światło na kulturę" to nowy projekt MDK, który otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Infrastruktura domów kultury. Projekt zakłada modernizację sali widowiskowej i holu MDK.  tj. modernizację oświetlenia ewakuacyjnego, przeszkodowego i scenicznego, montaż klimatyzacji i wentylacji, przebudowę proscenium, holu, uzupełnienie sprzętu nagłośnieniowego. Otrzymane dofinansowanie to kwoty: w 2018 r. - 193.000, w 2019 r. - 85.000 zł.

INTERNETOWA SPRZEDAŻ BILETÓW
Internet%20mdk

Pragniemy Państwu przypomnieć o możliwości internetowego zakupu i rezerwacji biletów na wydarzenia odbywające się w MDK.

Zakup biletu on-line pozwoli uniknąć kolejek do kasy MDK.

Aby otworzyć system sprzedaży/rezerwacji biletów należy kliknąć na godzinę przy wybranym wydarzeniu w zakładkach tematycznych KINO, KONCERTY, TEATR.

TAŃCZYĆ KAŻDY MOŻE
Logo_ldk--800

22 kwietnia zapraszamy do Łódzkiego Domu Kultury na Otwarty Wojewódzki Turniej Tańca Towarzyskiego „Tańczyć Każdy Może”. Wydarzenie ma formułę konkursu i skierowane jest do osób amatorsko zajmujących się tańcem towarzyskim z województwa łódzkiego, niezrzeszonych w żadnej federacji tanecznej. Turniej ma na celu popularyzację tańca towarzyskiego oraz prezentację jego walorów, a także wymianę doświadczeń wśród tancerzy amatorów. Konkurs rozgrywany jest kategorii tańców standardowych i latynoamerykańskich. Mogą wziąć w nim udział zarówno pary taneczne, jak i grupy. Dolna granica wiekowa uczestników wynosi 25 lat.

Kategoria I Taniec w parze:
a) grupa wiekowa:
- 25-35 lat
- 36-45 lat
- 46-55 lat
- 56 lat +

b) staż tańca:
- do roku – kombinacja 4 tańców: walc angielski, tango, samba, cha-cha
- powyżej 1 roku – w stylach: samba, cha-cha, jive, walc angielski, tango, walc wiedeński
Kategoria II Taniec w grupie (minimum 3 tancerzy) – oprócz tańca ludowego i współczesnego

Szczegółowe informacje znajdują się w regulaminie Turnieju.
Zgłoszenia (karta zgłoszeń) przyjmuje Łódzki Dom Kultury do 10 kwietnia.

21.04 - SPEKTAKL PRÓBA OPISU
Pr%c3%b3baopisuplakatdruk

W 20. rocznicę śmierci jednego z najwybitniejszych polskich poetów rok 2018 został ustanowiony rokiem Zbigniewa Herberta. Z tej okazji zapraszamy 21 kwietnia o godz. 18.00 na spektakl "Próba opisu" w wykonaniu Sceny Poezji działającej w MDK. Recytatorzy zaprezentują wiersze pisarza. Spektakl reżyseruje Małgorzata Wesołowska.

21.04.godz. 18.00, sala kameralna, wstęp wolny

22.04 - RODZINNY PORANEK MUZYCZNY
Poranek%20kwiecien

Zapraszamy dzieci i rodziców na spotkanie z muzykalnymi mieszkańcami kamienicy przy ulicy Wiolinowej. Koncert poprowadzi Beata Młynarczyk, a towarzyszyć jej będą: pianistka - Barbara Hrabi oraz uczniowie i absolwenci Zespołu Szkół Muzycznych z Częstochowy.

"W kamienicy przy ulicy Wiolinowej" to cykl muzycznych spotkań dla najmłodszych mieszkańców naszego miasta. Podczas kolejnych odsłon, dzieci poznają kolejne piętra kamienicy i jej mieszkańców oraz odkrywają sekretny przepis na muzykę.


22.04.2018 r. godz. 10.30, sala widowiskowa, bilety 7 zł.

24.04 - II SESJA WYJAZDOWA FESTIWALU NAUKI, TECHNIKI I SZTUKI
Telebim

Miejski Dom Kultury w Radomsku zaprasza 24 kwietnia 2018 r. na II Sesję Wyjazdową XVIII Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki w Łodzi. W ramach festiwalu, w sali widowiskowej MDK w Radomsku, odbędą się wykłady prowadzone przez profesorów i adiunktów z Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego. Impreza skierowana jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, ostatnich klas gimnazjalnych oraz osób dorosłych, a udział w niej jest bezpłatny.

