MDK

Top-foto

06.03 - SPEKTAKL MUZYCZNY "TANGO FM" Z PIOTREM MACHALICĄ

"Tango FM" Teatru im.A. Mickiewicza w Częstochowie to teatralna propozycja MDK Radomsko na Dzień Kobiet. 6 marca o godz. 18.00 na scenie MDK Radomsko będzie można zobaczyć i usłyszeć najpiękniejsze tanga. W rolach głównych wystąpią Piotr Machalica, Adam Hutyra, Maciej Półtorak, Inga Pilchowska.

Wachlarz repertuarowy rodzimych twórców jest naprawdę bogaty, bo przecież kompozytorzy zawsze chętnie sięgali do emocji, zapisując je w nutach, dzięki czemu powstały takie słynne utwory jak: „Nie kochać w taką noc to grzech“, „To ostatnia niedziela“ czy „Szkoda twoich łez“. W spektaklu usłyszą Państwo także bardziej współczesne – „Tango triste“ Edwarda Stachury, „Jeśli zechcesz odejść“ Stanisława Staszewskiego czy „ Słodkie tango retro“ Wojciecha Młynarskiego. A wszystko to poprzez cykliczną audycję, którą od kilku lat prowadzi w małej rozgłośni radiowej On /Piotr Machalica/. Raz w tygodniu przynosi swoje ulubione płyty i ciepłym głosem zaprasza do wyhamowania w nieustającym biegu, który nas wszystkich ogarnął. Po całym tygodniu pracy nic nie działa bardziej kojąco niż dobra muzyka, prasowe ciekawostki i listy od słuchaczy. Ale ta audycja będzie szczególna, bo bardzo osobista. I nawet trochę wymknie się spod kontroli...

Scenariusz i reżyseria - Jacek Bończyk

Ruch sceniczny - Inga Pilchowska

Scenografia - Grzegorz Policiński

Kierownictwo muzyczne i aranżacje - Krzysztof Maciejowski

Obsada: Adam Hutyra, Piotr Machalica, Maciej Półtorak, Inga Pilchowska (gościnnie) oraz Zespół muzyczny w składzie:

Michał Rorat – piano, Arek Krupa – skrzypce, Marcin Lamch – kontrabas, Sebastian Ruciński – gitara

BILETY: 35 ZŁ PRZEDSPRZEDAŻ, 40 ZŁ W DNIU SPEKTAKLU

07.03 - GALERIA SŁÓW
Piotr-groblinski-depilacja-okolic-serca-ksiegarnia-tarabuk-warszawa-2015-02-16-530x648

W sobotę 7 marca o godz. 18.00 zapraszamy wszystkie Panie i sympatyków literatury na spotkanie z Piotrem Groblińskim i promocję jego książki „Depilacja okolic serca” – zbiór satyrycznych felietonów, nawiązujących do tematyki kosmetologicznej.

Dowiemy się z nich m.in. o związku między miejscem zamieszkania a stosunkiem kobiety do kosmetyków i poznamy historię pewnej miłości, którą rozpoczął lakier do paznokci.
Teksty autora zilustrował Paweł Kwiatkowski - asystent prof. Sławomira Ćwieka z Pracowni Technik Łączonych Wydziału Grafiki i Malarstwa łódzkiej ASP. Wydawcą książki jest Wydawnictwo Beauty In.

Piotr Grobliński – poeta, dziennikarz, publicysta kulturalny. Opublikował pięć książek poetyckich: Błękitne lustro aksjologii (1990), Filozoficzne aspekty tramwaju (1995), Zgodnie z regułą splotów(1997), Festiwale otwartych balkonów (2005), Inne sprawy dla reportera (2012). Pracuje w Łódzkim Domu Kultury jako kierownik Ośrodka Literacko-Wydawniczego. Redaguje serię poetycką wydawnictwa Kwadratura. Redaktor internetowego serwisu Reymont.pl, stały felietonista „Kalejdoskopu”. Prowadzi spotkania autorskie i wernisaże w Stacji Nowa Gdynia. Prezes Stowarzyszenia Kulturalno-Społecznego „Empora”.

Miejski Dom Kultury w Radomsku/ Galeria/ wstęp wolny

8.03 – WERNISAŻ PRAC PAWŁA DELEKTY - GRAFIKA
Delekta%20plakat

8 marca o godz. 17.00 zapraszamy do Galerii MDK na otwarcie wystawy prac Pawła Delekty, laureata II edycji konkursu plastycznego Biennale Młodych – Piękne Sztuki, w kategorii „grafika warsztatowa”. Organizatorem konkursu jest Miejski Dom Kultury w Radomsku i Miasto Radomsko.


Kilka słów o twórczości i działalności artystycznej Pana Pawła Delekty.
W 2014 roku Pan Paweł Delekta na międzynarodowym konkursie graficznym w Chorwacji uzyskał wyróżnienie specjalne. W Chinach, w konkursie ekslibrisu i małej formy graficznej otrzymał wyróżnienie, a wyróżnieniem honorowym uhonorowany został w konkursie ekslibrisu w Bułgarii. W Tarragonie na XXXV Międzynarodowym Kongresie Ex Librisu zdobył wyróżnienie. Jego grafika dostała Nominacje do nagrody na prestiżowym Międzynarodowym Konkursie Graficznym w Kochi w Japonii. W międzynarodowym konkursie graficznym w Czechach (Rokycany) uzyskał nagrodę muzeum miasta. W międzynarodowym konkursie na exlibris Palladio 2014 we Włoszech uzyskał pierwszą nagrodę. Uzyskane przez Pana Pawła nagrody potwierdzają standard sztuki z jaką mamy do czynienia. Zrealizowane wcześniej, ale przede wszystkim powstałe obecnie grafiki emanują szlachetnością zastosowanych technik graficznych ( niezależnie czy są to techniki klasyczne, czy też współczesny warsztat cyfrowy). Nieustannie poszukując nowych możliwości rozwiązań ideowych i adekwatnych im środków wyrazu, w ciągłej konfrontacji ze współczesną i historyczną ikonografią, autor dąży do jak najtrafniejszego oddania uszlachetnionej prawdy o minionej , współczesnej mu, a może i przyszłej materii tego świata. Mówiąc już krótko i zwięźle, te grafiki radują duszę i cieszą oczy (i to nie tylko starych i zgnuśniałych „ warsztatowców”, ale i pokoleniowych rówieśników), czego dowodem są wymienione powyżej nagrody, ale przede wszystkim liczne udziały w międzynarodowych i krajowych konkursach i wystawach promujących polską sztukę. Pan Paweł uczestniczył w ciągu jednego roku w 8 konkursach graficznych w kraju i 20 konkursach i wystawach za granicą, m. in: W Chinach, Chorwacji, Bułgarii, Macedonii, Serbii, Włoszech, USA, Hiszpanii, Kanadzie, Białorusi, Egipcie, Japonii i Meksyku. Podkreślić należy, że oceniane i zakwalifikowane przez międzynarodowe gremia artystyczne grafiki, w znacznej części zrealizowane zostały przez autora poza obowiązującą w pracowniach dydaktyką i uwarunkowaniami sylabusowo - modułowymi.
Bardzo dobre wyniki Pana Pawła uzyskiwane w trakcie studiów, zaangażowanie w sprawy uczelni , liczne uczestnictwa jako jednego z niewielu studentów z uczelni artystycznych w Polsce w wystawach profesjonalnej grafiki za granicą, oraz postawa afirmująca i kontynuująca współczesny , ale i historyczny relatywizm artystyczny, potwierdzają niezwykły potencjał twórczy studenta i artysty.
Bardzo wysoko oceniam osiągnięcia twórcze i artystyczne Pana Pawła, a skoro dzisiaj, podziwiając Jego graficzne credo mogę poprzez tą (niestety z przyczyn obiektywnych dosyć treściwie skąpą) opinię mieć maleńki wkład w Jego dalszy rozwój artystyczny, to robię to z myślą nie tylko o Jego przyszłych artystycznych i naukowych sukcesach, ale może głównie z przewidywaniem sukcesów naszej „cieszyńskiej”, a więc i polskiej grafiki.

