MDK

Top-foto

22.10 - POLSKA ORKIESTRA SINFONIA IUVENTUS - KONCERT PAMIĘCI MAESTRO JERZEGO SEMKOWA
Sinfonia%20iuventus

Miasto Radomsko i Miejski Dom Kultury w Radomsku zapraszają 22 października 2016, godz. 19.00 na uroczysty koncert Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus. Koncert poświęcony pamięci Maestro Jerzego Semkowa - Honorowego Obywatela Miasta Radomska odbędzie się w ramach obchodów 750-lecia lokacji Miasta Radomska. W programie: F. Chopin - Koncert fortepianowy f-moll, op.21 i W.A. Mozart - Symfonia nr 41 "Jowiszowa C-dur, KV 551". Przy fortepianie - Paweł Wakarecy, dyrygent - Tomasz Tokarczyk.Koncertowi towarzyszyć będzie wystawa zdjęć Maestro Jerzego Semkowa autorstwa Adama Hawałeja.

Wstęp za zaproszeniami - do odbioru w Kasie MDK

Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus została utworzona z inicjatywy Maestro Jerzego Semkowa na mocy rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 1 października 2007 r. W skład Orkiestry wchodzą najzdolniejsi absolwenci i studenci uczelni artystycznych, którzy nie ukończyli 30 roku życia.

Sinfonia Iuventus rozpoczęła działalność artystyczną w czerwcu 2008 roku. Współpracowała ze znakomitymi dyrygentami, takimi jak: Michaił Jurowski, John Axelrod, Gabriel Chmura, Antoni Wit, Jerzy Maksymiuk, Krzysztof Penderecki, Rafael Payare, Tadeusz Strugała, Charles Dutoit, Kazimierz Kord, Jerzy Salwarowski, George Tchitchinadze, Jan Krenz, Grzegorz Nowak, Tadeusz Wojciechowski, Maxim Vengerov, Marcin Nałęcz-Niesiołowski, Julian Rachlin oraz solistami, wśród których byli m.in. Yulianna Avdeeva, Abdel Rahman El Bacha, Alena Baeva, Claudio Bohórquez, Łukasz Długosz, François-René Duchâble, Lukas Geniušas, Krzysztof Jabłoński, Jakub Jakowicz, Alexander Kniazev, Andrei Korobeinikov, Bartosz Koziak, Ivan Monighetti, Janusz Olejniczak, Piotr Paleczny, Patrycja Piekutowska, Jadwiga Rappé, Jan Stanienda, Agata Szymczewska, Tatiana Szebanowa.

Orkiestra zrealizowała szereg nagrań płytowych, radiowych oraz telewizyjnych dla Universal Music, CD Accord, DUX, Polskiego Radia S.A., Albany Records, TVP Kultura. Szczególne miejsce w dyskografii Orkiestry zajmują dwie płyty z repertuarem symfonicznym (Schubert, Czajkowski) zarejestrowane pod batutą Maestro Jerzego Semkowa. Współpraca dyrygencka z Maestro Krzysztofem Pendereckim zaowocowała wydaniem szeregu jego dzieł, m.in. kompletu symfonii (2012) oraz płyty z koncertami: klarnetowym, fletowym oraz I Concerto grosso (2014). Wydawnictwa te zostały uhonorowane nagrodą International Classical Music Award w latach 2014 i 2016.

W dorobku zespołu znajdują się ponadto nagrania z dyrygentami i solistami, takimi jak Gabriel Chmura (Strauss, Françaix, Debussy), Tadeusz Wojciechowski (Chopin), Marcin Nałęcz-Niesiołowski (Chopin), Mariusz Patyra (Wieniawski), Ivan Monighetti (Haydn), Agata Szymczewska (Bruch, Wieniawski i Mendelssohn), George Tchitchinadze i Monika Wolińska (Bacewicz).

Orkiestra występowała na wielu estradach koncertowych oraz podczas licznych festiwali w Polsce i za granicą: w Austrii, Chinach, Francji, Hiszpanii, Niemczech, Portugalii, Szwajcarii, na Litwie, Ukrainie i we Włoszech.

Od kwietnia 2009 roku Orkiestra jest członkiem Europejskiej Federacji Narodowych Orkiestr Młodzieżowych (EFNYO).

W listopadzie 2013 roku Krzysztof Penderecki objął Orkiestrę Honorowym Patronatem Artystycznym.

We wrześniu 2015 roku powołano Radę Artystyczną Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus, w skład której wchodzą: prof. Tomasz Miczka (Przewodniczący), Jacek Kaspszyk, Michaił Jurowski, Łukasz Borowicz oraz Przemysław Fiugajski.

Michaił Jurowski jest I Dyrygentem gościnnym Orkiestry.

Od września 2015 roku Dyrektorem Orkiestry jest Anna Kościelna.

Paweł Wakarecy:

Urodził się w 1987 roku w Toruniu. Z wyróżnieniem ukończył Akademię Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w klasie fortepianu prof. Katarzyny Popowej-Zydroń. Wcześniej kształcił się w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Toruniu, 9 lat będąc w klasie fortepianu mgr Ewy Skarżewskiej.

