MDK

Top-foto

08.11 - T.ETNO - KONCERT TOMASZA DROZDKA

Solowy projekt Tomasza Drozdka o nazwie T.ETNO jest efektem poszukiwań nietypowych brzmień. Rozpoczęte jakiś czas temu kolekcjonowanie dźwięków” zaowocowało bardzo bogatym zbiorem instrumentów pochodzenia etnicznego i takich, które można zaliczyć po prostu do kategorii „dziwne”. Wchodząc w posiadanie kolejnych muzycznych „wynalazków”, uczy się wydobywać z nich brzmienia – często również takie, o których twórca instrumentu nawet nie myślał przy jego konstruowaniu. W eksplorowaniu brzmień bardzo pomocna okazuje się odrobina elektroniki i technika loopingu.

W swoim instrumentarium posiada m.in.: różnorakie instrumenty perkusyjne (djembe, udu, darabuka, cajon, bass cajon, cajinto, slap-top cajonito, dun-duny, wavedrum) oraz perkusjonalia stanowiące tzw. ‚walizkę pomysłów’ – czyli stary neseser, wypełniony instrumentami, którzy towarzyszy mi niemal podczas każdej podróży. Oprócz tego są jeszcze: didgeridoo, lira korbowa, lira sępia, lira smyczkowa średniowieczna, ukulele, guitalele, cytra, happi drums, drumle, kalimby, łuk, ustny, cytra wietnamska, santur, berimbau, piszczałki postne, fujarki, sipsi, flet nosowy, balafon…

KONCERT ODBĘDZIE SIĘ W SALI KAMERALNEJ MDK 8 LISTOPADA O GODZ. 19.00 - WSTĘP WOLNY


30.10 - GRAND PRIX DLA ZESPOŁU "EXTASA"
Extaza

29 października Zespół Tańca Nowoczesnego „EXTASA” , działający w Miejskim Domu Kultury w Radomsku zdobył tytuł Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Młodych Talentów "Złote Talenty w Złotej Pradze". „EXTASA” na przeglądzie w Pradze zaprezentowała trzy układy taneczne, w tym jeden specjalnie przygotowany na tę okazję. Choreografem i instruktorem zespołu jest Aneta Bus.


Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

31.10 - ANNABELLE - HALLOWEEN W KINIE MDK
Anna

John Form znajduje idealny podarunek dla swojej ciężarnej żony Mii — piękną i rzadko spotykaną starodawną lalkę ubraną w śnieżnobiałą suknię ślubną. Radość Mii z prezentu nie trwa jednak długo. Pewnej straszliwej nocy para zostaje napadnięta w domu przez wyznawców szatana, którzy brutalnie atakują małżonków. Jednak rozlana krew i przerażenie to nie wszystko, co po sobie pozostawią. Okultyści wywołają istotę tak złą, że nic z tego, co uczynili, nie będzie w stanie równać się ze złowrogą bramą do świata przeklętych, jaką stanie się... Annabelle.

Start: godz. 20.00

gatunek: Horror

produkcja:USA

reżyseria: John R. Leonetti

czas trwania: 98 min

bilety: TYLKO 10 ZŁ !


http://www.youtube.com/watch?v=paFgQNPGlsg

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

W ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada zapraszamy do Miejskiego Domu Kultury w Radomsku na cykl imprez:


8.11.14, godz. 18.00 - PROMOCJA THRILLERA ZBIGNIEWA CHRZĄSZCZA ( wstęp wolny)

8.11.14, godz. 19.00 - T.ETNO - KONCERT TOMASZA DROZDKA (wstęp wolny)


9.11.14, godz. 17.00 - KONCERT ŻEŃSKIEJ ORKIESTRY SALONOWEJ (wstęp za wejściówkami)


9.11.14, godz. 10.00 – SESJA POPULARNONAUKOWA POLSKIEGO TOWARZYSTWA NUMIZMATYCZNEGO O/ IM. LESZKA CZARNEGO W RADOMSKU (wstęp wolny)

11.11.14, godz.17.00  – PODSUMOWANIE II EDYCJI KONKURSU „BIENNALE MŁODYCH - PIĘKNE SZTUKI” (wstęp wolny)

11.11.14, godz. 18.00 - Koncert Contra Mundum ph.„Nas Nauczono. Trzeba zapomnieć” (wstęp wolny)

06.11- KONCERT "MAGIC HANDS"
Majchrzak

Henryk Gembalski, Krzysztof Majchrzak i G. Calvin Weston – genialne trio grające „open-jazz-fusion” wystąpi 6 listopada o godz. 19.00 w MDK Radomsko w koncercie ph. "Magic Hands". Muzycy inspirują się twórczością Ornette Coleman, wolną improwizacją, muzyką etniczną oraz formami otwartymi. Skomplikowane rytmy i zaskakująca harmonia, jakimi posługuje się Magic Hands, przemówią szczególnie do wielbicieli nowoczesnego jazz-rocka z dużym zakresem wolności i bogatego w improwizacje.


