MDK

Top-foto

05.05 - WŁODEK PAWLIK I CHÓR KATEDRY WARSZAWSKO-PRASKIEJ "MUSICA SACRA"

Znany pianista jazzowy i kompozytor – Włodek Pawlik wystąpi z Chórem Katedry Warszawsko-Praskiej „Musica Sacra” podczas „Misterium Stabat Mater”. Wspólny koncert odbędzie się 5 maja o godz. 19.00 w Miejskim Domu Kultury w Radomsku w ramach XXV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej "Gaude Mater".

Włodek Pawlik to uhonorowany w 2014 r. nagrodą GRAMMY wszechstronny pianista, kompozytor muzyki filmowej, teatralnej, słuchowisk radiowych, a także dzieł symfonicznych, wokalnych i oprawy do baletu współczesnego. Wielokrotnie otrzymywał wyróżnienie „Jazzowy Muzyk Roku” przyznawane przez legendarny warszawski Jazz Club Akwarium. Podczas „Misterium Stabat Mater” będzie można usłyszeć oryginalne brzmienia chorału gregoriańskiego Chóru Katedry Warszawsko-Praskiej „Musica Sacra” pod dyrekcją Pawła Łukaszewskiego (kantor - Grzegorz Cessak) połączone z fortepianowymi improwizacjami jazzowymi w wykonaniu samego Włodka Pawlika.


PRZEDSPRZEDAŻ - 35 zł (parter widowni), 30 zł (balkon)

W DNIU IMPREZY - 45 zł (parter widowni), 40 zł (balkon)

BILETY ZAREZERWOWANE W PRZEDSPRZEDAŻY PROSIMY ODEBRAĆ PRZED DNIEM KONCERTU (W DNIU KONCERTU OBOWIĄZUJE INNA STAWKA CENOWA)

REZERWACJA I SPRZEDAŻ INTERNETOWA W ZAKŁADCE  "KONCERTY"


Chór Katedry Warszawsko-Praskiej „Musica Sacra” reprezentował Polskę na licznych festiwalach kultury polskiej za granicą, współpracuje ze znanymi zespołami i muzykami, m.in. z Polską Orkiestrą Radiową oraz z laureatem słynnej nagrody Grammy Award 2014, znanym pianistą jazzowym i kompozytorem – Włodkiem Pawlikiem. W ciągu ostatnich 9 lat zespół nagrał 8 płyt, z czego każda była nominowana przez Akademię Fonograficzną do nagrody muzycznej Fryderyk. Fryderyki zostały przyznane Chórowi za albumy: Misterium Stabat Mater, Liebeslieder Walzer Johannesa Brahmsa i Duette Feliksa Mendelssohna, Arcydzieła muzyki chóralnej, Baird – Błażewicz – Łukaszewski – Borkowski, Laudate Dominum oraz zapis koncertu z Dies Irae Mariana Borkowskiego.


Paweł Łukaszewski – kompozytor, dyrygent, profesor Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, a ponadto aktywny organizator życia muzycznego. Jego utwory wykonywane były na ponad stu festiwalach na całym świecie przez renomowane zespoły chóralne. Jest laureatem nagrody Fryderyk 2013 (Artysta Roku w kategorii muzyka poważna). W roku 2012 był Kompozytorem Sezonu Filharmonii Narodowej.

Włodek Pawlik - pianista i kompozytor, Absolwent klasy fortepianu prof. Barbary Hesse-Bukowskiej w Akademii Muzycznej im, F. Chopina w Warszawie, a obecnie wykładowca w rodzimej uczelni.
Jest laureatem wielu krajowych i międzynarodowych konkursów. Występuje na największych i najbardziej prestiżowych festiwalach jazzowych, a także festiwalach poświęconych muzyce klasycznej, pozostawiając niezapomniane wrażenia u słuchaczy i uzyskując entuzjastyczne recenzje krytyki na wszystkich kontynentach.
Jest autorem muzyki do obsypanych nagrodami filmów: Wrony i Pora umierać Doroty Kędzierawskiej oraz Rewers w reżyserii Borysa Lankosza, a także międzynarodowych produkcji: Nightwatching Petera Greenawaya i Within the whirlwind Marleen Morris. Za muzykę stworzoną do słuchowiska Polskiego Radia Novecento otrzymał nagrodę na IX Festiwalu „Dwa Teatry - Sopot 2009”. Wśród wyjątkowych dokonań artystycznych znajdują się: Misterium Stabat Mater nagrane i wydane dwukrotnie w roku 2000 i 2005 i nagrodzone Fryderykiem oraz jazzowy projekt Anhelli, uhonorowany nagrodą TVP Kultura w roku 2006. W roku 2008 artysta skomponował i nagrał w towarzystwie legendarnego trębacza Randy Breckera - wielokrotnego zdobywcy Grammy Award - suitę jazzową Tykocin, która przez recenzentów muzycznych Rzeczypospolitej i Gazety Wyborczej uznana została „Jazzową Płytą Roku”. W 2009 roku ukazał się podwójny solowy album pianisty Grand Piano, na którym zostały zarejestrowane unikalne improwizacje artysty. W roku 2011 ukazała się płyta Struny na ziemi z muzyką do wierszy Jarosława Iwaszkiewicza w wykonaniu Lory Szafran i Marka Bałaty, z recytacjami Roberta Więckiewicza, uznana Jazzową Płytą Roku 2011 w rankingu Rzeczpospolitej.

W roku 2012 została wydana płyta Randy Brecker plays Wlodek's Pawlik NIGHT IN CALISIA, uzyskując znakomite recenzje. Ostatnie miesiące roku 2013 przyniosły nominację płyty do najważniejszej nagrody fonograficznej na świecie - nagrody GRAMMY. 26 stycznia 2014 roku Włodek Pawlik odebrał statuetkę GRAMMY za najlepszy album dużego zespołu jazzowego - jest to pierwsza w historii nagroda GRAMMY dla polskiego jazzu.

Włodek Pawlik zasiadał w jury m.in. V American Jazz Piano Competition w Indianapolis w 2001, wykładał m.in. na Eastman School of Music, Western Michigan University, podczas IAJE Jazz Conference w Los Angeles i Królewskim Konserwatorium w Brukseli.