Zdobywał laury i wyróżnienia na licznych ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach pianistycznych dla dzieci i młodzieży.
Został laureatem nagród specjalnych na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy (2007) i finalistą Międzynarodowego Konkursu im. F. Chopina w Darmstadt (2009).
W 2010 roku zdobył Wyróżnienie oraz Nagrodę Specjalną dla najlepszego Polaka na XVI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Koncertował w wielu miastach Polski – m. in. dwukrotnie na Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach Zdroju, na Festiwalu Chopin i Jego Europa w Warszawie, na Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku, jak również za za granicą - w Niemczech, Szwecji, Rosji, Bułgarii, Francji, Szwajcarii, Anglii, Belgii, Norwegii, we Włoszech, a także w Chinach, Japonii, oraz w Chile.
W 2012 wraz z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia „Amadeus” odbył turnee koncertowe po Ukrainie. W tym samym roku wystąpił z recitalem w Moskwie.
W 2013 roku zadebiutował w sali Konzerthaus w Wiedniu, wystąpił również z recitalem w klasztorze w Valldemossie na Majorce, w Bibliotece Polskiej w Paryżu, a także w Nohant.
W 2015 roku wziął udział w pierwszym wykonaniu Kwintetu Fortepianowego Edwarda Elgara w wersji na orkiestrę kameralną i fortepian autorstwa Agnieszki Duczmal.
Grał w wielu prestiżowych salach koncertowych – m.in. Cadogan Hall i Westminster Cathedral Hall w Londynie, Salle Cortot w Paryżu, Oji Hall w Tokio, czy wielkiej sali Konserwatorium Kijowskiego.

Regularnie występuje jako solista z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, współpracował także z Orkiestrą Filharmonii Narodowej, Orkiestrą Sinfonia Varsovia, Polską Orkiestrą Radiową, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus (2015 – pierwsze wykonanie Kwintetu E. Elgara w aranżacji A. Duczmal), Elbląską Orkiestrą Kameralną, Orkiestrami Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej, Łódzkiej, Pomorskiej, Podkarpackiej, Lubelskiej, Szczecińskiej, Świętokrzyskiej, Sinfonia Baltica, Orkiestrą Sinfonia Iuventus, Rosyjską Orkiestrą Kameralną z Sankt Petersburga, Litewską Orkiestrą Kameralną, zespołem Multikamerata.
Koncertował m. in. pod batutą Antoniego Wita, Agnieszki Duczmal, Jerzego Maksymiuka, Marka Mosia, Zygmunta Rycherta, Mirosława Błaszczyka, Jerzego Salwarowskiego, Łukasza Borowicza, Tadeusza Wojciechowskiego, Wojciecha Rodka, Piotra Sułkowskiego, Bohdana Jarmołowicza, Daniela Smitha, Mitsuioshi Oikawy.

Prowadzi również aktywną działalność jako kameralista. Wraz z Małżonką Aleksandrą Soboń-Wakarecy tworzy duet fortepianowy Wakarecy Piano Duo, z którym występował m.in. w Polskim Radio, a także zdobywał laury na VI Mięzynarodowym Konkursie Duetów Fortepianowych w Białymstoku (2015) oraz na XXV International Roma Piano Competition (Rzym, 2015) Współpracuje też z wiolonczelistą Marcinem Zdunikiem, występował również z Jakubem Jakowiczem (skrzypce), Łukaszem Długoszem (flet).

Ma w swoim dorobku dwie płyty CD, pierwsza (2010) wydana przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina zawiera nagrania zarejestrowane podczas Konkursu Chopinowskiego, druga – wydana przez CD Accord (2013) jest recitalem solowym zawierającym utwory Chopina, Paderewskiego i Zarębskiego.

Obecnie jest asystentem przy Katedrze Fortepianu w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

Tomasz Tokarczyk:

Dyrygent. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie. Jest laureatem I nagrody Ogólnopolskiego Przeglądu Młodych Dyrygentów im. W. Lutosławskiego w Białymstoku (2002). W 2003 roku na Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. G. Fitelberga w Katowicach otrzymał Medal Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków oraz Nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAiKS dla najlepszego polskiego uczestnika.
Był dyrygentem Tarnowskiej Orkiestry Kameralnej (1999/2000), kierownikiem muzycznym i dyrygentem Opery w Szczecinie (2002/2004). W 2004 r. związał się z Operą Krakowską, gdzie obecnie jest kierownikiem muzycznym. Przygotował dla tej sceny następujące premiery: Der Kaiser von Atlantis Ullmanna, Madama Butterfly i Cyganeria Pucciniego, Baron cygański Straussa, Traviata, Trubadur i Requiem Verdiego, Ariadna na Naxos R. Straussa, Wesele Figara Mozarta, Carmina Burana Orffa, Miłość do trzech pomarańczy Prokofiewa, Mefistofeles Boito, Turek we Włoszech Rossiniego a także w ramach Festiwalu K. Pendereckiego Diabły z Loudun.
Współpracuje z orkiestrami symfonicznymi większości polskich filharmonii, Warszawską Orkiestrą Radiową, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Teatrami Wielkimi w Poznaniu i w Łodzi.
W 2011 roku zadebiutował w Filharmonii Narodowej w Warszawie oraz Operze Narodowej w Bratysławie. Dla Festiwalu Operowego w Wexford (Irlandia) przygotował Marię Romana Statkowskiego - pierwsze poza Polską wykonanie opery (2011).
Od 2013 jest gościnnym dyrygentem Teatru Opery i Baletu w Czelabińsku (Rosja).
W swoim dorobku ma nagrania telewizyjne oraz nagrania muzyki filmowej i teatralnej.