prof. dr hab. Józef Knopek
Instytut Sztuki
Wydział Artystyczny w Cieszynie
Uniwersytet Śląski w Katowicach

08.03 - MUZYCZNY DZIEŃ KOBIET - KONCERT KASI MIROWSKIEJ
Mirowska

Koncert dla Kobiet w Dniu Kobiet. 8 marca o godz. 18.00 w MDK Radomsko najświeższy projekt klubowo-jazzowy wokalistki Kasi Mirowskiej. Artystka wystąpi ze znakomitym gitarzystą Michałem Walczakiem.

Koncert będzie złożony z autorskich utworów pochodzących z płyty Liquid Love, która w recenzjach została określona jako niezwykle kobieca, a także ze znanych i lubianych utworów Georga Gershwina w autorskich aranżacjach oraz polskich piosenek Kabaretu Starszych Panów,Kofty, Strobla i innych. Całość utrzymana w klimacie smooth jazzowym, popowym i bluesowym miejscami będąca poetycką impresją. To połączenie klasyki z nowoczesnością, stanowiące szereg inspiracji od jazzu po właściwie klubową elektronikę. Osobiste teksty wokalistki, nienachalny przekaz wokalny i szczere interpretacje wciągają w świat pełen eterycznych uniesień, subtelnych emocji ale i dynamicznych, transowych rytmów. Piękne, dojrzałe kompozycje ubrane w wyrafinowane kolorystycznie aranżacje dopełniają całości wyjątkowej impresji.

Bilety: 7 zł, sala kameralna

9-12.03 - PRZEGLĄD FILMÓW Z ROBERTEM WIĘCKIEWICZEM - XI DNI KINA
Wie

Miłośników i sympatyków X Muzy zapraszamy do uczestniczenia w cyklu imprez filmowych w ramach XI Dni Kina, organizowanych przez I Liceum Ogólnokształcące im. Feliksa Fabianiego i Miejski Dom Kultury w Radomsku. Bohaterem i Gościem Honorowym w tym roku będzie Robert Więckiewicz - aktor filmowy i teatralny, absolwent wrocławskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, laureat nagrody dla najlepszego aktora podczas 32. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za rolę w filmach „Wszystko będzie dobrze” oraz „Świadek koronny”.

„Projekt edukacyjny Dni Kina skierowany jest do młodzieży i popularyzuje dorobek artystyczny polskich twórców filmowych oraz ich sylwetki. Ideą przyświecającą organizatorom, jest nie tylko upowszechnianie wiedzy z zakresu kinematografii, ale również przekazanie za pomocą medium bliskiego młodym ludziom, humanistycznych, uniwersalnych wartości i postaw.” (http://www.fabiani.edu.pl)

W ramach XI Dni Kina zaplanowany jest m.in. przegląd filmów poświęcony bohaterowi edycji (09 – 12. 03. 2015 r.). Przegląd odbędzie się w Miejskim Domu Kultury w Radomsku (sala widowiskowa) według następującego porządku:
09. 03. 2015 r. godz. 14.30 – „W ciemności” (reż. A. Holland, 2012)
10. 03. 2015 r. godz. 16.00 – „Wałęsa. Człowiek z nadziei” (reż. A. Wajda, 2013)
11. 03. 2015 r. godz. 16.00 – „Wszystko będzie dobrze” (reż. T. Wiszniewski, 2007)
12. 03. 2014 r. godz. 16.00 – „Wymyk” (reż. G. Zgliński, 2011)

WSTĘP NA PRZEGLĄD DLA WSZYSTKICH ZAINTERESOWANYCH FILMAMI JEST BEZPŁATNY

WIĘCEJ INFORMACJI O XI DNIACH KINA TUTAJ

13.03 - DZIEŃ ŚWIĘTEGO PATRYKA - KONCERT
Logo%20irish%20steps

Klub Żeglarski HKŻ Radomsko i Miejski Dom Kultury w Radomsku zapraszają 13 marca o godz. 17.00 na koncert z okazji Dnia Św. Patryka. Wystąpią zespół szantowo-folkowy DRAKE z Częstochowy oraz grupa taneczna IRISH STEPS także z Częstochowy.

Grupa DRAKE łączy takie gatunki jak folk, szanty, etnomusic. Muzykę, którą wykonuje zespół nazwać można folkiem morskim, bo to morze jest głównym bohaterem utworów muzycznych.Zespół taneczny IRISH STEPS to grupa 9 tancerek wykonujących taniec irlandzki do muzyki irlandzkiej tradycyjnej i współczesnej.Bilety: 5 zł przedsprzedaż, 10 zł w dniu koncertu

14.03 - OSCAROWA EKSTRAVAGANZA / MINIPRZEGLĄD FILMOWY - BIRDMAN I GRAND BUDAPEST HOTEL
Birdman

Już 14 marca jedyny Oscarowy miniprzegląd filmowy - dwa filmy w znakomitej cenie! BIRDMAN - 4 Oscary w kategoriach: Najlepszy film, Najlepszy reżyser, Najlepszy scenariusz oryginalny, Najlepsze zdjęcia oraz GRAND BUDAPEST HOTEL -  4 Oscary w kategoriach: Najlepsza charakteryzacja i fryzury, Najlepsza muzyka oryginalna, Najlepsza scenografia, Najlepsze kostiumy. UWAGA! REZERWACJE KARNETÓW TYLKO TELEFONICZNIE POD NR TEL.519144508

BIRDMAN / G. 19.00

reżyseria: Alejandro González Iñárritu

gatunek:Dramat, Komedia

produkcja: USA

czas trwania: 120 min

bilety: ulgowy/16 zł, normalny / 18 zł, KARNETY NA DWA FILMY 24 ZŁ

Tragikomiczne perypetie aktora, który niegdyś zyskał sławę jako bohater serii hollywoodzkich filmów o komiksowym superbohaterze, a teraz próbuje wystawić na Broadwayu sztukę we własnej adaptacji i reżyserii, z sobą samym w roli głównej. Jeśli chce doprowadzić do premiery, musi stawić czoło licznym przeciwnościom losu i własnemu ego, odzyskać zaufanie bliskich, odbudować zrujnowaną karierę i odnaleźć siebie.