G. Calvin Weston – perkusja (USA), światowej sławy perkusista, który od najmłodszych lat grywał w filadelfijskich klubach. Ma na swoim koncie współpracę z Billy Martinem, Tricky, Eyvind Kang, Derek Baily, Mark Ribot, and James Carter

Krzysztof Majchrzak - bas (FR), Jeden z najbardziej twórczych gitarzystów basowych w Europie. Współtwórca formacji Labirynt, Tie Break i Sunset. Współpracował z New Jazz Band, Street Blues, Symphonic Sound Orchestra Jarosława Śmietany. Od roku 1988 mieszka i tworzy we Francji.

Henryk Gembalski - skrzypce (PL) skrzypek improwizujący, pedagog Akademii Muzycznych w Katowicach i Łodzi. Laureat I nagród w Konkursie Jazz nad Odrą we Wrocławiu (1978 - z zespołem Dzieci Adama) i I Międzynarodowego Konkursu Skrzypków Jazzowych w Szczecinie (1984). Współpracował z czołówka polskich artystów jazzowych m. in. Włodzimierzem Nahornym, Sławomirem Kulpowiczem, Kazimierzem Jonkiszem, Krzysztofem Ścierańskim, Bernardem Maselim, Michałem Zduniakiem.


Sala widowiskowa

Bilety: 15 zł przedsprzedaż, 20 zł w dniu imprezy

09.11 - KONCERT ŻEŃSKIEJ ORKIESTRY SALONOWEJ
%c5%bbenska

W ramach Narodowego Święta Niepodległości w Miejskim Domu Kultury w Radomsku wystąpi Żeńska Orkiestra Salonowa K.W.K. Murcki - Staszic K.H.W. S.A. pod dyrekcją Grzegorza Mierzwińskiego z udziałem solistów: Ewelina Sobczyk (sopran) i Rafał Zięba (trąbka). W repertuarze polskie arie, pieśni i muzyka filmowa.

Sala widowiskowa. Wstęp za wejściówkami.

7.11 - WOJEWÓDZKI KONKURS POEZJI I PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ
Lok

7 listopada 2014 r. o godz. 9.00 w Miejskim Domu Kultury w Radomsku zostanie przeprowadzony Wojewódzki Konkurs Poezji i Pieśni Patriotycznej. Do udziału w konkursie zaprasza Biuro Łódzkiego Zarządu Wojewódzkiego i Zarząd Rejonowy LOK w Radomsku. W organizacje konkursu włączyli się Powiat Radomszczański Miejski Dom Kultury w Radomsku i Zespół Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska. Głównym celem konkursu jest pogłębianie wśród młodzieży szkolnej znajomości polskiej poezji patriotycznej oraz rozwijanie wrażliwości artystycznej, a także zainteresowania językiem polskim, wzbogacanie słownictwa i umiejętności formułowania wypowiedzi.

9.11. – SESJA POPULARNONAUKOWA POLSKIEGO TOWARZYSTWA NUMIZMATYCZNEGO O/ IM. LESZKA CZARNEGO W RADOMSKU
Grosik

9 listopada o godz. 10.00 w Miejskim Domu Kultury w Radomsku odbędzie się sesja popularnonaukowa i pokaz numizmatyczny Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego O/ im. Leszka Czarnego w Radomsku. Prelekcję pt. „Wczesnohistoryczne monety piastowskie (okres denarowy do końca XI wieku) wygłosi Józef Medwid, natomiast Agnieszka Podolska w prelekcji „Cudze chwalicie, swego nie znacie” opowie o zapomnianych, ważnych wydarzeniach historii Radomska. Podczas spotkania nastąpi podsumowanie IV Konkursu Numizmatycznego „Grosik” i wręczenie nagród laureatom.
Zapraszamy.

11.11. – PODSUMOWANIE II EDYCJI KONKURSU „BIENNALE MŁODYCH - PIĘKNE SZTUKI”
Plakat%20bm-ps

11listopada o godz. 17.00 zapraszamy do Galerii Miejskiego Domu Kultury w Radomsku na rozstrzygnięcie II edycji konkursu „Biennale Młodych - Piękne Sztuki” i otwarcie wystawy pokonkursowej. Na konkurs wpłynęły 73 prace 29 artystów w dwóch kategoriach: rysunek i grafika warsztatowa. Komisja konkursowa w składzie: dr hab. Zdzisław Wiatr – profesor nadzwyczajny Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, dr Magdalena Siejko – wykładowca na Uniwersytecie Jagiellońskim, dr Miłosz Pobiedziński – Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie oraz Adam Rokowski – doktorant Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na wystawę pokonkursową zakwalifikowała 29 prac 19 autorów.                                                                   Nagrodą w konkursie jest organizacja wystawy indywidualnej i druk folderu.