29.10 - KONCERT TENORA ARNOLDA RUTKOWSKIEGO
Arnold%20rut

Miasto Radomsko i Miejski Dom Kultury w Radomsku zapraszają 29 października 2016 o godz. 18.00 na koncert tenora Arnolda Rutkowskiego. Artyście towarzyszyć będzie sopranistka Iwona Handzlik, a przy fortepianie Robert Morawski. Koncert odbędzie się w ramach obchodów 750-lecia lokacji Miasta Radomska

W PROGRAMIE:

1. R. Leoncavallo - Prolog z op. "Pajace"

2. G. Puccini - Chella mi creda, "Dziewczyna z Zachodu

3. G. Puccini - Chi il bel sogno, „La Rondine”

4. St. Moniuszko - aria Stefana, ”Straszny dwór"

5. G. Verdi - Libiamo,„La Traviata"

6. R. Leoncavallo - Intermezzo z op. "Pajace"

7. F. Lehar - Twoim jest serce me, „Kraina uśmiechu”

8. J. Strauss - Taki pan jak pan, "Zemsta nietoperza"

9. E. Kalman, Tłumy fraków, „Księżniczka czardasza”

10. F. Chopin/F. Liszt - Hulanka

11. S. Cardillo, Core n'grato

12. F. Loewe, Przetańczyć całą noc, „My fair lady”
13. E. Kalman, Jakże mam Ci wytłumaczyć, „Księżniczka czardasza”
14. R. Stoltz, Brunetki blondynki,

15. M. de Falla - Taniec ognia

16. L. Bernstein, I feel preety, „West side story”

17. A. Lara, Granada

18. F. Sartori, Time to say goodbye 

BILETY: 20 ZŁ

ARNOLD RUTKOWSKI

Urodzony w Łodzi tenor, jest obecnie jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich śpiewaków w świecie opery. Po ukończeniu Łódzkiej Akademi Muzycznej w klasie prof. Włodzimierza Zalewskiego, związał się z Operą Wrocławską. W tym czasie występował również w Operze Narodowej w Warszawie, Teatrze Wielkim w Poznaniu, Operze Krakowskiej oraz na innych polskich scenach i estradach.
Debiut w Teatro Luciano Pavarotti w Modenie w 2009 roku, jako Don Jose w „Carmen”, otworzył drogę na sceny światowe. Arnold Rutkowski występował w Teatro Ravenna, Teatro Ferrara, Opera San Juan (Puerto Rico), Phoenix Metropolitan Opera, Michigan Opera w Detroit, Festivalu w Szeged (Węgry), Operze w Budapeszcie, Bolschoy Theater w Moskwie, Mikhailovsky Theater w Sankt Petersburgu, National Opera w Helsinkach, Stockholm Royal Opera House, Opera w Toulon, Opera w Marsylii , na Festivalu Aix-en-Provence, Operze w Lyon, Opera de Paris, Theater Wiessbaden, Deutsche Oper am Rhein w Dusseldorfie, Oper Leipzig, Staatstheater Stuttgart, Semperoper Dresden, Staatsoper Hamburg, Staatsoper Berlin, Sydney Opera House, Volksoper w Wiedniu, Theatre de Geneve, Zurich Opera House, Concertgebouw w Amsterdamie, Opera w Limie (Peru) oraz w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Ostatnim osiągnięciem Rutkowskiego był debiut w Opera Garnier w Paryżu jako Vodemon w „Iolancie” P. Czajkowskiego u boku Sonii Yonchevy.
Arnold Rutkowski współpracuje z największymi nazwiskami ze świata opery, m. in.: Dmitry Czerniakov, Peter Sellars, Robert Carsen, Nello Santi, Pier Giorgo Morandi, Alan Altinoglu. Wystąpił u boku Placido Domingo, który zaprosił go do udziału w swoim koncercie. Jest laureatem takich konkursów wokalnych jak Operalia, Konkurs im. Ady Sari, Europejski Konkurs Tenorów im. Jana Kiepury. Najczęściej wykonywane role to: Rodolfo w „Cyganerii”, Don Jose w „Carmen”, Vodemon w „Iolancie”, Cavaradossi w „Tosce”, Pinkerton w „Madama Butterfly” i Edgardo w „Łucji z Lammermooru”
W sezonie 2016-17, Arnold Rutkowski powraca do Opery Narodowej jako Kirkor w „Goplanie” Wł. Żeleńskiego, Stefan w „Strasznym Dworze” St. Moniuszki oraz Pinkerton w „Madamie Butterfly” G. Pucciniego. Ma również w planach występy w Dreźnie, Dusseldorfie, St. Petersburgu, Paryżu, Sydney i Sao Paolo.