ORĘDZIE NA MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TEATRU 2015
Te

Mistrzów dla teatru najłatwiej znaleźć z dala od teatru. To zwykle ci, których nie zajmuje teatr jako machina do reprodukowania klisz i konwencji. To oni znajdują pulsujące źródła i żywe nurty rzek, które omijają na ogół teatralne sale i gromadzące się w nich codziennie niezmierzone zastępy ludzi porających się z naśladowaniem jakichś światów. Naśladujemy zamiast tworzyć światy własne, skupione, uzależnione wręcz od debaty z publicznością i afektów, które przepływają zakryte, a które właśnie teatr najlepiej potrafi odsłaniać.

Takich przewodników znajduję najczęściej w prozie. Dziś stale i codziennie myślę o pisarzach, którzy przed około stu laty proroczo, choć powściągliwie opisali zmierzch europejskich bogów, który pogrążył naszą cywilizację w mroku do dziś nierozjaśnionym. Mam na myśli Franza Kafkę, Tomasza Manna i Marcela Prousta. Dziś do tego grona proroków dołączyłbym jeszcze Johna Maxwella Coetzeego.

Ich wspólne poczucie nieuchronnego końca świata, nie planety, ale modelu relacji międzyludzkich, porządków i rewolt, towarzyszy nam teraz dojmująco. Nam, którzy żyjemy po końcu świata. Wobec zbrodni i konfliktów, które podpalają coraz to nowe miejsca szybciej nawet niż wszędobylskie media nadążają z relacjami. Te pożary zresztą szybko się nudzą i bezpowrotnie znikają z prasowych doniesień, czujemy się bezradni, przerażeni i osaczeni. Nie potrafimy już budować wież, a mury, które uparcie wznosimy, nie chronią nas przed niczym, przeciwnie, same wymagają ochrony i troski, która pożera gros naszej życiowej energii. I nie mamy już siły, żeby próbować dojrzeć to, co jest za bramą, za murem. A właśnie wobec tego powinien istnieć teatr i w tym szukać swojej mocy. Zaglądać tam, gdzie patrzenie wzbronione.

Podanie usiłuje dociec tego, co niedocieczone. A że bierze początek z głębi prawdy, musi znaleźć swój koniec w niedocieczonym” – te słowa, które Kafka odniósł do metamorfoz podania o Prometeuszu odnoszę silnie do tego, jaki powinien być teatr i takiego teatru biorącego początek w głębi prawdy i znajdującego koniec w niedocieczonym wszystkim jego robotnikom, tym co na scenie i tym, co na widowni, życzę z całego serca.

Krzysztof Warlikowski

27.03 - III NOC TEATRU - PROGRAM
Noc

Noc Teatru to wydarzenie, podczas którego w ciągu jednej nocy będzie można zobaczyć aż 6 spektakli. W teatralną podróż zabierzemy Państwa 27 marca 2015, od godziny 19.00. Radomszczańska Noc Teatru to przedsięwzięcie Punctum Teatr Stowarzyszenia Twórców Niezależnych (z siedzibą w Chrzanowie, mającym swoich członków w różnych częściach kraju, w tym również w Radomsku). Współorganizatorem wydarzenia jest Miasto Radomsko, a partnerem głównym Miejski Dom Kultury w Radomsku. Wejściówki na wydarzenie będą dostępne w kasie MDK-u w okolicach 12 marca.PROGRAM:

19.00 – 19.40 „Żywoty Świętych Osiedlowych” Antidotum z Piotrkowa Trybunalskiego. Scenariusz powstał w oparciu o książkę Lidii Amejko pod tym samym tytułem reż. Małgorzata Kowalczyk. Sala widowiskowa

Obsada: Dominik Mironiuk, Olga Lisiecka, Agata Milak, Karolina Rękorajska, Natalia Bernacka, Iga Płóciennik
„Żywoty Świętych Osiedlowych” to spektakl, który powstał w oparciu o książkę Lidii Amejko pod tym samym tytułem. Jest to opowieść o Osiedlu, które Bóg stworzył z resztek betonowej pulpy, w pośpiechu, w obawie, że beton zgęstnieje. Tworzący Osiedle Bóg jest równie zagubiony jak groteskowi mieszkańcy osiedla, którzy stojąc pod monopolowym Jerycho pytają o sens życia. Widzowie znajdą w tej opowieści dystans, poczucie humoru, ale również refleksję nad ludzką kondycją.
„Antidotum” istnieje od 5 lat i działa w Miejskim Ośrodku Kultury w Piotrkowie Trybunalskim.
Czas trwania: 40 minut19.50 – 20.05 „Moc Teatru” Teatr Źródło z Radomska. Scenariusz i reżyseria: Danuta Zawadzka. Sala widowiskowa

W krótkiej formie teatralnej na scenie spotka się wiele barwnych postaci: pasterze, sarmaci, panowie królewscy, fircyk, aniołowie, żołnierze KWP, Jacek Soplica, młoda mężatka, hrabia, czapla, ryby i rak oraz inni bohaterowie uwikłani w zabawne historie, sytuacje i miejsca. Spektakl powstał z okazji 15 rocznicy zespołu.
Teatr Źródło działa w Radomsku i nieustannie od 15 lat prowadzi działania na rzecz rozwoju młodzieży, zyskując poparcie tutejszej społeczności. W swoim dorobku zespół ma m. in. spektakle, promujące ponadczasowe wartości, rekomendowane przez instytucje państwowe.