Autorzy prac zakwalifikowanych do wystawy pokonkursowe „Biennale Młodych – Piękne Sztuki”:
- Artur Brandys – Pawłowice
- Monika Brzegowska – Kraków
- Katarzyna Czerniejewska – Częstochowa
- Paweł Delekta- Bielsko-Biała
- Natalia Gielata – Brenna
- Paulina Głąb – Kłobuck
- Grzegorz Izdebski – Olkusz
- Kamila Kamczewska – Kłobuck
- Aleksandra Majewska – Rawa Mazowiecka
- Anita Nowicka – Toruń
- Dominika Panaszek – Borowe
- Sandra Pawłowska – Łódź
- Aneta Płaczek – Pawłowice
- Karolina Posyłek – Częstochowa
- Monika Słomczyńska – Poznań
- Agnieszka Strojna – Warszawa
- Daria Strzelec – Żarki Letnisko
- Michalina Warska – Klucze
- Marta Zarębska - Łódź

11.11.14 - KONCERT "CONTRA MUNDUM"
Cm%20koncert

Miasto Radomsko i Miejski Dom Kultury w Radomsku zapraszają wszystkich miłośników muzyki, poezji, a także historii na niezwykły koncert zespołu CONTRA MUNDUM ph. "NAS NAUCZONO. TRZEBA ZAPOMNIEĆ", który odbędzie się 11 listopada o godz. 18.00 w sali widowiskowej MDK Radomsko. 

Najważniejszą ideą programu Nas nauczono. Trzeba zapomnieć jest opowieść o ludziach, którzy znaleźli w sobie moc, aby w obronie wolności zmierzyć się z losem. Jak pisał najwybitniejszy współczesny poeta polski Zbigniew Herbert w eseju „Hamlet na granicy milczenia": los jest nieubłaganą obcą siłą, z którą ani paktować nie można, ani jej skruszyć. Bohaterowie tedy buntują się i walczą.

Podczas koncertu usłyszymy utwory skomponowane przez zespół do słów wybitnych mistrzów pióra i słowa: Stanisława Wyspiańskiego, Juliusza Słowackiego, Edmunda Wasilewskiego, C. K. Norwida, Tadeusza Gajcego, Władysława Sebyły, Zbigniewa Herberta. Program Nas Nauczono. Trzeba Zapomnieć to dźwiękowo-poetycka podróż od czasów Konfederacji Barskiej, aż do opozycyjnych czasów bliższych nam - współczesnym. Pomiędzy utworami usłyszymy fragmenty wierszy, które roboczo zostały nazwane "węzłami", i stanowią wraz z pieśniami nierozerwalną całość. Ojcem Duchowym Projektu jest Pan mecenas Grzegorz Wąsowski, na co dzień kierujący pracami Fundacji Pamiętamy. O oprawę wizualną koncertu zadbał Tomasz Madejski, znakomity polski operator filmowy, oraz Maciej Dowgiałło i Konrad Falęcki.

Zespół CONTRA MUNDUM zagra w składzie:
Norbert „Smoła” Smoliński – śpiew,
Adam „Malczas” Malczewski – gitara,
Tomasz Zień – organy Hammonda, piano, akordeon
Michał Kamiński – gitara basowa
Emil Wernicki – perkusja

źródło: http://www.fundacjapamietamy.pl/koncert-contra-mundum

Wstęp na koncert jest bezpłatny. ZAPRASZAMY!

08.11 - PROMOCJA THRILLERA ZBIGNIEWA CHRZĄSZCZA
Tworzywo

MDK Radomsko zaprasza na promocję książki radomszczanina Zbigniewa Chrząszcza pt. "Tworzywo". Spotkanie odbędzie się 8 listopada o godz. 18.00. Thriller opowiada o niewyjaśnionych zniknięciach młodych, pięknych kobiet. Nie ma jednak śladów ich morderstwa, nie ma żadnych śladów. Niespodziewanie na trop w sprawie trafia komisarz z małego miasta Nowego Romanowa, Marek Bielski. Jednak nie tylko policja szuka zaginionych kobiet. Powstaje nietypowa, interdyscyplinarna grupa śledcza, dowodzona przez ekscentrycznego profesora Kocha, która będzie musiała stawić czoła trudnej i wielowątkowej sprawie, przekraczającej granice Polski, a nawet ludzkiego pojmowania świata.