IWONA HANDZLIK

Sopran liryczno-koloraturowy, urodziła się w Bielsku - Białej. W 1999 roku po 12 latach edukacji muzycznej w PSM im. Stanisława Moniuszki otrzymała dyplom z fortepianu.
Kontynuowała muzyczną pasję na Akademii Muzycznej w klasie śpiewu solowego w Katowicach. W 2004 roku otrzymała stypendium Socrates-Erasmus w mieście Lubeck (Niemcy). Już na III roku studiów rozpoczęła współpracę z Teatrem Muzycznym w Lublinie, gdzie występowała w roli Hanny w operze „Straszny Dwór” Stanisława Moniuszki. Pomiędzy 2006 a 2011 Iwona Handzlik była solistką Opery Wrocławskiej wykonując pierwszoplanowe role sopranowe: Musetta z „La Boheme” G.Puccini, Gilda z „Rigoletto” G.Verdi, Adela z „ Zemsty Nietoperza” J.Strauss, Adina z „L’Elisir d’amore” G.Donizetti, Olimpia z „Les Contes d’Hoffmann” J.Offenbach, 1st Blumenmadchen z „Parsifal” R.Wagner, Nanetta z „Falstaff” G.Verdi, Papagena „ Czarodziejskiego fletu” W.A.Mozart i Oscar w „Balu maskowym” G.Verdi.
Wystąpiła podczas wizyty Jana Pawła II w Krakowie w 2002 roku. W 2006 roku zadebiutowała rolą Adeli w Operze Narodowej w Warszawie podczas koncertu sylwestrowego. Współpracowała z operą krakowską i śląską oraz filharmonią zabrzańska i wałbrzyską. Odbyła tournee po Belgii, Holandii i Francji. Koncertowała w Kanadzie, Tajlandii, Australii i we Włoszech. W najbliższych planach ma występ w operze w Buenos Aires. Aktualnie współpracuje z operą Szczecińską.

ROBERT MORAWSKI

Czołowy polski pianista kameralista. Uczeń Jerzego Marchwińskiego i Bronisławy Kawalla.
Po raz pierwszy wystąpił w Filharmonii Narodowej mając siedem lat. Koncertuje w kraju i zagranicą, między innymi w Niemczech, Austrii, Belgii, Bułgarii, Czechach, Szwajcarii, Włoszech, Norwegii i Francji oraz w Kanadzie i USA.
Występuje z najwybitniejszymi polskimi artystami: Wanda Bargiełowska-Bargeyłło, Urszula Kryger, Aleksandra Kurzak, Iwona Hossa, Anna Kutkowska-Kass, Iwona Socha, Katarzyna Trylnik, Aga Wińska, Agnieszka Wolska, Joanna Woś, Małgorzata Walewska, Vadim Brodski, Marcin Bronikowski, Andrzej Dobber, Robert Gierlach, Romuald Gołębiowski, Krzysztof Jakowicz, Sylwester Kostecki, Rafał Kwiatkowski, Konstanty Andrzej Kulka, Piotr Pławner, Kazimierz Pustelak, Artur Ruciński, Tomasz Strahl, Janusz Wawrowski, Adam Zdunikowski, Camerata Qurtett, Camerata Vistula, Michał Klauza, Sławomir Chrzanowski, Marek Moś. Wspólnie z Danielem Olbrychskim i Krzysztofem Jakowiczem występuje z recitalami polskiej poezji i muzyki.
Laureat wielu prestiżowych nagród. Zdobywca Fryderyka 2011 (wraz ze skrzypkiem Sławomirem Tomasikiem). Nagrody dla najlepszego pianisty na wszystkich prestiżowych konkursach wokalnych w Polsce (Warszawa, Nowy Sącz, Katowice, Bydgoszcz)
Prowadzi klasę kameralistyki fortepianowej na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Współpracuje z klasą śpiewu prof. Eugenii Rozlach. Prowadzi kursy mistrzowskie w kraju i zagranicą.
Dokonał prawykonania utworów współczesnych kompozytorów: W. Lutosławski, A. Kościów, A. Jastrzębska, P. Zych, S. Yamauchi, S. Krajewski, Marcin Jachim.
Posiada ogromny repertuar obejmujący dzieła od muzyki dawnej do ostatnich dziesięcioleci.
Jest pianistą Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki w Warszawie i kierownikiem zespołu pianistów.

28.10 – XIX OGÓLNOPOLSKI KONKURS ORTOGRAFICZNY „MIŁOŚĆ PISZE SIĘ JEZUS”
Logo

28 października o godz. 9.00 w Miejskim Domu Kultury w Radomsku rozpocznie się 19 edycja Ogólnopolskiego Konkursu Ortograficznego „Miłość pisze się Jezus”. Konkurs jest imprezą otwartą. Odbywa się w drodze 3-stopniowych eliminacji (regulamin i karta zgłoszenia w zakładce konkursy).
Teksty dyktand dla uczestników przygotowała dr Joanna Przyklenk z Instytutu Języka Polskiego UŚ w Katowicach.
Konkurs wpisał się w obchody XVII Dni Kultury Chrześcijańskiej.

21.10 - LOKATOR - KINO NIEME Z UDŹWIĘKOWIENIEM
Nieme%20kino_21.10_radomsko

MDK Radomsko zaprasza 21 października o godz. 18.00 na jednorazową projekcję filmu LOKATOR W ramach projektu "NIEME KINO W DRODZE – udźwiękowione projekcje filmowe w województwie łódzkim" realizowanego przez Łódzki Dom Kultury.