GRAND BUDAPEST HOTEL / G. 21.15

reżyseria: Wes Anderson

gatunek: Dramat, Komedia

produkcja: Niemcy, USA, Wielka Brytania

czas trwania: 100 min

bilety: ulgowy/16 zł, normalny / 18 zł - KARNET NA DWA FILMY PRZEGLĄDU 24 ZŁ

Niezwykłe przygody ekscentrycznego portiera ze słynnego europejskiego hotelu w burzliwym okresie międzywojennym, który uwikłany zostaje w aferę wokół kradzieży bezcennego renesansowego obrazu i walkę o przejęcie ogromnej fortuny rodzinnej.

14.03 - 60.OGÓLNOPOLSKI KONKURS RECYTATORSKI
Okr

Miejski Dom Kultury w Radomsku od lat, jest organizatorem eliminacji powiatowych Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Zapraszamy do udziału w 60.edycji tego Konkursu uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz dorosłych recytatorów. Konkurs prowadzony jest w formie czterech odrębnych turniejów: recytatorskim, „wywiedzione ze słowa”, teatrów jednego aktora i poezji śpiewanej.

Ogólnopolski Konkurs Recytatorski zdobywał prestiż i uznanie na przestrzeni lat i dawał szansę rzeszom recytatorów do zaistnienia na scenie poetyckiej. Jednym z laureatów, który ponad pół wieku temu zaczynał drogę udziałem i zwycięstwem w Konkursie jest wybitny aktor – Janusz Gajos. W ubiegłym roku reprezentant Miejskiego Domu Kultury w Radomsku Janusz Kucharski został laureatem eliminacji centralnych tego Konkursu, otrzymał I nagrodę.

Serdecznie zapraszamy do udziału w 60.Ogólnopolskim Konkursie Recytatorski. Regulamin oraz karta zgłoszenia na poszczególne turnieje do pobrania na stronie internetowej:www.mdkradomsko.pl

14.03 - PREMIERA "BO ZAWSZE WARTO MIEĆ NADZIEJĘ"
Indeks

Miejski Dom Kultury w Radomsku zaprasza na spektakl „Bo zawsze warto mieć nadzieję” w wykonaniu Grupy Teatralnej dla Dorosłych "My młodzi!", działającej w naszej placówce.

Scenariusz: Paweł Bera
Reżyseria: Dominika Szwed-Kipigroch
Obsada: Elżbieta Jóźwiak, Anna Kapuściarek, Irena Górecka, Jadwiga Stankiewicz, Anna Majchrzak, Ewa Łukomska, Jerzy Sobczyk, Jacek Surlej oraz Jadwiga Niedźwiecka.

Premiera spektaklu odbędzie się 14 marca 2015 r. o godz. 18.00 w sali kameralnej MDK.

15.03 - KONCERT PAMIĘCI JERZEGO SEMKOWA
Semkow

Jerzy Semkow urodził się 12 października 1928 w Radomsku; jeden z najlepszych dyrygentów świata. W latach 1946-1951 studiował dyrygenturę pod kierunkiem A. Malawskiego w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie, od 1951 do 1953 w Konserwatorium w Leningradzie u J. Merawińskiego. W latach 1954 - 1956 był jego asystentem w Filharmonii Leningradzkiej. Od 1956 do 1958 był dyrygentem Teatru Balszoj w Moskwie. Po powrocie do Polski w okresie od 1958 do 1961 sprawował funkcję dyrygenta, do 1959 również kierownika artystycznego w Państwowej Operze w Warszawie. W latach 1965-1970 był dyrygentem królewskiej Opery w Kopenhadze. W latach 70. rozpoczął współpracę z orkiestrami symfonicznymi. W latach 1970-71 prowadził Cleweland Symphony Orchestra, w latach 1975-1979 - St. Louis Symphony Orchesrta, od 1979 do 1982 Orkiestrę Włoskiego Radia i Telewizji RAI. W latach 1985-1993 był dyrygentem filharmonii w Rochester, z którą do dziś współpracuje jako stały gościnny dyrygent. Występuje z najsłynniejszymi orkiestrami m.in. Orkiesrtą Symfoniczną Filharmonii Narodowej, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, London Phiharmonic, Wiener Symphoniker, Israel Phiharmonic, orkiestrami w Madrycie, Oslo, Hadze, Nepalu, Montrealu, Sydney, Waszyngtonie, Chicago, San Frnacisco, Dallas i innym. Jest inicjatorem powstania i patronem Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus. Jest propagatorem muzyki polskiej w świecie; Nagrywa dla światowych firm fonograficznych. W 2008 otrzymał „Diamentową Batutą” prestiżową nagrodę muzyczną przyznaną przez Zarząd Polskiego Radia. W 2009 roku został odznaczony francuskim orderem „Artes et Letters”, nosi tytuły doktora honoris causa wielu uczelni. Zmarł 23 grudnia 2014 r. w Lozannie.

W 2008 roku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Radomska.

Miasto Radomsko i Miejski Dom Kultury w Radomsku zapraszają 15 marca 2015 o g.18.00 na "Koncert Pamięci Jerzego Semkowa". Wystąpi Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej im. K. i G. Bacewiczów w Łodzi pod dyrekcją Marcina Wolniewskiego, skrzypce - Sławomira Wilga. W programie:

Feliks Mendelssohn-Bartholdy – Uwertura „Hebrydy” (Grota Fingala)

Jean Sibelius – Koncert skrzypcowy d-moll op. 47
- Allegro moderato
- Adagio di molto
- Allegro, ma non tanto
solo: Sławomira Wilga - skrzypce

przerwa

Feliks Mendelssohn-Bartholdy – Suita „Sen nocy letniej” op. 21 i op. 6
- Intermezzo
- Nocturne
- Dance
- Scherzo
- Marsz weselny

Prowadzenie: Małgorzata Zuzanna Nowak

Bilety: 15 zł przedsprzedaż, 20 zł w dniu koncertu

Wykonawcy:

SŁAWOMIRA WILGA
Skrzypaczka, studentka II roku studiów I stopnia w Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi, gdzie pracuje pod kierunkiem prof. Łukasza Błaszczyka.
Edukację muzyczną rozpoczęła w 2001 roku w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Bytomiu. Jest laureatką licznych konkursów skrzypcowych, m.in.: wyróżnienie na II Ogólnopolskim Młodzieżowym Konkursie Instrumentów Smyczkowych w Elblągu (2011), I miejsce i dyplom za najlepsze wykonanie utworu obowiązkowego na VII Ogólnopolskim Forum Młodych Instrumentalistów im. K. i A. Szafranków w Rybniku (2011), wyróżnienie w Makroregionalnych Przesłuchaniach Uczniów Szkół Muzycznych II st. w Katowicach i III miejsce (nagroda Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej) w Ogólnopolskiej edycji w Warszawie (2012), II nagrodę na II Ogólnopolskim Festiwalu Skrzypcowym w Kielcach. W 2013 roku zajęła I miejsce w III Ogólnopolskim Młodzieżowym Konkursie Instrumentów Smyczkowych w Elblągu oraz w II Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym w Cieszynie.
Sławomira Wilga grała jako solista z Polską Młodzieżową Orkiestrą Symfoniczną w Bytomiu oraz z Filharmonią Śląską pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka. W sierpniu 2013 roku skrzypaczka wystąpiła z kwartetem smyczkowym „Czortet Quartet” w Studiu Koncertowym Polskiego Radia w ramach IX Ogólnopolskiego Festiwalu Promocyjnego „Serpień Talentów”. Uczestniczyła również w międzynarodowym projekcie „International Lutosławski Youth Orchestra” w Szczecinie, jako koncertmistrz orkiestry.
Jest dwukrotną stypendystką Centrum Edukacji Artystycznej.


