Z pasją dla kultury – kultura z pasją

Miejski Dom Kultury w Radomsku

ANIOŁY - RZEŹBY MICHAŁA BATKIEWICZA

ANIOŁY - RZEŹBY MICHAŁA BATKIEWICZA

Pożegnaliśmy „Chichot życia”, a przywitaliśmy „Anioły” – nową ekspozycję czasową autorstwa Michała Batkiewicza. „Anioły” to rzeźby sakralne wykonane w pracowni Art.-Studio Rzeźba Odlewnictwo.

„Anioły”, wykonane ze stali kwasoodpornej, to druga wystawa Michała Batkiewicza goszcząca w Miejskim Domu Kultury (pierwszą był „Chichot życia”). Ekspozycja artysty składa się z siedmiu rzeźb aniołów, z których najwyższy ma 7 m wysokości, otoczonych przez kamienie górskich potoków. Swoje „Anioły” Michał Batkiewicz poświęcił Janowi Pawłowi II. Rzeźby otacza wieniec z 27.otoczaków wyjętych z górskich potoków. Każdy kamień, to rok pontyfikaty Papieża Polaka. „Posłańcy Boga zstąpili na ziemię i unieśli do nieba duszę Jana Pawła II” – wyjaśniał artystyczny projekt jego twórca. Anioły od 12 lat wędrują po Polsce odwiedzając liczne miasta, m.in.: Wadowice, Kraków, Stalową Wolę, Żory, Olsztyn pod Częstochową, Rybik, Pawłowice i Krzeszowice. Teraz ulokowały się przed Miejskim Domem Kultury w Radomsku.

Michał Batkiewicz (ur. 08 września 1957 r. w Nowym Targu) – artysta rzeźbiarz, uczeń prof. Mariana Koniecznego. Swoją edukację artystyczną zaczął już od najmłodszych lat. W 1978r. ukończył Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem, a następnie w 1984r. Wydział Rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie – dyplom w pracowni prof. Mariana Koniecznego. Jest autorem monumentalnych realizacji, m.in. wykonał w skali 1: 3 replikę drewnianego polichromowanego i złoconego ołtarza Wita Stwosza z Kościoła Mariackiego w Krakowie dla Kościoła św. Jana Kantego w Chicago oraz zaprojektował i zrealizował drewniany kościół wraz z wyposażeniem w Lawton w USA. Wykonał także wiele realizacji pomnikowych i plenerowych rozsianych w różnych miejscach globu. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych oraz indywidualnych. Tworzy w drewnie, brązie, stali szlachetnej, szkle i kamieniu wykonując zarówno projekty, jak i realizacje w własnej pracowni Art.-Studio Rzeźba Odlewnictwo w podkrakowskich Szczyglicach, w skład, której wchodzi zarówno pracownia, jak i odlewnia. W 2003 r. otrzymał złoty medal za zasługi, przyznany przez prymasa Polski Józefa Glempa.

Partnerzy i sponsorzy
Skip to content