Projekt „NIEME KINO W DRODZE – udźwiękowione projekcje filmowe w województwie łódzkim” ma na celu popularyzację i promocję dzieł filmowych kina niemego wśród mieszkańców woj. łódzkiego.Ideą zadania jest ukazanie klasyków kina niemego wzbogaconych o współczesne muzyczne ilustracje, zaprezentowane na żywo. To zestawienie klasyki filmowej ze współczesną aranżacją muzyczną. W ten sposób Wnioskodawca chce zwrócić uwagę odbiorców na znaczenie i rolę muzyki w obrazie filmowym zderzając tradycyjny sposób akompaniowania do obrazu niemego przez tapera, ze współczesnym, wykorzystującym wiele instrumentów muzycznych.
W Kinie "Pasja" będzie można obejrzeć film "Lokator" (1927) Alfreda Hitchcocka

Daisy jest atrakcyjną blondynką i pracuje jako modelka. Słysząc o siódmej już ofierze „Mściciela”, który regularnie co wtorek zabija jasnowłose dziewczęta, Daisy postanawia przenieść się do domu rodziców. Tutaj częstym ich gościem jest Joe – inspektor policji - który czyni zaloty wobec Daisy. W tym samym czasie rodzice wynajmują pokój tajemniczemu lokatorowi. Choć jego zachowanie jest dość dziwne, Daisy udaje się z nim zaprzyjaźnić, ku zniecierpliwieniu Joe’go. Pewnego wtorku, pod nieobecność lokatora, Joe przeszukuje jego pokój, znajdując dowody jego prawdziwej tożsamości… Film jest oparty na motywach wydarzeń związanych z morderczą działalnością Kuby Rozpruwacza w Londynie u schyłku XIX wieku. "Lokator" jest jednym z pierwszych filmów Alfreda Hitchcocka, w którym zdecydowanie daje znać o sobie jego kunszt reżyserski. Za pomocą prostych środków, m.in. starannej gry czasem, potrafił stworzyć przejmującą atmosferę nadchodzącego nieszczęścia oraz błyskotliwie ukazać środowisko londyńskich warstw niższych.

Projekcji towarzyszyć będzie indywidualnie opracowana ilustracja muzyczna wykonywana na żywo przez profesjonalnych muzyków – instrumentalistów – THE WASHING MACHINE.Wstęp wolny

23.10 - TEATRALIA NR 5 - SALON SZTUKI
Salon%20sztuki_rt5

Pierwsze w sezonie artystycznym 2016 / 2017 spotkanie w Salonie Sztuki poświęcone będzie najnowszemu numerowi "Teatraliów". Co kryją "Radomszczańskie Teatralia" nr 5? O czym będzie można przeczytać w piśmie poświęconym radomszczańskiemu teatrowi? Tajemnice "Teatraliów" zostaną odkryte już 23 października o godz.  17.00.

Prowadzenie - Beata Anna Symołon

Sala kameralna, wstęp wolny

28.10 - NOC FILMOWA "ROZCHACHANY PAŹDZIERNIK"
Smi

Trzy komedie i oglądanie filmów do 2 w nocy - 28 października o godz. 21.00 rozpocznie się "Noc filmowa". Zapraszamy na "Śmietankę towarzyską", "Fusi" oraz "Lolo". Bilety: karnet - 15 zł; pojedynczy film - 10 zł / ulgowy i DKF, 12 zł / normalny

21.00 - ŚMIETANKA TOWARZYSKA (reż.Woody Allen, 96 min)

Bobby (Jesse Eisenberg) jest wrażliwym romantykiem z Bronxu. Licząc na spełnienie marzeń o wielkiej karierze, wyrusza w podróż do Los Angeles, gdzie zaczyna pracę u swojego wujka Phila (Steve Carell) – agenta topowych gwiazd Hollywood. Na miejscu poznaje piękną sekretarkę Vonnie (Kristen Stewart). Chłopak bez pamięci zakochuje się w dziewczynie, nie wiedząc jeszcze, że ta znajomość wywróci jego życie do góry nogami.

22.40 -  FUSI (reż.Dagur Kári, 94 min)

Fúsi to nieśmiały, wrażliwy 40-latek, który nadal mieszka z matką i jej partnerem, a każdy jego dzień wygląda tak samo. Codziennie czeka na niego porcja płatków na śniadanie, a potem praca na lotnisku przy wyładunku bagaży, z kolegami, którzy żartują z jego tuszy i charakteru. Pewnego dnia za namową matki niechętnie udaje się na kurs tańca, gdzie poznaje doświadczoną przez życie dziewczynę o imieniu Sjöfn, która wywróci jego świat do góry nogami, a jego samego zmieni nie do poznania.

00.15 - LOLO (reż.Julie Delpy, 99 min)

Wioletta jest po czterdziestce i właśnie przeżywa drugą młodość, spędzając wakacje życia na południu Francji u boku nowego partnera. Jean-René może nie jest typem eleganta, za to charakteryzują go nieprzeciętne poczucie humoru i spontaniczność, które udzielają się nieco sztywnej i pedantycznej Wioletcie. Kłopoty zaczynają się, gdy zakochana para wraca razem do Paryża. Tam następuje brutalne zderzenie z rzeczywistością, a dokładnie z zaborczym, nastoletnim synem Wioletty, który zrobi wszystko, by zniechęcić kochanka matki i pozbyć się go raz na zawsze.

30.10 - FILMY, PREZENTACJE,WYSTAWY -PODSUMOWANIE PROJEKTÓW ARTYSTYCZNYCH
Dsc02118

30 października 2016 o godz. 10.30 w ramach Poranka artystycznego zostaną podsumowane projekty realizowane w 2016 r. z udziałem dzieci i młodzieży w MDK Radomsko. Podczas prezentacji dokonań artystycznych młodego pokolenia będzie można podziwiać ceramiczną makietę Radomska wykonaną przez dzieci podczas projektu "Radomsko na nowo ulepione", obejrzeć filmy: zrealizowany przez młodzież w czasie warsztatów filmowych w Se-Ma-For Studio w Łodzi - projekt "Radomsko w roli głównej" oraz nakręcony przez dzieci podczas zajęć filmowych pt."Wakacje z kamerą" . W ramach podsumowania projektu Małe Granty MDK Radomsko odbędzie się m.in. premiera teledysku "Nasze Radomsko" oraz koncert wieńczący warsztaty wokalne "Śpiewać każdy może". Podczas otwarcia nowej "Galerii Pod Schodami" zostanie też pokazana fotorelacja z przebiegu realizacji Małych Grantów MDK.