Proponujemy dwa bloki wykładów do wyboru:


Blok I

9:00 – 10:00 - Czy Ziemia naprawdę obiega Słońce? Dowody i konsekwencje ruchów Ziemi.
– wykład, lekcja festiwalowa - dr Arkadiusz Głowacz

Celem wykładu będzie uporządkowanie wiedzy na temat konsekwencji ruchu obiegowego oraz obrotowego Ziemi. Wspomniane zostaną także inne ruchy wykonywane przez naszą planetę, o których rzadko mówi się na lekcjach geografii czy fizyki. W czasie wykładu autor spróbuje zmierzyć się z kilkoma błędnymi wyobrażeniami utrwalanymi w niektórych źródłach, przede wszystkim na stronach internetowych. Istotnym elementem będzie ponadto zaproponowanie logicznych rozwiązań typowych zadań maturalnych dotyczących konsekwencji ruchów Ziemi.

10:15 – 11:00 - Ushuaia, czyli jak to jest na krańcu świata – wykład, prezentacja multimedialna
- dr Elżbieta Papińska

Chcesz zobaczyć, gdzie kończy się słynna droga Panamericana, która wiedzie z Alaski przez obie Ameryki, aż na koniec świata? Czy czterdziestki ryczą, a pięćdziesiątki wyją? Czy Horn ma róg? Czy Ziemia Ognista płonie? Chcesz zobaczyć wielkie lodowce Patagonii, a może dowiedzieć się co mają wspólnego pingwiny z Magellanem? Jeżeli choć na jedno pytanie odpowiesz twierdząco, to koniecznie przyjdź na wykład, aby uzyskać odpowiedź. Relacja z rejsu i podróży po południowych krańcach Ameryki Południowej będzie zawierała odpowiedzi na te i inne ciekawe zagadnienia.

Blok II

11:15 – 12:15 - Wulkany, klimat, człowiek – relacje środowisko przyrodnicze – człowiek
- wykład, lekcja festiwalowa - prof. UŁ dr hab. Piotr Czubla

Wulkanizm wielokrotnie prowadził do katastrofalnych zmian w środowisku. Niewiele brakowało by około 75 tys. lat temu ofiarą jednej z takich katastrof padł nasz gatunek. Na szczęście udało nam się przetrwać, ale ślady kataklizmu w postaci znikomego zróżnicowania genetycznego czytelne są do dziś. Również i w czasach historycznych wielkie erupcje wulkaniczne pociągały za sobą zmiany klimatyczne, których skutkiem bywały klęski głodu, rozruchy, a ostatnio problemy z komunikacją lotniczą. Od 2010 roku nikt już nie musi nas przekonywać, że zagrożenia wulkaniczne dotyczą również naszego kraju, mimo że ostatni wybuch wulkanu na obszarze dzisiejszej Polski miał miejsce ponad 3 mln lat temu.

12:30 – 13:15 - Wielokulturowość: czy to w ogóle jest możliwe? Większość, a mniejszości w
Turcji – wykład dr Katarzyna Leśniewska

Wielokulturowość to jedna z cech charakterystycznych czasów współczesnych i najczęściej jest konsekwencją migracji i procesów integracji gospodarczej, społecznej i politycznej. Ze względu na współistnienie wielu odmiennych wartości i tradycji w danym regionie, stereotypy i uprzedzenia stają się ogromną przeszkoda na drodze do wzajemnej akceptacji. Z uwagi na coraz większe znaczenie tego zjawiska temat ten coraz częściej jest powszechnie poruszany w środkach masowego przekazu.
Turcja położona jest na dwóch kontynentach, a azjatycka część kraju stanowi aż 97% powierzchni. Choć stolicą kraju jest Ankara, to kosmopolityczny Stambuł stanowi największą aglomerację Europy. Turcję zamieszkuje ok. 80 mln ludzi, a dominująca religią jest islam. Napływ imigrantów spowodował, że na terenie tego kraju powstała niezwykła mieszanka kultur. W ramach niniejszego wykładu zostaną omówione wybrane przykłady relacji mniejszości z większością.


Prosimy o wcześniejszą rezerwację miejsc. Zapisy na Blok I lub Blok II przyjmuje Dział Edukacji Kulturalnej MDK w Radomsku – tel. 44 683 52 55 lub mailowo: edukacja@mdkradomsko.pl

W załączeniu program z opisem wykładów.

