5 i 6.01.2018- GALA NOWOROCZNA

Gala Noworoczna 2018 to niezapomniane wrażenia muzyczne w towarzystwie znakomitych muzyków. W MDK Radomsko wystąpią Soliści Orkiestry Wiedeńskiej (Wiener Solisten Orchester) pod dyrekcją Piotra Gładkiego oraz solistki: Mari Moriya oraz Katerina Hebelkova. Ze względu na niesłabnąca popularność koncertów muzyków wiedeńskich Gala odbędzie się 5 i 6 stycznia 2018 o godz. 19.00.

Wiener Solisten Orchester to utalentowani muzycy, którzy na co dzień występują m.in. z Wiener Johann Strauss Orchester czy Orkiestrą Operową. Założycielem oraz dyrygentem jest wybitny polski skrzypek – Piotr Gładki, pochodzący z Radomska. W swoim repertuarze WSO ma słynne walce Straussa, wesołe arie operetkowe, a także utwory klasyków wiedeńskich. To również jedyna orkiestra na świecie, która zrekonstruowała i wykonuje dzieła zapomnianego polskiego kompozytora – Henryka Fajta. W 2015 roku Piotr Gładki nagrał autorska płytę inspirowana muzyką swojego nauczyciela, wybitnego kompozytora, Henryka Fajta.

Mari Moriya, japońska sopranistka, ceniona przez krytyków za jeden z lepszych głosów potrafiący oddać dramaturgię odgrywanych postaci, arii. Jest również ceniona za repertuar liryczny, w którym znajdują się bohaterki w stylu bel canto takie jak Lucia, Liù czy Maria Stuart. Mari Moriya studiowała w Akademii Muzycznej w Musashino w Tokio oraz w Mannes College of Music w Nowym Jorku. W 2006 r. była laureatką konkursu w Audytorium Państwowej Metropolitan Opera i zdobyła nagrody w najważniejszych międzynarodowych konkursach, takich jak: Cardiff Singer of the World (Nagroda Koncertowa - 2007) oraz konkurs Belvedere (Hans Gabor Sonderpreis - 2008).

Katerina Hebelkova – solistka Opery Narodowej w Pradze. Studiowała w Wyższej Szkole Muzyki i Teatru w Monachium. Była członkinią tamtejszej Szkoły Operowej. W 1999 r. zajęła 2. miejsce na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im.  Antonína Dvořáka. W 2006 r. zajęła 2. miejsce oraz otrzymała nagrodę publiczności w konkursie Ad-Honorem-Mozart w Pradze. Aktualnie poza praską operą występowała gościnnie jako Varvara w operze „Káťa Kabanová” autorstwa Janáčka, wystawianej w Opéra de Dijon. Sukces przyniosła jej partia tytułowa w „Królowej Saby” Karla Goldmarka we fryburskim Theater Freiburg, gdzie wcześniej śpiewała partię tytułową w „Carmen” G. Bizeta i gdzie można było usłyszeć ją również podziwiać w  „Orfeuszu i Eurydyce” Glucka.

5 stycznia 2018 godz. 19.00 – Gala Noworoczna
6 stycznia 2018 godz. 19.00 – Gala Noworoczna Na Bis