31.10 - HALLOWEEN W KINIE - BLAIR WHITCH
Blair

Grupa studentów wyrusza do lasów Black Hills w poszukiwaniu dawno zaginionej siostry jednego z nich. Wiele wskazuje na to, że wyprawa może przynieść efekt, szczególnie, że swoją pomoc oferują dwaj miejscowi przewodnicy. Jednak wkrótce po wejściu w głąb lasu, po zapadnięciu zmroku, wędrowcy zaczynają doświadczać niepokojącej obecności. Jasne staje się, że legenda o klątwie wiedźmy z Blair jest bardziej przerażająca i bardziej prawdziwa niż ktokolwiek mógł przypuszczać…

HALLOWEEN W KINIE PASJA - 31 października, godz. 21.00

bilety: 12 zł / grupowy (od 15 osób); 14 zł / ulgowy; 16 zł / normalny

https://www.youtube.com/watch?v=d0WUYanh1AY

30.10 - KOMEDIA ROMANTYCZNA "PLAN MAGGIE" NA SEANSIE DLA BOBASA
Bobas%20-%20plan%20maggie

Miejski Dom Kultury w Radomsku zaprasza na kolejny "Seans dla bobasa". Tym razem 30 października o godz. 16.00 zostanie wyświetlony film "Plan Maggie". Podczas seansu na sali kinowej zostanie ściszony dźwięk, będzie lekko przygaszone światło i podwyższona temperatura.

Maggie (Greta Gerwig) jest nowoczesną dziewczyną z Nowego Jorku, która nie jest w stanie zakochać się na dłużej niż 6 miesięcy, ale bardzo chciałaby zostać matką. Postanawia po prostu zajść w ciążę i wybiera do tego celu potencjalnie najlepszego mężczyznę. Tymczasem zakochuje się w zupełnie innym (Ethan Hawke). Po kilku latach cudzy mąż, który w międzyczasie został jej własnym, powszednieje i Maggie znów potrzebuje zmiany. W jej głowie pojawia się nowy plan, ale żeby go zrealizować będzie potrzebowała pomocy byłej żony swojego obecnego partnera (Julianne Moore).

10.11- Contact- wspólna przestrzeń dla tańca
14102543_1075876399149837_4042900765140437401_n

Zapraszamy 10 listopada o godz. 18.00 na widowisko muzyczne ph Contact- wspólna przestrzeń dla tańca.

Contact- wspólna przestrzeń dla tańca to tytuł projektu, który od jesieni, dzięki pozyskanemu dofinansowaniu z Łódzkiego Domu Kultury, był realizowany przez Miejskie Centrum Kultury w Bełchatowie.

Główną ideą projektu jest integracja grup o różnej możliwości ruchowej, nauka tolerancji dla odmienności współuczestników, oraz wzajemna nauka i zapożyczenia pomiędzy grupami jakości ruchowej i technik tanecznych. W ramach projektu został przeprowadzony cykl warsztatów tanecznych podczas których uczestnicy wraz instruktorami opracowali reżyserię pokazu. Spektakl będzie zbiorem nabytych podczas warsztatów umiejętności. Tancerze zaprezentują wyuczone techniki i udowodnią, że odmienna sprawność ruchowa nie jest barierą w integracji grup społecznych.

Wejściówki wkrótce w kasie MDK.

11.11 - KONCERT ZESPOŁU PIEŚNI I TAŃCA "ŚLĄSK"
%c5%9al%c4%84sk

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości, Miasto Radomsko i Miejski Dom Kultury w Radomsku zapraszają na koncert "Znasz li ten kraj. Na scenie MDK Radomsko 11 listopada o godz. 16.00 wystąpi "Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny.

Zespół „Śląsk” powstał 1 lipca 1953 roku. Swój wyjątkowy charakter zawdzięcza założycielowi i twórcy Stanisławowi Hadynie – śląskiemu kompozytorowi i literatowi.Zespół obecnie nosi imię swego długoletniego dyrektora generalnego i artystycznego. Towarzysząca Stanisławowi Hadynie Elwira Kamińska przez wiele lat współtworzyła rozwój artystyczny Zespołu jako baletmistrz, choreograf i kierownik artystyczny. Wspólnie odcisnęli piętno, które zadecydowało o odmienności i oryginalności jednego z największych na świecie zespołów artystycznych, sięgających do bogactwa narodowych tańców, piosenek i obyczajów. Zespół przez dziesięciolecia dążył do perfekcji i najwyższej maestrii. Obecnie to instytucja kultury o ogromnych możliwościach wykonawczych, realizująca ok. 120 koncertów rocznie. „Śląsk” to łącznie blisko 300 osób, z czego ponad 100 należy do zespołu artystycznego tworzonego przez chór, balet i orkiestrę. Ten wielki Ambasador Polskiej Kultury wystąpił przeszło 8 tysięcy razy – łącznie dla ponad 25 milionów widzów w 44 krajach, na 5 kontynentach. Repertuar „Śląska” to wielka skarbnica polskiej kultury, z której Zespół czerpie inspiracje już przeszło sześć dekad. Pochwalić się może również dorobkiem 11 płyt wydanych w Złotej Kolekcji „Śląska”, wśród których znalazło się pięć Złotych, jedna Platynowa, a także kilka otrzymało nominację do „Fryderyka” – nagrody Akademii Fonograficznej. Poziom artystyczny Zespołu przyniósł mu uznanie na całym świecie, liczne nagrody i dyplomy honorowe.