ORKIESTRA SYMFONICZNA
Tradycja istnienia orkiestry symfonicznej w strukturach łódzkiej Akademii Muzycznej sięga roku 1945. Pierwsze jej koncerty – pod batutą Kazimierza Wiłkomirskiego i Jana Krenza – odbyły się tuż po II wojnie światowej, jednak systematyczną pracę rozpoczęła na przełomie lat 1959/60 pod kierunkiem dyrygenta i kompozytora Tomasza Kiesewettera, z którym wykonała wiele symfonicznych dzieł XIX i XX wieku. Dalszy rozwój artystyczny orkiestry nastąpił w latach 1972-1995 pod batutą jednego z dyrektorów Filharmonii Łódzkiej – Zdzisława Szostaka. W tym czasie zespół występował nie tylko w ważnych ośrodkach Polski (Łódź, Warszawa, Kraków, Oświęcim, Kalisz), ale i za granicą (Włochy, Dania i Niemcy). W następnych latach z młodymi symfonikami pracowali dyrektorzy artystyczni łódzkich teatrów – dyrygenci: Tadeusz Kozłowski (Teatr Wielki) i Andrzej Knapp (Teatr Muzyczny) oraz Jan Miłosz Zarzycki. Od początku roku akademickiego 2012/2013 orkiestra pracuje pod kierunkiem Marcina Wolniewskiego.
Do roku 2014 w Akademii Muzycznej w Łodzi działała również Orkiestra Kameralna (około 40 muzyków), którą przez 9 lat kierował Marcin Wolniewski. Była ona właściwym rodzajem przygotowania do pracy w orkiestrze symfonicznej; grali w niej głównie studenci lat młodszych. Zespół prezentował się w kompozycjach orkiestrowych i oratoryjnych oraz spektaklach operowych. W 2008 roku wziął udział w wykonaniu Requiem Gabriela Faurégo podczas uroczystego koncertu w trzecią rocznicę śmierci św. Jana Pawła II (płyta DVD). W latach 2006-2007 orkiestra przygotowała dwa programy z pogranicza muzyki klasycznej i rozrywkowej: oratorium Woła nas Pan Włodzimierza Korcza i Magnificat Christopha Schönherra. Inne, grane przez nią dzieła oratoryjne, to Vesperae solennes de confessore Wolfganga Amadeusza Mozarta (2006) i Missa Sancti Nicolai Josepha Haydna (2011). Ponadto orkiestra towarzyszyła finalistom II Międzynarodowego Akademickiego Konkursu Oboistów i Fagocistów (2005) i wystąpiła w ramach Muzyczno-Muzykologicznego Maratonu Mozartowskiego, grając z Jánosem Bálintem Koncert fletowy D-dur KV 314 (2006). W kwietniu 2012 roku dokonała nagrań koncertów fagotowych Carla Stamitza, Johanna Nepomuka Hummla i Wolfganga Amadeusza Mozarta, z solistą Krzysztofem Kamińskim, wydanych na płycie CD przez Akademię Muzyczną w Łodzi (nagranie koncertu J. N. Hummla jest pierwszym dokonanym w Polsce).
Studencka Orkiestra Symfoniczna występuje kilka razy w ciągu roku akademickiego, w różnych miejscach i z różnym repertuarem, zyskując zawsze aplauz publiczności. Koncertuje w Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina i w łódzkich kościołach, bierze udział w wielu wydarzeniach kulturalnych miasta i regionu. Z wielkim powodzeniem wystąpiła dwukrotnie w Filharmonii Narodowej w Warszawie (2003 i 2007).
W programach koncertowych orkiestry znajdują się dzieła z wielkiego repertuaru symfonicznego, m.in.: Ludwiga van Beethovena, Franza Schuberta, Johannesa Brahmsa, Piotra Czajkowskiego, Antonína Dvořáka, Michaiła Glinki, Césara Francka czy Mikołaja Rimskiego-Korsakowa oraz dzieła oratoryjne Jana Sebastiana Bacha, Antona Brucknera, Wolfganga Amadeusza Mozarta i Feliksa Nowowiejskiego. Orkiestra sięga również po twórczość polskich kompozytorów współczesnych, m.in. Wojciecha Kilara, Stanisława Moryty i Sławomira Kaczorowskiego. Wielokrotnie towarzyszyła solistom, wykonując koncerty Beethovena, Mozarta, Brahmsa, Haydna, Rachmaninowa czy Szymanowskiego. Zespół ma w repertuarze także muzykę Leonarda Bernsteina i George’a Gershwina.
Dotychczas orkiestrą dyrygowali: José Maria Florêncio, Vladimir Kiradjiev, Didier Talpain, Pierre Vigneron, Matthias Hermann, Rolf Hempel, Thomas Ungar, Zygmunt Gzella, Zbigniew Frieman, Bogdan Olędzki, Jarosław Lipke, Marek Jaszczak, Kazimierz Wiencek, Marcin Wolniewski, Tadeusz Wojciechowski, Andrzej Straszyński, Marek Pijarowski i Jerzy Swoboda. Z zespołem występowali wielcy pianiści, m.in. Krzysztof Jabłoński, Eugen Indjic, Karol Nicze oraz János Bálint (flet), Natalia Gutman i Andrzej Bauer (wiolonczela), Leszek Skrla (baryton), Paweł Skałuba (tenor), Roma Owsińska (sopran), Agnieszka Makówka (mezzosopran), Dariusz Stachura (tenor), a także pedagodzy i studenci łódzkiej Akademii Muzycznej.
17 października 2013 roku orkiestra inaugurowała, pod batutą Jerzego Swobody, działalność nowej sali koncertowej Akademii Muzycznej w Łodzi przy ulicy Żubardzkiej 2a. Dwa dni później, pod dyrekcją Marcina Wolniewskiego, wystąpiła podczas uroczystego koncertu z okazji 85. rocznicy urodzin maestro Jerzego Semkowa w Radomsku.