Czas trwania: 15 minut20.20 – 21.00 „Serenada” Grupa Teatralna PKP z Bełchatowa. Autor: Sławomir Mrożek, reż. Katarzyna Pawłowska. Sala widowiskowa

Obsada: Nikola Tkacz, Inga Woźniak, Natalia Terkiewicz, Marceli Adamczyk, Damian Kądziela
Mistrz absurdu w wydaniu młodzieży, czyli świeże spojrzenie na dramat wybitnego twórcy.
Zespół działa przy ILO w Bełchatowie od września 2012 roku. Współpracujemy z MCK w Bełchatowie. Zespół aktorski to uczniowie I LO w Bełchatowie, którzy dotychczas wystawili spektakle: „3 x Mrożek” , „ W oparach absurdu czyli o Tuwimie inaczej”, „Śluby panieńskie”, „Tango”, „Bo życie jest diabła warte” (Broniewski).
Czas trwania: 40 minutPRZERWA KAWOWA 21.00 – 21.30


21.30 – 22.40 "Smutki Tropików" Zespół niezależnych twórców. Autor: Mateusz Pakuła, reż. Katarzyna Kostrzewa. Sala widowiskowa

Choreografia: Mikołaj Karczewski
Aktorzy: Kamil Bończyk, Wojciech Chowaniec, Olga Korcz, Adrian Koszewski, Katarzyna Kostrzewa, Angelika Tomasiak.
Pomoc produkcyjna: Filip Pawlak, Piotr Gacek
Logo i projekt plakatu: Ewa Styszko
Spektakl „Smutki tropików” na podstawie dramatu Mateusza Pakuły jest niezależną produkcją absolwentów i studentów Wydziału Teatru Tańca PWST w Krakowie.
„Smutki tropików” opowiadają o losach szóstki młodych ludzi – backpackersów - podróżujących po całym świecie z plecakiem. Na płaszczyźnie tekstu jest to konstrukcja złożona z sześciu części – opowiadań, osadzonych w różnych realiach kulturowych i społecznych, które poprzedzielane są powtarzalnymi, rozwijającymi się w miarę upływu czasu, wstawkami - refrenami pod hasłem „Mądre myśli o Europie”. W poszczególnych częściach, każdy z bohaterów odgrywa wymarzoną rolę, a pozostali podejmują próbę realnego rozegrania i przedstawienia wymarzonego miejsca czy historii. Czy jednak nasi bohaterowie rzeczywiście kiedykolwiek byli w przedstawianych przez siebie miejscach i spotkali pozostałych powołanych na prędce do życia ludzi? Czy są tylko wyimaginowani? W jakiej przestrzeni znajdują się naprawdę nasi bohaterowie? Czy może to tylko forma gry?
Czas trwania: 70 minut22.50 – 23.25 „Dziewczyna z wiolonczelą” Teatr Gliwicka 9A z Katowic. Scenariusz i reżyseria: Maciej Dziaczko. Sala kameralna.

Wykonanie: Paulina Koniarska
„Dziewczyna z wiolonczelą” to spektakl inspirowany prawdziwymi historiami młodych dziewczyn stawiających pierwsze kroki w modelingu w Polsce. Wszystko zaczyna się od portali w Internecie. To tam wstawiają swoje pierwsze zdjęcia, umawiają się na sesję, zawiązują przyjaźnie a czasem miłości, nawiązują nowe kontakty, zaczynają mówić językiem fotografów. Przechodzą swoista metamorfozę, to tak jakby z przedpokoju w bloku na 7 piętrze trafić nagle na czerwony dywan na gali rozdania nagród Elle. W krótkim czasie ze zdjęć zrobionych na imprezach rodzinnych, lub przez kolegę na tapczanie w dużym pokoju, wymieniają na bardzo dobrej jakości i często profesjonalne setki fotografii w rozmaitych stylizacjach. To tu odkrywają swoją kobiecość, wraz z kolejnym bardziej odważnym zdjęciem. Licząc na karierę, albo dla uchwycenia tej chwili młodość, gdzie ciało kobiece wkracza w dorosłość. Cześć kontaktów okazuje się jednak, czymś więcej niż spotkaniem na sesji, a cudowna bajka o karierze, sławie i miłości przemienia się koszmarny sen, z którego często trudno się wybudzić.
Monodram miał swoją premierę 1 marca 2014 roku.
Czas trwania: 35 minut23.40 – 00.30 „H(2)O” Teatr Strefa Otwarta z Wrocławia. Na motywach dramatu „Hamlet” W. Szekspira. Sala kameralna.

Hamlet i Ofelia na motywach dramatu „Hamlet” W. Szekspira. Spektakl jest pogłębionym studium kluczowej sceny w dramacie „Hamlet”. Powstał z inspiracji Profesora Mirosława Kocura, który podczas naszych studiów w Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego zaproponował nam wystawienie „Hamleta” w języku staroangielskim. Podjęliśmy wówczas wspólnie próbę rekonstrukcji metody pracy aktora elżbietańskiego. To doświadczenie natchnęło nas do dalszych badań, a nade wszystko do wnikliwszej analizy praktyk Teatru Elżbietańskiego, w nadziei odkrycia zapomnianych jakości teatralnych oraz własnych środków wyrazu.
Scena spotkania Hamleta z Ofelią oferuje nam możliwość wnikliwego przyjrzenia się zawikłanym relacjom pomiędzy dwojgiem ludzi. Hamlet i Ofelia prowadzą ze sobą nieustanną i niebezpieczną grę. Grają, a właściwie walczą na śmierć i życie. Zmuszeni przez uczucie, które ich łączy.
Prof. Mirosław Kocur - reżyser teatralny, kulturoznawca, antropolog i teoretyk teatru, od października 2014 Dyrektor Instytutu Kulturoznawstwa UWr.
Czas trwania: 50 minut

28.03. – WIECZORNICA WĘGIERSKA W MDK
Plakat%20tpp-w

Z okazji obchodów Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej 28 marca o godz. 16.00 w sali kameralnej Miejskiego Domu Kultury w Radomsku odbędzie się Wieczornica Węgierska.
W programie spotkania: m.in. występ Chóru „Cantabile”, program artystyczny przedszkolaków z Publicznego Przedszkola nr 1 w Radomsku, projekcja filmu i wystawa fotograficzna.
Organizatorem wieczornicy jest Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Węgierskiej O/Radomsko przy współpracy miejskiego Domu kultury w Radomsku.
Wstęp wolny. Zapraszamy

29.03 - PORANEK TEATRALNY - JAŚ I MAŁGOSIA
Ja%c5%9a%20i%20ma%c5%81gosia

Inscenizację popularnej baśni "Jaś i Małgosia" Braci Grimm, będzie można obejrzeć podczas Poranka Teatralnego 29 marca 2015, o godz. 10.30 w MDK Radomsko. Interaktywny spektakl zaprezentują artyści z Teatru Fabryka Kultury z Katowic.