26-27.04 - KONKURS RECYTATORSKI DLA UCZNIÓW Z RADOMSZCZAŃSKICH SZKÓŁ
Logo%20kr%20dla%20szk%c3%b3%c5%82%20podstawowych

26 i 27 kwietnia w MDK Radomsko odbędzie się Konkurs Recytatorski dla uczniów z radomszczańskich szkół podstawowych i gimnazjów. Konkurs ma wieloletnią tradycję. Młodzi ludzie z radomszczańskich szkół recytują wiersze wybitnych polskich poetów. Konkurs stwarza niepowtarzalną okazję do osobistego spotkania z polską literaturą. 

26 i 27.04, godz. 9.00, sala kameralna, wstęp wolny

28.04 - MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TAŃCA
Ulotka-wieczorek-taneczny

Zapraszamy 28 kwietnia o godz. 18.00 na Międzynarodowy Dzień Tańca. Na scenie MDK swoimi umiejętnościami popisywać się będą studenci kierunku taniec Wydziału Artystycznego Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. Dodatkowo zaplanowano również warsztaty taneczne dla najmłodszych pod kierunkiem Alexandra Azarkevitcha.

Org. MDK i AH-E w Łodzi


28.04.2018 r. godz. 18.00, sala widowiskowa, wstęp za wejściówkami. 

29.04 - REJS PO MORZU ŚRÓDZIEMNYM W KLUBIE PODRÓŻNIKA
Klub%20podroznika%20agata%20rudniak

29 kwietnia 2018 o godz. 17.00 w Klubie Podróżnika odbędzie się spotkanie z żeglarzami: Agatą Rudniak i Tomaszem Bugałą. Wraz z nimi "przepłyniemy" przez Chorwację, Czarnogórę i Grecję podziwiając kraje z morskiej perspektywy.

2.05 - OBLICZA HORRORU - NOC FILMOWA
Winch

godz. 20.00 THE LODGERS. PRZEKLĘCI

reż. Brian O'Malley,

horror, Irlandia 2018, 93 minuty, od 15 lat

Po tragicznej śmierci rodziców Rachel i jej brat bliźniak - Edward samotnie zamieszkują mroczną posiadłość Loftus Hall. Według lokalnej legendy jest to dom przeklęty, nawiedzony przez dawnych mieszkańców - The Lodgers. Rodzeństwo musi przestrzegać określonych reguł, żeby uniknąć okrutnej kary i przeżyć. Pomimo ostrzeżeń Simon, zakochany w Rachel chłopak, chce odkryć prawdę o klątwie ciążącej na rodzinie. Kiedy przekracza próg domu, uruchamia lawinę śmiertelnych zdarzeń.

godz. 22.00 WINCHESTER. DOM DUCHÓW

reż. Michael Spierig, Peter Spierig,

horror, Australia 2018,100 minut, od 15 lat

Po tragicznej śmierci męża i syna, Sarah Winchester pogrąża się w żałobie i oddala od codziennego życia. Jest przekonana, że jej rodzinę nawiedzają duchy osób, które zostały zabite z broni skonstruowanej przez jej męża, czyli ze słynnego karabinu Winchester. By bronić się przed demonami Sarah zleca budowę niezwykłej posiadłości. Składający się z setek pokoi, skonstruowany jak labirynt, pełen prowadzących donikąd schodów i ślepych korytarzy dom ma być pułapką na duchy. Rodzina Winchester, zaniepokojona stanem zdrowia wdowy wzywa na konsultację słynnego psychiatrę, który ma odwieść kobietę od jej szalonych planów. Wkrótce okazuje się jednak, że Sarah Winchester wcale nie oszalała…

godz. 00.00 SŁUDZY DIABŁA

reż. Joko Anwor,

horror, Indonezja 2018, 107 minut, od 15 lat

Rini (Tara Basro) wraz z rodzicami (Bront Palarae i Ayu Laksmi) i trzema młodszymi braćmi zostają zmuszeni do sprzedania domu i zamieszkania u babci, aby opłacić kosztowne leczenie matki. Nieznana choroba, na którą kobieta zapadła trzy i pół roku temu, pochłania resztki rodzinnych oszczędności. Gdy chora umiera, ojciec Rini podejmuje się pracy, pozostawiając dzieci same w domu. Niedługo potem dom zaczyna nawiedzać upiorna zjawa łudząco przypominająca niedawno zmarłą kobietę. Wychodzi też na jaw ukrywany przez lata fakt o zawartym w przeszłości mrocznym pakcie, którego konsekwencje sięgają obecnie domowników. Aby uchronić rodzinę przed niebezpieczeństwem, Rini i jej bracia muszą rozwikłać tajemnicę z przeszłości.