20.11 - MAŁY KSIĄŻĘ - SPEKTAKL MUZYCZNY
Ma%c5%81y%20ksi%c4%84%c5%bbe_plakat

Miejski Dom Kultury w Radomsku - Scena Regionalna Teatru im. S. Jaracza zaprasza na spektakl „Mały Książę” 20 listopada 2014, godz. 9.00 i 11.00. Spektakl jest adaptacją książki "Mały Książę" Antoine`a de Saint Exupery`ego.
Atutem spektaklu są przede wszystkim taniec i piosenki. Spektakl jest dopasowany do wymogów widza młodego jak i dorosłego. Rytm oraz duża ilość "gagów" w spektaklu cieszy najmniejszych, głęboka treść tematu zawartego w Małym Księciu trafia z kolei do widza dorosłego.

„Mały Książę” - NAJWIĘKSZA JAK DOTĄD PRODUKCJA FABRYKI KULTURY! 12 OSÓB NA SCENIE - TANIEC, PIOSENKI, SZCZUDŁA, EFEKTY SPECJALNE!!!! Spektakl - rodem z prawdziwego broadwayowskiego musicalu! Mały Książę, Róża, Król, Pan Próżny, Bankierzy, Gwiezdne Pyłki, Geograf i Lis czekają na WAS!!!!!

Spektakl dla uczniów szkół gimnazjalnych oraz kl. V-VI szkół podstawowych.


Bilety: 16 zł.
Prosimy o wcześniejszą rezerwację miejsc, tel. 44/683 24 86 , 501 019 312.

21.11- SPEKTAKL "LIZA"
Liza

W ramach projektu Teatr Polska 21 listopada 2014 r. o godz. 18.00 w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Radomsku odbędzie się spektakl pt. „LIZA” Sceny Prapremier InVitro. Spektakl powstał na podstawie opowiadania „Wieczny mąż” Fiodora Dostojewskiego.

Obsada: Mariusz Bonaszewski, Jarosław Tomica, Matylda Damięcka, Dominika Podsiadła.

Bilety: 20 zł.


Spektakl dla widzów od 15 lat.


reżyseria: Łukasz Witt-Michałowski
reżyseria świateł: Krzysztof Sendke
scenografia i kostiumy: Marek Braun
muzyka: Max Kowalski
realizacja światła: Marcin Kowalczuk
realizacja dźwięku: Karol Rębisz
produkcja: Monika Stolat


W trakcie jednej z bezsennych nocy do drzwi Aleksy Iwanowicza Wielczaninowa zakrada się Paweł Pawłowicz Trusocki, przypominając mu bolesną przeszłość. Intruz, powołując się na dawną „przyjaźń” jego zmarłej żony Natalii z Wielczaninowem oraz nim samym, wciąga go w pokrętną, przewrotną grę, w której stawką jest kilkuletnia dziewczynka, Liza – owoc romansu Aleksy Iwanowicza z żoną Trusockiego. Liza, krzywdzona, dręczona, zastraszana, wyrwana siłą ze znanego jej środowiska i porzucona, staje się ofiarą niezrozumiałego dla dziecka konfliktu dorosłych.

Bezpłatne warsztaty edukacyjne dla osób od 16 lat: Drogi Porozumienia, godz. 11.00-14.00.
Zapisy na warsztaty w Dziale Upowszechniania Filmu i Organizacji Imprez lub telefonicznie 44 683 24 86, 501 019 312. 

UWAGA!!! KONKURS!!!

Po spektaklu 21.11.2014 r., spośród wszystkich osób, które zakupiły bilet na "Lizę" Sceny Prapremier InVitro, rozlosujemy pięć podwójnych zaproszeń na kolejny spektakl Teatru im. S. Jaracza w Łodzi pt."Marzenie Nataszy", który odbędzie się 28.11.2014 r. w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Radomsku.

23.11 - PORANEK TEATRALNY "TAJEMNICA SKARBU NA KURZEJ NÓŻCE"
Tajemnica%20-%20ewelina

Teatr TRIP i MDK Radomsko zapraszają na Poranek Teatralny ph."Tajemnica skarbu na kurzej nóżce" - 23 listopada o godz. 10.30. „Tajemnica skarbu na kurzej nóżce” (przedstawienie interaktywne) to bajka opowiadająca historię Matyldy i Beniamina, którzy odbywają podróż do świata baśni i czarów. Stary domowy strych zamienia się w królestwo magii, gdzie nowo mianowani czarodzieje poznają kota Teodora i wraz z nim udają się na Łysą Górę, by odnaleźć tajemniczy Skarb, przechowywany przez złą i okrutną wiedźmę Teklę. Po drodze poznają pewnego zwariowanego mieszkańca zaczarowanego lasu by wraz z nim stawić czoła swoim lękom.