MARCIN WOLNIEWSKI
Dyrygent i pedagog, urodzony w 1974 roku w Łodzi. Absolwent dwóch kierunków studiów: dyrygentury chóralnej w Akademii Muzycznej w Łodzi oraz dyrygentury symfoniczno-operowej w Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Wykształcenie zdobyte w Polsce uzupełnił w Hochschule für Musik Franz Liszt w Weimarze, studiując dyrygenturę symfoniczną oraz operową.
Intensywna działalność koncertowa Marcina Wolniewskiego obejmuje występy niemal ze wszystkimi orkiestrami filharmonicznymi w kraju. Prowadził koncerty w ramach ogólnopolskich i międzynarodowych festiwali. Przygotował polską premierę, a następnie wielokrotnie prowadził – z wykonywaną na żywo przez orkiestrę muzyką Siergieja Prokofiewa – pokazy nagrodzonego Oscarem (2007) filmu animowanego Piotruś i wilk łódzkiej wytwórni Se-Ma-For. W maju 2009 roku, jako pierwszy dyrygent na świecie, kierował plenerowym pokazem filmu 2001: Odyseja kosmiczna Stanleya Kubricka, z wykonywaną na żywo przez zespoły Filharmonii Łódzkiej muzyką György’a Ligetiego, Arama Chaczaturiana, Richarda Straussa i Johanna Straussa Od 2003 roku stale współpracuje z zespołami Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina. Związek z filharmonią zaowocował również czynną współpracą ze znakomitościami świata dyrygenckiego, m.in. z Jerzym Maksymiukiem, Janem Krenzem, Tadeuszem Strugałą oraz Krzysztofem Pendereckim. W 2013 roku artysta miał zaszczyt współpracować z Jerzym Semkowem, przygotowując koncert z okazji 85. urodzin maestra.
W dorobku fonograficznym Marcina Wolniewskiego znajduje się płyta CD Varius Manx symfonicznie, DVD z nagraniem Requiem Gabriela Fauré oraz CD z klasycznymi koncertami fagotowymi Wolfganga Amadeusza Mozarta, Carla Stamitza i Johanna Nepomuka Hummla (pierwsze polskie nagranie).
Od 2003 roku Marcin Wolniewski jest pracownikiem łódzkiej Akademii Muzycznej, obecnie w stopniu doktora sztuki. Prowadzi zajęcia na kierunku edukacja artystyczna oraz pełni obowiązki dyrygenta – szefa orkiestry uczelnianej. W kadencji 2012-2016 wybrany na stanowisko prodziekana Wydziału Wydziału Kompozycji, Teorii Muzyki, Dyrygentury, Rytmiki i Edukacji Muzycznej.

18.03 - IDA i JOANNA - OSCAROWY DKF
Ida

KARNET NA DWA FILMY - 15 zł

18.30 - JOANNA - nominacja do Oscara 2015 w kategorii "Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny"

reżyseria: Aneta Kopacz

scenariusz:Aneta Kopacz, Tomasz Średniawa
gatunek: Dokumentalny, Krótkometrażowy

produkcja:Polska

czas trwania: 45 min.

Joanna smakuje każdą chwilę, pomimo że zdiagnozowano u niej poważną chorobę. Swojemu synkowi obiecała, że zrobi wszystko, aby być z nim jak najdłużej. Nie poddaje się. Dla Jasia prowadzi blog, w którym opisuje ich codzienność – prosto i trafnie. Sam blog staje się dla wielu czytelników inspiracją do uważnego i szczęśliwego życia. Film ukazuje fragmenty z życia Joanny, jej męża Piotra i synka Jasia. Rozgrywany w dyskretnych obserwacjach, nastrojowy, często zabawny. Prosty, zmysłowy, o przyglądaniu się życiu, i o miłości.

Sala widowiskowa, bilety: 5 zł (DKF), 10 zł (ulgowy), 12 zł (normalny)

19.15 - IDA - Oscar 2015 w kategorii „Najlepszy film nieanglojęzyczny”

reżyseria: Paweł Pawlikowski

scenariusz: Paweł Pawlikowski,Rebecca Lenkiewicz
gatunek: Dramat

produkcja: Dania, Polska

czas trwania: 80 min.

Lata 60. w Polsce. Anna jest nowicjuszką, sierotą wychowywaną w zakonie. Przed złożeniem ślubów matka przełożona stawia warunek: Anna musi odwiedzić swoją ciotkę Wandę, jedyną żyjącą krewną. Obie wyruszają w podróż, która ma im pomóc nie tylko w poznaniu tragicznej historii ich rodziny, ale i prawdy o tym, kim są. Poruszający, kameralny, wybitny w obrazie dramat, którym reżyser wraca do rodzinnego kraju. Z wielkim wyczuciem łączy intymną historię młodej kobiety z historycznym i społecznym tłem.


Sala widowiskowa, bilety: 10 zł (DKF), 12 zł (ulgowy), 14 zł (normalny)

19.03 - BELLA I SEBASTIAN - POKAZ SZKOLNY
Bella

19 marca o godz. 9.00 z okazji zbliżającego się Pierwszego Dnia Wiosny w Kinie MDK uczniowie będą mogli obejrzeć niezwykle optymistyczny film pt."Bella i Sebastian". Fabuła filmu opowiada historię ośmioletniego Sebastiana, który mieszka z dziadkiem w niewielkiej wiosce we francuskiej części Alp. Od pewnego czasu spokój tutejszych mieszkańców burzy wieść o grasującym w okolicy tajemniczym dzikim zwierzęciu. Pewnego dnia podczas spaceru po górach Sebastian spotyka na swojej drodze bezpańskiego owczarka. Udaje mu się zdobyć zaufanie zwierzęcia. Jest szczęśliwy, że znalazł przyjaciela. Wkrótce jednak okazuje się, że w psie, któremu chłopiec dał na imię Bella, dorośli widzą niebezpieczne zwierzę dziesiątkujące stada owiec. Czy chłopcu uda się ich przekonać, że to nie sprawka sympatycznej Belli i wraz z nią wytropić prawdziwych winowajców?

Czas trwania: 104 min

Bilety: 10 zł

Zapisy: Dział Upowszechniania Filmu i Organizacji Imprez tel.44 / 6832486

21.03 - NIEZGODNA I ZBUNTOWANA - DIVERGENT W RADOMSKU
Zbuntowana

"Niezgodna" (2014 r.) to pierwsza część cyklu filmowego w oparciu o książkową serię Veroniki Roth, kontynuacją jest "Zbuntowana" (2015 r.). W Kinie MDK 21 marca 2015 r. za jedyne 21 zł (karnet) będzie można obejrzeć dwa filmy, której bohaterką jest nastoletnia Beatrice "Tris" Prior.

NIEZGODNA g. 18.00

reżyseria: Neil Burger

gatunek:Akcja, Sci-Fi

produkcja: USA

czas: 132 min.

bilety: 16 zł / ulgowy, 18 zł / normalny, KARNET NA DWA FILMY 21 ZŁ

W metropolii wzniesionej na ruinach Chicago idealne społeczeństwo budowane jest na zasadzie selekcji. Każdy nastolatek musi przejść test predyspozycji określający jego przynależność do jednej z pięciu grup. Jeśli nie posiadasz żadnej z pięciu kluczowych cech, będziesz żyć na marginesie. Jeśli zaś masz więcej niż jedną z nich, jesteś NIEZGODNYM i czeka cię całkowita eliminacja. Chyba że – tak jak Beatrice – uda ci się uciec i znaleźć drogę do podziemnego świata ludzi, którzy zdecydowali się rzucić wyzwanie bezdusznemu systemowi. Beatrice musi znaleźć w sobie dość odwagi, by zaryzykować wszystko w walce o to, co kocha najbardziej.


ZBUNTOWANA g.20.30

reżyseria: Robert Schwentke

gatunek: Akcja, Romans, Sci-Fi

produkcja: USA

czas: 120 min.

bilety: 16 zł / ulgowy, 18 zł / normalny, KARNET NA DWA FILMY 21 ZŁ

Nastoletnia Beatrice Prior w imię miłości porzuciła uporządkowany świat i teraz, naznaczona piętnem Niezgodnej, musi zmagać się z konsekwencjami swojej decyzji. Podjęta przez nią walka może mieć wpływ nie tylko na jej osobistą przyszłość, ale także wstrząsnąć posadami otaczającego świata. O ile oczywiście uda jej się udźwignąć spoczywające na niej brzemię, by w ogarniętym wojną domową świecie zdać niespodziewany i trudny egzamin dojrzałości. A jednocześnie nie utracić tego, na czym zależy jej najbardziej.

