Z pasją dla kultury – kultura z pasją

Miejski Dom Kultury w Radomsku

SZTUKA PRANIA SZTUKI - WYSTAWA

SZTUKA PRANIA SZTUKI - WYSTAWA

„Sztuka prania sztuki” to wyjątkowa wystawa fotograficzna prezentująca codzienne życie włoskich miast autorstwa Wojciecha Plewińskiego. Wystawę tworzy zbiór zdjęć wykonanych w 1957 r. umieszczonych (przedrukowanych) na płótnach, które wcześniej zostały wyprane, a następnie rozwieszone na sznurku niczym pranie: „Wiele z nich ukazuje pranie wiszące nad ulicami, w oknach, nad kanałami Wenecji. Zdjęcia Wojciecha Plewińskiego to nie tylko sztuka patrzenia na świat sprzed 62 lat, ale Sztuka, która jest ciągle świeża i wciąż działa na zmysły odbiorcy. Prezentuje subtelną egzotykę, wielką kulturę wiecznych Włoch, włoską modę elegancko ubranych mężczyzn oraz pięknych i zadbanych kobiet.” (źródło: www.warszawa.naszemiasto.pl).

Wernisaż wystawy – 29 lipca 2019 o godz. 12.00. Podczas wernisażu odbędzie się happening prania i wieszania zdjęć. Wystawa dostępna będzie do 9 sierpnia 2019.

Wojciech Plewiński. Studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i na Wydziale Archi tektury Politechniki Krakowskiej. Członek ZPAF oraz FIAP. Współpracował z Tygodnikiem Powszechnym, tygodnikiem Przekrój, z Wydawnictwem Muzycznym. Autor zdjęć do ponad 800 spektakli w teatrach: Rapsodycznym, im. J. Słowackiego, Starym w Krakowie, Narodowym w Warszawie, Polskim we Wrocławiu, im. St. I. Witkacego w Zakopanem. Twórca wielu cykli fotograficznych. Miedzy innymi cyklu „Włochy 1957”. Wystawy zbiorowe i indywidualne w Polsce i za granicą, między innymi w Niemczech, Francji, Austrii, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Włoszech, Meksyku, Hongkongu. Jego prace znajdują się w Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Fotografii w Krakowie i Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Odznaczony złotym medalem za fotografie teatralne w Nowym Sadzie (1968, 1971), medalem za cykl Starzy ludzie w Madrycie (1969), I nagrodą prasową za fotograficzny reportaż Jan Paweł II w Polsce (1979) i srebrnym medalem Gloria Artis (2015). W roku 2018 otrzymał Nagrodę Miasta Krakowa w dziedzinie kultury, oraz najwyższe odznaczenie miasta Kraków – Medal Cracoviae Merenti. W 2011 ukazał się jego album Szkice z kultury. W roku 2018 został wydany album fotografii Na Scenie. Plewiński – ur. 31 sierpnia 1928 roku.

Finisaż i spotkanie z autorem wystawy odbędzie się 9 sierpnia 2019 roku o godzinie 17:00

Partnerem wydarzenia jest firma Whirlpool Corporation, wystawa będzie dostępna w każdym mieście gdzie producent prowadzi swoją działalność: Warszawa, Wrocław, Radomsko.

Wernisaż:

29.07.2019

12:00

Otwarta:

29 lipca 2019 - 09 sierpnia 2019

Partnerzy i sponsorzy
Skip to content