Jaś i Małgosia zabiorą młodych widzów do tajemniczego lasu, w którym odkryją smakowitą chatkę z pierników i jej przebiegłą właścicielkę – Babę Jagę. Zagubionemu w lesie rodzeństwu pomożemy znaleźć drogę do domu i przetrwamy wraz z nim noc w leśnej krainie. Poszukamy też sposobu, by wydostać się z rąk niedobrej czarownicy. Leśna przygoda z Jasiem i Małgosią nauczy młodych widzów jak przezwyciężyć własne strachy i przekona, że zawsze warto wierzyć w siebie.

Bilety: 7 zł

29.03. – MISTERIUM ŻYCIA I ŚMIERCI JEZUSA Z NAZARETU - SPEKTAKL STOWARZYSZENIA MIEJSKI TEATR ŹRÓDŁO
Misterium

W Niedzielę Palmową 29 marca o godz. 18.00 zapraszamy do Miejskiego Domu Kultury w Radomsku na spektakl „Misterium Życia i Śmierci Jezusa z Nazaretu”. Spektakl przygotowali aktorzy ze Stowarzyszenia Miejski Teatr Źródło w reżyserii Danuty Zawadzkiej.
Wstęp wolny.

28.03 - STABAT MATER - KONCERT W 10.ROCZNICĘ ŚMIERCI JANA PAWŁA II
Stabat

Miasto Radomsko, Kolegiata Św. Lamberta oraz Miejski Dom Kultury w Radomsku zapraszają na koncert pt. "Stabat Mater" w 10. rocznicę śmierci Jana Pawła II. Kompozycję religijną Giovanniego Battisty Pergolesiego wykona 28 marca 2015 r. Krakowski Zespół Kameralny.

Zespół powstał w 1994 roku z inicjatywy Łukasza Mikołaja Matei, który jest jego kierownikiem artystycznym.W jej składzie znajdują się znakomici instrumentaliści, absolwenci Akademii Muzycznej w Krakowie oraz byli członkowie rozwiązanej przed laty Orkiestry Polskiego Radia i Telewizji w Krakowie. Zespół posiada szeroki repertuar, obejmujący dzieła od Renesansu, aż do kompozycji z XX. wieku. Występuje na prestiżowych krajowych i zagranicznych festiwalach. Wykonał kilkaset koncertów w Polsce, Austrii, Niemczech, Francji, Czechach i na Słowacji, a także w Libanie na zaproszenie tamtejszego Ministerstwa Kultury. Współpracuje z wybitnymi dyrygentami , solistami i chórami w Kraju.

28 marca 2015 o godz. 19.00 w Kolegiacie Św. Lamberta "Stabat Mater" wykonają muzycy Krakowskiego Zespołu Muzycznego: Bogusława Jagielnicka - Hawryszków (altówka), Karolina Kalinowska (wiolonczela), Aleksandra Krawczyk (skrzypce), Katarzyna Mateja (skrzypce), Łukasz Mateja (basso continuo), Michał Skiba (kontrabas) oraz soliści: Agnieszka Cząstka (alt) i Karin Wiktor-Kałucka (sopran).


Czas koncertu: 60 min

Wstęp wolny

13.04. - GALA XI DNI KINA Z ROBERTEM WIĘCKIEWICZEM
Wie

Już 13 kwietnia o godz. 12.00 fani znakomitego aktora Roberta Więckiewicza będą mogli spotkać się z gwiazdą podczas Gali XI Dni Kina - organizowanych przez I Liceum Ogólnokształcące im. Feliksa Fabianiego i Miejski Dom Kultury w Radomsku. Bohaterem i Gościem Honorowym w tym roku będzie Robert Więckiewicz - aktor filmowy i teatralny, absolwent wrocławskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, laureat nagrody dla najlepszego aktora podczas 32. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za rolę w filmach „Wszystko będzie dobrze” oraz „Świadek koronny”. Galę zakończy koncert muzyki filmowej w wykonaniu zespołu Apertus Quartet.„Projekt edukacyjny Dni Kina skierowany jest do młodzieży i popularyzuje dorobek artystyczny polskich twórców filmowych oraz ich sylwetki. Ideą przyświecającą organizatorom, jest nie tylko upowszechnianie wiedzy z zakresu kinematografii, ale również przekazanie za pomocą medium bliskiego młodym ludziom, humanistycznych, uniwersalnych wartości i postaw.” (http://www.fabiani.edu.pl)

10.05 - ICH CZWORO - KOMEDIA TEATRU IM.S.JARACZA W ŁODZI
Czworo

Scena Regionalna Teatru im. S. Jaracza w Łodzi - Miejski DOm Kultury w Radomsku zaprasza na znakomita komedię teatralną na podstawie utworu Gabrieli Zapolskiej w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej. Już 10 maja 2015 o godz. 19.00.

Pomimo upływu przeszło stu lat – tekst "Ich czworo" jest wciąż aktualny i podejmuje istotny temat kondycji współczesnej rodziny. Pełna komicznych sytuacji sztuka o typowym trójkącie miłosnym i walce o szczęście. Dramat bohaterów polega na tym, że – mimo łączącego ich uczucia – wciąż się ranią. Pielęgnują w sobie wzajemne żale, oddalają się od siebie, są pogubieni w tej miłości, a na swój sposób wciąż o nią zabiegają. Spragnieni ciepła i zaślepieni egoizmem – uciekają każde w swój świat i nie potrafią z niego wrócić. Temu nieudolnemu wołaniu o miłość przygląda się córka. Małżonkowie zapominają o tym, co najważniejsze – o uczuciu, wzajemnym szacunku i o dziecku. Trudny i bolesny temat podany jest w lekkiej i dowcipnej formie.