22.03 - WIOSENNY KONCERT FORTEPIANOWY
Koncert%20fortepianowy

Wiosenny Koncert Fortepianowy to wyjątkowa propozycja Miejskiego Domu Kultury w Radomsku dla wszystkich miłośników utworów Fryderyka Chopina i Siergieja Rachmaninowa. 22 marca o godz. 16.00 najpiękniejsze kompozycje wielkich Mistrzów wykonają Michał Drewnowski i Mateusz Duda. Warto dodać, że tego dnia premierowo będzie można usłyszeć czyste i subtelne dźwięki najnowszego fortepianu marki Kawai niedawno zakupionego przez MDK Radomsko.
Michał Drewnowski, pierwsze lekcje fortepianu rozpoczął we Włoszech w wieku 8 lat. Laureat wielu nagród, solista i kameralista koncertów w Polsce, Włoszech, Francji, Szwajcarii, Luksemburgu, Belgii, Bułgarii, Anglii, Austrii, Czechach i Niemczech, uczestnik licznych międzynarodowych festiwali. W latach 2000-2002 występował w Teatrze Nowym w Warszawie jako aktor-pianista w przedstawieniu Adama Hanuszkiewicza „Chopin, jego życie, jego miłość, jego muzyka…” w roli Fryderyka Chopina.


Radomszczanin, Mateusz Duda na fortepianie gra od dziecka. Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Grażyny Bacewicz w Radomsku. Jest laureatem wielu polskich i międzynarodowych konkursów, m.in. Ogólnopolskiego Forum Młodych Instrumentalistów i Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego. W 2014 r. został przyjęty do Royal Academy of Music w Londynie – jednej z najbardziej prestiżowych akademii muzycznych na świecie.


Bilety: 10 zł przedsprzedaż/ 15 zł w dniu koncertu

27.03 - III NOC TEATRU
Noc

Noc Teatru to wydarzenie, podczas którego w ciągu jednej nocy będzie można zobaczyć aż 5 spektakli. W teatralną podróż zabierzemy Państwa 27 marca 2015, od godziny 19.00. Radomszczańska Noc Teatru to przedsięwzięcie Punctum Teatr Stowarzyszenia Twórców Niezależnych (z siedzibą w Chrzanowie, mającym swoich członków w różnych częściach kraju, w tym również w Radomsku). Współorganizatorem wydarzenia jest Miasto Radomsko, a partnerem głównym Miejski Dom Kultury w Radomsku. Wejściówki na wydarzenie będą dostępne w kasie MDK-u w okolicach 12 marca.

Wkrótce więcej szczegółów dotyczących spektakli.

Zapraszamy!

28.03 - STABAT MATER - KONCERT W 10.ROCZNICĘ ŚMIERCI JANA PAWŁA II
Stabat

Miasto Radomsko, Kolegiata Św. Lamberta oraz Miejski Dom Kultury w Radomsku zapraszają na koncert pt. "Stabat Mater" w 10. rocznicę śmierci Jana Pawła II. Kompozycję religijną Giovanniego Battisty Pergolesiego wykona 28 marca 2015 r. Krakowski Zespół Kameralny.

Zespół powstał w 1994 roku z inicjatywy Łukasza Mikołaja Matei, który jest jego kierownikiem artystycznym.W jej składzie znajdują się znakomici instrumentaliści, absolwenci Akademii Muzycznej w Krakowie oraz byli członkowie rozwiązanej przed laty Orkiestry Polskiego Radia i Telewizji w Krakowie. Zespół posiada szeroki repertuar, obejmujący dzieła od Renesansu, aż do kompozycji z XX. wieku. Występuje na prestiżowych krajowych i zagranicznych festiwalach. Wykonał kilkaset koncertów w Polsce, Austrii, Niemczech, Francji, Czechach i na Słowacji, a także w Libanie na zaproszenie tamtejszego Ministerstwa Kultury. Współpracuje z wybitnymi dyrygentami , solistami i chórami w Kraju.

28 marca 2015 o godz. 19.00 w Kolegiacie Św. Lamberta "Stabat Mater" wykonają muzycy Krakowskiego Zespołu Muzycznego: Bogusława Jagielnicka - Hawryszków (altówka), Karolina Kalinowska (wiolonczela), Aleksandra Krawczyk (skrzypce), Katarzyna Mateja (skrzypce), Łukasz Mateja (basso continuo), Michał Skiba (kontrabas) oraz soliści: Agnieszka Cząstka (alt) i Karin Wiktor-Kałucka (sopran).


Czas koncertu: 60 min

Wstęp wolny

XI DNI KINA
Logo%20dni%20kina

Miłośników i sympatyków X Muzy zapraszamy do uczestniczenia w cyklu imprez filmowych w ramach XI Dni Kina, organizowanych przez I Liceum Ogólnokształcące im. Feliksa Fabianiego i Miejski Dom Kultury w Radomsku. Bohaterem i Gościem Honorowym w tym roku będzie Robert Więckiewicz - aktor filmowy i teatralny, absolwent wrocławskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, laureat nagrody dla najlepszego aktora podczas 32. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za rolę w filmach „Wszystko będzie dobrze” oraz „Świadek koronny”.

„Projekt edukacyjny Dni Kina skierowany jest do młodzieży i popularyzuje dorobek artystyczny polskich twórców filmowych oraz ich sylwetki. Ideą przyświecającą organizatorom, jest nie tylko upowszechnianie wiedzy z zakresu kinematografii, ale również przekazanie za pomocą medium bliskiego młodym ludziom, humanistycznych, uniwersalnych wartości i postaw.” (http://www.fabiani.edu.pl)

W ramach XI Dni Kina odbędą się:
• Warsztaty realizatorskie dla uczestników Konkursu na Etiudę Filmową (04. – 06. 03. 2015 r. );
• Przegląd filmów poświęcony bohaterowi edycji (09 – 12. 03. 2015 r.);
Przegląd filmów odbędzie się w Miejskim Domu Kultury w Radomsku (sala widowiskowa) według następującego porządku:
09. 03. 2015 r. godz. 14.30 – „W ciemności” (reż. A. Holland, 2012)
10. 03. 2015 r. godz. 16.00 – „Wałęsa. Człowiek z nadziei” (reż. A. Wajda, 2013)
11. 03. 2015 r. godz. 16.00 – „Wszystko będzie dobrze” (reż. T. Wiszniewski, 2007)
12. 03. 2014 r. godz. 16.00 – „Wymyk” (reż. G. Zgliński, 2011)
„Ile waży koń trojański” (reż. J. Machulski, 2008) - Film zostanie udostępniony przez organizatorów (I LO w Radomsku) do indywidualnego oglądania zainteresowanym uczestnikom zgłoszonym do Konkursu Wiedzy o Filmie „Życie
i twórczość Roberta Więckiewicza”. Zapotrzebowanie na skorzystanie z kopii filmu, należy zgłosi telefonicznie pod nr 696 129 546 do 09.03.2015r.
• Konkurs na Etiudę Filmową ( 02. – 20. 03. 2015 r.);
• Konkurs Wiedzy o Filmie „Życie i twórczość Roberta Więckiewicza”
(20.03. 2015 r.);
• Filmowa Gra Miejska (26. 03. 2015 r.);
• Konferencja Filmoznawcza dla nauczycieli (12. 03. 2015 r.), którą poprowadzi
dr Agnieszka Morstin – filmoznawczyni i specjalistka w historii kina polskiego
• Uroczysta gala z udziałem Roberta Więckiewicza, zakończona koncertem muzyki filmowej w wykonaniu zespołu Apertus Quartet (kwiecień 2015 r.).