Bilety na pojedynczy film: 17 zł normalny, 15 zł ulgowy

Karnet na 3 tytuły 30 zł

Winch

3.05 - KONCERT ZESPOŁU PIEŚNI I TAŃCA "CZĘSTOCHOWA"
Koncert%20zespolu%20piesni%20i%20tanca%20czestochowa

W Święto Narodowe Trzeciego Maja MDK Radomsko i Miasto Radomsko zapraszają na koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Częstochowa”. Artyści tańcząc i śpiewając zaprezentują barwny program artystyczny ukazujący bogactwo polskiego folkloru.

3 maja 2018, godz. 18.00 sala widowiskowa

Wstęp za wejściówkami - od 11 kwietnia dostępne w Kasie MDK

6.05 - WIELKIE MONOLOGI JERZEGO TRELI
Trela

6 maja 2018 o godz. 18.00 Miejski Dom Kultury w Radomsku zaprasza na program „Wielkie monologi”. To muzyczno – poetycki spektakl w wykonaniu Jerzego Treli, który przypomni fragmenty monologów, wygłaszanych przez niego w słynnych inscenizacjach "Dziadów" Mickiewcza i "Wyzwolenia" Wyspiańskiego w reżyserii Konrada Swinarskiego, także monologi z realizacji mickiewiczowskich "Dziadów" i "Sędziów" Wyspiańskiego - Jerzego Grzegorzewskiego.

Sala kameralna - wstęp za wejściówkami - do odbioru w Kasie MDK

24.05 - ARTUR BARCIŚ GOŚCIEM "PODWIECZORKU Z..."
Barcis

Miejski Dom Kultury w Radomsku zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu "Podwieczorek z...". Tym razem wspólnie z Leszkiem Bonarem odwiedzi nas popularny aktor Artur Barciś, twórca niezapomnianych kreacji teatralnych, filmowych i telewizyjnych. Podczas spotkania Artur Barciś opowie anegdoty dotyczące życia prywatnego i zawodowego oraz przybliży publiczności swoją pracę artystyczną. Wywiad przeplatany będzie występami artysty na scenie. Gospodarzem Podwieczorku jest łódzki dziennikarz Leszek Bonar.

24 maja 2018, godz. 19.00 - sala widowiskowa

Bilety: 20 zł  - przedsprzedaż, 25 zł w dniu imprezy

ALBUM "RADOMSKO ZNANE I NIEZNANE" JUŻ W SPRZEDAŻY!
Album1

Wyjątkowy album! Wyjątkowe zdjęcia! Radomsko znane i nieznane. Publikacja przygotowana przez Wydział Informacji i Promocji z radomszczańskiego urzędu miasta dostępna jest już w naszej kasie. Album kosztuje 26 zł. Zapraszamy.

SALA TANECZNA PO REMONCIE
Dsc_0839

Miejski Dom Kultury w Radomsku unowocześnił sale taneczną m.in. poprzez zamontowanie wentylacji i klimatyzacji. Dodatkowo odnowiono i pomalowano salę. Wartość inwestycji to 119773 zł  netto z czego 80000 zł to dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Remont wsparło również Miasto Radomsko dotacją celową w kwocie 25960 zł netto.

Mkidn 01 Cmyk  

KONKURS NA LIMERYK ROZSTRZYGNIĘTY
Limeryk

Rozstrzygnęliśmy pierwszy jubileuszowy konkurs. Na limeryk. Laureatami zostali:
1. miejsce - Wojciech Grajkowski,
2. miejsce Edmunda Bodanka ( na zdj. druga z lewej),
3. miejsce Matylda Kaszyńska ( na zdj. pierwsza z prawej). Nagrody laureatom wręczyła dziś dyrektor Miejskiego Domu Kultury Elżbieta Kwiatkowska.