Akcję osadzono w magicznej aurze Wigilii i Sylwestra – wyjątkowych dni, w których stawiamy sobie nowe wyzwania i deklarujemy diametralne zmiany. Bajkowa sceneria i świąteczny klimat – w zestawieniu z atmosferą panującą przy stole – tylko podkreślają widoczny kontrast. Tekst znakomicie wpisuje się w dzisiejszą rzeczywistość poprzez uniwersalność podejmowanych tematów.

Nowa odsłona ponadczasowego tematu skłania zarówno do refleksji, jak i do śmiechu.

Bilety: 20 zł/Program 60+, 25 zł/ulgowy, 35 zł/normalny - REZERWACJE W ZAKŁADCE  "TEATR"

31.03. – FESTIWAL MUZYCZNY – ROCKOWANIE
Rockowanie

Łódzki Dom Kultury zaprasza zespoły muzyczne do udziału w kolejnej edycji FESTIWALU MUZYCZNEGO – ROCKOWANIE, który ma charakter konkursowy i jest realizowany etapowo na terenie naszego województwa. Termin przyjmowania zgłoszeń upływa 31 marca br. Atrakcyjne nagrody czekają: m.in. sesja nagraniowa, sesja zdjęciowa, promocja medialna i występ podczas Mixera Regionalnego 2015.
Szczegółowe informacje, regulamin i karta zgłoszenia dostępne na stronie http://ldk.lodz.pl/rockowanie

XI DNI KINA
Logo%20dni%20kina

Miłośników i sympatyków X Muzy zapraszamy do uczestniczenia w cyklu imprez filmowych w ramach XI Dni Kina, organizowanych przez I Liceum Ogólnokształcące im. Feliksa Fabianiego i Miejski Dom Kultury w Radomsku. Bohaterem i Gościem Honorowym w tym roku będzie Robert Więckiewicz - aktor filmowy i teatralny, absolwent wrocławskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, laureat nagrody dla najlepszego aktora podczas 32. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za rolę w filmach „Wszystko będzie dobrze” oraz „Świadek koronny”.

„Projekt edukacyjny Dni Kina skierowany jest do młodzieży i popularyzuje dorobek artystyczny polskich twórców filmowych oraz ich sylwetki. Ideą przyświecającą organizatorom, jest nie tylko upowszechnianie wiedzy z zakresu kinematografii, ale również przekazanie za pomocą medium bliskiego młodym ludziom, humanistycznych, uniwersalnych wartości i postaw.” (http://www.fabiani.edu.pl)

W ramach XI Dni Kina odbędą się:
• Warsztaty realizatorskie dla uczestników Konkursu na Etiudę Filmową (04. – 06. 03. 2015 r. );
• Przegląd filmów poświęcony bohaterowi edycji (09 – 12. 03. 2015 r.);
Przegląd filmów odbędzie się w Miejskim Domu Kultury w Radomsku (sala widowiskowa) według następującego porządku:
09. 03. 2015 r. godz. 14.30 – „W ciemności” (reż. A. Holland, 2012)
10. 03. 2015 r. godz. 16.00 – „Wałęsa. Człowiek z nadziei” (reż. A. Wajda, 2013)
11. 03. 2015 r. godz. 16.00 – „Wszystko będzie dobrze” (reż. T. Wiszniewski, 2007)
12. 03. 2014 r. godz. 16.00 – „Wymyk” (reż. G. Zgliński, 2011)
„Ile waży koń trojański” (reż. J. Machulski, 2008) - Film zostanie udostępniony przez organizatorów (I LO w Radomsku) do indywidualnego oglądania zainteresowanym uczestnikom zgłoszonym do Konkursu Wiedzy o Filmie „Życie
i twórczość Roberta Więckiewicza”. Zapotrzebowanie na skorzystanie z kopii filmu, należy zgłosi telefonicznie pod nr 696 129 546 do 09.03.2015r.
• Konkurs na Etiudę Filmową ( 02. – 20. 03. 2015 r.);
• Konkurs Wiedzy o Filmie „Życie i twórczość Roberta Więckiewicza”
(20.03. 2015 r.);
• Filmowa Gra Miejska (26. 03. 2015 r.);
• Konferencja Filmoznawcza dla nauczycieli (12. 03. 2015 r.), którą poprowadzi
dr Agnieszka Morstin – filmoznawczyni i specjalistka w historii kina polskiego
• Uroczysta gala z udziałem Roberta Więckiewicza, zakończona koncertem muzyki filmowej w wykonaniu zespołu Apertus Quartet (kwiecień 2015 r.).

Regulaminy i karty zgłoszenia do poszczególnych konkursów są dostępne pod adresem:
http://www.fabiani.edu.pl/Artykul.1422731678.html

VII MIĘDZYNARODOWY KONKURS POETYCKI IM. J. RÓŻEWICZA
R%c3%b3%c5%bcewicz%20open%20festiwal

Organizatorzy Różewicz Open Festiwal 2015 - Miasto Radomsko i  Miejski Dom Kultury w Radomsku ogłaszają VII Międzynarodowy Konkurs Poetycki im. J. Różewicza.Nagrodą główną jest wydanie tomiku poetyckiego.Prace konkursowe w pierwszym etapie należy nadsyłać do 31 marca 2015 r. Poniżej regulamin Konkursu:

Organizator:
Miasto Radomsko
Partner:
Miejski Dom Kultury w Radomsku

I. Cele konkursu:

- umożliwienie młodym twórcom debiutu poetyckiego,

- inspirowanie twórczości poetyckiej,

- popularyzacja współczesnej poezji.