Znasz li ten kraj - to sceniczna podróż po Polsce, podczas której widz poznaje barwne stroje, muzykę, tańce oraz piosenki charakterystyczne dla poszczególnych regionów kraju. Stylizowane stroje ludowe niczym w kalejdoskopie zmieniają się podczas każdego tańca, tworząc niezapomnianą feerię barw urzekającą publiczność.

WEJŚCIÓWKI - OD 3 LISTOPADA 2016 W KASIE MDK

WEJŚCIÓWKI - OD 3 LISTOPADA 2016 W KASIE MDK

15.11 - OJCZYZNA - TEATR POLSKI W POZNANIU
Ojczyzna2

Ostatnia prezentacja teatralna w ramach Programu Teatr Polska - Jedziemy z teatrem to przedstawienie pt."Ojczyzna". Spektakl zaprezentują artyści Teatru Polskiego w Poznaniu 15 listopada 2016 o godz. 17.30 w MDK Radomsko.


Kiedy dorosły staje przed takim wyzwaniem i nie chce uciekać od odpowiedzi w swój skomplikowany i abstrakcyjny język, otwiera się pole na prawdziwie twórcze spotkanie. Aby mogło do niego dojść, trzeba pozwolić sobie na ryzyko niewiedzy i błądzenia w poszukiwaniu odpowiedzi, ale zawsze w relacji z dzieckiem. Takie możliwości wspólnego bycia w procesie odkrywania skomplikowanych treści daje ZABAWA.
Twórcy spektaklu, który powstał na podstawie utworu Wielkiej Poetki z Puszczykowa, twórczyni tekstów dla teatru pisanych z myślą o jego najmłodszych odbiorcach – Krystyny Miłobędzkiej, wirtuozki słowa, podążają za autorką w jej podróży w świat dziecięcych zabaw. Wyliczanki, rymowanki, słowne gry, wspólne budowanie, rozkładanie i burzenie prowadzą bohaterów krok po kroku do odkrycia wielości znaczeń, które kryją się w słowie OJCZYZNA.
Zabawa prowadzona przez pięciu bohaterów: Klocka, Mowę, Pana Wojsko, Drogę i Dom to wprowadzanie w świat coraz bardziej skomplikowanych znaczeń i relacji, za którymi podąża dziecko, by stać się dorosłym, żeby zrozumieć jego świat.

Spektakl dedykowany dzieciom od lat 5 / bilety: 10 zł

18.11 - URSZULA - KONCERT
Radomsko%20plakatweb%20800px

MDK Radomsko zaprasza na wyjątkowy koncert jednej z najbardziej rozpoznawalnych i docenianych artystek na polskiej scenie muzycznej - URSZULI. Koncert odbędzie się 18 listopada 2016 o godz. 20.00 w sali widowiskowej MDK.

URSZULA - wokalistka rockowa, kompozytorka, autorka tekstów, aktorka. Wykonawczyni i autorka wielu przebojów jak „Dmuchawce,latawce,wiatr”, „Na sen”,”Rysa na szkle”,”Malinowy krol”,”Konik na biegunach”. Obecna na scenie muzycznej od ponad 30 lat. Swój pierwszy album – „Urszula” wydala w 1983 roku, a w nagraniach wzieli udział muzycy zespołu „Budka Suflera”. Piosenki z tej płyty szybko podbiły krajowe listy przebojów , a „Dmuchawce…” uznane zostały za największy przebój roku 1983. Od tego czasu ukazało się 12 albumów studyjnych Urszuli i wiele z nich pokryło się złotem, platyną i multiplatyną. Urszula wciąż cieszy się niezmienną popularnością, a Jej żywiołowe koncerty przyciągają rzesze wiernych Jej od lat fanów.

Obecny skład zespołu Urszuli:
• Piotr Mędrzak – gitara
• Sławomir Kosiński – gitara
• Michał Burzymowski – bas
• Krzysztof Poliński – perkusja
• Bartek Gasiul – klawisze
• Dorota Kopka-Broniarz – chórek

BILETY: 60 zł - rezerwacje w zakładce KONCERTY

NOWE WYPOSAŻENIE KABINY MDK
Dsc02448

Miejski Dom Kultury w Radomsku zakupił nowy cyfrowy mikser oświetleniowy i mikser audio wraz ze sterownikami i niezbędnym osprzętowaniem o wartości  68 898,45 zł brutto. Zadanie p.n. "Zakup wyposażenia na potrzeby prowadzenia edukacji kulturalnej w MDK Radomsko" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu "Rozwój infrastruktury kultury - infrastruktura domów kultury" z Funduszu Promocji Kultury.