Regulaminy i karty zgłoszenia do poszczególnych konkursów są dostępne pod adresem:
http://www.fabiani.edu.pl/Artykul.1422731678.html

VII MIĘDZYNARODOWY KONKURS POETYCKI IM. J. RÓŻEWICZA
R%c3%b3%c5%bcewicz%20open%20festiwal

Organizatorzy Różewicz Open Festiwal 2015 - Miasto Radomsko i  Miejski Dom Kultury w Radomsku ogłaszają VII Międzynarodowy Konkurs Poetycki im. J. Różewicza.Nagrodą główną jest wydanie tomiku poetyckiego.Prace konkursowe w pierwszym etapie należy nadsyłać do 31 marca 2015 r. Poniżej regulamin Konkursu:

Organizator:
Miasto Radomsko
Partner:
Miejski Dom Kultury w Radomsku

I. Cele konkursu:

- umożliwienie młodym twórcom debiutu poetyckiego,

- inspirowanie twórczości poetyckiej,

- popularyzacja współczesnej poezji.

II. Warunki:
1. Konkurs adresowany jest do autorów przed debiutem.
2. W konkursie mogą wziąć udział poeci z kraju i z zagranicy.
3. Konkurs jest dwuetapowy.
4. Warunkiem uczestnictwa w pierwszym etapie konkursu jest nadesłanie zestawu 5 wierszy własnego autorstwa (w czterech egzemplarzach maszynopisu lub wydruku komputerowego), które nie były dotychczas publikowane w wydawnictwach zwartych, czasopismach, na stronach internetowych, e-bookach, ani nagradzane w innych konkursach. Tematyka utworów jest dowolna. Utwory muszą być napisane w języku polskim.
5. Utwory muszą być podpisane godłem (słownym pseudonimem). Tym samym godłem należy opatrzyć dodatkową kopertę, która powinna zawierać dane: imię i nazwisko autora, wiek, telefon, adres e-mail oraz krótką informację o autorze.
6. Do drugiego etapu konkursu z nadesłanych wcześniej wierszy, Jury wybierze od 5 do 7 najlepszych zestawów.
7. Prace konkursowe w pierwszym etapie należy nadsyłać do 31 marca 2015 r. na adres: Miejski Dom Kultury, ul. Brzeźnicka 5, 97-500 Radomsko – z dopiskiem „Konkurs poetycki”.
8. Autorzy nominowani do drugiego etapu, zobowiązani są nadesłać do 15 maja 2015 r. zestaw wierszy składający się na projekt książki (maksimum 50 utworów w czterech egzemplarzach maszynopisu lub wydruku komputerowego), podpisanych tym samym godłem, którego używali w pierwszym etapie.

Zestaw wierszy należy nadesłać na adres podany w pierwszym etapie konkursu.
9. Autorzy nominowanych zestawów zostaną powiadomieni o wyróżnieniu telefonicznie i drogą e-mail.
10. Organizator nie zwraca prac nadesłanych na konkurs.
11. Organizator zastrzega sobie prawo do publikacji nagrodzonych i wyróżnionych wierszy, do ich cytowania bez dodatkowej zgody autorów oraz bez honorarium autorskiego.
12. Prace oceniane będą przez Jury.
13. Nagrodą główną jest wydanie tomiku poetyckiego. O doborze utworów, jego objętości, formacie i oprawie plastycznej zadecydują organizatorzy. Jury może przyznać także wyróżnienia finansowe finalistom II etapu.
14. Autorzy zestawów wierszy wybranych przez Jury do drugiego etapu konkursu, zostaną zaproszeni na uroczysty finał konkursu – ogłoszenie wyników i wybór laureata. Laureat i osoby wyróżnione zobowiązane są do osobistego odbioru nagród przyznanych w II etapie. Koszt dojazdu (wyłącznie na terenie Polski) i noclegu pokrywa organizator konkursu.
15. O terminie i miejscu uroczystości wyróżnieni autorzy zostaną poinformowani wiadomością e-mail.
Informacja ta ukaże się także na stronie www.mdkradomsko.pl i www.rozewiczopen.pl.
16. W sprawach nieuregulowanych regulaminem decyduje Organizator w porozumieniu z jurorami.
17. Informacji na temat konkursu udziela Miejski Dom Kultury w Radomsku, ul. Brzeźnicka 5, 97-500 Radomsko.
tel./fax 44/ 683 28 29, 683 24 86, 683 52 55, e-mail:promocja@mdkradomsko.pl, www.mdkradomsko.pl. 

Nowe Zestawienie Kolor

FINAŁ KOLOROWEJ LOKOMOTYWY
1

Ponad 60 nagród na finale letniej edycji „Kolorowej Lokomotywy”


4 października w Łódzkim Domu Kultury zakończyła się letnia edycja „Kolorowej Lokomotywy”. Na uroczystości obecny był marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień, zastępca dyrektora Departamentu Kultury i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego Małgorzata Kania, zastępca Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi Andrzej Czapla, dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego Hieronim Andrzejewski.

Kiedy rok temu Jacek Sokalski, dyrektor Łódzkiego Domu Kultury i pomysłodawca projektu, próbował zarazić swoim pomysłem na działania dla dzieci obejmujące swym zasięgiem całe województwo, niewielu zdawało sobie sprawę z tego, że w ciągu roku „Kolorowa Lokomotywa” stanie się wiodącą imprezą w regionie. Na początku do udziału udało się przekonać 12 miejscowości, dziś już 55 gmin, a w przyszłości całe województwo - organizatorzy projektu już dziś zapowiadają przyszłoroczną aktywność.


Na „Kolorową Lokomotywę” w 2014 r. złożyły się jej dwie odsłony: letnia i wiosenno-jesienna. Pierwsza z nich skierowana była do najmłodszych mieszkańców większych ośrodków, druga, której finał już 25 października – do dzieci z mniejszych gmin. Podtytuł letniej odsłony projektu, która już zakończyła swój bieg – „Na zielonym szlaku”, dobrze oddaje intencje organizatorów, by połączyć ekologię ze sztuką, a przy tym zapewnić dzieciom z województwa łódzkiego atrakcyjną formę wypoczynku w wakacje. Podczas czterech miesięcy dzieci z 13 miast województwa łódzkiego uczestniczyły w wycieczkach do Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego oraz w warsztatach: plastycznych, fotograficznych i z rękodzieła ludowego. W Parku Wzniesień Łódzkich przy okazji gry terenowej zobaczyli jak dobrze można bawić się jednocześnie ucząc. Gratką były zajęcia z końmi, dzięki współpracy z Centrum Zarządzania Szlakiem Konnym. Dzieci odbyły także warsztaty ze sztuki ludowej i rękodzieła, w których przyroda jest podstawowym źródłem inspiracji i tworzywem pracy twórczej. W projekcie wzięli udział najmłodsi z Tomaszowa Mazowieckiego, Radomska, Piotrkowa Trybunalskiego, Wielunia, Pabianic, Bełchatowa, Sieradza, Skierniewic, Łowicza, Opoczna, Zelowa, Kutna, Zduńskiej Woli. 