II. Warunki:
1. Konkurs adresowany jest do autorów przed debiutem.
2. W konkursie mogą wziąć udział poeci z kraju i z zagranicy.
3. Konkurs jest dwuetapowy.
4. Warunkiem uczestnictwa w pierwszym etapie konkursu jest nadesłanie zestawu 5 wierszy własnego autorstwa (w czterech egzemplarzach maszynopisu lub wydruku komputerowego), które nie były dotychczas publikowane w wydawnictwach zwartych, czasopismach, na stronach internetowych, e-bookach, ani nagradzane w innych konkursach. Tematyka utworów jest dowolna. Utwory muszą być napisane w języku polskim.
5. Utwory muszą być podpisane godłem (słownym pseudonimem). Tym samym godłem należy opatrzyć dodatkową kopertę, która powinna zawierać dane: imię i nazwisko autora, wiek, telefon, adres e-mail oraz krótką informację o autorze.
6. Do drugiego etapu konkursu z nadesłanych wcześniej wierszy, Jury wybierze od 5 do 7 najlepszych zestawów.
7. Prace konkursowe w pierwszym etapie należy nadsyłać do 31 marca 2015 r. na adres: Miejski Dom Kultury, ul. Brzeźnicka 5, 97-500 Radomsko – z dopiskiem „Konkurs poetycki”.
8. Autorzy nominowani do drugiego etapu, zobowiązani są nadesłać do 15 maja 2015 r. zestaw wierszy składający się na projekt książki (maksimum 50 utworów w czterech egzemplarzach maszynopisu lub wydruku komputerowego), podpisanych tym samym godłem, którego używali w pierwszym etapie.

Zestaw wierszy należy nadesłać na adres podany w pierwszym etapie konkursu.
9. Autorzy nominowanych zestawów zostaną powiadomieni o wyróżnieniu telefonicznie i drogą e-mail.
10. Organizator nie zwraca prac nadesłanych na konkurs.
11. Organizator zastrzega sobie prawo do publikacji nagrodzonych i wyróżnionych wierszy, do ich cytowania bez dodatkowej zgody autorów oraz bez honorarium autorskiego.
12. Prace oceniane będą przez Jury.
13. Nagrodą główną jest wydanie tomiku poetyckiego. O doborze utworów, jego objętości, formacie i oprawie plastycznej zadecydują organizatorzy. Jury może przyznać także wyróżnienia finansowe finalistom II etapu.
14. Autorzy zestawów wierszy wybranych przez Jury do drugiego etapu konkursu, zostaną zaproszeni na uroczysty finał konkursu – ogłoszenie wyników i wybór laureata. Laureat i osoby wyróżnione zobowiązane są do osobistego odbioru nagród przyznanych w II etapie. Koszt dojazdu (wyłącznie na terenie Polski) i noclegu pokrywa organizator konkursu.
15. O terminie i miejscu uroczystości wyróżnieni autorzy zostaną poinformowani wiadomością e-mail.
Informacja ta ukaże się także na stronie www.mdkradomsko.pl i www.rozewiczopen.pl.
16. W sprawach nieuregulowanych regulaminem decyduje Organizator w porozumieniu z jurorami.
17. Informacji na temat konkursu udziela Miejski Dom Kultury w Radomsku, ul. Brzeźnicka 5, 97-500 Radomsko.
tel./fax 44/ 683 28 29, 683 24 86, 683 52 55, e-mail:promocja@mdkradomsko.pl, www.mdkradomsko.pl. 

Nowe Zestawienie Kolor

FINAŁ KOLOROWEJ LOKOMOTYWY
1

Ponad 60 nagród na finale letniej edycji „Kolorowej Lokomotywy”


4 października w Łódzkim Domu Kultury zakończyła się letnia edycja „Kolorowej Lokomotywy”. Na uroczystości obecny był marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień, zastępca dyrektora Departamentu Kultury i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego Małgorzata Kania, zastępca Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi Andrzej Czapla, dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego Hieronim Andrzejewski.

Kiedy rok temu Jacek Sokalski, dyrektor Łódzkiego Domu Kultury i pomysłodawca projektu, próbował zarazić swoim pomysłem na działania dla dzieci obejmujące swym zasięgiem całe województwo, niewielu zdawało sobie sprawę z tego, że w ciągu roku „Kolorowa Lokomotywa” stanie się wiodącą imprezą w regionie. Na początku do udziału udało się przekonać 12 miejscowości, dziś już 55 gmin, a w przyszłości całe województwo - organizatorzy projektu już dziś zapowiadają przyszłoroczną aktywność.


Na „Kolorową Lokomotywę” w 2014 r. złożyły się jej dwie odsłony: letnia i wiosenno-jesienna. Pierwsza z nich skierowana była do najmłodszych mieszkańców większych ośrodków, druga, której finał już 25 października – do dzieci z mniejszych gmin. Podtytuł letniej odsłony projektu, która już zakończyła swój bieg – „Na zielonym szlaku”, dobrze oddaje intencje organizatorów, by połączyć ekologię ze sztuką, a przy tym zapewnić dzieciom z województwa łódzkiego atrakcyjną formę wypoczynku w wakacje. Podczas czterech miesięcy dzieci z 13 miast województwa łódzkiego uczestniczyły w wycieczkach do Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego oraz w warsztatach: plastycznych, fotograficznych i z rękodzieła ludowego. W Parku Wzniesień Łódzkich przy okazji gry terenowej zobaczyli jak dobrze można bawić się jednocześnie ucząc. Gratką były zajęcia z końmi, dzięki współpracy z Centrum Zarządzania Szlakiem Konnym. Dzieci odbyły także warsztaty ze sztuki ludowej i rękodzieła, w których przyroda jest podstawowym źródłem inspiracji i tworzywem pracy twórczej. W projekcie wzięli udział najmłodsi z Tomaszowa Mazowieckiego, Radomska, Piotrkowa Trybunalskiego, Wielunia, Pabianic, Bełchatowa, Sieradza, Skierniewic, Łowicza, Opoczna, Zelowa, Kutna, Zduńskiej Woli. 

„Kolorowa Lokomotywa”, która zabierała do swych wagoników wszystkich zainteresowanych, umożliwiła spędzenie czasu w gronie rówieśników na dobrej zabawie i nauce. Pokazała jak ważne w rozwoju dzieci i młodzieży są warsztaty artystyczne. Udział w nich uwrażliwia dzieci na ich otoczenie, pozwala rozwinąć drzemiące w nich talenty, wyostrzyć zmysły i poszerzyć wiedzę.

Wiedza i umiejętności, które uczestnicy „Kolorowej Lokomotywy” zdobyli na zajęciach wykorzystali w 3 konkursach, na które nadesłano ponad 300 prac!