A oto nagrodzone prace:I nagroda ( Wojciech Grajkowski)


"Wieczorem dama w pośpiechu
Rzekła do męża "Człowieku!
Żądze swe chcę zaspokoić
I twoją inwencją napoić."
Zaprosił ją do eMDeKu..."II nagroda ( Edmunda Bodanka)


Radomszczanka w MDK -u wejściówki pobrała
Nazajutrz przepięknie i stosowanie się ubrała
Lecz totalnie terminy pomyliła
Na holu mocne kropelki wypiła
I chwiejnym krokiem wkurzona do domu wracałaIII nagroda (Matylda Kaszyńska)


MDK-u silne ramię

Uczy, bawi, wychowuje,
wzrusza...czasem bulwersuje.
Pęka w szwach...pustkami świeci.
Długo stał będzie? Wiele stuleci?
Nie władza - wioślarz o tym zdecyduje.

JESZCZE O BIAŁYM MAŁŻEŃSTWIE - ROZMOWA Z ARTUREM TYSZKIEWICZEM, REŻYSEREM SPEKTAKLU "BIAŁE MAŁŻEŃŚTWO"
_dsc5502

TEATR ROBIĘ DLA PUBLICZNOŚCI, NIE DLA RECENZENTÓW
Inscenizacje „Białego małżeństwa” często wzbudzają kontrowersje. Pamiętam, kiedy na naszym festiwalu dramat Różewicza pokazał Teatr im. Stefana Żeromskiego z Kielc, widzowie reagowali bardzo różnie. Dla reżysera ten tekst jest wyzwaniem.
Tak. To wyzwanie, bo ten tekst jest przedziwny. On na pierwszy rzut oka jest realistyczny, a później przy głębszej lekturze okazuje się, że nie do końca tak jest. Tak naprawdę nie wiemy, co w opowiadanej historii jest realnym zdarzeniem, a co wydarza się w głowie bohaterów.


Jest trudny, ale też uniwersalny. Powstał wiele lat temu, a Różewicz okazał się wizjonerem.
Przedstawia problem, który tkwi w człowieku od zawsze i będzie zawsze. To konflikt, między tym co jest zwierzęcą częścią naszego jestestwa, a tym co jest kulturą, ogładą, religią czyli wszystkim, co wypracowała cywilizacja.


Obsada była dla pana od razu oczywista. To właśnie ci aktorzy mieli u Pana zagrać ?
W zasadzie od początku wiedziałem kogo chcę obsadzić. Poszukiwałem jedynie dziewczyn które miały zagrać Biankę i Paulinę. Przedstawił mi je dyrektor Jana Englerta. To były dziewczyny świeżo po szkole. Obejrzałem je w kilku spektaklach, spodobały mi się. I dziś naprawdę cieszę się, że na nie postawiłem.


Zdarzyło się jednak nieszczęście. Zachorował Jerzy Łapiński. Grał jedną czołowych ról…
Tak, pan Jurek znalazł się w szpitalu, tuż przed naszym przyjazdem do Radomska. Zagranie tego przedstawienia na festiwalu zawisło na włosku. Jerzy Łapiński ma bardzo charakterystyczne warunki fizyczne. I tak naprawdę postać dziadka budowałem na niego. Później, kiedy już było wiadomo, że pan Jerzy nie może zagrać, tego trudnego zadania podjął się Mirosław Konarowski . Roli nauczył się w ekspresowym tempie. I to była naprawdę duża odwaga z jego strony, ale ta decyzja uratowała nasz przyjazd.


W Radomsku zagraliście, ale co dalej z tym przedstawieniem. Zejdzie z afisza?
Czekamy i wierzymy w to, że pan Jurek wróci do teatru i będzie mógł grać.


W tym spektaklu sporo jest młodych twarzy. Jak to jest z młodymi aktorami? Oni znają Różewicza?
Cóż, nie pewnie nie wszyscy. Nie oszukujmy się . To jest też tak, że Różewicza nie wystawia się zbyt często. Jednak kontakt z tą literaturą jest poprzez scenę, rzadko kto dzisiaj czyta dramaty. Rzadko się go robi, bo on jest trudny. To pisarz, który od reżysera wymaga pokory. Reżyser musi uprawiać taką filozofię teatru, która polega na tym, że on jako reżyser spełnia funkcję służebną wobec tekstu. Obecnie w teatrze są takie trendy, że reżyser jest wyłącznym kreatorem rzeczywistości, autor schodzi na dalszy plan.


A pan od czego zaczął, przygotowując inscenizację „Białego małżeństwa”?
Oczywiście od wnikliwej lektury tekstu. Ja tak robię w przypadku wszystkich autorów, których teksty chcę przenieść na scenę, tak było też z Różewiczem. Szukam tego, co autor chciał nam przekazać. Później zastanawiam się, czy ja też chciałbym o tym opowiedzieć publiczności. Jeżeli poglądy na pewne sprawy się zgadzają to zaczynam pracę nad inscenizacją. Jego wypowiedź staje się moją wypowiedzią.


