01.04 - WERNISAŻ JANA NITECKIEGO - PIETY. SKAMIENIAŁA BOLEŚĆ

Zapraszamy 1 kwietnia o godz. 17.00 na wernisaż wystawy fotografii Jana Niteckiego pt. "Piety. Skamieniała boleść". Piety są przedstawieniami rzeźbiarskimi lub malarskimi jednego z najbardziej przejmujących tematów w sztuce chrześcijańskiej; ukazują Matkę Boską Bolesną trzymającą na kolanach zdjętego z krzyża jej Syna. Prezentowane na wystawie zdjęcia odzwierciedlają zarówno różne formy i style tworzonych w sztuce chrześcijańskiej Piet, jak i też różne miejsca ich występowania – zarówno w kraju, jak i na świecie.

Tak więc prezentowane są jedne z najstarszych gotyckich Piet w Polsce, jak Pieta z Lubiąża (około 1360 r.), Pieta z Nowej Cerkwi (koniec XIV w.) – poprzez liczne Piety XV- wieczne spotykane w bazylikach, katedrach, sanktuariach maryjnych oraz muzeach diecezjalnych i archidiecezjalnych Gdańska, Krakowa, Wrocławia, Świdnicy, Skulska, Limanowej, Nysy, Opola, Płocka, Jarosławia, Leżajska, Gdyni, Koszęcina, Tczewa czy Pelplina.

Zdjęcia Piet z okresów późniejszych po współczesność - prezentowane są z bazylik, sanktuariów i kościołów zarówno miast polskich, jak i też włoskich, portugalskich, francuskich czy amerykańskich. Część zdjęć prezentuje także Piety z obszaru tzw. Sacrum przydrożnego – z kapliczek i figur przydrożnych; niektóre z nich mają po kilkaset lat i pomimo upływu czasu i zmiennych warunków atmosferycznych – nadal są zachowane dzięki konserwacji i opiece mieszkańców, m.in. takich miejscowości jak: Włostów, Krzyżanowice, Królówka, Nietulisko Małe czy Żbikowice. Wystawa, z uwagi na złożoność jej projektu, łączy w sobie walory zarówno artystyczne, jak i poznawczo - edukacyjne.

Jan Nitecki - miłośnik obiektów sakralnych i ikonografii, pedagog - absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, publicysta prasowy i autor pięciu książek. Fotografia od kilkunastu lat stanowi jedną z jego pasji życiowych. Jego zdjęcia prezentowane były na indywidualnych wystawach w Radomsku, Łodzi i Piotrkowie Trybunalskim. m.in. takich jak: Pejzaże sakralne, Piety, Sacrum przydrożne, Pomniki św. Jana Pawła II, Kapliczki. Znaki wiary pokoleń ; w grudniu 2007 został laureatem (III nagroda) ogólnopolskiego konkursu fotograficznego T.K. Niedziela. Obecna wystawa Piety. Skamieniała boleść – jest odzwierciedleniem jego zauroczenia tym tematem pasyjnym.

Sala kameralna, 01.04.2017 r. godz. 17.00, wstęp wolny.