MDK

Top-foto

OBCHODY ŚWIĘTA KONSTYTUCJI 3 MAJA

Długi Weekend Majowy a zarazem Obchody Święta Konstytucji 3 Maja w MDK Radomsko to koncerty, noc filmowa i spektakle. W programie również IV Festiwal Muzyczny "Rockowanie" i XXVII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater" . Zapraszamy do zapoznania się z planem imprez:1 maja 2017

IV Festiwal Muzyczny "Rockowanie" – godz. 11.00
Projekt Łódzkiego Domu Kultury przy współpracy MDK, stanowiący konkurs na najlepszy zespół rockowy województwa łódzkiego. Nagrodą jest wydanie płyty i promocja zespołu.2 maja 2017

Salon Sztuki – Koncert Daniela Gałązki z zespołem – godz. 18.00
Zespół DGZZ powstał w 2002 roku i jest kontynuacją solowej działalności Daniela Gałązki - laureata wielu konkursów piosenki poetyckiej.
Muzycy prezentują utwory rozbudowane w sferze improwizacji, często szukają nowych brzmień, dlatego też muzyka DGZZ wymyka się kategorii poezji śpiewanej. Twórczość zespołu jest w pełni autorska. Autorem słów jest Piotr Brymas, kompozytorem - Daniel Gałązka, za aranżacje odpowiedzialny jest cały zespół.
Sala kameralna. Wstęp za wejściówkami – w kasie MDK od 18 kwietniaNoc Filmowa - godz. 20.00

Zło we mnie – godz.20.00
Lekarstwo na życie – godz. 21.45
Ostatnia klątwa – godz. 00.30

Bilety: karnet -30 zł
pojedynczy film: 15 zł – ulgowy, 17 zł - normalny3 maja 2017

Spektakl "Wiwat Majowa Jutrzenko" w wykonaniu Towarzystwa Teatralnego "Pod Górkę" – godz. 17.00

Występują Stanisław Górka, Wojciech Machnicki, przy fortepianie Zbigniew Rymarz.
To montaż piosenek i wierszy o tematyce niepodległościowej. Piosenki w sposób niepowtarzalny oddają klimat tamtego ważnego dla Polski okresu. Celem programu jest popularyzowanie twórczości związanej z okresem walk o Niepodległość Polski, kształtowanie więzi narodowych i wychowanie w duchu miłości do Ojczyzny poprzez utrwalenie w pamięci pokoleń wybitnych utworów i wydarzeń z historii Polski.
Sala widowiskowa. Wstęp za wejściówkami – w kasie MDK od 18 kwietnia
Organizator: Miasto Radomsko i MDK Radomsko4 maja 2017

Spektakl "Ich czworo" w ramach Regionalnej Sceny Teatru im. S. Jaracza w Łodzi – godz. 19.00

„Ich czworo” Gabrieli Zapolskiej w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej to komedia w znakomitej obsadzie. Pomimo upływu przeszło stu lat – tekst jest wciąż aktualny i podejmuje istotny temat kondycji współczesnej rodziny. Pełna komicznych sytuacji sztuka o typowym trójkącie miłosnym i walce o szczęście. Dramat bohaterów polega na tym, że – mimo łączącego ich uczucia – wciąż się ranią.
Pielęgnują w sobie wzajemne żale, oddalają się od siebie, są pogubieni w tej miłości, a na swój sposób wciąż o nią zabiegają. Spragnieni ciepła i zaślepieni egoizmem – uciekają każde w swój świat i nie potrafią z niego wrócić. Temu nieudolnemu wołaniu o miłość przygląda się córka. Małżonkowie zapominają o tym, co najważniejsze – o uczuciu, wzajemnym szacunku i o dziecku. Trudny i bolesny temat podany jest w lekkiej i dowcipnej formie.
Akcję osadzono w magicznej aurze Wigilii i Sylwestra – wyjątkowych dni, w których stawiamy sobie nowe wyzwania i deklarujemy diametralne zmiany. Bajkowa sceneria i świąteczny klimat – w zestawieniu z atmosferą panującą przy stole – tylko podkreślają widoczny kontrast. Tekst znakomicie wpisuje się w dzisiejszą rzeczywistość poprzez uniwersalność podejmowanych tematów.
Nowa odsłona ponadczasowego tematu skłania zarówno do refleksji, jak i do śmiechu.
Sala widowiskowa. Wstęp za biletami: 35 zł (normalny), 25 zł (ulgowy), 20 zł (Program 60 +)5 maja 2017