Recenzje są dla pana ważne? Po pana „Białym małżeństwie” są różne.
Recenzje nie mają dla mnie żadnego znaczenia. Uważam, że wiele z nich wynika nie z faktycznej jakości spektaklu, ale z pewnych środowiskowych uwarunkowań. Recenzenci często mają swoich ulubieńców, których opisują zawsze dobrze. A i poziom recenzentów w naszym kraju staje się z roku na rok coraz gorszy. Kiedy czasami czytam recenzje to mam poczucie, że są to wypracowania napisane przez licealistów. Teatr robię nie dla recenzentów, tylko dla publiczności. I bardzo przejąłbym się gdyby ludzie po prostu nie chcieli tego spektaklu oglądać.


A w takim małym mieście jak Radomsko pokazanie „Białego małżeństwa” jest wyzwaniem? Czy publiczność jednak wszędzie jest taka sama?
W Radomsku jestem po raz pierwszy. Małe miasta różnią się od siebie. Radomsko na pewno inne jest niż np. Supraśl. Polska jest różnorodna. Nie można powiedzieć, że istnieje jeden wzór małego miasta. Każde miasto to inna przygoda.


Rozmawiała
Jolanta Dąbrowska
Miejski Dom Kultury
Fot. Mirosław Kercz

X PLENER MALARSKI „PEJZAŻ MALOWANY ZIEMI ŁÓDZKIEJ – SPOTKAJMY SIĘ W POWIECIE RADOMSZCZAŃSKIM”.
Logo_pejza___koral_2016_300

Miejski Dom Kultury w Radomsku, Miejski Ośrodek Kultury w Konstantynowie Łódzkim oraz Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Łódzkiego są organizatorami X edycji pleneru malarskiego dotyczącego regionu łódzkiego pt. „Pejzaż malowany ziemi łódzkiej – spotkajmy się w powiecie radomszczańskim”. Poprzednie edycje plenerów odbyły się w powiecie poddębickim, pabianickim, opoczyńskim i zgierskim. W tegorocznej edycji projektu współpracę przy jego realizacji podjęły z nami gminy: Przedbórz, Dobryszyce, Kamieńsk, Kobiele Wielkie, Żytno, Wielgomłyny oraz Radomsko. Plener organizowany jest w dwóch etapach: otwartym, w którym bierze udział około 40 artystów w okresie 04.05-30.07.2017r. oraz stacjonarnym, w którym weźmie udział około 30 artystów w terminie 03-9.07.2017r. w siedzibie powiecie radomszczańskim.
W projekcie będą uczestniczyć artyści z województwa łódzkiego, z terenu całej Polski, z zagranicy, a także artyści-malarze tworzący na terenie powiatu radomszczańskiego. Tematem dzieł będą pejzaże, zabytki architektury świeckiej i sakralnej, zabytki przyrody oraz ważne miejsca związane z historią powiatu radomszczańskiego. Powstałe dzieła zostaną zaprezentowane we wrześniu na wernisażu wystawy poplenerowej, otwierającym kolejną edycję Mixera Regionalnego w Łódzkim Domu Kultury. Wystawa ma charakter wędrowny i po wernisażu zostaną zorganizowane kolejne otwarcia wystaw w instytucjach kultury powiatu radomszczańskiego w okresie od września do grudnia 2017 roku. Potem obrazy będą pokazane na terenie innych powiatów regionu łódzkiego. Dopełnieniem wydarzenia jest katalog poplenerowy , w którym oprócz prezentacji dzieł malarskich znajdą się informacje o powiecie radomszczańskim oraz gminach i instytucjach biorących udział w projekcie. X Plener Malarski „Pejzaż malowany ziemi łódzkiej – spotkajmy się w powiecie radomszczańskim” objęty jest patronatem Marszałka Województwa Łódzkiego, Starosty Powiatu Radomszczańskiego, Prezydenta Miasta Radomska, Burmistrza Konstantynowa Łódzkiego. Plener jest aktualnie największym tego typu wydarzeniem w Polsce i gromadzi kolekcję 630 obrazów ukazujących piękno ziemi łódzkiej.
W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy artystów do współorganizacji projektu dla dobra promocji tego co najpiękniejsze i najwartościowsze w powiecie radomszczańskim oraz poszczególnych jego gminach.