III BIENNALE MŁODYCH - PIĘKNE SZTUKI
Logo%20-%203%20edycja

Miejski Dom Kultury w Radomsku zaprasza studentów i absolwentów uczelni artystycznych do wzięcia udziału w III edycji Konkursu „Biennale Młodych – Piękne Sztuki”.
Do pobrania:
- regulamin
- karta zgłoszenia

GRANTY DLA KINA "PASJA"
Kino_pasja_logo_2015

MDK Radomsko w ramach realizacji przedsięwzięć o charakterze edukacyjnym i upowszechniającym kulturę filmową otrzymał  od Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej środki finansowe w kwocie 13500 zł. Otrzymane wsparcie zostanie przeznaczone na działania filmowe w 2016 r. Operatorem programu wspierającego rozwój kultury filmowej jest Filmoteka Narodowa.

WOJEWÓDZKA STREFA NGO

Wojewódzka Strefa NGO to nowy projekt Łódzkiego Domu Kultury, który wspiera powstawanie i rozwój organizacji pozarządowych oraz inicjatyw społecznych działających w sektorze kultury z województwa łódzkiego.

Wojewódzka strefa NGO to bezpłatna forma wsparcia na kilku płaszczyznach:
- usługi doradcze i konsultacje specjalistyczne
- udostępnienie lokalu użytkowego wraz z wyposażeniem
- udostępnienie adresu siedziby/korespondencyjnego
- współpraca przy realizacji projektów kulturalnych

Szczegółowych informacji dotyczących Wojewódzkiej Strefy NGO Łódzkiego Domu Kultury udziela:
Malwina Paroń Tel. 797 326 197
m.paron@ldk.lodz.pl

oraz na stronie www.ldk.lodz.pl

KRYSTYNA MICHALSKA W RADZIE SIECI KIN STUDYJNYCH I LOKALNYCH
Kry

Z radością informujemy, że nasza koleżanka Krystyna Michalska (Kierownik Działu Upowszechniania Filmu i Organizacji Imprez) została członkiem Rady Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych - Grupa Centrum (województwo lubelskie, łódzkie, mazowieckie i podlaskie). Wspólnie z Maciejem Malangiewiczem (Dyrektor Łowickiego Ośrodka Kultury) będą przedstawicielami kin studyjnych i lokalnych.

Kadencja Rady Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych rozpoczyna się 1 maja 2016 roku, a kończy się 30 kwietnia 2018 roku.

Gratulujemy :)

KOLEJNE GRANTY DLA MDK RADOMSKO
Mdk_logo%20rgb

30 000 zł to kwota jaką otrzymał Miejski Dom Kultury w Radomsku z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację Różewicz Open Festiwal 2016. Granty pochodzą z programu MKiDN - "Taniec i teatr".

Różewicz Open Festiwal

Kolejną dotację - 25 000 zł - MDK pozyskał na realizację przedsięwzięcia "Radomsko w roli głównej" w ramach programu "Patriotyzm jutra" Muzeum Historii Polski w Warszawie. Dla MDK Radomsko to wyjątkowy powód do dumy ponieważ nasz projekt znalazł się wśród 159 wybranych do realizacji z 1500 zgłoszonych!

"Radomsko w roli głównej" to projekt edukacyjno - artystyczny, którego celem jest upamiętnienie  dziejów ojczystych i przywracanie pamięci lokalnej poprzez odkrywanie  historii "małych ojczyzn" i jej zasobów źródłowych za pomocą warsztatów historycznych, filmowych i ostatecznie stworzenia 10 minutowego filmu animowanego poświęconego historii Radomska. Warsztaty przeprowadzą specjaliści: historycy, pasjonaci oraz pracownicy SE-MA-FOR. Projekt adresowany jest do młodzieży w wieku gimnazjalnym i ponadgimnazjalnym.

Pj Rgb

OGÓLNOPOLSKI KONKURS ,,DOM, RODZINA, MIŁOŚĆ - UTRATA TYCH WARTOŚCI TO BEZDOMNOŚĆ''

Zapraszamy do wzięcia udziału w IV edycji ogólnopolskich konkursów ,,Dom, rodzina, miłość - utrata tych wartości to bezdomność'' pod honorowym patronatem JE ks. abp. Stanisława Gądeckiego Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, Prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza, Dolnośląskiego Kuratora Oświaty.
1. Konkurs literacki – tematem przewodnim konkursu jest „DOM, RODZINA, MIŁOŚĆ - UTRATA TYCH WARTOŚCI TO BEZDOMNOŚĆ”. Konkurs adresowany jest do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz wychowanków pracowni domów kultury w całej Polsce. Prace należy nadsyłać na adres Biura Zarządu Głównego Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta: 50-007 Wrocław, ul. Kołłątaja 26A w terminie do 30.04.2016. r. z dopiskiem ,,Konkurs literacki’’.
2. Konkursu plastycznego - tematem przewodnim konkursu jest ,, ŻYCIE I DZIAŁALNOŚĆ ŚW. BRATA ALBERTA ’’. Konkurs adresowany jest do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych, szkół artystycznych oraz uczestników pracowni plastycznych Domów Kultury. Prace należy nadsyłać na adres współorganizatora konkurs: Młodzieżowy Dom Kultury „Śródmieście”, Galeria Twórczości Plastycznej Młodych 50 – 208 Wrocław, ul. Dubois 5 w terminie do 30.04.2016. r. z dopiskiem ,,Konkurs plastyczny’.

Więcej informacji na stronie internetowej
http://bratalbert.org.pl/konkursy-dla-dzieci-i-mlodziezy.html

Do pobrania regulamin i informacje dotyczące konkursu

Do pobrania plakat