XXVII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej "Gaude Mater"
Koncert "Z tradycji perskiej" w wykonaniu Maryam Akhondy i zespołu Banu – godz. 19.00

Zespół wokalny Banu prezentuje tradycyjne perskie pieśni, śpiewane przez kobiety przy pracy, na ślubach, jako kołysanki, pieśni rytualne, żałobne i religijne. Dla Zespołu Banu śpiew jest pasją i radością, którą się dzielą zabierając słuchacza w podróż odkrywającą różne regiony wielokulturowego Iranu. W repertuarze Zespołu można odnaleźć wiele muzycznych inspiracji, m.in. wywodzących się z Wybrzeża Południowego Iranu czy wieloreligijnego miasta Zar, gdzie mieszkało kilkanaście różnych plemion. Przodkowie, mieszkańców tego miejsca byli niewolnikami afrykańskimi, a ich własna kultura muzyczna przyszła do tej części Iranu wraz z nimi. Śpiewom towarzyszyły różne instrumenty muzyczne, w zależności od rytuału jakiego dotyczyły. Słowo Zar (wymawiane "Saar") ma według prastarych wierzeń moc terapeutyczną, pomaga uwolnić się od bólu i leczy różne choroby.
Maryam Akhondy wraz ze swoim Zespołem przekracza restrykcyjne ramy tradycyjnej irańskiej muzyki – nawiązując do własnych korzeni, jednocześnie ukazuje piękno autentycznej i częściowo zapomnianej kobiecej tradycji perskiego śpiewu.
Sala widowiskowa. Wstęp za wejściówkami – w kasie MDK od 18 kwietnia

Organizator: Miasto Radomsko i MDK Radomsko
6 maja 2017

XXVII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej "Gaude Mater"
Koncert "Requiem ludowe" w wykonaniu Kwadrofonik i Adama Struga – godz. 19.00
Requiem ludowe to owoc współpracy zespołu Kwadrofonik i Adama Struga, a jednocześnie hołd dla tradycyjnych pieśni pogrzebowych. Artyści nawiązują w nim do narodowego dziedzictwa kulturowego, łącząc barokowe melodie oraz teksty zawarte w XIX-wiecznym Śpiewniku Pelplińskim. Niezależnie od tych odwołań kompozycje grupy Kwadrofonik zaskakują nowoczesnością: słychać w nich inspiracje minimalizmem i wykorzystanie technik inside-piano. Zespół chętnie poszerza też instrumentarium, akompaniując Strugowi na klawiaturze komputerowej czy telefonie komórkowym. Przy okazji premiery albumu, 30 marca 2015 roku w kościele ojców jezuitów w Poznaniu, odbył się koncert tych przejmujących pieśni.
Współwydawcą płyty Requiem ludowe jest Narodowy Instytut Audiowizualny.
Kwadrofonik– jedyny tego typu kwartet w Polsce i jeden z niewielu na świecie, powstały z połączenia dwóch duetów: fortepianowego i perkusyjnego. Tworzą go Emilia Sitarz i Bartłomiej Wąsik (Lutosławski Piano Duo) oraz Magdalena Kordylasińska i Miłosz Pękała (Hob-beats Duo). Artyści wykonują muzykę współczesną, transkrypcje dzieł symfonicznych oraz własne utwory. Improwizują w poszukiwaniu nowych brzmień. Laureaci Paszportu Polityki 2014.
Adam Strug – śpiewak i instrumentalista, popularyzator pieśni polskich. Jest założycielem zespołu śpiewaczego Monodia Polska, który specjalizuje się w wykonaniach pieśni przekazywanych w tradycji ustnej.
Sala widowiskowa. Wstęp za wejściówkami – w kasie MDK od 18 kwietnia

Organizator: Miasto Radomsko i MDK Radomsko