Występuje trzech zawodowych aktorów. Czas trwania ok. 60 min.

Bilety: 7 zł

28.11 - MARZENIE NATASZY - TEATR POLSKA
Natasza

Scena Regionalna Teatru im. S. Jaracza w Łodzi - Miejski Dom Kultury w Radomsku zaprasza na ostatnią prezentację teatralną w ramach programu Teatr Polska Jedziemy z Teatrem. Spektakl "Marzenie Nataszy" odbędzie się 28 listopada o godz. 19.00

Banina i Wiernikowa – dwie szesnastoletnie Natasze, które różni niemal wszystko: pochodzenie, status społeczny, zainteresowania i plany na przyszłość. Co wspólnego mogą mieć ze sobą harda wychowanka „bidula” i chowana pod kloszem gwiazda młodzieżowego programu telewizyjnego?

Czy paląca potrzeba bliskości i akceptacji, a także upór i bezwzględność w dążeniu do celu charakteryzują jedynie nastolatki z rosyjskiej prowincji? A wreszcie, jak w starym szlagierze, pytanie podstawowe – „o czym marzy dziewczyna, gdy dorastać zaczyna”?

„Marzenie Nataszy” to kompilacja dwóch monodramów („Marzenie Nataszy” i „To ja wygrałam”) autorstwa młodej rosyjskiej dramatopisarki – Jarosławy Pulinowicz. Premiera sztuki odbyła się w 2009 roku i od tego czasu monodram doczekał się ponad 40 realizacji w teatrach repertuarowych i około 60 w teatrach amatorskich i studenckich – nie tylko w Rosji, ale także w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i w Niemczech. Już wkrótce, na Małej Scenie Teatru Jaracza, próba diagnozy stanu współczesnej młodzieży na przykładzie historii dwóch rosyjskich nastolatek. W „diagnozowaniu” uczestniczą: Nikołaj Kolada, Agnieszka Skrzypczak i Karol Puciaty.O GODZ. 17.00 ZAPRASZAMY NA WARSZTATY Z PISANIA RECENZJI - KRYTYKI TEATRALNEJ


Bilety: 10 zł

reżyseria Nikołaj Kolada

autor Jarosława PULINOWICZ
przekład Agnieszka Lubomira PIOTROWSKA
scenografia Justyna ŁAGOWSKA
opracowanie muzyczne Rafał KOWALCZYK
asystent reżysera Filip GIELDOŃ
inspicjent, sufler Ewa BOJANOWSKA
tłumaczenie na próbach
Barbara TWARDOSZ-DROŹDZIŃSKA

O B S A D A

Agnieszka SKRZYPCZAK
Karol PUCIATY

05.12 - TEATRALNE MIKOŁAJKI Z LISEM WITALISEM
Lis%20witalis_plakat

Scena Regionalna Teatru im.S. Jaracza w Łodzi - Miejski Dom Kultury w Radomsku oraz Teatr Lalek "Rabcio" zapraszają na teatralne przygody Lisa Witalisa. Porywające, radosne piosenki, wspaniała gra aktorska, dynamiczna choreografia to wszystko sprawi, że zapomnicie o wszystkich swoich troskach i przeżyjecie prawdziwą teatralną przygodę. Kim tak naprawdę jest i skąd wziął się Lis Witalis? Czy jest na świecie lis, który tak wspaniale tańczy, śpiewa i zwodzi wszystkich dookoła? Czy lis jest prawdziwy czy też jest tylko marzeniem innych zwierząt o byciu gwiazdą.? Czy nie wydaje Wam się to zabawne, że nagle wszystkie zwierzęta po pierwszym spotkaniu z lisem chcą być takie jak on? Nikt już nie chce być sobą, każdy chce być lisem! Ach, jaki świat byłby nudny gdyby dookoła były same lisy! A z drugiej- jak trudno w dzisiejszym świecie być po prostu , bez udawania kogoś lepszego, innego bez doprawiania sobie farbowanej kity…Z całego serca, wszystkich którzy są sobą i którzy nie są, ale bardzo chcieliby być zapraszam na spektakl…" Z uszanowaniem Jacek Bała- reżyser


Las to wielki dom wielu różnych zwierząt, od małych ptaszków do wielkich jeleni, od miłych wiewiórek do groźnych wilków. W każdym lesie mieszkają także lisy, ale w naszym mieszka lis, jakiego nie ma w żadnym innym lesie - Lis Witalis. Miał Lis Witalis wielką umiejętność przekonywania zwierząt do realizacji własnych planów. Ot, chociażby do wyprawy do kurnika, z której tylko Witalis wrócił z łupem. Sprytnym oszustwem przekonał jednak zwierzęta, że jedyne co zdobył, to rany odniesione podczas walki, gdy dzielnie bronił swoich tchórzliwych towarzyszy przed psami.

