NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

Miasto Radomsko, Miejski Dom Kultury w Radomsku, Muzeum Regionalne im.S. Sankowskiego w Radomsku, Konspiracyjne Wojsko Polskie "Warszyc", Miejska Biblioteka Publiczna w Radomsku, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Fundacja "Wolność i demokracja" - organizatorzy obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zapraszają od 18 lutego do 1 marca 2017 do udziału w przedsięwzięciach poświęconych pamięci żołnierzy tzw. Drugiej Konspiracji.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to święto państwowe, obchodzone 1 marca. Ma na celu upamiętnienie żołnierzy tzw. Drugiej Konspiracji. Stanowili oni ruch niepodległościowy walczący o suwerenność Polski, uniezależnienie jej od wpływów ZSRR. Liczbę członków organizacji i wszystkich grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tysięcy osób.

1 marca został wybrany ze względu na rocznicę rozstrzelania członków IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Egzekucja miała miejsce w 1951 roku w Warszawie, przy ulicy Rakowieckiej. Święto obchodzimy od 2011 roku.

PROGRAM OBCHODÓW W RADOMSKU

Plakatsojczynski2017