Oto wyniki konkursów: 

KONKURS FOTOGRAFICZNY „NATURA OCZAMI DZIECKA”
I miejsce: KORNELIA MOKROGULSKA „Bliskie spotkanie” – Tomaszów Mazowiecki
II miejsce: PAULINA PIORUN „Do góry nogami”– Zelów
III miejsce:KAMIL KURZYŃSKI „Droga życia” – Wieluń
Wyróżnienia w konkursie fotograficznym otrzymali: DAWID WŁODARCZYK - Piotrków Trybunalski, MARTA KACZMAREK – Piotrków Trybunalski, NATALIA BANASZCZYK -Piotrków Trybunalski, PATRYK MIŚKIEWICZ – Piotrków Trybunalski, MIKOŁAJ ŻÓŁTASZEK – Wieluń, MATEUSZ WIKTOREK – Wieluń, WIKTORIA WOCH – Bełchatów, ADAM SZEWCZYK – Bełchatów, MAJA BRANDT – Bełchatów, MIKOŁAJ STACHOWIAK – Bełchatów, MAŁGORZATA DĄBROWSKA – Bełchatów, OLIWIA WRÓBEL – Bełchatów, EMILIA KUBIAK – Sieradz, OLA PRUK – Łowicz, MAKSYMILIAN NOWAK – Pabianice, ZOFIA RACZYŃSKA – Pabianice, OLIWIA BERG – Radomsko, JAKUB PRZYBYLSKI - Tomaszów Mazowiecki, JULIA RACHOWSKA - Zduńska Wola, ZOFIA BERBELSKA - Zelów

KONKURS PLASTYCZNY „NA ZIELONYM SZLAKU”
I miejsce: MARTYNA ANTONIEWSKA – Pabianice
II miejsce: KACPER NEUHOFF – Piotrków Trybunalski
III miejsce: WERONIKA FIDELAK – Wieluń
Wyróżnienia w konkursie plastycznym otrzymali: HUBERT CIECIERSKI – Pabianice, ANNA WRZODAK – Skierniewice, NATALIA BYSYNGER – Skierniewice, LAURA MAJCHROWSKA – Radomsko, JAKUB ŚLIWA – Radomsko, MONIKA MITERA – Sieradz, DAWID OWCZAREK – Sieradz, KAROLINA OCIEPA – Bełchatów, WIKTORIA PIĄTKOWSKA – Bełchatów , DAWID RADZISZEWSKI – Piotrków Trybunalski, MAŁGORZATA RAJKOWSKA – Piotrków Trybunalski, DAWID ERENBERG – Piotrków Trybunalski, ZUZANNA SOLECKA – Tomaszów Mazowiecki, ANTONINA JANIK – Wieluń, JULIA MAKIEŁA – Wieluń, WIKTORIA KURCZEWSKA – Zelów, NATAN OLEWNICZAK – Zelów, WIKTORIA SZCZEPANIAK – Zelów, MICHAŁ ZBRÓG – Łowicz, OLGA MURAS – Łowicz, FILIP WIKTOROWICZ– Opoczno, BARTOSZ KĘDZIORA – Opoczno


KONKURS SZTUKI LUDOWEJ I RĘKODZIEŁA „SZTUKA BLISKA NATURZE”
I miejsce: KAROLINA WIERZCHOWSKA, praca „Wycinanka ludowa” - Sieradz
II miejsce: JULITA KĘPIŃSKA, praca „Wiosenny wianek” - Zelów
III miejsce: ALEKSANDRA SKWAREK, praca „Poranny budzik” – Zelów
Wyróżnienia w konkursie sztuki ludowej i rękodzieła: ALEKSANDRA PRZYBYLSKA – Zelów, MIKOŁAJ HOFMAN – Radomsko, ALEKSANDRA WRÓBLEWSKA – Bełchatów, HANNA GÓRA - Tomaszów Mazowiecki, ANNA CHĘCIŃSKA – Zelów, SYLWIA STRUCKA - Buczek/Zelów, MATEUSZ STAŃCZYK – Kutno, WIKTOR STRZELECKI – Bełchatów, MIŁOSZ SZCZEPANIK - Nieborów/Łowicz, JULIA JOANNA PAWLIK - Bełchatów

Nagrody odebrali również laureaci konkursu na piosenkę przewodnią projektu „Kolorowa Lokomotywa”. Nagroda główna trafiła do rąk Nataszy Bartłomiejczyk (Przygłów). Dyplom za udział w konkursie na piosenkę przewodnią „Kolorowa Lokomotywa” odebrali: Szymon Zwoliński za piosenkę „Moja teoria” (Zespół Placówek Oświatowych w Nieborowie), Zespół Miss Violin: Zofia Stefańska, Weronika Miziołek, Lidia Kuś za piosenkę „Wycieczki czas” (Zespół Placówek Oświatowych w Nieborowie), Aleksandra Kozieł za piosenkę „Z przyrodą za pan brat” (Zespół Placówek Oświatowych w Nieborowie), Wiktoria Stefańska za piosenkę „Nuda” (Zespół Placówek Oświatowych w Nieborowie), Julia Szczepanik za piosenkę „Kolorowy pociąg” (Zespół Placówek Oświatowych w Nieborowie), Patrycja Jakubiak za piosenkę „Kololoko” (Łowicki Ośrodek Kultury) oraz Malwina Wojciechowska za piosenkę „Z nami bądź ekologio” (Łowicki Ośrodek Kultury).
Projekt został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Gospodarki Wodnej i Ochrony Środowiska w Łodzi. Marszałek województwa Witold Stępień objął go honorowym patronatem.

ZDANIEM REGIONALISTÓW...

Miejski Dom Kultury w Radomsku zachęca do zapoznania się z wypowiedziami regionalistów z całego kraju - lokalnych działaczy kultury. Wypowiedzi to łącznie 3 tomy opinii i refleksji animatorów, stowarzyszeń także z Radomska. Wypowiedzi zebrał i opublikowała Damian Kasprzyk, pracownik Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Łódzkiego.