Albo obiecanki, że usmaży im pyszne placki ze śniegu w piecu własnego pomysłu. Jedyne co mu jest do tego (oprócz śniegu oczywiście) potrzebne to trochę smalcu, sadła i może jeszcze kiełbasy i szynki. Zniosły więc nocą zwierzęta wszystko co trzeba...

5 GRUDNIA, GODZ. 9.00 i 11.00
BILETY 16 ZŁ

CZAS TRWANIA: 60 MIN.

REZERWACJE BILETÓW: 44/6832486 LUB 501019312

miejsce premiery: Teatr Lalek Rabcio
adaptacja i reżyseria: Jacek Bała
scenografia: Joanna Braun
muzyka: Krzysztof Maciejowski
choreografia: Katarzyna Zielonka
przygotowanie muzyczne: Agnieszka Bała
asystent reżysera: Agnieszka Kwiatkowska

OBSADA:
Lis Witalis– Agnieszka Bała
Jeleń, Wrony– Agnieszka Kwiatkowska
Borsuczyca, Wiewiórzyca– Katarzyna Pędzimąż
Wilk, Myszy– Piotr Serafin
Dzik, Jeże, Dzięcioł– Cezary Skrocki
Niedźwiedź, Niedźwiadki– Paweł Stojowski

FINAŁ KOLOROWEJ LOKOMOTYWY
1

Ponad 60 nagród na finale letniej edycji „Kolorowej Lokomotywy”


4 października w Łódzkim Domu Kultury zakończyła się letnia edycja „Kolorowej Lokomotywy”. Na uroczystości obecny był marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień, zastępca dyrektora Departamentu Kultury i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego Małgorzata Kania, zastępca Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi Andrzej Czapla, dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego Hieronim Andrzejewski.

Kiedy rok temu Jacek Sokalski, dyrektor Łódzkiego Domu Kultury i pomysłodawca projektu, próbował zarazić swoim pomysłem na działania dla dzieci obejmujące swym zasięgiem całe województwo, niewielu zdawało sobie sprawę z tego, że w ciągu roku „Kolorowa Lokomotywa” stanie się wiodącą imprezą w regionie. Na początku do udziału udało się przekonać 12 miejscowości, dziś już 55 gmin, a w przyszłości całe województwo - organizatorzy projektu już dziś zapowiadają przyszłoroczną aktywność.


Na „Kolorową Lokomotywę” w 2014 r. złożyły się jej dwie odsłony: letnia i wiosenno-jesienna. Pierwsza z nich skierowana była do najmłodszych mieszkańców większych ośrodków, druga, której finał już 25 października – do dzieci z mniejszych gmin. Podtytuł letniej odsłony projektu, która już zakończyła swój bieg – „Na zielonym szlaku”, dobrze oddaje intencje organizatorów, by połączyć ekologię ze sztuką, a przy tym zapewnić dzieciom z województwa łódzkiego atrakcyjną formę wypoczynku w wakacje. Podczas czterech miesięcy dzieci z 13 miast województwa łódzkiego uczestniczyły w wycieczkach do Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego oraz w warsztatach: plastycznych, fotograficznych i z rękodzieła ludowego. W Parku Wzniesień Łódzkich przy okazji gry terenowej zobaczyli jak dobrze można bawić się jednocześnie ucząc. Gratką były zajęcia z końmi, dzięki współpracy z Centrum Zarządzania Szlakiem Konnym. Dzieci odbyły także warsztaty ze sztuki ludowej i rękodzieła, w których przyroda jest podstawowym źródłem inspiracji i tworzywem pracy twórczej. W projekcie wzięli udział najmłodsi z Tomaszowa Mazowieckiego, Radomska, Piotrkowa Trybunalskiego, Wielunia, Pabianic, Bełchatowa, Sieradza, Skierniewic, Łowicza, Opoczna, Zelowa, Kutna, Zduńskiej Woli. 

„Kolorowa Lokomotywa”, która zabierała do swych wagoników wszystkich zainteresowanych, umożliwiła spędzenie czasu w gronie rówieśników na dobrej zabawie i nauce. Pokazała jak ważne w rozwoju dzieci i młodzieży są warsztaty artystyczne. Udział w nich uwrażliwia dzieci na ich otoczenie, pozwala rozwinąć drzemiące w nich talenty, wyostrzyć zmysły i poszerzyć wiedzę.