„Kolorowa Lokomotywa”, która zabierała do swych wagoników wszystkich zainteresowanych, umożliwiła spędzenie czasu w gronie rówieśników na dobrej zabawie i nauce. Pokazała jak ważne w rozwoju dzieci i młodzieży są warsztaty artystyczne. Udział w nich uwrażliwia dzieci na ich otoczenie, pozwala rozwinąć drzemiące w nich talenty, wyostrzyć zmysły i poszerzyć wiedzę.

Wiedza i umiejętności, które uczestnicy „Kolorowej Lokomotywy” zdobyli na zajęciach wykorzystali w 3 konkursach, na które nadesłano ponad 300 prac!

Oto wyniki konkursów: 

KONKURS FOTOGRAFICZNY „NATURA OCZAMI DZIECKA”
I miejsce: KORNELIA MOKROGULSKA „Bliskie spotkanie” – Tomaszów Mazowiecki
II miejsce: PAULINA PIORUN „Do góry nogami”– Zelów
III miejsce:KAMIL KURZYŃSKI „Droga życia” – Wieluń
Wyróżnienia w konkursie fotograficznym otrzymali: DAWID WŁODARCZYK - Piotrków Trybunalski, MARTA KACZMAREK – Piotrków Trybunalski, NATALIA BANASZCZYK -Piotrków Trybunalski, PATRYK MIŚKIEWICZ – Piotrków Trybunalski, MIKOŁAJ ŻÓŁTASZEK – Wieluń, MATEUSZ WIKTOREK – Wieluń, WIKTORIA WOCH – Bełchatów, ADAM SZEWCZYK – Bełchatów, MAJA BRANDT – Bełchatów, MIKOŁAJ STACHOWIAK – Bełchatów, MAŁGORZATA DĄBROWSKA – Bełchatów, OLIWIA WRÓBEL – Bełchatów, EMILIA KUBIAK – Sieradz, OLA PRUK – Łowicz, MAKSYMILIAN NOWAK – Pabianice, ZOFIA RACZYŃSKA – Pabianice, OLIWIA BERG – Radomsko, JAKUB PRZYBYLSKI - Tomaszów Mazowiecki, JULIA RACHOWSKA - Zduńska Wola, ZOFIA BERBELSKA - Zelów

KONKURS PLASTYCZNY „NA ZIELONYM SZLAKU”
I miejsce: MARTYNA ANTONIEWSKA – Pabianice
II miejsce: KACPER NEUHOFF – Piotrków Trybunalski
III miejsce: WERONIKA FIDELAK – Wieluń
Wyróżnienia w konkursie plastycznym otrzymali: HUBERT CIECIERSKI – Pabianice, ANNA WRZODAK – Skierniewice, NATALIA BYSYNGER – Skierniewice, LAURA MAJCHROWSKA – Radomsko, JAKUB ŚLIWA – Radomsko, MONIKA MITERA – Sieradz, DAWID OWCZAREK – Sieradz, KAROLINA OCIEPA – Bełchatów, WIKTORIA PIĄTKOWSKA – Bełchatów , DAWID RADZISZEWSKI – Piotrków Trybunalski, MAŁGORZATA RAJKOWSKA – Piotrków Trybunalski, DAWID ERENBERG – Piotrków Trybunalski, ZUZANNA SOLECKA – Tomaszów Mazowiecki, ANTONINA JANIK – Wieluń, JULIA MAKIEŁA – Wieluń, WIKTORIA KURCZEWSKA – Zelów, NATAN OLEWNICZAK – Zelów, WIKTORIA SZCZEPANIAK – Zelów, MICHAŁ ZBRÓG – Łowicz, OLGA MURAS – Łowicz, FILIP WIKTOROWICZ– Opoczno, BARTOSZ KĘDZIORA – Opoczno


KONKURS SZTUKI LUDOWEJ I RĘKODZIEŁA „SZTUKA BLISKA NATURZE”
I miejsce: KAROLINA WIERZCHOWSKA, praca „Wycinanka ludowa” - Sieradz
II miejsce: JULITA KĘPIŃSKA, praca „Wiosenny wianek” - Zelów
III miejsce: ALEKSANDRA SKWAREK, praca „Poranny budzik” – Zelów
Wyróżnienia w konkursie sztuki ludowej i rękodzieła: ALEKSANDRA PRZYBYLSKA – Zelów, MIKOŁAJ HOFMAN – Radomsko, ALEKSANDRA WRÓBLEWSKA – Bełchatów, HANNA GÓRA - Tomaszów Mazowiecki, ANNA CHĘCIŃSKA – Zelów, SYLWIA STRUCKA - Buczek/Zelów, MATEUSZ STAŃCZYK – Kutno, WIKTOR STRZELECKI – Bełchatów, MIŁOSZ SZCZEPANIK - Nieborów/Łowicz, JULIA JOANNA PAWLIK - Bełchatów

Nagrody odebrali również laureaci konkursu na piosenkę przewodnią projektu „Kolorowa Lokomotywa”. Nagroda główna trafiła do rąk Nataszy Bartłomiejczyk (Przygłów). Dyplom za udział w konkursie na piosenkę przewodnią „Kolorowa Lokomotywa” odebrali: Szymon Zwoliński za piosenkę „Moja teoria” (Zespół Placówek Oświatowych w Nieborowie), Zespół Miss Violin: Zofia Stefańska, Weronika Miziołek, Lidia Kuś za piosenkę „Wycieczki czas” (Zespół Placówek Oświatowych w Nieborowie), Aleksandra Kozieł za piosenkę „Z przyrodą za pan brat” (Zespół Placówek Oświatowych w Nieborowie), Wiktoria Stefańska za piosenkę „Nuda” (Zespół Placówek Oświatowych w Nieborowie), Julia Szczepanik za piosenkę „Kolorowy pociąg” (Zespół Placówek Oświatowych w Nieborowie), Patrycja Jakubiak za piosenkę „Kololoko” (Łowicki Ośrodek Kultury) oraz Malwina Wojciechowska za piosenkę „Z nami bądź ekologio” (Łowicki Ośrodek Kultury).
Projekt został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Gospodarki Wodnej i Ochrony Środowiska w Łodzi. Marszałek województwa Witold Stępień objął go honorowym patronatem.

ZDANIEM REGIONALISTÓW...

Miejski Dom Kultury w Radomsku zachęca do zapoznania się z wypowiedziami regionalistów z całego kraju - lokalnych działaczy kultury. Wypowiedzi to łącznie 3 tomy opinii i refleksji animatorów, stowarzyszeń także z Radomska. Wypowiedzi zebrał i opublikowała Damian Kasprzyk, pracownik Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Łódzkiego.

Link do wypowiedzi:

http://www.zw.uni.lodz.pl/?publikacje-ksiazkowe-izbw,10