Link do wypowiedzi:

http://www.zw.uni.lodz.pl/?publikacje-ksiazkowe-izbw,10

KinoSzkoła otrzymała nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej
Kinoszkola-2013-logo-kwadrat

Podczas wczorajszej uroczystej Gali w Teatrze Muzycznym w Gdyni, KinoSzkoła otrzymała NAJWAŻNIEJSZĄ NAGRODĘ FILMOWĄ w POLSCE - nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii EDUKACJA MŁODEGO WIDZA.

"To jest, drodzy Państwo, NASZA WSPÓLNA NAGRODA.
BEZ WAS NIE BYŁOBY NAS - czyli KinoSzkoły.
Bardzo dziękujemy!!!
Mam nadzieję, że ten olbrzymi sukces przyniesie realne efekty w naszej dalszej pracy - powiedziała Joanna Zabłocka-Skorek, autorka programu.

Zapraszamy do rezerwacji i sprzedaży internetowej

Od 1 lipca 2013 na stronie MDK Radomsko można rezerwować i kupować bilety na wydarzenia organizowane przez MDK.Wystarczy wybrać daną imprezę w jednej z zakładek: KINO, DKF, TEATR, KONCERTY i "kliknąć" na godzinę wydarzenia by zostać przekierowanym do panelu rezerwacji i sprzedaży.
Prosimy wszystkich zainteresowanych transakcjami internetowymi o zapoznanie się z regulaminem rezerwacji/sprzedaży (do pobrania tutaj) oraz regulaminem sali kinowej/widowiskowej (do pobrania tutaj)

Projekt współfinansowany ze środków PISF w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Kin.

Transferuj

Zakończyliśmy Inicjatywy lokalne 2013
Dsc04236

„Sztuka jest w nas” to tytuł pierwszej zwycięskiej inicjatywy lokalnej, prezentowanej i podsumowanej 23 listopada w MDK Radomsko. Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest Marta Margoła. Na wystawie podsumowującej kilka tygodni warsztatów artystycznych można było obejrzeć ręcznie malowane tkaniny oraz biżuterię wykonaną z tradycyjnych koralików i półfabrykatów, a także tworzoną metodą filcowania. Po otwarciu wystawy odbyły się ostatnie warsztaty podsumowujące projekt, podczas których wykorzystano materiały pozostałe z wcześniejszych warsztatów – dzieci i dorośli szyli m.in. torebki z filcu.

Wystawa fotograficzna i gazetka to efekt warsztatów dziennikarskich i fotograficznych ph. „Kultura?Spoko!” 24 listopada odbyło się podsumowanie warsztatów. Podczas zajęć dziennikarskich młodzi ludzie poznawali m.in. zasady redagowania gazetki czy poprawnego przeprowadzania wywiadu. Zwieńczeniem zajęć było wydanie gazetki „Kultura?Spoko!”. Natomiast kurs fotograficzny podsumowała wystawa najciekawszych zdjęć powstałych w czasie warsztatów. Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest Centrum Integracji Młodzieży Radomsko.

Tego dnia nastąpiła też prezentacja spektaklu pt.”Kubuś Puchatek” z wykorzystaniem języka migowego. Przez prawie dwa miesiące dzieci ćwiczyły role łącząc język migowy i werbalny. Przygotowywały także scenografię. Efektem był wspaniały, kolorowy spektakl opowiadający o przygodach tytułowego Kubusia Puchatka. Autorkami projektu są Katarzyna Winczek i Marta Molińska.

„Mandala dla Radomska” to tytuł przedostatniego projektu Inicjatyw lokalnych 2013, którego podsumowanie nastąpiło w sobotę 30 listopada. Realizatorzy – Iga Borowiecka – Grzywacz i Uczestniczki zaprezentowali dokumentację fotograficzną projektu oraz film ilustrujący przebieg projektu.Założeniem projektu „Mandala dla Radomska” było zamalowywanie zdewastowanych ścian radomszczańskich kamienic, parkanów, płotów muralami wykonanymi przez młodzież.

Inicjatywy lokalne 2013 zakończyły się spektaklem "Dzieje (się) świata wg Teatrzyku Zielona Gęś Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego" w ramach projektu "Teatr nas uczy pogody" zakończyły się 30 listopada radomszczańskie inicjatywy lokalne. Realizatorzy projektu członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku "Wiem więcej" przez dwa miesiące pracowali pod opieką reżysera spektaklu Agnieszki Chrząszcz. Intensywne próby i warsztaty teatralne zaowocowały inscenizacją wybranych scenek dramatycznych zaczerpniętych z Teatrzyku "Zielona Gęś" K.I. Gałczyńskiego. Seniorzy, którzy po raz pierwszy brali udział w tego rodzaju przedsięwzięciu, doskonale wyeksponowali drzemiące w miniaturach groteskę, absurd i humor Gałczyńskiego. Udowodnili również, że każdy może realizować swoje artystyczne marzenia - wiek nie gra roli.


Zapraszamy na profil Inicjatyw na profilu na Facebooku

Wszystkie wydarzenia dofinansowane ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Dom Kultury + Inicjatywy lokalne 2013.


Stopka

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW NARODOWEGO CENTRUM KULTURY W RAMACH PROGRAMU DOM KULTURY + INICJATYWY LOKALNE 2013

MDKlub CAFE - kawiarnia w MDK Radomsko

Zapraszamy do nowej kawiarni mieszczącej się w MDK Radomsko. MDKlub Cafe - to miejsce zasługujące na miano "wyjątkowe". Kawiarnia, to jedyne miejsce w Radomsku, którego wnętrze stylizowane jest na lata 50-60te, z autentycznymi meblami z tamtego okresu. W swojej ofercie ma m.in. ponad 10 rodzajów kaw, wielosmakowe herbaty, czekoladę na gorąco przyrządzaną z prawdziwej czekolady, kolorowe i smakowite desery lodowe, pyszne ciasta i świeżo wyciskane soki owocowe.

Zapraszamy do zapoznania się z menu: desery oraz kawy i inne

Oświadczenie zleceniobiorcy

Oświadczenie do pobrania dla osób zawierających umowę - zlecenie w Miejski Domu Kultury.

Oświadczenie zleceniobiorcy