Wiedza i umiejętności, które uczestnicy „Kolorowej Lokomotywy” zdobyli na zajęciach wykorzystali w 3 konkursach, na które nadesłano ponad 300 prac!

Oto wyniki konkursów: 

KONKURS FOTOGRAFICZNY „NATURA OCZAMI DZIECKA”
I miejsce: KORNELIA MOKROGULSKA „Bliskie spotkanie” – Tomaszów Mazowiecki
II miejsce: PAULINA PIORUN „Do góry nogami”– Zelów
III miejsce:KAMIL KURZYŃSKI „Droga życia” – Wieluń
Wyróżnienia w konkursie fotograficznym otrzymali: DAWID WŁODARCZYK - Piotrków Trybunalski, MARTA KACZMAREK – Piotrków Trybunalski, NATALIA BANASZCZYK -Piotrków Trybunalski, PATRYK MIŚKIEWICZ – Piotrków Trybunalski, MIKOŁAJ ŻÓŁTASZEK – Wieluń, MATEUSZ WIKTOREK – Wieluń, WIKTORIA WOCH – Bełchatów, ADAM SZEWCZYK – Bełchatów, MAJA BRANDT – Bełchatów, MIKOŁAJ STACHOWIAK – Bełchatów, MAŁGORZATA DĄBROWSKA – Bełchatów, OLIWIA WRÓBEL – Bełchatów, EMILIA KUBIAK – Sieradz, OLA PRUK – Łowicz, MAKSYMILIAN NOWAK – Pabianice, ZOFIA RACZYŃSKA – Pabianice, OLIWIA BERG – Radomsko, JAKUB PRZYBYLSKI - Tomaszów Mazowiecki, JULIA RACHOWSKA - Zduńska Wola, ZOFIA BERBELSKA - Zelów

KONKURS PLASTYCZNY „NA ZIELONYM SZLAKU”
I miejsce: MARTYNA ANTONIEWSKA – Pabianice
II miejsce: KACPER NEUHOFF – Piotrków Trybunalski
III miejsce: WERONIKA FIDELAK – Wieluń
Wyróżnienia w konkursie plastycznym otrzymali: HUBERT CIECIERSKI – Pabianice, ANNA WRZODAK – Skierniewice, NATALIA BYSYNGER – Skierniewice, LAURA MAJCHROWSKA – Radomsko, JAKUB ŚLIWA – Radomsko, MONIKA MITERA – Sieradz, DAWID OWCZAREK – Sieradz, KAROLINA OCIEPA – Bełchatów, WIKTORIA PIĄTKOWSKA – Bełchatów , DAWID RADZISZEWSKI – Piotrków Trybunalski, MAŁGORZATA RAJKOWSKA – Piotrków Trybunalski, DAWID ERENBERG – Piotrków Trybunalski, ZUZANNA SOLECKA – Tomaszów Mazowiecki, ANTONINA JANIK – Wieluń, JULIA MAKIEŁA – Wieluń, WIKTORIA KURCZEWSKA – Zelów, NATAN OLEWNICZAK – Zelów, WIKTORIA SZCZEPANIAK – Zelów, MICHAŁ ZBRÓG – Łowicz, OLGA MURAS – Łowicz, FILIP WIKTOROWICZ– Opoczno, BARTOSZ KĘDZIORA – Opoczno


KONKURS SZTUKI LUDOWEJ I RĘKODZIEŁA „SZTUKA BLISKA NATURZE”
I miejsce: KAROLINA WIERZCHOWSKA, praca „Wycinanka ludowa” - Sieradz
II miejsce: JULITA KĘPIŃSKA, praca „Wiosenny wianek” - Zelów
III miejsce: ALEKSANDRA SKWAREK, praca „Poranny budzik” – Zelów
Wyróżnienia w konkursie sztuki ludowej i rękodzieła: ALEKSANDRA PRZYBYLSKA – Zelów, MIKOŁAJ HOFMAN – Radomsko, ALEKSANDRA WRÓBLEWSKA – Bełchatów, HANNA GÓRA - Tomaszów Mazowiecki, ANNA CHĘCIŃSKA – Zelów, SYLWIA STRUCKA - Buczek/Zelów, MATEUSZ STAŃCZYK – Kutno, WIKTOR STRZELECKI – Bełchatów, MIŁOSZ SZCZEPANIK - Nieborów/Łowicz, JULIA JOANNA PAWLIK - Bełchatów

Nagrody odebrali również laureaci konkursu na piosenkę przewodnią projektu „Kolorowa Lokomotywa”. Nagroda główna trafiła do rąk Nataszy Bartłomiejczyk (Przygłów). Dyplom za udział w konkursie na piosenkę przewodnią „Kolorowa Lokomotywa” odebrali: Szymon Zwoliński za piosenkę „Moja teoria” (Zespół Placówek Oświatowych w Nieborowie), Zespół Miss Violin: Zofia Stefańska, Weronika Miziołek, Lidia Kuś za piosenkę „Wycieczki czas” (Zespół Placówek Oświatowych w Nieborowie), Aleksandra Kozieł za piosenkę „Z przyrodą za pan brat” (Zespół Placówek Oświatowych w Nieborowie), Wiktoria Stefańska za piosenkę „Nuda” (Zespół Placówek Oświatowych w Nieborowie), Julia Szczepanik za piosenkę „Kolorowy pociąg” (Zespół Placówek Oświatowych w Nieborowie), Patrycja Jakubiak za piosenkę „Kololoko” (Łowicki Ośrodek Kultury) oraz Malwina Wojciechowska za piosenkę „Z nami bądź ekologio” (Łowicki Ośrodek Kultury).
Projekt został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Gospodarki Wodnej i Ochrony Środowiska w Łodzi. Marszałek województwa Witold Stępień objął go honorowym patronatem.

10.12 - KONCERT "KOVALCZYK BIG BAND PROJECT"
Kovalczyk_-cd_cover

Koncert „Kovalczyk Big Band Project”, który odbędzie się 10 grudnia o g.19.00 w MDK Radomsko to prezentacja „stylowego i starannie przygotowanego albumu nagranego metodą analogową, który smakiem nawiązuje do najlepszych dokonań muzyki sprzed kilku dekad”.
Materiał na płytę został w całości zagrany na żywo i zarejestrowany na taśmę analogową. Ten sposób nagrania gwarantuje słuchaczom emocjonalny powrót do niepowtarzalnego brzmienia płyt winylowych. Album to wspaniałe brzmienia Big Band’ów z przełomu lat 50. i 60., które, były inspiracją dla artysty, połączone z nowoczesnymi brzmieniami funky, jazz i pop.
Usłyszymy najlepszych polskich muzyków: Marka Napiórkowskiego, Roberta Kubiszyna, Roberta Lutego, Pawła Tomaszewskiego oraz Przemka Kostrzewę, Dariusza Plichtę, Tomasza Busławskiego. Partie wokalne należą do sióstr Kuś – Magdalenę i Małgorzatę Kuś. Gościem specjalnym jest światowej sławy pianistka Beata Szałwińska (Luxembourg). Reżyseria dźwięku Jarosław Regulski. Producent KOVALCZYK.
Sala widowiskowa
Bilety: przedsprzedaż 20 zł, w dniu koncertu 25 zł

ZDANIEM REGIONALISTÓW...

Miejski Dom Kultury w Radomsku zachęca do zapoznania się z wypowiedziami regionalistów z całego kraju - lokalnych działaczy kultury. Wypowiedzi to łącznie 3 tomy opinii i refleksji animatorów, stowarzyszeń także z Radomska. Wypowiedzi zebrał i opublikowała Damian Kasprzyk, pracownik Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Łódzkiego.

Link do wypowiedzi:

http://www.zw.uni.lodz.pl/?publikacje-ksiazkowe-izbw,10

POMÓŻMY ZUZI
Zuzia

Miejski Dom Kultury w Radomsku wspiera akcje zbierania pieniędzy na leczenie ciężko chorej trzyletniej Zuzi. Dziewczynka choruje na guz nadnercza Neuroblastoma IV stopień. Każdy, kto chce pomóc Zuzi może złożyć datek na konto fundacji Fundacja Dzieciom "Zdążyć z Pomocą" nr konta 15 1060 0076 0000 3310 0018 2615 tytułem 24651-Pokora Zuzanna - darowizna na pomoc i ochronę zdrowia

Więcej informacji na temat Zuzi można uzyskać pod następującymi adresami:

http://dzieciom.pl/podopieczni/24651

http://www.radomsko24.pl/m/articles/view/2-letnia-Zuzia-z-Radomska-potrzebuje-pomocy

http://radomsko.naszemiasto.pl/artykul/pomozmy-malej-zuzi-z-radomska,2329306,t,id.html

http://www.radomsko.pl/wiadomosc-Pom%C3%B3%C5%BCmy_ma%C5%82ej_Zuzi_-263

https://www.facebook.com/pages/Zuzia-walcz%C4%85ca-o-%C5%BCycie/321336964696253

https://www.youtube.com/watch?v=JUsgolmytFQ&list=UU-pSlXjZiZxov5iKDdal-mg

http://www.siepomaga.pl/f/zdazyczpomoca/c/1564

http://zuziapokora.blogspot.com/